اخبار و گزارش بورس یکشنبه 29 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
حکایت جذاب بورسی درباره تریدرها

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  106 واحد افزایش یافت و به رقم 76,272 واحد رسید. که نمادهای فارس با 36 واحد، خساپا با 15 واحد و خودرو با 14 واحد بیشترین تاثیر  را بر رشد شاخص بورس گذاشتند؛ در مقابل نماد درازک با 7 واحد بیشترین تاثیر منفی را براین شاخص گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقمی در حدود 283 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 8.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با 1.5 واحد افزایش به رقم 811 واحد رسید  که نماد مارون با 3  واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شراز، شتران و سمگا هر کدام با 0.7 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  400 میلیارد تومان رسید که نماد توریل با رقمی حدود 5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3562 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 113 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

حجم وام‌دهی شبکه بانکی در آستانه کاهش نرخ سود به ۱۸ درصد تا حدود ۷۵۲ هزار میلیارد تومان رسیده و مشارکت مدنی در صدر عقود بانکی قرار دارد که بیشتر میزان تسیهلات در قالب آن پرداخت شده است . مانده تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در آخرین آمارهای منتشره بانک مرکزی از رشد ۳.۲ درصدی برخودار بوده و به ۷۵۲ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پایان سال گذشته حدود ۳۳ هزار میلیارد افزایش دارد. این تغییر در حالی اتفاق افتاده که از حدود اسفند پارسال تا پایان خرداد امسال نرخ سود تسیهلات در عقود مشارکتی از ۲۴ به ۲۲ درصد کاهش یافته بود و در آستانه کاهش مجدد قرار گرفت.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این در حالی است که از نیمه تیر ماه و به دنبال ریزش سود سپرده به ۱۵ درصد، نرخ تسهیلات نیز تا ۱۸ درصد پایین آمد و به هر صورت در دستور کار شبکه بانکی قرار گرفت؛ هر چند که این کاهش ظاهرا با وضعیت بانک ها جور نبوده و هنوز نتوانسته با هزینه های سنگین آنها بابت سودهای بالایی که از قبل به سپرده ها می پردازند، منطبق شوند .در این شرایط بررسی روند تسیهلات دهی بانک ها به تفکیک عقود نشان می دهد که “مشارکت مدنی” با مانده ای حدود ۳۲۷ هزار میلیارد تومان در صدر عقودی قرار دارد که تسهیلات بانکی در قالب آن پرداخت شده و با رشد دو درصدی نیز همراه بوده است .

سال ۱۳۹۵ در شرایط خاصی برای اقتصاد ایران شروع شد به طوریکه از یک سو سال جاری نخستین سالی است که تحریم‌های بین‌المللی لغو شده و ازسوی دیگر نخستین سال اجرایی شدن برنامه ششم توسعه (بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی) خواهد بود .

مرکز پژوهش های مجلس با اعلام پیش بینی رشد ۶,۶ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری،‌ برآورد کرد ۳.۹ درصد این رشد مربوط به بخش نفت باشد . اقتصاد ایران پس از پشت سر گذاشتن رشد اقتصادی منفی سالهای 1391 و 1392 و رسیدن به رشد اقتصادی مثبت 3 درصدی (منتشره بانک مرکزی) در سال 1393 ، سال 1394 را در حالی به پایان رساند که برجام از اواخر سال اجرایی شده و رشد اقتصادی (بنا به اعلام مرکز آمار ایران) 1.3 درصد بود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، سال 1395 در شرایط خاصی برای اقتصاد ایران شروع شد به طوریکه از یک‌سو سال جاری نخستین سالی است که تحریم‌های بین‌المللی (هر چند بعضاً به‌صورت ناقص) لغو شده و ازسوی دیگر نخستین سال اجرایی شدن برنامه ششم توسعه (بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی) خواهد بود .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه پالایشی، شاهد افزایش تقاضا در برخی از نمادهای این گروه بودیم طوری که شراز توانست به صف خرید برسد. در خبرها داشتیم کاهش ذخیره سازی نفت خام در آمریکا و توافق عربستان و روسیه برای تشکیل گروه کاری، قیمت نفت را در هفته منتهی به ٩ سپتامبر اندکی افزایش داد .قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ٩ سپتامبر (جمعه، ١٩ شهریورماه) با پنج سنت افزایش به ٤٣ دلار و ٦٥ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سبک ایران امسال تاکنون ٣٨ دلار و ٥٠ سنت برای هر بشکه بوده است .قیمت نفت خام سنگین ایران با هفت سنت کاهش به ٤١ دلار و ٨٦ سنت برای هر بشکه رسید؛ که تنها نفت خام شاخصی بود که در هفته مورد بررسی با کاهش همراه شد؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٦ دلار و ٣٢ برای هر بشکه بوده است .عوامل متعددی در هفته مورد بررسی در تقویت قیمت ها نقش داشتند که کاهش ذخیره سازی نفت خام یکی از آنهاست، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سطح ذخیره سازی نفت خام در این کشور در هفته منتهی به ٢ سپتامبر با ١٤ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه کاهش به ٥١١ میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است .کارشناسان دلیل اصلی این کاهش را کم شدن واردات به همراه پایین آمدن سطح تولید نفت خام در آمریکا می دانند. این در حالی بود که همزمان، پالایشگران فعال در این کشور با افزایش خوراک پالایشگاهی به میزان ٣١٥ هزار بشکه در روز، سطح خوراک نفت خام خود را به ١٦ میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز رساندند. واردات نفت خام که با ٢٠ درصد کاهش روبرو شده است، بیشتر به دلیل وقوع طوفان هرمین در خلیج مکزیک و مشکلات انتقال نفتکش ها بود.

در گروه پتروشیمی، شاهد معاملات کم حجم و در محدوده قیمتی صفر تابلو در اکثر نمادهای این گروه بودیم ، امروز در نماد هلدینگ خلیج فارس شاهد یک معامله به صورت بلوک بودیم که توانست تاثیر مثبتی بر شاخص کل بگذارد. در این گروه تاپیکو جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف شده است، جلسه مجمع که امروز برگزار شد، جهت تقسيم سود براي دو هفته ديگر به تنفس كشيده شد.و سایر دستورات مجمع از جمله صورت های مالی به تصویب رسید.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در گفت‌وگوی اختصاصی با «دنیای‌اقتصاد» از پیشرفت 90 درصدی پروژه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و پایان فاز یک این پروژه تا آخر امسال خبر داد و گفت: تاپیکو با انتشار 300 میلیارد تومان اوراق سلف برای این پروژه به دنبال به تولید رساندن هرچه سریع‌تر این پالایشگاه منحصر به‌فرد در دنیا است. محمد حسن پیوندی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی به حرکات سازنده کیفی نیازمند است، خاطرنشان کرد: نوسازی واحدهای فرسوده را در دستور کار داریم؛ زیرا دانش فنی در بسیاری از واحدهای پتروشیمی مربوط به 50 سال پیش است و همین نکته باعث می‌شود راندمان کار در این واحدها پایین بیاید؛ به همین دلیل نیازمند نوسازی هستند. وی با اشاره به اینکه پروژه ستاره خلیج فارس یکی از بهترین پروژه‌های کشور است، افزود: پروژه ستاره خلیج فارس یکی از بهترین پروژه‌ها از دیدگاه ملی است؛ زیرا ستاره خلیج‌فارس پالایشگاهی است که تقریبا در دنیا منحصربه‌فرد است و تنها پالایشگاهی در دنیا است که خوراک آن میعانات گازی است .

در گروه فلزی و معدنی، در این گروه نیز حجم معاملات پایین بود و اکثر نمادها در محدوده قیمتی صفر تابلو معامله شدند . نماد ذوب که در چند روز اخیر با خبر افزایش سرمایه توانسته بود رشد کند امروز متعادل شد .  در گروه معدنی نیز بار دیگر با خبر افزایش ذغال سنگ جهانی برخی نمادها این گروه با افزایش تقاضا همراه کرد. کطبس امروز با صف خرید به کار خود خاتمه داد و به قیمت 313 تومان رسید، همچنین در خبری شنیدیم که درپی افزایش قیمتهای جهانی ذغال سنگ جلسه ای بین مدیران ذوب و شرکت نگین طبس برگزار گردیده تا برسر افزایش نرخ به توافق برسند . قیمت جهانی ذغال سنگ در ماه جولای در منطقه استرالیا به قیمت 67.5 دلار برای هر تن رسیده بود .  در گروه فلزات روی نیز با توجه به افت جهانی قیمت روی نمادهای این گروه نیز معاملات متعادلی را تجربه کردند . فلز روی امروز در محدوده قیمتی  2210 دلار برای هر تن معامله شد .

در گروه حمل و نقل، حتوکا که با فروش دو روز گذشته 15 میلیون از سهام توریل با خبر تعدیل مثبت همراه بود امروز طی اطلاعیه ای در کدال در این خصوص شفاف سازی کرد و معاملاتش به محدوده منفی کشیده شد؛ حتوکا در این اطلاعیه اعلام کرد که با توجه به فروش تعداد 15 میلیون سهم توریل به نرخ 2250 ريال و با توجه به بهاي تمام شده مبلغ 15 ميليارد ريال، اين شرکت مواجه با تعديل مثبت 18.98 درصدي از بخش درآمد حاصل از سرمايه گذاري مي گردد . وليکن با توجه به عملکرد 6 ماهه سال 95 و پيش بيني عملکرد نيمه دوم سال 95 از بابت قراردادهاي اين شرکت تعديل منفي 19 درصدي را مي طلبد لذا پیش بینی سود هر سهم پس از کسر مالیات از مبلغ 295 ریال به مبلغ 287 ریال کاهش می یابد؛ همچنین در این اطلاعیه شرکت تاکید کرد که در حال حاضر برنامه ای برای فروش مابقی سهام توریل ندارد. توریل امروز نیز صف خرید را تجربه کرد اما با ادامه عرضه ها اندکی با افت قیمت همراه شد؛ بیشترین حجم معاملات امروز گروه نیز با 20.5 میلیون سهم به این نماد اختصاص داشت که بیش از 20 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی داد و ستد شد. اما حریل همچنان در محدوده 135 تومان نوسان داشت و خریدهای حقوقی نیز همچنان در این نماد ادامه دارد. حسینا امروز خوب معامله شد و با عبور از محدوده 2200 به 2300 تومان رسید.

در گروه خودرو و ساخت قطعات معاملات مثبت و پرتقاضایی را در اغلب نمادهای گروه همچون خاور، خکاوه و خکمک نظاره گر بودیم. خاور علیرغم چندین بار عرضه مجددا صف خرید شد و در نهایت با حجم معامله 28 میلیونی به کار خود پایان داد. خساپا با 30.9 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت؛ در بازار خرده فروشی نیز 111 میلیون سهم از سوی سهامدار عمده این نماد در قیمت 117 تومان جابجا شد. در معاملات امروز این گروه همچنین شاهد بازگشایی نماد خگستر در قیمت 390 تومان بودیم.

در خبرهای امروز این گروه، دو مقام مسئول سایپا و ایران خودرو درباره رعایت استاندارد یورو ۵ از ابتدای 96 و عدم توقف خط تولید پراید و پژو ۴۰۵ توضیح دادند اما نظر سنجی 80 درصدی از توقف تولید این دو محصول حکایت داشت . حسن قره ای قائم مقام رئیس مرکز مطالعات و استراتژیک سایپا در برنامه تلویزیونی شب گذشته پایش در مورد الزام خودروسازان برای تأمین استاندارد یورو 5 از ابتدای سال آینده گفت: مصوبه دولت و محیط‌زیست مبنی بر الزام خودروسازان به تأمین استاندارد یورو 5 فقط برای محصولات جدید هست و محصولات قبلی با استاندارد یورو 4 اجازه تولید دارند . وی با بیان اینکه در 5 ماهه ابتدای امسال 21 درصد از فروش کل خودروسازان متعلق به پراید بوده ، افزود: ما هم مثل همه خودروسازان دنیا به فکر تولید خودرویی هستیم که مورد استقبال مردم است. مردم از پراید استقبال زیادی می‌کنند چون با قیمت پراید هیچ خودرویی با آبشن های کنونی وجود ندارد و نمی‌توان خرید . قره ای مدعی شد: بر اساس استانداردهای اعلام‌شده پراید خودرو کاملاً استاندارد است و فعلاً قصد تولید این خودرو را داریم و خط تولید آن متوقف نمی‌شود . کیوان وزیری قائم مقام معاونت طراحی و توسعه ایران خودرو نیز در این باره گفت: بر اساس قانون آلایندگی که مصوبه هیئت دولت است و ابلاغ آن توسط سازمان محیط‌زیست انجام‌شده برنامه یورو 5 برای محصولات جدید با پلتفرم جدید است. بر اساس همین مصوبه تولید محصولات کنونی تا دو سال آینده می‌تواند ادامه پیدا کند . وزیری گفت: برای تولید خودروهای یورو 5 و حتی یورو 4 مقدماتی لازم است که اکنون فراهم نیست، اکنون روزانه 75 میلیون لیتر سوخت یورو 4 نیاز داریم که طبق اعلام رسمی فقط یک‌سوم بنزین کنونی یورو 4 است. هیچ جایگاه سوختی حتی نازل پمپ بنزنی نیز یورو 4 نیست. برای تولید خودرو یورو 5 باید همه زیرساخت‌ها فراهم شود .

مرداد ماه امسال تولید خودروهای سواری در دو خودروساز داخلی متوقف شد . به گزارش ایسنا، در این مدت تولید خودروهای سواری در شرکت خودروسازی راین صد درصد کاهش یافته و از ۷۰۰ دستگاه در مرداد ماه سال گذشته به صفر رسید. همچنین تولید خودروهای سواری در شرکت سازه‌های خودرو دیار نیز با کاهش صد درصدی همراه بوده و از ۵۳ دستگاه در مرداد ۱۳۹۴ به صفر کاهش یافت. برخلاف این دو شرکت اما تولید خودروهای سواری در باقی خودروسازان داخلی با افزایش همراه بوده است.

در گروه زراعی، عرضه 10 درصد از سهام شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت) به دلیل انتشار شفاف سازی از سوی شرکت به جلسه معاملاتی بعد موکول شد. این شرکت طی انتشار نامه ای در کدال اعلام کرد که بر اساس معامله انجام شده مورخه 29/6/95 تعداد 210 راس تلیسه آبستن توسط این شرکت به فروش رسیده که از این بابت سود هر سهم پیش بینی شده سال 95 نیز به مبلغ 30 ریال افزایش می یابد؛ گفتنی است، پیش از این سود هر سهم شرکت برای سال مالی جاری مبلغ 452 ریال پیش بینی شده بود. دو نماد هم گروه گلدشت (تلیسه و زمگسا) نیز معاملات متعادلی را تا پایان بازار دنبال کردند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب