لزوم اصلاح ساختاری شرکت ها با کاهش نرخ ارز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

در حالی وزیر و مسئولین وزارت امور خارجه کشورمان این روزها درگیر حل موضوع پرونده صلح آمیز هسته ای کشورمان هستند که به نظر می رسد در صورت حصول توافق دو طرفه شاهد پیامدها و رخ دادهای محسوسی در اقتصاد کشورمان به تبع کاهش احتمالی برخی تحریم ها باشیم .

اما این در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در صورت دست یافتن به موارد مذکور شاهد کاهش نرخ ارز در کشور خواهیم بود که این موضوع می تواند باعث کسری بودجه دولت و نیز تغییرات منفی درآمدی برخی شرکت های تأثیرگذار بر شاخص های بورس که دلار 3000 تومانی را در بودجه خود دیده اند شود.

در همین راستا دکتر غلامرضا سلامی رییس انجمن حسابداران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با اشاره به این مطلب که عرضه ارز و کنترل قیمت آن در دستان دولت است، اظهار داشت: با توجه به این نکته که کاهش نرخ ارز سبب کسری بودجه دولت می شود و می تواند مشکلاتی را برای اقتصاد کشور به وجود آورد به نظر می رسد دولت با تدابیر و برنامه ریزی های خاصی اجازه افت قیمت ارز را نداده و قیمت آن را کنترل نماید اما این اقدام دولت به منزله عدم کاهش قیمت کالاها در کشور نخواهد بود و قطعاً رونق با کاهش تورم به کشور باز خواهد گشت.

وی افزود: با برداشته شدن تحریم ها هرچند به صورت تدریجی بسیاری از اقلامی که موارد مصرف مستقیم و غیر مستقیم به صورت مواد اولیه شرکت ها داشتند مجدداً با سهولت و هزینه کمتر به کشور وارد خواهند شد که این موضوع خود کاهش قیمت ها را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر، هم اکنون دولت بخش قابل توجهی از منابع مالی خود را نزد بانک های خارجی مسدود شده می بیند که با بازگشت این منابع به کشور نه تنها کسری بودجه دولت حل خواهد شد بلکه این نقدینگی می تواند صرف افزایش طرح های سرمایه گذاری داخلی در کشور شود که این نیز مزایایی همچون اشتغال زایی، کاهش تورم و درآمدزایی در پی خواهد داشت.

این کارشناس ارشد مسایل اقتصادی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی کاهش توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی با محصولات خارجی به تبع بازشدن درهای وارداتی و عدم افت قیمت ارز، پاسخ داد: در حال حاضر اغلب تولیدکنندگان داخلی خصوصاً در بخش کشاورزی توان تأمین تمامی نیازهای داخل را ندارند و باید برای کنترل و کاهش قیمت ها اقدام به واردات نماییم اما نکته قابل توجه در میزان عدم رقابت پذیری تولیدکنندگان، واردات کالا نیست بلکه ورود ارزان قیمت کالا به کشور بود که هم اکنون با واقعی شدن نرخ ارز و یکسان شدن آن در فرآیند واردات و صادرات به نظر می رسد توان رقابت تولیدکننده داخل با محصولات خارجی بیش از پیش افزایش یابد.

سلامی با اشاره به روند حرکتی بازار سرمایه در سال جاری و رشد قابل توجه شاخص های بورس خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی با توجه به افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها می توان گفت که قیمت سهام اغلب شرکت های بورسی منطقی و عادی است اما با توجه به آینده بازار و احتمال قریب الوقوع توافق اولیه بین ایران و گروه 1+5 به سر پرونده صلح آمیز هسته ای کشورمان شرکت ها باید براساس شرایط احتمالی جدید اصلاح ساختاری نموده و تمرکز بیشتری بر روی صادرات محصولات نمایند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب