بررسی آخرین وضعیت شپنا در مصاحبه با مدیر مالی این شرکت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

روند معاملاتی شرکت های فعال در گروه پالایشی طی روزهای اخیر در حالی بازدهی منفی را برای اکثر نمادهای این گروه رقم زده است که بنابر اعتقاد برخی از کارشناسان، تنها عامل تأثیرگذار بر این امر ابهامات مربوط به موضوع مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز می باشد و به نظر می رسد که با ورود سازمان های نظارتی و ابلاغ قانون مربوطه طی هفته های آتی ابهام موجود نیز رفع شود.

صرامی مدیر مالی شرکت پالایش نفت اصفهان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در خصوص روند منفی ایجاد شده در معاملات سهام گروه پالایشی عنوان کرد: روند منفی ایجاد شده در معاملات سهام شرکت های پالایشی در حالی است که هیچگونه ابهامی در عملکرد این گروه مشاهده نمی شود.

وی ادامه داد: 90 درصد مشکلات شرکت های فعال در صنعت پالایشگاه شبیه به هم می باشد که ماهیت مشکلات موجود رفع شدنی است و در گزارشات 6 ماهه نیز شفاف سازی های لازم در این زمینه انجام گرفته است.

صرامی با اشاره به پوشش 33 درصدی سود هر سهم پس از کسر مالیات براساس عملکرد واقعی 6 ماهه (حسابرسی نشده) “شپنا” اظهار کرد: تنها ابهام در عملکرد شرکت های پالایشی مربوط به تعیین زمان لحاظ نمودن مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز می باشد. این در شرایطی است که “شپنا” در گزارشات مالی خود اعلام نموده در صورت پرداخت مابه التفاوت نرخ تسغیر ارز از سال 91 این شرکت امکان پوشش کامل انحراف موجود در سودآوری شش ماهه خود را از محل ذخیره های در نظر گرفته شده دارا می باشد.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که با ورود سازمان های نظارتی بر موضوع ذکر شده، شنیده می شود که دستورالعمل آن طی دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد.

مدیر مالی شرکت پالایش نفت اصفهان در رابطه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده و تأثیر آن بر روند سودآوری شرکت های پالایشی عنوان کرد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پالایشی یک مورد ترازنامه ای می باشد که فاقد اثر سود و زیانی است و در نتیجه ابهاماتی در روند سودآوری شرکت های پالایشی ایجاد نمی کند.

وی از راه اندازی واحد سوم بنزین سازی “شپنا” در آینده ای نه چندان دور خبر داد و افزود: دو واحد از سه واحد طرح بنزین سازی شرکت پالایش نفت اصفهان پیشتر به بهره بردرای رسیده است.

وی ضمن اشاره به عدم تأثیر تغییر قیمت های داخلی بنزین بر سودآوری “شپنا” اظهار کرد: مأخذ قیمت بنزین تولید شده توسط پالایشگاه ها فوب خلیج فارس می باشد و در همین راستا طرح های کیفی سازی نیز تنها بر تثبیت درآمد تأثیرگذار خواهد بود.

این مقام مسئول از عدم تغییر پیش بینی ها در گزارش 9 ماهه “شپنا” خبر داد و گفت: با توجه به شرایط فعلی “شپنا” توانایی آن را دارد که با رفع ابهامات مربوط به مراودات با شرکت پالایش و پخش فرآورده های ملی ایران سود پیش بینی شده خود برای سال مالی 92 را پوشش دهد.

مدیر مالی شرکت پالایش نفت اصفهان در پایان نسبت به چشم انداز صنعت پالایشگاهی اظهار امیدواری کرد و گفت: صنعت پالایشگاهی از جمله صنایعی با ثبات به شمار می آید که شرط ادامه ثبات آن اتخاذ قوانین شفاف و هم راستا با صنعت می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شپنا

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب