خلاصه رویدادهای بورس تهران در روز یکشنبه 19 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در معاملات امروز در حالی با افت همراه شده بود که بازگشایی حکشتی و تاثیر مثبت 780 واحدی این نماد در نهایت باعث ثبت رشد 159 واحدی برای آن شد .در واقع باید گفت اگر بازگشایی حکشتی نبود افت بیش از 600 واحدی برای شاخص رقم می خورد.

بعد از نماد حکشتی که رشد 780 واحدی را به شاخص هدیه داد،نماد معاملاتی تاپیکو با 79 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.نماد شبندر و فارس نیز به ترتیب با 113 و 98 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر آن داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 384.7 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 37.9 میلیارد تومان و تاپیکو با 36.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس نیز افت 9 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن هم به 111.2 میلیارد تومان رسید.

خب بازار امروز منفی بود ولی به واقع این منفی بودن به واسطه افزایش انتظارات از نتیجه مذاکرات بود. مذاکرات خوب پیش رفت و در نوع خود در سال های اخیر بی نظیر بود. مذاکرات به نتیجه خاصی نرسید و فرانسه و اسرائیل مانع اصلی در این زمینه بودند اما روزنه های امید بازهم وجود دارد جایی که قرار است در کمتر از 10 روز دیگر دور بعدی ادامه یابد. ظریف در مورد این نشست نفس گیر گفته از نتیجه مذاکرات نا امید نشدم. جان کری هم اظهار داشته : ‏انجام ندادن تفاهم به معنای نداشتن تفاهم نیست.

به نظر مذاکرات خوبی بود ولی بازار به آن واکنش منفی نشان داد و همانطور هم که گفتیم دلیل این منفی بودن این بود که اکثریتف توافق قطعی را صد در صدی می دانستند. امروز کمی هیجان چاشنی معاملات بود ولی مسلما فردا شرایط متعادل تری خواهیم داشت.

در اخبار حاشیه ای و مهم؛ در حوزه سیاسی آمانو به زودی به ایران سفر می کند و نتیجه این سفر مسلما بر نتیجه بعدی مذاکرات اثر خواهد داشت. آنطور که در خبر ها داشتیم یک منبع نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که یوکیا آمانو قصد دارد در جریان بازدید خود از تهران توافقنامه ‏کلی همکاری بین ایران و آژانس امضا کند‎.‎

در این حوزه کسی شاید فکر نمی کرد فرانسه در روند مذاکرات دست اندازی کند فرانسه در حالی با پیروی از مواضع صهیونیست‌ها به مانعی در برابر حل پرونده هسته‌ای ایران تبدیل شده که پنجمین شریک ‏تجاری ایران در اتحادیه اروپاست و در مقایسه با سایر اعضای این اتحادیه حضور پررنگی در اقتصاد ایران دارد‎.خودرویی های بورسی به این مسئله واکنش منفی نشان دادند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه مالی ( بیمه ای و بانکی) در بیمه ای ها در تمامی نمادها به جز بیمه ملت شاهد افت قیمت بودیم. در بانکی ها از ابتدا شاهد واکنش منفی به نتیجه مذاکرات بودیم ولی در ادامه با افزایش نسبی تقاضا روبرو شدند که چند دلیل داشت. اول اینکه گفته می شود کلیه بانک ها از ارائه تسهیلات به مردم خودداری می کنند و نرخ بهره بانکی را 31 درصد اعلام می ‏کنند و این نرخ از ابتدای ماه آتی عملی خواهد شد.

دوم موضوع نرخ سود بانکی ست. با تغییر دولت، در ابتدا تصور می شد که یکی از اولین تصمیمات بازنگری در نرخ سود بانکی باشد، اما تاکنون سه ‏جلسه اصلی شورای پول و اعتبار برگزار شده، با این وجود نرخ سود بانکی در هیچ یک از این جلسات مورد بررسی و ‏بحث قرار نگرفته است.‏ گفته می شود هفته اینده بار دیگر شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود بانکی بار دیگر جلسه تشکیل خواهد داد. یک نکته دیگر را نیز ذکر کنیم اینکه قرار شده نرخ سود اوراق مشارکت افزایش یابد، در حالت برابر اگر نرخ سود اوراق مشارکت بیشتر از سپرده بانکی باشد، سپرده‌های بخش خصوصی به احتمال زیاد از بانک‌ها ‏خارج شده و به سمت اوراق مشارکت می‌رود. بنابراین به نظر می رسد دولت چاره ای جر افزایش نرخ سود بانکی هم نداشته باشد.

سوم بحث برداشت از حساب بانک ها در دولت قبلی ست. رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این که موضوع برداشت شبانه از حساب بانک‌ها در شرف بازرسی است، گفته:به محض ‏کامل شدن اطلاعات موضوع بازنگری می شود‎.‎

به هر حال اخبار برای بانکی ها مثبت می باشد ولی رسیدن به نتیجه قطعی در مذاکرات وضعیت گروه را بسیار بهتر خواهد کرد.

خبرهای خاص برخی شرکت ها نیز مهم است. در مورد وبصادر ، وبملت وتجارت می باشد. جایی که وبصادر از فروش بلوک غدیر ‏و نیروگاه خود می تواند یک تعدیل مثبت سنگین داشته باشد. در مورد وبملت گفته می شود تعدیلی قابل توجه از ‏محل تسعیر ارز خواهد داشت. سرمایه گذاران همچنان منتظر اعلام رسمی افزایش سرمایه وتجارت هستند.‏ وپست نیز افزایش سرمایه دارد ولی در حال اصلاح است.

در پتروشیمی ها در معاملات امروز فقط تاپیکو، شیراز و شازند مثبت بودند. افزایش نرخ جهانی متانول و اوره نیز نتوانست سهام مرتبط با این موضوع را مثبت کند. بازهم خبر در مورد نرخ خوراک گازی باعث ایجاد ابهامات برای سهامدارانی شده است که قصد حضور در این صنعت را دارند. بازهم می گوییم که به نظر نمی رسد نرخ گاز بیش از 140-150 تومان تعیین شود. قطر قیمت گاز خود را برای مشتریان آسیایی دیرینه‌اش قبل از فرا رسیدن موج جدید تامین کنندگان از ایالات متحده، استرالیا و ‏ربایش سهم بازار از سوی آنها و همچنین جلوگیری از تورم قیمتی کاهش می‌دهد ولی ما هنوز در تعیین نرخ گاز برای پتروشیمی هایمان همچنان سردرگم هستیم. گفته می شود نرخ خوراک از ابتدای آذر ابلاغ می شود.

بهتر است در این گروه برخی مسائل نظیر همین افزایش نرخ محصولات جهانی را نیز زیر نظر داشته باشیم.

نرخ متانول در بودجه متانول سازان بورسی ( زاگرس،شفن و شخارک ) 360 یا 350 دلار در هر تن می باشد. نرخ اوره ‏نیز در بودجه شرکت های اوره ساز بورسی ( شپدیس،خراسان،کرماشا و شیراز) کمتر از 296 دلار در هر تن فرض ‏شده است. کارشناسان معتقدند رشد اوره در نیمه دوم سال نیز تداوم خواهد یافت و اگر این اتفاق بیفتد باید شاهد توجهات به ‏اوره سازان باشیم.

در هلدینگی های پتروشیمی فارس در رسیدن به 1800 تومان با فشار عرضه ها روبرو شده است. فارس همانطور که بارها نیز اشاره کرده ایم ‏سهمی ست برای بلند مدت و اگر قصد سرمایه گذاری دارید دید بلند مدت داشته باشید. در مورد سودی نیز که برای ‏سال بعد شرکت شایعه شده است خیلی نباید توجه کرد. برخی ها شایعاتی به راه انداخته اند که شرکت سود 400-‏‏500 تومانی برای سال مالی آتی اعلام می کند!‏

تاپیکو نیز سهمی مناسب برای بلند مدت می باشد و امروز نیز پر معامله ظاهر شد و به بیش از 520 تومان صعود ‏کرد. تاپیکو با توجه به زیر محموعه های پر پتانسیلش می تواند در سال های آتی حرف های زیادی برای گرفتن داشته ‏باشد. پروژه نفت ستاره خلیج فارس در سال 93 و 94 به بهره برداری می رسد و سود شرکت را با رشد خوبی همراه ‏خواهد کرد.

پارسان هم شرایط خوبی دارد ولی فعلا سهم با روند پر نوسان اوره سازان و ابهامات پالایشی ها توان عبور از 1200 ‏تومان را نداشته است. غدیر که وابستگی زیادی به پارسان دارد ، افت محسوسی داشت. ناو سهم فعلا 715 تومان ‏می باشد.

در سیمانی ها سنیر و سدشت مثبت بودند و صف خرید شسرق نیز عرضه شد. در این صنعت نرخ مازوت برای نیمه دوم سال شرکت هایی که مازوت مصرف می کنند 200 تومان در نظر گرفته شده ‏است اما شرکت های سیمانی که از این نوع سوخت استفاده می کنند خواهان دریافت مابه التفاوت این نرخ هستند ‏باید دید نرخ 70 تومان برای نیمه دوم سال در نظر گرفته می شود یا مابالتفاوت پرداخت می شود.

در این گروه ستران گزینه بدی نیست. گفته می شود شرکت افزایش سرمایه دارد و آن را نیز به زودی اعلام می ‏کند. قبلا هم در مورد آن صحبت کرده بودیم.

گروه خودرویی که امیدوار به مذاکرات روز گذشته را با صف خرید به پایان رسانده بود امروز با توجه به توقف ایران خودرو ‏برای تعدیل منفی احتمالی و همچنین عدم نتیجه گیری قطعی از مذاکرات سیاسی منفی شدند. خبر منفی برای ‏خودرویی ها این بود که مانع دست یابی به نتیجه مثبت در مذاکرات فرانسه بود. فرانسه ای که صنعت خودرو ایران به ‏واسطه تحریم های آن به این روز نشسته است.

در پالایشی ها دو خبر از شپنا و شاوان باعث تعادل معاملاتی گروه شد اما افزایش عرضه ها بازهم محسوس بود و تا ‏پایان وقت نیز ادامه یافت.

در این گروه گفته می شود شاوان سود هر سهم خود را به 350 تومان افزایش خواهد داد.‏

خبرها نیز حاکی‎ ‎از بازگشت احتمالی سود 55 تومانی به ازای ‏هر سهم شپنا بابت مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز نفت ‏خام در آینده نزدیک می باشد.

درمورد شتران نیز رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس، در خصوص شایعه ‏منتشر شده در خصوص ‏افزایش سرمایه شرکت و بحث رد این درخواست گفته: شرکت پالایش نفت تهران تا به حال ‏هیچ گونه ‏درخواستی مبنی بر افزایش سرمایه چه از محل سود انباشته و چه از محل آورده های نقدی به این ‏سازمان ارسال ‏نکرده است.

در الکترونیکی ها همانطور که گفتیم حجم عرضه ها کاهش یافت. رکیش از سهام خوب و بنیادی این گروه می باشد. در دو نماد رتاپ و رکیش حقوقی ها خریدار هستند. دیروز ‏بانک تجارت 2.4 میلیون سهم رکیش را خرید کرد. سرمایه گذاری جامی نیز از خریداران سهم بود.

در فولادی ها این روزها شاهد گوشه نشینی اکثر نمادها هستیم. جالب اینکه شنیده می شود فولاژ یک تعدیل منفی دیگر نیز خواهد داشت. امروز در بورس کالا 50 هزار تن تختال فخوز با نرخ پایه 1425 تومان عرضه شد که با افزایش تقاضا روبرو و تا 1470 تومان ‏در هر کیلو نیز رشد کرد.

‏5280 تن سبد میلگرد و تیرآهن ذوب نیز با نرخ پایه 1695 تومان عرضه شد که با تقاضای 2640 تنی روبرو شد. شنیده هایی نیز به گوش می رسد که افزایش سرمایه ذوب آهن تا پایان سال عملی نخواهد شد!

در ساختمانی ها موضوع صندوق پس انداز مسکن را داریم. قرار است طرحی راه اندازی شود که مردم مبالغی را متناسب با دارایی های نقدی خود در صندوق های پس انداز مسکن سرمایه گذاری و متناسب با دارایی های خود تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند. عاملی که به نظر بازار مسکن را از رکود خارج کند.

در این گروه وساخت که مالک 8.5 درصدی ثفارس می باشد قصد دارد 5.6 درصد سهام آن  شامل 17میلیون و 16 هزار و 33 سهم ‏به قیمت پایه هر سهم 3900 ریال در روز چهارشنبه، 29 آبان جاری در بازار دوم بورس عرضه کند‎ . قیمت تمام شده هر سهم آن برای وساخت 139 تومان می باشد که در صورت واگذاری حدودا 4.3 میلیارد تومان سود ‏به سود حاصل از فروش سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم به طور خالص 35 ریال خواهد ‏شد.

در سرمایه گذاری ها وگستر تعدیل 145 ریالی از محل فروش ساختمان خواهد داشت و امروز صف خرید شد.

وخارزم با توجه به اقبال به ‏بانکی ها مورد توجه می باشد و مثبت بود.

وسینا صف خرید داشت. وسینا با انتشار خبری در مورد ‏افزایش قابل توجه سود با صف خرید روبرو شده است حرکت ونوین نیز بر سهم تاثیر داشته است. مقاومت سهم 420-‏‏430 تومان می باشد.

وبیمه با توجه به دارایی های خوبی که دارد (زمین) بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است البته سهم اصلاح نیز داشته ‏است. مقاومت سهم همین قیمت های فعلی می باشد.

واتی در معاملات امروز به کمتر از 700 تومان رسید. شرکت قصد افزایش سرمایه 200 درصدی دارد و گفته می شود قصد فروش بلوک شیران را نیز ندارد. مدیرعامل شرکت گفته که با فروش شرکت های زیانده مجموعه نظیر کاغذ سازی ها ماهانه 1.5 میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه ها برای شرکت ایجاد می شود. توصیه این است در صورت اصلاح بیشتر واتی را زیر نظر داشته باشید.

در حمل و نقلی ها فقط حپترو منفی بود و بالاخره ناظران بازار راضی به باز گشایی حکشتی با عدم محدودیت نوسان قیمت راضی شدند. سهم رشد باورنکردنی 220 درصد را به سهامدارانش هدیه کرد . هنوز خیلی ها در شوک قیمتی سهم با وجود سود 6 تومانی مانده اند. سهم در معاملات امروز 14.6 میلیون سهم معامله شد که فروشنده بیش از 6 میلیون آن حقوقی ها بودند خریدار 3.8 میلیون سهم نیز حقوقی ها بودند.

در لیزینگی ها به وضعیت نسبتا خوب ولصنم اشاره کرده بودیم. امروز بار دیگر با منفی شدن سایپا ولساپا نیز منفی شود و به صف فروش رسید. ولصنم در قیمت های حداکثری قرار داشت

امروز روز مثبت دیگری برای دارویی ها بود و فقط دتولید منفی بود. دتولید قصد دارد محصولات جدیدی به چرخه تولید خود اضافه کند. در گزارش های روزانه قبلی به شرایط گروه اشاره کرده ایم. دزهراوی و ولقما و دجابر از سهام خوب گروه هستند.

نگاهی به چند نماد دیگر

در معدنی ها کنور رشد داشت که گمانه زنی های تحلیلی حاکی از تعدیل مثبت خوب شرکت تا پایان سال می باشد.

شاید در این بازار کمتر به سهام شرکت های قطعه ساز توجه کند . سهامی که رشد خوبی را تجربه می کنند البته شرایط بنیادی گروه فعلا همانند خودرویی ها تعریفی ندارد.

 منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای مهم بورس, خلاصه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب