اخبار و گزارش بورس چهارشنبه 7 مهر 95

صدوقی
صدوقی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مسابقات پلکان

نیم نگاهی به بازار

به گزارش بورسینس و به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  157 واحد افزایش یافت و به رقم 77,300 واحد رسید. که نمادهای خساپا با 53 واحد، فولاد با 36 واحد و خودرو با 28 واحد بیشترین تاثیر  را بر رشد شاخص بورس گذاشتند؛ در مقابل نماد فارس با 9 واحد بیشترین تاثیر منفی را برشاخص گذاشت.  ارزش معاملات در این بازار به رقمی در حدود 209 تومان رسید که نماد خساپا با رقمی حدود 23 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر در همان رقم 817 واحد باقی ماند. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر  119 میلیارد تومان رسید که نماد سمگا با رقمی حدود 14 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .  

 

دلار و سکه

دلار امروز در محدوده 3580 تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت 1 میلیون و 113 هزار تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

نخستین مناظره انتخاباتی میان دو کاندیدای جمهوری‌خواه و دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد و آن‌طور که انتظار می‌رفت ایران یکی از محورهای این مناظره بود. در این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای که در دانشگاه هوفسترای نیویورک انجام شد، دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان تاکید کرد که ایران پس از توافق هسته‌ای به یک قدرت بزرگ تبدیل می‌شود در حالی که با اعمال تحریم‌ها دچار مشکل بود. در مقابل کلینتون با بیان اینکه در دوران سناتوری به تمام تحریم‌های ایران رای موافق دادم، اعلام کرد: «آمریکا درصدد برآمد که در کنار تحریم‌ها با سایر کشورها وارد تعامل شود و با تشکیل ائتلاف ایران را پای میز مذاکرات بکشاند؛ بدون آنکه جنگی رخ دهد.» این مناظره که با تاخیر نیم ساعته چهار بامداد به وقت تهران آغاز شد، مسائل مربوط به آینده آمریکا، رفاه، مالیات، اشتغال، سیاست خارجی و امنیت را موردنظر قرار داد .

 

 

در گروه ها چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان خاتمه دادند . خساپا لیدر گروه بود این با افزایش تقاضا همراه شد سایپا امروز با رشد 4 درصدی به قیمت 126 تومانی رسید و پر اقبال ظاهر شد این نماد با بیش از 187 میلیون حجم معامله پر حجم تریننماد گروه بود سایپا با صف خرید 49 میلیونی به کار خود پایان داد . خزامیا مثبت بود این نماد با رشد 2 درصدی همراه شد و به قیمت 1029 ریالی رسید خزامیا امروز بیش از 38 میلیون سهم معامله شد . خپارس سبز پوش بود این نماد با افزایش 4 درصدی قیمت پایانی 1418 ریالی را شاهد شد در جریان معاملات امروز شاهد افزایش تقاضا در این نماد بودیم بطوریکه به حداکثر قیمتی نیز رسید که در آخر با 33 میلیون حجم معامله به کار خود پایان داد . نمادهای خمحور ، خموتور از مثبت های گروه بودند که با صف خرید معاملاتشان را پشت سرگذاشتند . خودرو سبز پوش بود ایران خودرو رشد 2 درصدی را تجربه کردو با قیمت پایانی 3153 ریالی به معاملاتش خاتمه داد .

وزیر صنایع و بازرگانی عمان پس از بازدید خطوط و سالنهای تولید گروه صنعتی ایران خودرو، در دیدار با مدیرعامل این گروه صنعتی، آخرین اقدامات انجام شده برای ایجاد شرکت مشترک و اجرای خط تولید محصولات ایران خودرو در عمان را بررسی کرد. به گزارش ایسنا، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این دیدار گفت: ایران خودرو مصمم است تا فعالیتهای خود در کشور عمان را توسعه دهد و به نتایج خوبی در همکاری با این کشور دست یابد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند . ذوب مثبت بوداین نماد امروز بیش از 21 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد گروه بود ذوب با رشد 2 درصدی در جریان معاملات امروز به قیمت 2726 ریالی رسید .فنوال قرمز پوش بود این نماد امروز افت 3 درصدی را تجربه کرد و با قیمت پایانی 1303 ریالی به کار خودش پایان داد . فولاد با رشد 1 درصدی به کار خودش پایان داد فولاد به قیمت 1242 ریالی رسید و بیش از 8 میلیون سهم معامله شد . نمادهای کیمیا ، زنگان ، فنورد از مثبت های گروه بودند که با صف خرید به معاملاتشان پایان دادند .

به گزارش ماین نیوز، مهندس فرآيند فولادسازي شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: در آخرین روزشهریور ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان با توليد 110 ذوب رکورد خود را در تولید روزانه ثبت کرد.

به گزارش ماین نیوز، این توافقنامه روز سه شنبه در حاشیه برگزاری دومین کنفرانس بین المللی آهن و فولاد ایران در اصفهان بین شرکت ‘ایریسا’ (بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون) از زیرمجموعه های شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت ‘پی اس آی’ (PSI ) اتریش منعقد شد.

مدیرعامل راه آهن با اعلام خرید 50 هزار تن ریل از هندگفت: شرکت ذوب آهن که 200 میلیارد تومان به راه آهن بدهکار است، تا به امروز یک شاخه ریل هم تولید نکرده است.

درگروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم.در نماد شتوکا که دیروز وتوکا 30,000 سهم به پرتفوی خود اضافه نموده بود امروز با قیمت مثبت کار خود را شروع کرد و در بین استقبال سهامداران حقیقی در حدود 15 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت با رشد 1 درصدی ، در قیمت 585 تومان به معاملات خود خاتمه داد و پرارزش ترین سهم گروه شد.نمادهای شسینا و شکلر صف خریدی های گروه بودند.پترول در محدوده صفر تابلو کار خود را آغاز کرد و با 95 درصد خریدار حقیقی حجم معاملات 10 میلیونی را رقم زد و در انتها با رشد 1 درصدی ، در قیمت 127 تومان روز خود را به اتمام رساند ، پرحجم ظاهرشد و با 9 واحد مثبت بر شاخص تاثیر گذاشت.در نماد پترول 2 ، 5,157,970 سهم در قیمت 127 تومان در بازار خردوه فروشی به صورت بلوکی انجام شد.وپترو بدون فروشنده حقوقی در حدود 7 میلیارد ریال دادوستد شد و در طول بازار صف خریدی را نیز تجربه کرد اما در پایان با رشد 3 درصدی ، در قیمت 184 تومان خود را برای معاملات فردا آماده کرد و در رتبه بعد از شتوکا قرار گرفت.

رضا شیوا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های به عمل آمده بسیاری از تولیدات صنعت پتروشیمی انحصاری بوده و تکلیف این بازار با شورای رقابت است، افزود: کارگروهی متشکل از نمایندگان صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بورس کالای ایران و نمایندگان شورای رقابت در مرکز ملی رقابت تشکیل شد و موضوع خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا به طور تخصصی در چندین جلسه مورد بررسی قرار گرفت .وی با بیان اینکه مشکلات و پاسخ‌های ۱۰ گانه معاملات بورس کالا در این جلسات مطرح شد، گفت: بورس کالا متعهد شده که به زودی دیگر هیچ یک از موانع مطرح شده وجود خارجی نخواهد داشت و پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی می‌توانند با سهولت به انجام معامله در فضای شفاف بورس کالا بپردازند .رئیس شورای رقابت با تاکید بر لزوم شفافیت و رصد دائمی معاملات محصولات پتروشیمی، گفت: بورس کالا، تمام خصوصیات یک بازار شفاف و رقابتی را داراست و با مصوبه اخیر شورای رقابت و همچنین تشکیل کارگروهی برای رصد معاملات پتروشیمی‌ها، مشکلی در معاملات این محصولات باقی نمی‌ماند .

در گروه پالایشی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند.شتران با منفی کار خود را آغاز کرد و بدون تحرک سهامداران حقوقی در حدود 21 میلیارد ریال معامله شد و در نهایت در محدوده صفر منفی ، در قیمت 310 تومان به معاملات خود خاتمه داد ودر صدر گروه قرار گرفت.شبریز تحت حمایت سهامداران حقیقی در حدود 3 میلیون سهم جابه جاشد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 455 تومان به معاملات خود خاتمه داد  و با 2 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.در نماد شبندر همچون روال گذشته دیروز آرمان شهر 1 میلیون سهم به پرتفوی خود اضافه کرده بود امروز را منفی شروع کرد و در پایان در محدوده صفر منفی ، در قیمت 479 تومان به کار خود پایان داد و سوم گروه شدو با 1 واحد منفی بر شاخص اثر گذاشت.

در پی تاکید دیروز وزیر نفت ایران مبنی بر عدم توقف تولید نفت و تحقق تولید روزانه ۴ میلیون بشکه ، خالد الفالح وزیر نفت عربستان نیز با مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی موافقت و اعلام کرد: ایران، لیبی و نیجریه می توانند با حداکثر ظرفیت معقول تولید کنند .با این اوصاف گام مهم و بلندی در اجرای طرح فریز نفتی آن هم بعد از ماه ها کش و قوس و اما و اگر برداشته شد. این درحالی است احتمال برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک الجزیره تشدید شد.

در گروه حمل و نقل، اکثر نمادها معاملاتی متعادل و رو به منفی را پشت سر گذاشتند. معاملات حریل همچنان در محدوده 136 تومان دنبال شد. توریل هنوز نتوانسته از محدوده مقاومتی 250-255 عبور کند، اما در صورت شکست این سطح احتمال ادامه رشد این سهم تا محدوده 280 وجود دارد. در حپارسا نیز 336هزار سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد؛ خرید آرام حقوقی ها در این سهم همچنان ادامه دارد؛ توصیه می شود روند معاملاتی سهم را زیر نظر داشته باشید. بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 5 میلیون به حریل اختصاص داشت.

امروز در خبرهای این گروه شنیدیم، مدیرعامل کشتیرانی از اخذ پوشش بیمه 580 میلیون دلاری و حل 95 درصد مشکلات خبر داد و برنامه های بین المللی این شرکت بورسی را اعلام کرد.

در محصولات غذایی، همزمان با عرضه اولیه “غگلستا” شاهد معاملات مثبت و تشکیل صف خرید در اغلب نمادهای گروه بودیم؛ بطوریکه غپاک با بیش از 20 میلیون  صف خرید پرتقاضاترین نماد گروه بود و علیرغم عرضه حقوقی با 13 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد؛ بیشترین حجم معاملات گروه نیز با 17 میلیون به این نماد اختصاص داشت که 90 درصد از این حجم توسط سهامداران حقوقی عرضه شد.

همانطور که اشاره شد، در جریان معاملات امروز 14میلیون و 609 هزار سهم (معادل 12درصد) از سهام شرکت شیر پاستورزه پگاه گلستان در بازار دوم فرابورس عرضه شد؛ این شرکت که برای سال مالی جاری مبلغ 722 ریال سود پیش بینی کرده، با P/E معادل 6.5 در قیمت 4760 ریال کشف قیمت شد.  

نماد اپرداز که پس از گذشت حدود 2 ماه از عرضه اولیه بیش از 200 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کرده بود در معاملات امروز با افزایش عرضه همراه شد و به حداقل آستانه قیمتی روزانه رسید و در نهایت با معامله 2 میلیون سهم در قیمت 10712 ریال به کار خود پایان داد؛ اما پس از پایان معاملات با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تعدیل با اهمیت در پیش بینی سود سال مالی 1395 شاهد توقف این نماد بودیم؛ گفتنی است این شرکت طبق عملکرد 3 ماهه برای سال 95 مبلغ 708 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده و طی این دوره توانست 246 ریال معادل 34 درصد این پیش بینی را پوشش دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب