اخبار و گزارش بورس سه شنبه 6 مهر 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
چرا برخی معامله‌گران دایماً ضرر می کنند؟

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  53 واحد افزایش یافت و به رقم 77,143 واحد رسید. که نمادهای فارس با 61 واحد، فولاد با 56 واحد و فملی با 21 واحد بیشترین تاثیر  را بر رشد شاخص بورس گذاشتند؛ در مقابل نماد خساپا با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را برشاخص گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقمی در حدود 159 میلیارد تومان رسید که نماد فاراک با رقمی حدود 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل با واحد کاهش به رقم 816 واحد رسید  که نماد مارون با 5  واحد بیشترین تاثیر مثبت بر این شاخص گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  83 میلیارد تومان رسید که نماد ذوب با رقمی حدود 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3580 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 117 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

محمود احمدی‌نژاد با ارسال نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کرد: در عمل به منویات معظم‌له، برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارند .رییس جمهور سابق کشور در نامه خود بیان کردند ، همان‌گونه که مستحضر هستید در دیدار مورخ نهم شهریورماه سال جاری، اینجانب برنامه‌های تبیین انقلاب در سراسر کشور را تشریح نمودم، پس از آن حضرتعالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم .ضمن تشکر از بیانات مهم حضرتعالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می‌رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارم .به لطف خداوند متعال و با افتخار همواره به‌عنوان سرباز کوچک انقلاب و خادم مردم باقی خواهم ماند .از خداوند منان برای حضرتعالی سلامتی و موفقیت بیشتر و برای ملت بزرگوار ایران عزت و سربلندی روزافزون، در سایه عنایات حضرت ولی‌عصر (عج) مسالت دارم .

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خودشان خاتمه دادند .خساپا منفی بود این نماد امروز با افت 2 درصدی قیمت پایانی 1204 ریالی را تجربه کردو بیش از 46 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود در مورد سایپا شنیده ای داشتیم مبنی بر اینکه در قرارداد سيتروئن با این شرکت مقرر شده كه ٣٠ درصد از توليدات سايپا كاشان به صادرات اختصاص يابد موضوعى كه ميتواند موجب دگرگونى فرآيند توليد خودرو در اين خودروساز شود . خکمک در جریان معاملات امروز شاهد روند نزولی بود این نماد با افت 4 درصدی همراه شد و با قیمت پایانی 1401 ریالی و با صف فروش به معاملاتش خاتمه داد و روز منفی ای را پشت سرگذاشت . خودرو قرمز پوش بود این نماد با کاهش 1 درصدی به قیمت پایانی 3077 ریالی رسید اردان خودرو امروز بیش از 10 میلیون سهم معامله شد همچنین در نماد خودرو 2 شاهد یک معامله بلوکی به حجم 17 میلیون سهم بودیم که این معامله با قیمت پایه هر سهم 306 تومان و در بازار خرده فروشی توسط سهامدار حقوقی صورت گرفت . با توجه به معاملات منفز در اکثر نمادهای خودرویی شاهد صف خرید و رشد قیمتی در نمادهای خمهر ، خشرق ، خموتور ، خمحور بودیم . خپارس با کاهش 2 درصدی معاملاتش را پشت سرگذاشت و با قیمت پایانی 136 تومان بسته شد .

یک مقام مسئول با بیان اینکه رنو خواستار سهام اکثریت در شرکت “بن رو” سایپا است،گفت: توافقات اولیه با سایپا انجام شده اما دو طرف هنوز به توافق نهایی دست نیافته اند. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، بعد از توافقات هسته‌ای صنعت خودرو شاهد حضور جدی شرکای قدیمی و البته بدقول فرانسوی به بازار کشور بوده است. براساس قراردادهای جدید فرانسوی‌ها فاز جدید همکاری خود را با دو شرکت بزرگ ایرانی آغاز کرده‌اند.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادهابا معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . فولاد لیدر گروه بود این نماد امروز بیش از 17 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود فولاد با افزایش 2 درصدی به قیمت پایانی 1222 ریالی رسید و روز صعودی ای را پشت سرگذاشت . ذوب در محدوده صفر مثبت و با قیمت پایانی 2665 ریالی به معاملاتش خاتمه داد این نماد امروز بیش از 13 میلیون سهم معامله شد . فسرب پر تقاضا ظاهر شد این نماد با رشد 4 درصد قیمت پایانی 2486 ریالی را تجربه کرد و با صف خرید به معاملاتش پایان داد . نمادهای فباهنر، فاسمین، فزرین، فرآوراز دیگر نمادهای مثبت گروه بودند که مورد توجه سهامدارن واقع شدند و رشد قیمتی را پشت سرگذاشتند این نمادها با صف خرید به کار خودشان پایان دادند . کیمیا امروز هم سبز پوش بود این نماد که در چند روز معاملاتی گذشته روند صعودی ای را در پیش گرفته بودامروز هم رشد قیمتی را تجربه کرد کیمیا در جریان معاملات امروز با رشد 4 درصدی همراه شد و به قیمت 6398 ریالی ریالی رسید و با صف خرید معاملاتش را به پایان رساند .

مجتبی خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون در امور اقتصادی و بازرگانی ضمن گفتگو با مهندس امیرمسعود هراتیان مدیرعامل شرکت فولادهرمزگان، از خطوط تولیدی این شرکت بازدید نمود.

معاون فروش ذوب آهن اصفهان گفت:افتتاح رسمی پروژه تولید ریل ذوب اصفهان در ماه جاری خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ماین نیوز به اصفهان، احسان دشتیانه در دومین کنفرانس آهن و فولاد ایران در اصفهان اظهاراتی را مطرح کرد که اهم آن به شرح زیرند :

  ذوب آهن اصفهان 19 درصد سهم در بازار فولاد ایران دارد .

ظرفیت تولید فعلی ذوب آهن اصفهان هم اکنون 3.6 میلیون تن است و یکی از تولیدکنندگان بزرگ محصولات طویل در منطقه منا است .

– به ادغام فولادسازان، فعال شدن تشکلهای فولادی، ارتقای کیفیت محصولات تولیدی، تمرکز بیشتر بر تحقیق و توسعه و بهبود بازاریابی در صنعت فولاد نیاز داریم

درگروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.شتوکا با قیمت مثبت کار خود را آغاز کرد و در بین استقبال سهامدارن حقیقی بیش از 25 میلیارد ریال معامله شد این نماد در طول بازار صف خرید را نیز تجربه کرد اما در نهایت با رشد 4 درصدی ، در قیمت 578 به کار خود پایان داد و پرارزش ترین سهم گروه لقب گرفت. در این نماد شنیده می شود که با یک شرکت خارجی جهت تولید محصول مشترک و صادرات به کشورهای اروپایی به توافق رسیده است. نمادهای شکلر، ساینا ،شپارس و شفارس صف خریدی های گروه بودند. پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و بدون خریدار حقوقی در حدود 4 میلیون سهم جابه جا شد و در انتها در محدوده صفر منفی ، در قیمت 125 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرحجم ظاهر شد.شفارا بدون تحرک سهامداران حقوقی در کف قیمتی خود بسته شدند.فارس با 62 واحد مثبت به عنوان اولین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس بیش از 4 میلیون سهم دادو ستد شد که 3 میلیون از این حجم در قیمت میانگین 511 تومان در ساعت ابتدایی بازار بلوک زده شد.در انتها این نماد در محدوده صفر مثبت ، در قیمت 518 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد.شفارس بدون تحرک سهامداران حقوقی ارزش معاملات 6 میلیارد ریالی را رقم زد ودر پایان با قیمت آخرین معامله 150 تومان و صف خرید کوچکی به معاملات خود خاتمه داد و در رتبه بعد از فارس قرار گرفت.

پس از بروز بحث ها و حاشیه های مختلف درباره چگونگی معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران و بررسی های شورای رقابت به عنوان نهاد تصمیم گیر در این زمینه، رای نهایی این شورا دیشب(دوشنبه شب) منتشر شد .بر اساس مصوبه شورای رقابت، تولیدکنندگانی که محصول آنها در بورس پذیرش نشده است، موظفند در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل نسبت به پذیرش محصول خود در بورس کالا اقدام کنند .به گزارش سایت اطلاع رسانی شورای رقابت، در جلسه ۲۹ شهریورماه شورای رقابت، این شورا دستورالعمل تنظیم بازار محصولات پتروشیمی را تصویب کرد که بر اساس آن، همه تولیدکنندگان ملزم به فروش محصولات خود به جز چند محصول خاص در بورس کالا هستند .شورای رقابت، محصولات پتروشیمی بین مجتمعی که از طریق لوله بین دو مجتمع پتروشیمی منتقل می شود، محصولات پتروشیمی خاص که به سفارش یک یا چند مصرف کننده در مدت محدود تولید می شود و محصولات پتروشیمی که در یک سال گذشته تنها یک خریدار داشته را از عرضه در بورس کالا استثنا کرده است .همچنین آن گروه از محصولات پتروشیمی که توسط دولت مشمول تخصیص یارانه مستقیم شده و قیمت گذاری و یا سهمیه بندی آنها بر اساس نظر مرجع ذی صلاح قانونی تعیین می شود نیز از عرضه در بورس کالا معاف هستند .با تصویب شورای رقابت، هر نوع عرضه محصولات پتروشیمی در داخل کشور که خارج از بورس کالا انجام شود به جز موارد یادشده، عرضه خارج از شبکه مجاز تلقی می شود و تابع مقررات مربوطه خواهد بود . با تصویب شورای رقابت، مبنای نوسان قیمت مجاز کالاهای پتروشیمی به میزان ۱۰ درصد قیمت پایه بوده و بورس کالا بر اساس شرایط بازار و عرضه می تواند طبق دستورالعمل معاملات خود نسبت به تغییر محدوده نوسان مجاز اقدام کند .همچنین با تصویب دستورالعمل تنظیم چگونگی تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، نرخ پایه این محصولات بر اساس ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس تعیین می شود .بر این اساس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران موظف است قیمت پایه را بر اساس دستورالعمل فوق بطور هفتگی محاسبه و برای تعیین آن، به کارگروه ارائه کند .

درگروه پالایشی به جز شرانل بقیه نمادها در حاشیه منفی دادوستد شدند.شبندر با 21 واحد منفی به عنوان ششمین سهم تاثیر گذار بر شاخص بورس در بین استقبال سهامداران حقیقی بیش از 21 میلیارد ریال معامله شد و در پایان با افت 1 درصدی ، در قیمت 480 تومان روز خود را به اتمام رساند و پرازش ترین سهم گروه شد. همچنین در نماد شبندر 2، 10 میلیون سهم در قیمت 477 تومان در بازار خرده فروشی بلوک منفی زده شد.شتران در محدوده صفر تابلو کار خود را شروع کرد و بدون خریدار حقوقی در حدود 5 میلیون سهم جا به جا شد و در نهایت با افت 2 درصدی ، در قیمت 310 تومان به معاملات خود خاتمه داد ، پرحجم ظاهرشد و با 1 واحد منفی دومین سهم تاثیر گذار بر شاخص فرابورس شد.شاوان با قیمت مثبت شروع کرد و در بین استقبال سهامدارن حقیقی ارزش معاملات 11 میلیارد ریالی را رقم زد ودر آخر با افت 2 درصدی به قیمت 1,079 تومان رسید.

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه نشانه‌هایی از توافق ایران و عربستان بر سر فریز نفتی وجود دارد، گفت: احتمال دارد اوپک فردا نشست فوق‌العاده در الجزیره برگزار کند. سیدمحمدعلی خطیبی در گفتگو با مهر ، با بیان اینکه در حال حاضر ایران، عربستان و حتی روسیه برای اجرای فریز نفتی آمادگی دارند، گفت: طی چند هفته گذشته مذاکراتی بین یکی از شاهزاده‌های سعودی و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در حاشیه اجلاس جی ۲۰ برگزار شد که انجام این گفتگوها نشان می‌دهد که در شرایط فعلی، عربستان و روسیه به عنوان دو تولیدکننده بزرگ نفت جهان برای اجرای فریز نفتی آمادگی دارند .مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه نشست کشورهای عضو اوپک در الجزیره یک نشست صرفاً مشورتی است، اظهار داشت: با این وجود در صورتی که در این نشست، کشورها به توافق دست یابند، امکان تغییر نشست‌ مشورتی به نشست فوق‌العاده در الجزیره وجود دارد .

یک مقام آگاه درباره شایعه تاثیر پروژه روغن‌سازی پالایش نفت تبریز بر سودآوری این شرکت به فارس گفت: پالایشگاه تبریز هم اکنون 2 پروژه اصلی در دستور کار دارد که از این میان طرح اختلاط دو ماده نفتی برای تولید روغن پایه صنعتی با ظرفیت 40 هزار تن در سال طی روزهای اخیر افتتاح شده است .وی که نخواست نام خود را افشا کند، عنوان کرد: این پروژه تاثیر با اهمیتی بر سودآوری شرکت نداشته و در بالاترین رقم تنها حدود 2 یا 3 تومان بر سود هر سهم پس از کسر مالیات شرکت در بودجه سالیانه می‌افزاید .

در معاملات امروز گروه حمل و نقل شاهد رشد قیمتی و افزایش تقاضا در نماد توریل بودیم که در نهایت به تشکیل صف خرید در این نماد رسید؛ بیش از 7 میلیون سهم در معاملات امروز این نماد و عمدتا توسط سهامداران حقیقی معامله شد. معاملات حریل اغلب در محدوده صفر تابلو دنبال شد و در نهایت حجم معاملاتش به 3 میلیون سهم رسید؛ امروز نیز حدود 8 درصد از این حجم توسط حقوقی خریداری شد. حپترو که روز گذشته  در پی انتشار اطلاعیه شفاف سازی به صف خرید رسیده بود، امروز معاملات متعادلی را در محدوده مثبت پشت سر گذاشت. سایر نمادهای گروه معاملات متعادلی را اغلب در محدوده صفر تابلو تجربه کردند.

در استخراج کانه های فلزی همزمان با افزایش قیمت جهانی فلزات شاهد افزایش قیمت و تشکیل صف خرید در نمادهای کروی، کاما و کبافق بودیم. معاملات جهانی روی در بازار امروز قیمت 2.326 دلار را نیز لمس کرد؛ قیمت سرب نیز به 1.967 دلار رسید.  در ومعادن با حمایت حقوقی بیش از 3 میلیون سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد. معاملات دوقلوهای سنگ آهنی نیز اغلب در محدوده صفر تابلو دنبال شد؛ در کگل که گنجینه آرمانشهر در معاملات روز گذشته خریدار بود، امروز نیز بیش از 50 درصد از حجم معامله شده آن توسط سهامداران حقوقی خریداری شد.

در محصولات غذایی با خبرعرضه اولیه “غگلستا”، از نیمه بازار شاهد افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای گروه از جمله، غالبر، غپاک، غشان و غفارس بودیم. در پی درج نماد شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلستان (غگلستا) روز گذشته جلسه معارفه این شرکت برگزار شد و بدنبال آن زمان قطعی عرضه اولیه سهام این شرکت اعلام شد؛ بدین ترتیب فردا چهارشنبه عرضه 12 میلیون سهم غگلستا معادل 10 درصد از سهام شرکت انجام خواهد شد؛ برای اطلاع از وضعیت شرکت و میزان نقدینگی مورد نیاز این عرضه اولیه می توانید گزارش مربوطه را در بخش مطالب تحلیلی مطالعه نمایید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب