اخبار و گزارش بورس دوشنبه 5 مهر 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و اقتصاد

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  واحد افزایش یافت و به رقم 77,089 واحد رسید. که نمادهای فارس با 67 واحد، وغدیر با 25 واحد و حکشتی با 20 واحد بیشترین تاثیر  را بر رشد شاخص بورس گذاشتند؛ در مقابل نماد شبندر با 46 واحد بیشترین تاثیر منفی را برشاخص گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقمی در حدود 197 میلیارد تومان رسید که نماد فاذر با رقمی حدود 11 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با واحد کاهش به رقم 820 واحد رسید  که نماد مارون با 2  واحد بیشترین تاثیر مثبت بر این شاخص گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  98 میلیارد تومان رسید که نماد شلیا با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3569 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 116 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

قیمت نفت خام روز دوشنبه پس‌ازاینکه وزیر انرژی الجزایر گفت که تمام گزینه‌ها برای کاهش تولید نفت در جلسه این هفته تولیدکنندگان اوپک ممکن است مورد توافق قرار گیرد، روند صعودی به خود گرفت .به گزارش مهر به نقل از رویترز، قیمت نفت روز جمعه گذشته با نمودارشدن نشانه‌هایی از اینکه ممکن است عربستان سعودی و ایران به توافق درزمینهٔ اجرای طرح فریز نفتی نرسند، ۴ درصد کاهش داشت اما این کاهش با صحبت‌های وزیر نفت الجزایر جبران شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت .اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت در حاشیه همایش بین‌المللی انرژی در الجزایر که از ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر برگزار می‌شود ممکن است به توافقی در خصوص کاستن از میزان تولیدات و صادرات خود برسند. نورالدین بوطرفا روز یکشنبه در الجزایر گفت: «ما نمی‌خواهیم از این جلسه دست‌خالی بیرون بیاییم .البته کاهش ارزش دلار نیز به بالا رفتن قیمت نفت کمک کرده است. نفت خام آتی برنت با این افزایش قیمت، بعد از کاهش ۱.۷۶ دلاری در روز جمعه، افزایش ۳۹ سنتی را شاهد بود و به بشکه‌ای ۴۶.۲۸ دلار رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز ۳۲ سنت افزایش داشت و بعداز کاهش ۱.۸۴ دلاری قبلی، به ۴۴.۸۰ دلار در هر بشکه رسید .به نظر می‌رسد الجزایر و ونزوئلا همچنان تلاش‌های خود برای راضی کردن کشورهای اوپک در جهت رسیدن به توافق نفتی را ادامه می‌دهند. سیگنال‌های ارسال‌شده از کشورهای نفتی درباره اینکه طرح فریز نفتی با توافق این کشورها روبه‌رو می‌شود یا خیر، با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو بوده است اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری این اجلاس به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای رسیدن به این توافق افزایش یافته و احتمال دستیابی به این توافق نیز بیشتر از گذشته شده است .

قیمت طلای جهانی در معاملات روز جاری بدنبال صعود ارزش دلار که تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز ارزشمند را محدود کرد، اندکی کاهش پیدا کرد .به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۳۲۲.۸۰ دلار رسید .در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در ماه دسامبر به میزان ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۳۳۷.۶۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه سه دلار یا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۴۱.۷۰ دلار بسته شد با اینهمه برای کل هفته ۲.۴ درصد افزایش پیدا کرد که بزرگترین افزایش هفتگی در دو ماه و نیم گذشته بود .طلا هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا نشست سیاست پولی خود را بدون تغییر نرخهای بهره پایان داد، روند افزایشی پیدا کرد. جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست سیاست پولی تاکید کرد این بانک همچنان به آمار اقتصادی متکی است و آمار اخیر از افزایش نرخها حمایت نکرده اند .طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا بسیار حساس است زیرا نرخهای بهره بالاتر هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز را افزایش می دهد و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند .اریک روزنگران، رییس بانک فدرال بوستون روز جمعه اعلام کرد وی معتقد است نرخهای بهره باید به تدریج افزایش پیدا کنند و هشدار داد که کاهش نرخ بیکاری به پایین سطح پایدارش، ممکن روند احیای اقتصادی در آمریکا را از مسیرش خارج کند .

 

در گروه های دیگر چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد روند نزولی در بیشتر نمادها بودیم سایپا قرمز پوش شد ایننماد امروز کاهش 1 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت 1231 ریالی رسید سایپا بیش از 62 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود . خپارس پس از رشد 13 درصدی در روزهای معاملاتی قبلی  امروز به قیمت 1397 ریالی رسید و افت 2 درصدی را تجربه کرد و با معاملات منفی به کار خود پایان داد . خزامیا منفی بود این نماد با کاهش 2 درصدی به قیمت 1012 ریالی رسید و روز منفی ای را پشت سرگذاشت خزامیا امروز بیش از 17 میلیون سهم معامله شد . خرینگ به قیمت 1215 ریالی رسید پر عرضه ظاهر شد و تا صف فروش شدن نیز پیش رفت و افت 4 درصدی را شاهد شد . خکمک صف فروش بود این نماد افت 4 درصدی را شاهد بود خکمک به قیمت 1461 ریالی رسید و با صف فروش به معاملاتش خاتمه داد . خگستر باافت 2 درصدی قیمت پایانی 4005 ریالی را تجربه کرد و روز منفی ای را سپری کرد همچنین در نماد خگستر 2 شاهد یک معامله بلوکی به حجم 5 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 407 تومان و توسط سهامدار حقوقی و در بازار خرده فروشی صورت گرفت . نمادهای خمحور ، خشرق ، ختراک از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به معاملاتشان پایان دادند . نمادهای خاذین ، ورنا منفی بودند که افت 2 درصدی را شاهد شدند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سایپا کاشان بعد از دریافت مجوز افزایش سرمایه 117 درصدی از سازمان بورس در 31 شهریور ، آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد و زمان این رویداد را ساعت 14 روز دوشنبه 19 مهر مشخص کرد که در محل شرکت سایپا واقع درکیلومتر 15 جاده مخصوص کرج برگزار خواهد شد.

در گروه فلزات اساسی شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم فنوال با بیش از 15 میلیون سهم حجم معامله پر حجم ترین نماد گروه بود این نماد امروز با افزایش تقاضا همراه شد و رشد 4 درصدی را پشت سرگذاشت فنوال به قیمت 1348 ریالی رسید و با صف خرید 5 میلیونی به معاملاتش خاتمه داد . ذوب مثبت بود این نماد در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2654 ریالی به کار خود پایان داد . نمادهای فزرین ، کیمیا از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . فولاد در محدوده صفر منفی و با قیمت پایانی 1191 ریالی معاملاتش را پشت سرگذاشت و بیش از 4 میلیون سهم معامله شد . فولای روز پر تقاضایی را آغاز نمود این نماد در جریان معاملات امروز رشد 4 درصدی را تجربه کرد و با قیمت پایانی 2563 ریالی معاملاتش را به پایان رساند .

رشد قيمت هفته گذشته در بازار ورق به رغم رکودي نسبي در بازار فولاد را شايد بتوان نشانه اي از بهبود آرام تقاضاي صنعتي اين کالابه شمار آورد که توجه به اين بازار را جذاب تر از قبل جلوه مي دهد. در صورت بهبود اوضاع در بازار ورق مي توان به بهبود حجم توليدات صنعتي کشور نيز اميدوار بود؛ هرچند که چنين احتمالي تاکنون به وضوح مشاهده نشده و ممکن است وضعيت پيش رو، تعديل و تثبيت قيمت ها را نيز به همراه داشته باشد. به نظر مي رسد بازار ورق با سيگنال هاي متناقض بسياري رو به رو است که باعث شده اين بازار مسير خود را از بازار ساير مصنوعات فولادي در بازار آزاد جدا کند.

به گزارش ماین نیوز، به نقل از انجمن جهانی فولاد، ایران با تولید یک میلیون و 25 هزار تن آهن اسفنجی در ماه اوت(مرداد-شهریور) نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.46درصد افزایش داشت در حالی که تولید آهن اسفنجی جهان 6 درصد افت کرد.

درگروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند.جم با قیمت منفی کار خود را آغاز کرد و تحت حمایت سهامداران حقوقی در حدود 34 میلیارد ریال معامله شد که 4 میلیون سهم در قیمت 840 تومان در ساعات پایانی بازار به صوت بلوکی انجام شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 850 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرازش ترین سهم گروه شد. نمادهای شپترو، شلعاب ، شفارس و شپارس در آستانه قیمتی خود بسته شدند.فارس با 67 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس با قیمت دیروز کار خود را شروع کرد و با 97 درصد خریدار حقوقی در حدود 4 میلیون 600 هزار سهم جابه جا شد که 4,400,000 سهم با قیمت میانگین 507 تومان در ساعات اولیه بازار بلوک زده شد این نماد در انتها با رشد 1 درصدی ، قیمت پایانی 513 تومان روز خود را به اتمام رساند. شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی و حجم معاملاتی پائین تنها نماد صف فروشی گروه شد.شتوکا در ادامه روند نزولی خود امروز را هم منفی شروع کرد و بدون خریدار حقوقی بیش از 8 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 556 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و سوم گروه شد.تاپیکو بعد از اعلام تنفس در مورد تقسیم سود و زمان مجمع سالانه ، از سازمان بورس خواست بازگشایی نماد را تا زمان برگزاری مجمع به تعویق افتد .

پتروتحلیل- در نیم سال اول امسال ۸ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار انواع محصولات پتروشیمی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۲ و ۴ صدم درصد رشد نشان می‌دهد .براساس آمار گمرک؛ مجموع تجارت خارجی ایران در نیمسال اول سال‌جاری ۴۲ میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بود و از این میزان ۸ میلیارد و ۶۹۸ میلیون دلار اختصاص به صادرات محصولات پتروشیمی دارد .

درگروه پالایشی پس از شروعی مثبت، اکثرا منفی دنبال می شوند.شبریز در ادامه روند صعودی خود امروز را هم مثبت شروع کرد و تحت حمایت سهامداران حقیقی در حدود 29 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 2 درصدی ، در قیمت 468 تومان روز خود را به اتمام رساند ، لیدر گروه شد و با 9 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت. در این نماد خبرها حاكى از به بهره بردارى رسيدن پروژه روغن و ضديخ سازى اين مجتمع پالايشگاهى در مهر ماه حكايت دارد . شاوان با 99 درصد خریدار حقیقی ارزش معاملات 22 میلیارد ریالی را رقم زد و در انتها با رشد 2 درصدی ، در قیمت 1,104 تومان به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از شبریز قرار گرفت.شبندر با 47 واحد منفی به عنوان دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس که دیروز آرمان شهر همچون روال گذشته تعداد کمی به پرتفوی خود اضافه نموده بود با قیمت مثبت کار خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 21 میلیارد ریال دادوستد شد و در پایان با افت 3 درصدی ، در قیمت 486 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.

اکنون مخالفان طرح سعودی فریز نفتی به ۴ کشور رسیده و علاوه بر لیبی، نیجریه و ایران، عراق در صف اول مخالفان قرار دارد.قیمت نفت خام روز دوشنبه پس ‌ازاینکه وزیر انرژی الجزایر گفت که تمام گزینه‌ها برای کاهش تولید نفت در جلسه این هفته تولیدکنندگان اوپک ممکن است مورد توافق قرار گیرد، روند صعودی به خود گرفت .

فعالیت رسمی پانزدهمین نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF) فردا در الجزایر آغاز می شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی IEF ، نشست فردا با حضور وزرای انرژی و یا نمایندگانی از کشورهای ۷۲عضر این مجمع بین المللی برگزار خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب