اخبار و گزارش بورس سه شنبه 23 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

 

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس بیش از 199 واحد کاهش یافت و به رقم 76,444 واحد رسید. که نمادهای همراه با 32 واحد ، کگل با 28 واحد و شبندر با 27 واحد بیشترین تاثیر  منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 111 میلیارد تومان رسید که نماد ثمسکن با رقمی حدود 7 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .در بازار فرابورس شاخص کل بیش از 10 واحد کاهش یافت به رقم 796 واحد رسید. نمادهای   مارون ،    هرمز    و  دماوند  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 102 میلیارد تومان رسید که نماد ثباغ با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .    

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3551 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 115 هزار تومان رسید.

در گروه ها چه خبر بود؟

 در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادهابودیم .خساپا قرمز پوش بود این نماد که با معاملات مثبت روز خود را آغاز نمود که رفته رفته شاهد عرضه در این نماد شدیم که در آخر در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1143 ریالی به معاملاتش پایان داد سایپا امروز بیش از 36 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خزامیا بیش از 1 درصد با کاهش قیمتی همراه شد این نماد امروز به قیمت پایانی 983 ریالی رسید و بیش از 14 میلیون سهم معامله شد . خاور در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1171 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت . نمادهای خریخت ، خکمک ، خنصیر از مثبت های همراه با صف خرید گروه بودند . خاهن مثبت بود این نماد در ابتدای بازار با تقاضا همراه شد و به صف خرید رسید همچنین این نماد به دلیل ابهام درارائه اطلاعات در ساعات ابتدایی بازار متوقف شد . خودرو قرمز پوش بود ایران خودرو با قیمت پایانی 3086 ریالی و در محدوده صفر منفی معاملاتش را به پایان رساند و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . خپارس منفی بود این نماد با روند نزولی همراه شد و بیش از 2 درصد افت قیمت یرا پشت سرگذاشت خپارس پس از آنکه به قیمت پایانی 1278 ریالی رسید بیش از 8 میلیون سهم حجم خورد . نمادهای خکاوه و خاذین با کاهش 1 درصدی همراه شدند و روز منفی ای را سپری کردند . ورنا قرمز پوش بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1386 ریالی بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . ختراک مثبت بود این نماد امروز با تقاضا همراه شد و با قیمت پایانی 4854 ریالی به کار خود پایان داد ختراک امروز تا حداکثر قیمتی نیز پیش رفت و در آخر با رشد 4 درصدی همراه شد و بیش از 1 میلیون سهم معامله شد و روز مثبتی را تجربه کرد .

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان خاتمه دادند ذوب منفی بود این نماد امروز کاشه 2 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت پایانی 2369 ریالی رسید ذوب امروز بی شاز 12 میلیون سهم معامله شد که در صدر معاملات گروه از نظر حجم قرار گرفت . فولاد قرمز پوش بود این نماد امروز در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1198 ریالی معاملاتش را به پایان رساند توانست بیش از 3 میلیون سهم معامله شود که بیش از 53 درصد خرید امروز این سهم توسط حقوقی ها صورت گرفت . فسرب روز پر عرضه ای را پشت سرگذاشت این نماد با افت 4 درصدی همراه شد و قیمت پایانی 2356 ریالی را تجربه کرد و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد . فسرب امروز به صف فروش نیز رسید . با توجه به روند نزولی و معاملات منفی اکثر نمادها شاهد صف خرید در نمادهای فروس ، زنگان ، فمراد بودیم که رشد بی شاز 4 درصدی را تجربه کردند و با تقاضا همراه شدند . هرمز با کاهش 4 درصدی به قیمت پایانی 2308 ریالی رسید و بیش از 2 میلیون سهم معامله شد که 90 درصد حجم معامله امروز ذوب توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . ارفع با رشد 3 درصدی و قیمت پایانی 4563 ریالی بسته شد ارفع امروز معاملاتش را با حداکثر قیمتی شروع کرد که رفته رفته شاهد افزایش عرضه در این سهم شدیم بطوریکه آخرین معامله خود را با قیمت 4385 ریالی و در محدوده صفر منفی انجام داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مهندسی نصیر ماشین که در مجمع 25 اسفند و از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها ، سرمایه اسمی را از 5.5 به بیش از 8.7 میلیارد تومان رسانده (معادل 58 درصد) برنامه افزایش سرمایه را با یک تغییر پیگیری کرد. “خنصیر” اردیبشهت سال جاری در نظر داشت از سود انباشته و آورده نقدی و مطالبات سهامداران، 36 درصد افزایش سرمایه دهد و 13.7 میلیارد تومانی شود اما در برنامه جدید اعلام کرد برای تامین ساختار مالی و جبران نقدینگی و خرید ماشین آلات جهت تجهیز خط تولید، قصد افزایش سرمایه 46 درصدی از همان محل قبلی را دارد که در این صورت سرمایه آن به 12.7 میلیارد تومان خواهد رسید.

قیمت فلزات اساسی امروز اندکی رشد کرده اما روز گذشته به رغم کاهش ارزش دلار شاهد افول قیمت ها بودیم. به گزارش ماین نیوز، قیمت مس در روزهای اخیر در محدوده ۴۶۰۰ دلار در هر تن نوسان کرده و برخی تحلیلگران معتقدند تحول بزرگی در قیمت ها مشاهده نخواهد شد.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: تولید فولاد خام دراین واحد تولیدی در پنج ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعیین اولویت های صنعتی کشور در افق برنامه ششم توسعه، گفت: درصدد هستیم در سال جاری میزان صادارات فولاد کشور را به پنج میلیون تن برسانیم.

قائم مقام شركت بابك مس ايرانيان از زیرمجموعه‌های هلدینگ میدکو درباره فناوری کارخانه‌ تولید لوله‌های مسی اظهار کرد: فناوری مورد استفاده در کارخانه لوله مسی میدکو یکی از جدیدترین فناوری‌های دنیا است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.فارس در ادامه روند نزولی خود امروز را منفی شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 487 تومان به کار خود پایان داد ، با 7 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت و در صدر گروه قرار گرفت.شفن بدون تحرک سهامداران حقوقی تنها نماد صف فروشی گروه شد.در نماد شتوکا که در روز کاری گذشته وتوکا 97,412 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود با 81  درصد فروشنده حقیقی ارزش معاملات 9 میلیارد ریالی را رقم زد و در انتها با افت 4 درصدی ، در قیمت 543 تومان به روز خود خاتمه داد و در رتبه بعد از فارس قرار گرفت.تاپیکو در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 99 درصد خریدار و فروشنده حقیقی در حدود 1 میلیون سهم جا به جا و در نهایت در محدوده صفر منفی ،  در قیمت 198 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 13 واحد منفی پنجمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس شد. مدیرعامل تاپیکو، پیشرفت های صورت گرفته در ساخت و توسعه پروژه ستاره خلیج فارس را قابل توجه برشمرد و گفت: شرایط کنونی پیشرفت پروژه حاکی از تمرکز بر اجرای سطح وسیعی از عملیات و تامین تجهیزات بوده که این روند در سال های اخیر بویژه در دوره پسابرجام آهنگ سریع تری به خود گرفته است.وی ادامه داد: دلیل عمده کند شدن توسعه این پروژه در سال های گذشته، مواجه شدن با محدودیت های ناشی از تحریم های بین المللی، تامین نشدن به موقع منابع مالی و تغییرات مدیریتی در سازمان شرکت های کارفرما و پیمانکاران طرح بوده که اکنون با ایجاد گشایش های بین المللی بویژه در حوزه مبادلات پولی و کالا، زمینه سرعت گرفتن توسعه این طرح فراهم شده است.وی با اشاره به این که تامین منابع مالی از پیش نیازهای اصلی این پروژه راهبردی صنعت نفت است، گفت: با توجه به سهم ٤٩ درصدی تاپیکو در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، رفع موانع مالی و اجرایی این پروژه در این شرکت از این پس با اولویت ویژه ای دنبال خواهد شد.وی با اشاره به پیشرفت ٨٧ درصدی کل پروژه،: پیشرفت فاز نخست پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را ٩٥ درصد اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد که این فاز تا پایان سال در مدار بهره برداری قرار گیرد .شپترو بدون خریدار حقوقی در حدود 1 میلیارد ریال دادوستد شد و در آخر نیز در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 319 تومان به معاملات خود خاتمه داد.در این نماد شنیده می شود که معاون وزير نفت با تشريح توافق نهايى ايران و ساينوپك چين براى توسعه پالايشگاه آبادان اعلام كرد كه اجراى فاز اول اين پروژه با ١.٢ ميليارد دلار به زودى آغاز ميشود .

به گزارش شانا، منصور معظمی، رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، امروز (سه‌شنبه، ٢٣ شهریورماه) در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با تشریح چشم انداز ٢٠ ساله صنعت نفت ایران، گفت: بر اساس این چشم انداز، ایران باید به نخستین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در منطقه از لحاظ ارزش بدل شود و هفت درصد از تقاضای بازار جهانی نفت به ایران اختصاص پیدا کند .

پتروشیمی مرجان یکی از طرح های فعال در فاز ٢ پارس جنوبی به شمار می آید که این طرح هم اکنون بر اساس آمارهای موجود تا پایان مرداد ماه  ۷۷٫۵۹درصد پیشرفت فیزیکی دارد .بر پایه این گزارش ، با راه اندازی این طرح، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور سالانه یک میلیون و ۶۵٠ هزار تن افزوده می شود؛ هم اکنون بیشتر تجهیزات و کالاهای مورد نیاز در طرح متانول هفتم (پتروشیمی مرجان) خریداری شده است و عملیات نصب تجهیزات در حال انجام است .

در گروه پالایشی به جز شپاس بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شتران با منفی کار خود را شروع کرد ودر بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 14 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 303 تومان به روز خود خاتمه داد و با 0.77 واحد منفی چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.شراز بدون تحرک سهامداران حقوقی با حجم معاملاتی پائین در کف قیتی خود بسته شد.شبندر با 27 واحد منفی به عنوان سومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 64 درصد خریدار و فروشنده حقیقی ارزش معاملات در حدود 13میلیارد ریال را تجربه کرد و در انتها با افت 2 درصدی ، در قیمت 477 تومان خود رابرای معاملات فردا آماده کرد.شاوان در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و بدون فروشنده حقوقی و با حجم معاملاتی پائین به قیمت 991 تومان رسید و سوم گروه شد.

اوپک در جدیدترین گزارش خود، پیش بینی اش از میزان تولید تولید کنندگان رقیب در سال 2017 را افزایش داد و پیش بینی کرد که تولید تولید کنندگان خارج از اوپک، به جای کاهش، افزایش یابد. این جدیدترین نشانه از تداوم مازاد عرضه در بازار جهانی نفت است .بر اساس گزارش اوپک، تولید کشورهای خارج از سازمان در سال آینده روزانه 200 هزار بشکه افزایش خواهد یافت .

مدیرعامل تاپیکو، پیشرفت های صورت گرفته در ساخت و توسعه پروژه ستاره خلیج فارس را قابل توجه برشمرد و گفت: شرایط کنونی پیشرفت پروژه حاکی از تمرکز بر اجرای سطح وسیعی از عملیات و تامین تجهیزات بوده که این روند در سال های اخیر بویژه در دوره پسابرجام آهنگ سریع تری به خود گرفته است .وی ادامه داد: دلیل عمده کند شدن توسعه این پروژه در سال های گذشته، مواجه شدن با محدودیت های ناشی از تحریم های بین المللی، تامین نشدن به موقع منابع مالی و تغییرات مدیریتی در سازمان شرکت های کارفرما و پیمانکاران طرح بوده که اکنون با ایجاد گشایش های بین المللی بویژه در حوزه مبادلات پولی و کالا، زمینه سرعت گرفتن توسعه این طرح فراهم شده است .وی با اشاره به این که تامین منابع مالی از پیش نیازهای اصلی این پروژه راهبردی صنعت نفت است، گفت: با توجه به سهم ٤٩ درصدی تاپیکو در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، رفع موانع مالی و اجرایی این پروژه در این شرکت از این پس با اولویت ویژه ای دنبال خواهد شد .وی با اشاره به پیشرفت ٨٧ درصدی کل پروژه،: پیشرفت فاز نخست پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس را ٩٥ درصد اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد که این فاز تا پایان سال در مدار بهره برداری قرار گیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب