اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 31 شهریور 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شرایط نخبگان بورس

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  178 واحد افزایش یافت و به رقم 76,450 واحد رسید. که نمادهای فارس با 42 واحد، جم با 42 واحد و ومعادن با 23 واحد بیشترین تاثیر  را بر رشد شاخص بورس گذاشتند؛ در مقابل نمادهای پارسان با 19 واحد و فاراک با 14 واحد بیشترین تاثیر منفی را براین شاخص گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقمی در حدود 159 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 6.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با واحد افزایش به رقم 816 واحد رسید  که نماد مارون با 2.5  واحد بیشترین تاثیر مثبت بر این شاخص گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  198 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 16 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3570 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 117 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این دیدار که عصر سه‌شنبه به وقت محلی (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، با فرانسوا اولاند در خصوص مسائل دوجانبه، اجرای برجام و پایبندی و پایبندی طرف مقابل به آن و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کرد این دیدار در حالی صورت می‌گیرد روحانی در بهمن سال گذشته به پاریس سفر کرد و با مقام‌های عالی‌رتبه فرانسوی و از جمله با اولاند دیدار کرد همچنین روسای جمهوری ایران و فرانسه سال گذشته نیز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کردند .

پرزیدنت جورج دابلیو بوش (پدر) اعلام کرد که در انتخابات نوامبر به هیلاری کلینتون رای می‌دهد. کاتلین کندی، برادرزاده جان.اف. کندی، در فیس بوک خود اعلام کرد که «رئیس‌جمهور به من گفت که به هیلاری رای می‌دهد.» او که معاون فرماندار مریلند و دختر رابرت. اف. کندی است، هنگام دیدار با بوش پدر این خبر را اعلام کرد. کاتلین نیز در زمره حامیان کمپین هیلاری است. جیم مک گراث، یکی از سخنگویان خانواده بوش، به گاردین می‌گوید: «رایی که پرزیدنت بوش به‌عنوان یک شهروند در 50 روز باقی مانده خواهد داد، رایی مخفی است. او در مورد رقابت‌های ریاست جمهوری اظهارنظر نمی‌کند

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرویی، شاهد معاملات متعادل بودیم و اکثر نمادها در محدوده صفر قیمتی معامله شدند . در این گروه خودرو به قیمت 302 تومان رسید و برخی از نمادهای قطعه ساز از جمله خرینگ و ختراک با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در خبری شنیدیم که، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از ورود خودروهای به‌روز خارجی در رده قیمتی زیر 30 میلیون تومان به بازار خودرویی کشور در آینده‌ای نه چندان دور خبر داد .به گزارش ایسنا حمیدرضا فولادگر گفت: براساس مذاکرات بین خودروسازان داخلی و برخی خودروسازان خارجی در آینده نه چندان دور در رده قیمتی زیر 30 میلیون تومان شاهد خودروهای به‌روز در بازار داخلی خواهیم بود اما زمان، برند و خودروساز تولیدکننده داخلی آن هنوز مشخص نیست ..وی با یادآوری قرارداد ال 90 و افزایش 40 میلیون تومانی این خودرو با وجود تکلیف خودروساز به عرضه کمتر از 10 میلیون تومان آن، قیمت‌گذاری خودروهای جدید خارجی در رده زیر 30 میلیون تومان را تابع نظام عرضه و تقاضا و ضوابط قیمتی سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده و شورای رقابت دانست .

درگروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.فارس با 42 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامداران حقوقی در حدود 7 میلیون سهم جابه جا شد که 5 میلیون از این حجم در قیمت میانگین 489 تومان و در ساعت ابتدایی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 493 تومان به کار خود پایان داد و در صدر گروه قرار گرفت.در نماد جم که در روز کاری گذشته صندوق بازنشستگی 2,290,000 سهم از پرتفوی خود خارج کرده بود با 95 درصد خریدار حقوقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد که 1 میلیون سهم آن در قیمت 840 تومان در دقایق ابتدایی بازار بلوک زده شد این نماد در پایان با رشد 2 درصدی ، در قیمت 852 تومان به معاملات خود خاتمه داد و با 42 واحد مثبت دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص شد ، همچنین در نماد جم 2، 30 میلیون سهم در قیمت 520 تومان بلوک منفی زده شد.شیران در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت آغاز کرد و تحت حمایت سهامداران حقوقی در حود 2 میلیون سهم دادوستد شد که ا میلیون آن در قیمت میانکین 391 تومان در دقایق پایانی بازار به صورت بلوکی انجام شد و در نهایت با قیمت آخرین معامله 398 تومان تنها نماد صف خریدی گروه شد.نمادهای شدوص و شفارا در کف قیمتی خود بسته شدند.پارسان در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی ارزش معاملات در حدود 5 میلیارد ریالی را رقم زد و در پایان در محدوده صفر تابلو و در قیمت 192 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد. شلیا پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام،در قیمت ۲,۷۴۹ ریال با رشد ۱.۸۵ درصدی بازگشایی شد و در پایان بدون خریدار حقوقی ،حجم معاملاتی پائین روز خود را به اتمام رساند.

شرکت سرمایه گذاری ساتا (سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح) از آمادگی خود برای خرید و سرمایه گذاری در پتروشیمی دماوند خبر داد .طرح پتروشیمی دماوند به دلیل اهمیت بسیار بالای خود در تامین یوتیلیتی طرح های پتروشیمی فاز دوم عسلویه باید زودترتولیدی شود ودراین مسیرشرکت سرمایه گذاری ساتا آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این طرح رابه اطلاع سازمان خصوصی سازی بطوررسمی رسانده است .جعفرربیعی افزود: نامه ای نیز به سازمان خصوصی سازی تقدیم شده که در آن شرکت های سرمایه گذاری ساتا، هلدینگ خلیج فارس و نیز نفت و گاز پارسیان آمادگی برای حضوردراین طرح رااعلام کرده اند وامید است سازمان خصوصی سازی برای پتروشیمی دماوند تدبیر لازم را معمول کند تا بیش از این در ساخت آن شاهد تاخیر نباشیم .وی با بیان این که چندین طرح پتروشیمی به زودی در فاز 2 عسلویه  وارد مدار تولید می شوند و نیازمند خوراک هستند گفت: طرح پتروشیمی دماوند تاکنون بارها از سوی سازمان خصوصی سازی از طریق فرابورس به مزایده گذاشته شده است اما خریدار نداشته است و شرایط برای خرید مناسب نبوده است و همانطور که اشاره شد این طرح باید زودترتعیین تکلیف شود .

یک مقام مسئول از آلبانی و سوئد به عنوان مشتریان جدید برخی محصولات پتروشیمی ایران در پسابرجام نام برد و گفت: ایران به زودی یک محموله پتروشیمی به ایتالیا صادر می‌کند.

در گروه پالایشی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.در نماد شبندر که در روز گذشته آرمان شهر 100,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی بیش از 13 میلیارد ریال معامله شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 485 تومان به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه شد. همچنین در نماد شبندر 2، 12 میلیون سهم در قیمت 504 تومان به صورت بلوکی انجام شد. شراز بدون خریدار حقوقی تنها نماد صف خریدی گروه بود.در مقابل شنفت بدون فروشنده حقوقی با قیمت آخرین معامله 507 تومان تنها نمادی بود که در کف قیمتی خود بسته شد.شتران در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت با افت 1 درصدی ، در قیمت 309 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهرشد و با 0.83 واحد منفی بر شاخص فرابورس تاثیر گذار بود.شاوان بدون خریدار حقوقی و حجم معاملاتی کم با افت 1 درصدی ، در قیمت 1,016 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و در رتبه سوم گروه قرار گرفت.

به گزارش شبکه بلومبرگ، محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، اعلام کرد ایران به همکاری برای کمک به دستیابی به اجماع تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک برای تثبیت بازار، پایبند است .پیش از این، بارکیندو گفته بود نشست غیر رسمی تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک در حاشیه اجلاس مجمع بین المللی انرژی در هفته آینده در الجزایر، تنها جنبه مشورتی دارد و قرار نیست در آنجا تصمیمی گرفته شود .

همزمان با اظهارات دبیرکل اوپک مبنی بر اطمینان رئیس جمهور ایران برای همکاری در دستیابی به اجماع نفتی و تثبیت وضعیت بازار نفت، احتمال توافق ایران و عربستان بر سر اجرای فریز نفتی قوت گرفت.در پی کاهش موجودی ذخایر آمریکا و آمار واردات قدرتمند ژاپن، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه افزایش یافت .

در معاملات امروز گروه حمل و نقل شاهد تشکیل صف خرید در نماد حسینا بودیم؛ حسینا که طی معاملات چند هفته اخیر با افت قیمت مواجه شده و به زیر حمایت تاریخی دو سال اخیر خود (2330 تومان) رسیده بود با رنج های مثبت در لحظه شروع بازار موفق به شکست حمایت مذکور شد و در قیمت 23809 ریال به صف خرید رسید. در توریل بر خلاف روزهای گذشته خبری از عرضه حقوقی نبود و در نیمه بازار نیز شاهد رشد قیمتی سهم از محدوده منفی تا 1 درصد مثبت تابلو بودیم؛ در معاملات امروز این نماد 5.5 میلیون سهم داد و ستد شد و بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در حریل نیز معاملات پرحجم و مثبتی را نظاره گر بودیم؛ با توجه به معاملات خوب امروز این نماد و عبور از محدوده 135 تومان همچنین خریدهای خرد حقوقی در معاملات چند روز اخیر خرید سهم در این محدوده قیمتی را می توان مناسب ارزیابی کرد؛ علاوه بر این در بازار امروز شایعاتی از معامله بلوکی این سهم توسط سهامدار عمده این نماد در محدوده 200 تومان شنیده می شد.

در نمادهای فلزی و معدنی معاملات مثبتی را شاهد بودیم که در این میان نمادهای گروه روی با تقاضای بیشتری همراه بودند. نمادهای کروی، فسرب، کاما و کبافق صف خرید را تجربه کردند و دیگر نمادها نیز با افزایش قیمت همراه بودند. قیمت جهانی روی در معاملات روز گذشته مجددا به محدوده 2300 دلار رسید و سرب تا 1985 دلار افزایش قیمت داشت. در نمادهای سنگ آهنی، دو نماد کگل و کچاد معاملات منفی و کم رونقی را پشت سر گذاشتند. در معاملات خارج بازار روز گذشته کچاد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی عرضه کننده 21 میلیون سهم بود؛ اما در کگل 20 میلیون سهم توسط گنجینه آرمان شهر خریداری شد. معاملات مثبت کنور با رنج های مثبت ساعت پایانی بازار به صف خرید رسید. ومعادن نیز در محدوده 125 تومان معاملات نسبتا متعادلی را پشت سر گذاشت که با رنج مثبت و جابجایی بلوک 8 میلیونی از حقیقی به حقوقی در لحظه پایانی بازار صف خرید شد!

در اخبار حوزه سنگ آهن، به نقل از کمودیتی، داده های روز گذشته اداره آمار چین حاکی از ادامه روند منفی تولید این کشور در ماه آگوست داشت. طبق این گزارش تولید سنگ آهن چین در ماه آگوست حدود 115 میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته با کاهش 3.3 درصدی همراه بود و همچنین واردات سنگ آهن این کشور در ماه آگوست با رشد 18.4 درصدی در حدود 87 میلیون تن گزارش شده است. همچنین، در ادامه این گزارش اعلام شد: طبق پیش بینی ماه قبل موسسه BMI تولید سنگ آهن چین در سال جاری 10 درصد و در سال آتی 5 درصد کاهش یافته و تا سال 2020 نیز از رشد منفی 3.8 درصدی برخوردار خواهد بود.  

در دیگر نمادهای این گروه علیرغم عرضه حقوقی شاهد رشد قیمتی و تشکیل صف خرید در نماد ذوب بودیم؛ که ظاهرا شنیده های بازار مبنی بر افزایش سرمایه این شرکت موجب اقبال بازار به این سهم شده است؛ بیش از 60 میلیون سهم در معاملات امروز این نماد جابجا شده که حدود 30 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی عرضه شد.

در گروه زراعی، عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان با نماد “زگلدشت” انجام شد؛ عرضه سهام این شرکت که قرار بود روز دوشنبه انجام شود با توجه به شفاف سازی جدید شرکت به امروز موکول شده بود؛ طی این اطلاعیه این شرکت سود هر سهم سال مالی جاری را به دلیل فروش زمین واحد گلشهر و فروش تعداد 210 راس تلیسه با 7 درصد افزایش از 452 به 482 ریال رساند و در عملکرد سه ماهه 11 درصد معادل 53 ریال را پوشش داد . طی این عرضه زگلدشت در 2500 ریال کشف قیمت شد. اما دو نماد همگروه این شرکت معاملات متعادلی را در محدوده منفی دنبال کردند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب