اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 24 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پیش بینی مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس   11  واحد افزایش یافت و به رقم 76,455 واحد رسید. که نمادهای همراه با 46 واحد ، وامید با 37 واحد و کگل با 28 واحد بیشترین تاثیر  مثبت  را بر  شاخص گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 111 میلیارد تومان رسید که نماد مداران با رقمی بیش از 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با   3  واحد  افزایش  به رقم 800 واحد رسید  که نماد  هرمز  با 1  واحد بیشترین تاثیر را بر این  رشد داشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  106 میلیارد تومان رسید که نماد ثباغ با رقمی حدود 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود  .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3556 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 115 هزار تومان رسید.

 

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

صنایع پرطرفدار ثلث اول سال در جدیدترین آمارهای صنعتی معرفی شدند. نگاهی به اطلاعات منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار ماه منتهی به تیر امسال، حکایت از تمایل سرمایه‌گذاران به فعالیت در گروه‌های صنعتی دارد که سرمایه اولیه کمتری برای راه‌اندازی نیاز دارند . مطابق این اطلاعات، در مدت زمان مورد بررسی گروه‌های «رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباط»، «تولید انرژی»، «ابزار پزشکی، اپتیکی، دقیق و ساعت»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» و «مبلمان و سایر مصنوعات» به لحاظ اخذ تعداد جوازهای صادره، بیشترین رشد را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تجربه کرده‌اند. البته در چهار ماه ابتدای سال، از مجموع 4 هزار و 854 فقره جواز تاسیس صادره، بیشترین تعداد مربوط به گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها » با سهم بیش از 16 درصد از کل جوازهای صادره است. همچنین بیشترین میزان بیش‌بینی اشتغال نیز به این گروه اختصاص دارد.

با کاهش محدودیت های پیش روی صادرات نفت و به ویژه حل مشکلات بیمه‌ای و کشتیرانی، ایران یک رکورد جدید برای صادرات و فروش نفت به ژاپن به ثبت رسانده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، بر این اساس ایران با بازپس گیری سهم خود از کشورهایی همچون عربستان، کویت، قطر و امارات متحده عربی، به چهارمین کشور بزرگ تامین کننده نفت ژاپن تبدیل شده و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که تا چند هفته آینده ایران با تصاحب جایگاه قطر به سومین کشور بزرگ تامین کننده نفت ژاپن تبدیل می‌شود .مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران نشان می‌دهد که در طول هفت ماهه سال ۲۰۱۶ میلادی به طور متوسط ایران روزانه حدود ۲۱۳ هزار بشکه نفت به ژاپن صادر کرده و در ماه ژوئیه سال جاری میلادی (تیرماه امسال)  حجم فروش نفت ایران در سرزمین آفتاب تابان به رقم بی‌سابقه ۲۵۷ هزار بشکه در روز رسیده است .

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان پایان دادند . خساپا در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1138 ریالی به کار خودش خاتمه داد سایپاامروز بیش از 26 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خکار مثبت بود این نماد روز پر تقاضایی را پشت سرگذاشت خکار بارشد  درصدی در معاملات امروزش به قیمت 1521 ریالی رسید و با صف خرید 12 میلیونی به معاملاتش پایان داد . نمادهای خکمک ، خرینگ نیز از دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که با صف خرید و حداکثر قیمتی به معاملاتشان پایان دادند . خزامیا منفی بود این نماد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 978 ریالی بسته شد و بیش از 16 میلیون سهم معامله شد . خودرو قرمز پوش بود ایران خودرو با کاهش 1 درصدی همراه شد و به قیمت 3034 ریالی رسید و روز منفی ای را سپری کرد . نمادهای خاور ، خپارس ، خکاوه نیز روند نزولی ای را شاهد بودند و با افت 1 درصدی معاملاتشان را به پایان رساندند.

مدیرعامل آذین خودرو گفت:شرکت فولکس واگن در همکاری با شرکت‌های خودروساز داخلی مشغول مذاکره با چند شرکت قطعه ساز از جمله ماموت بوده که هنوز به امضاء منتهی نشده است. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا رضایی با اشاره به اینکه مسئولان فولکس واگن یک ماه گذشته برای ارزیابی بازار ایران سفری به کشور ما داشتند به تسنیم اظهار داشت: در این سفر توانایی قطعه سازان داخلی مورد ارزیابی گرفت و در نهایت تعداد محدودی از شرکت های قطعه سازی مورد تأیید قرار گرفتند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها قرمز پوش بودند . ذوب امروز مورد توجه سهامداران قرار گرفت و رشد 2 درصدی را شاهد شد این نماد به قیمت 2436ریالی رسید و بیش از 14 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . فملی در محدوده صفر منفی و با قیمت 1644 ریال معاملاتش را به پایان رساند . فولاد منفی بود فولاد امروز قیمت پایانی 1194 ریالی را تجربه کرد و بیش از 6 میلیون سهم معامله شد که بیش از 65 درصد خرید امروز این سهم توسط حقوقی ها صورت گرفت . زنگان امروز هم با حداکثر قیمت یبه کار خود پایان داد این نماد که چند روزی روند صعودی ای را آغاز نموده9 است امروز هم رشد بیش از 3 درصدی را شاهد شد و با قیمت پایانی 5555 ریالی معاملاتش را با اتمام رساند روز پر تقاضایی را پشت سرگذاشت . ارفع قرمز شد این نماد پس از رشد 14 درصدی در روزهای معاملاتی گذشته امروز افت 5 درصدی را تجربه کرد و به قیمت 4335 ریال رسید ارفع با صف فروش به کار خود پایان داد .

معاون شرکت «ریوتینتو» با برگزاری نشستی با رییس هیات‌عامل‌ایمیدرو به بررسی وضعیت صنعت آلومینیوم و زنجیره آن پرداخت. به گزارش ماین نیوز، تعدادی از مدیران شرکت ریوتینتو در دیداری با رییس هیات‌عامل، پس از آشنایی با طرح‌های زنجیره آلومینیوم در ایران، از آمادگی خود برای همکاری در بخش‌های تولیدی، فناوری و خدماتی زنجیره این صنعت در ایران خبر دادند.

اروپا تعرفه ضددامپینگ را برای میلگرد و برخی محصولات فولادی وارداتی از چین اعمال می‌کند و اگر مشخص شود ایران نیز به دامپینگ محصولات فولادی به کشورهای اروپایی اقدام کرده است، شاهد وضع تعرفه‌های وارداتی برای محصولات فولادی ایران نیز خواهیم بود. کیوان جعفری‌طهرانی رییس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه تعرفه‌های واردات میلگرد و برخی محصولات فولادی به‌کار رفته در تقویت و مسلح کردن بتن از چین به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۱۸/۴ درصد تا ۲۲/۵ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: «اتحادیه اروپا در جدیدترین اقدام، تعرفه ضددامپینگ برای واردات فولاد چین را افزایش داده است. این اقدام در راستای حمایت از تولیدات داخلی کشورهای عضو این اتحادیه بوده است».

در گروه رایانه ای، در پی رشد قیمتی چند روز اخیر نماد مداران مدیر عامل این شرکت با اعلام آخرین وضعیت پیش بینی سال مالی جاری نسبت به این موضوع شفاف سازی و اعلام کرد که در مقطع زمانی فعلی اطلاعات افشاء نشده ای که تاثیر بر پیش بینی سود اعلام شده قبلی شرکت داشته باشد وجود ندارد؛ پس از انتشار این اطلاعیه صف خرید مداران عرضه شد و تا محدوده صفر تابلو با افت قیمتی مواجه شد اما بتدریج با رنج های مثبت به محدوده مثبت بازگشت و در قیمت 3794 ریال به معاملات خود پایان داد. مفاخر امروز با عرضه همراه بود و تا پایان بازار به صف فروش رسید.

در گروه زغال سنگ، با توجه به رشد قیمت های جهانی همچنان شاهد شروعی مثبت در معاملات نمادهای این گروه بودیم؛ کطبس که طی چند روز اخیر بیش از 30 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کرده در نیمه بازار با کاهش قیمت همراه شد و به محدوده صفر تابلو رسید؛ کطبس با حجم معامله 16 میلیونی در صدر معاملات گروه قرار گرفت. کشرق بیشترین افت قیمتی را داشت و در معاملات امروز خود صف فروش را تجربه کرد.

در گروه ساختمانی شاهد صف خرید شدن نمادهایی همچون وساخت، ثنوسا و ثاخت بودیم؛ ثباغ که از روز گذشته شاهد خروج گنجینه آرمان شهر از لیست سهامداران عمده این شرکت بودیم، با جابجایی بیش از 23 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در خبرهای امروز (به نقل از بورس نیوز)، مدیر گروه سرمایه گذاری مسکن به ارائه دلایلی در خصوص افزایش تقاضا برای سهام این گروه پرداخت و گفت: یکی از دلایل اصلی توجه سهامداران به شرکت های فعال در این گروه ارزنده بودن قیمت سهام آنها پس از تجربه یک دوره نزول است؛ چرا که شاخص این گروه طی ماه های اخیر حدود 17 درصد افت یافته است . آمار بانک مرکزی نیز حاکی از آن است که حجم معاملات طی سه ماهه تابستان سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته و بخشی از فروش واحدهای قراردادهای شرکت های ساختمانی در نیمه اول امسال فروش رفته است . وی همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به 9.5 درصد و برای بافت فرسوده به 8.5 درصد را به عنوان یکی دیگر از دلایل ایجاد رونق در حجم معاملات بازار مسکن اشاره کرد و گفت: این موضوع سبب شده تا تقاضا برای ثبت نام دریافت وام مسکن افزایش یابد. ایشان در ادامه با اشاره به اینکه سال مالی اغلب شرکت های ساختمانی پایان شهریور ماه است و با توجه به اینکه تبعات مثبت ناشی از اجرای قراردادها و فروش واحدها در نیمه دوم سال جاری نمود پیدا می کند، گفت: آثار مثبت ناشی از این امر در گزارش های عملکرد سال مالی 96 شرکت ها نمایان خواهد شد. آنچنان که برخی از زیر مجموعه ها همچون “ثالوند” و “ثپردیس” این موضوع را در بودجه سال مالی 96 خود لحاظ کرده اند و پیش بینی درآمد سال مالی آینده خود را با رشد سودآوری ارائه نموده اند. حال آنکه امکان رشد سودآوری شرکت ها در ماه های آتی در پی تداوم افزایش حجم معاملات و گردش نقدینگی در بازار مسکن دور از انتظار نیست .

در استخراج کانه های فلزی که جوی منفی بر معاملات گروه حاکم بود، کبافق تنها نماد مثبت گروه بود که تا محدوده 3 درصد رشد را تجربه کرد. اما در کگل که معاملات خود را در محدوده منفی دنبال می کرد، در ساعت پایانی بازار شاهد رنج های مثبت حقوقی و رشد قیمت سهم تا حداکثر آستانه قیمتی روزانه بودیم؛ بیشترین حجم معاملات گروه نیز با بیش از 9 میلیون سهم به این نماد تعلق داشت که حدود 70 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی خریداری شد. در نماد ومعادن نیز خریدهای اندک صباتامین ادامه دارد؛ در معاملات امروز این نماد بیش از 5 میلیون سهم در محدوده صفر تابلو داد و ستد شد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.جم با 24 واحد مثبت به عنوان چهارمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 10 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 835 تومان به روز خود پایان داد و پرازش ترین سهم گروه شد.تاپیکو با منفی کار خود را آغاز کرد و بدون خریدار حقوقی بیش از 1 میلیون سهم جا به جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 196 تومان روز خود را به اتمام رساند ، با 16 واحد منفی بر شاخص تاثیر گذار بود و پرحجم ظاهر شد.در نماد شیراز که دیروز مدبران اقتصاد 20,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود با 76 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات 1 میلیارد ریالی را رقم زد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 199 تومان و صف فروش کوچکی به معاملات خود خاتمه داد، تنها نماد صف فروشی گروه شد.در نماد شتوکا که دیروز اسپادان و وتوکا خریدار سهم بودند با قیمت دیروز کار خود را آغاز کرد و تحت حمایت سهامداران حقوقی در حدود 8 میلیارد ریال دادوستد شد و در انتها با رشد 1.5 درصدی ، در قیمت 551 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شلیا جهت برگزاری مجامع عمومی عادی بطور فوق العاده در روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۸، متوقف شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: راه تداوم رشد و توسعه صنعت پتروشیمی ایران هم‌افزایی در بخش فروش، عملیات، سرمایه‌گذاری، ادغام‌‌ها و مدیریت است .به گزارش شانا، مهدی شریفی نیک‌ نفس، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران به ارائه گزارشی در مورد صنعت پتروشیمی جهان پرداخت و گفت: بنا بر اعلام انجمن شیمیایی آمریکا، میانگین جهانی رشد ظرفیت صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی جهان در سال ٢٠١٥ معادل ٣,٦ درصد است که بالاتر از سال‌‌های گذشته بوده و این نشان‌ دهنده رشد شدید ظرفیت در مناطق مختلف جهان است، چنان که میانگین این رشد در جهان از ٢.٧ درصد در سال ٢٠١٣ به ٣.٦ درصد در سال ٢٠١٥ رسیده است .وی در ادامه، مزیت‌‌های صنعت پتروشیمی ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: مزیت اصلی صنعت پتروشیمی ایران، تولید در مقیاس جهانی با اتکا به دریافت خوراک فراوان با قیمت رقابتی است .

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس درباره حادثه امروز پتروشیمی مبین که موجب کاهش قیمت سهام این شرکت بورسی شد، توضیح داد: این حادثه مربوط به نشست گاز بود که در ایستگاه توزیع گاز و خارج از محدوده این شرکت بوده و ربطی به آن ندارد .قاسم قائدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر درباره آتش سوزی در ایستگاه کنترل فشار پتروشیمی که ساعت 11 امروز رخ داد، گفت: در این حادثه سوختگی 3 نفر سطحی و یک نفر نیز 65 درصد سوختگی دارد .در این حادثه متاسفانه 4 نفر مصدوم شدند، ولی مجتمع‌های پتروشیمی به‌روال عادی فعالیت خود ادامه می‌دهند.

مدیرعامل شپلی در حالی از توقف نماد پلی اکریل ایران از 18 فروردین تاکنون، موضوع افزایش سرمایه این شرکت بورسی با صدور مجوز 290 درصدی و اعتراض سهامداران روبرو شده که در جدیدترین رویداد، مدیرعامل این شرکت از تمدید مهلت ارسال مدارک و مستندات به سازمان بورس خبر داده است .

در گروه پالایشی به جز شسپا ،شنفت و شبهرن بقیه نمادها در حاشیه مثبت دادوستد شدند.شبندر با 20 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که دیروز آرمان شهر 1 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 71 درصد خریدار حقوقی در حدود 26 میلیارد ریال معامله شد ودر پایان با رشد 1 درصدی ،در قیمت 484 تومان به روز خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.در نماد شرانل 2، 9,800,000 سهم در قیمت 725 تومان به صورت بلوکی انجام شد.در نماد شپاس 2، 5,880,000 سهم در قیمت 1,005 تومان بلوک زده شد.شتران با مثبت کار خود را شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 18 میلیارد ریال دادوستد و در انتها با رشد 2 درصدی ، در قیمت 311 تومان به کار خود پایان داد و با 1 واحد مثبت دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد ، پرحجم ترین سهم گروه لقب گرفت.شپنا با 20 واحد مثبت به عنوان هفتمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با 72 درصد خریدار حقوقی در حدود 5 میلیون سهم جا به جا شد که در خاتمه با رشد 2 درصدی ، در قیمت 250 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، عربستان با تولید ۱۲.۵۸ میلیون بشکه در روز در ماه اوت، جایگاه بزرگترین تولید کننده نفت جهان را از آمریکا پس گرفته است.

بحران اقتصادی که گریبانگیر ونزوئلا شده در حال فرسایش نقش این کشور به عنوان یکی از بزرگترین قدرت های نفتی در سطح جهانی می باشد .ونزوئلا بیشترین ذخایر اثبات شده نفت در تمام جهان را دارا می باشد ، دولت «نیکلاس مادورو» قادر به جلوگیری از کاهش تولید داخلی نیست و این کشور اکنون ۹ سال است که متحمل کاهش متوالی استخراج نفت شده است .در چنین سناریویی ونزوئلا به خاطر کمبود منابع خود، در حال از دست دادن مشتریانی است که مصرف کنندگان بزرگ نفتی خارجی او هستند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب