خلاصه رویدادهای بورس در روز دوشنبه 20 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در معاملات امروز با افت 223 واحدی روبرو شد و بار دیگر به کانال 68 هزار واحدی وارد شد. شاخص به مقاومت 77300-77400 واحد با توجه به عدم نتیجه گیری در مذاکرات واکنش نشان داده است. قبلا اشاره کرده بودیم که درصورت امضای تفاهم نامه سیاسی شاخص از این مقاومت نیز عبور و به سمت 80 هزار واحد عبور خواهد کرد.

در معاملات امروز نماد معاملاتی فارس با 199 واحد و اخابر با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وپاسار با 54 و حکشتی با 44 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند

ارزش کل معاملات بورس به 333.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وپاسار با 28.4 میلیارد تومان و حکشتی با 18.5 میلیارد تومان اختصاص داشت

در بازار فرابورس نیز شاخص کل افت حدودا 7 واحدی را تجربه کرد و ارزش کل معاملات آن نیز به 83.6 میلیارد تومان رسید.

تاثیر عدم نتیجه روشن و مشخص از مذاکرات همچنان بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است. بازار امروز نیز منفی و پر عرضه بود لیکن به تدریج خریدها در منفی ها کمتر می شود و امروز نیز این مهم مشهود بود. 9 روز دیگر مذاکرات با 5+1 ادامه خواهد یافت و خیلی ها ترجیح می دهند که تا آن زمان سیاست صبر را در پیش بگیرند و برخی نیز با توجه به اینکه اعتقاد دارند بالاخره مذاکرات به نتیجه خواهد رسید ، آن ‏را فرصتی برای خرید سهام شرکت هایی می دانند که از شرایط مبثت سیاسی بهره خواهند برد ‏.

خبر مهم سیاسی دیگر ورود آمانو به ایران بود. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان از صدور مجوز بازرسی آژانس از کارخانه آب سنگین اراک خبر داده است و گفته می شود در طی سفر آمانو تفاهم نامه ای با ایران امضا می شود. برخی دلیل عدم امضای تفاهم نامه سران 5+1 با ایران در نشست اخیر ژنو را همین سفر آمانو به ایران عنوان می کنند. شنیده می شود سران کشورهای غربی در امضا تعلل کرده اند تا ببینند نتیجه سفر آمانو به ایران و امضای تفاهمنامه هسته ای با کشورمان به کجا خواهد رسید. آنها این فکر را کردند که قبل از امضای تفاهم نامه آژانس با ایران بهتر است توافقی با ایران نداشته باشند. به همین دلیل نیز گفته بودند عدم نتیجه گیری با ایران بهتر از یک توافق بد می باشد.

به هر حال این روزها نبض بازار سهام در دستان اخبار و تحولات سیاست خارجی ست و باید منتظر ماند و نتیجه قطعی این تحولات را دید!

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در حالی که ایران و ۱+۵ از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای خبر داده اند سناتورهای آمریکا تلاش می‌کنند پیش از برگزاری دور ‏جدید مذاکرات در هفته آینده تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب کنند.

در اخبار داخلی دو هفته دیگر گزارش 100 روز عملکرد دولت بi اطلاع مردم خواهد رسید که مسلما تغییر و تحولات زیادی را در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در این 100 روز شاهد خواهیم بود.

در این حوزه ، وزیر امور خارجه فرانسه امروز گفت امیدوار است با وجود آنچه وی “نیاز به تلاش های تهران در زمینه چند نکته” نامید، درباره برنامه هسته ای ایران به توافقی دست یابند. وی گفته: فاصله ای با توافق با ایرانیان نداریم اما هنوز به آن دست نرسیده ایم.

 در اخبار اقتصادی دلار بار دیگر به 3000 تومان بازگشته است. سیف بار دیگر در مورد نرخ ارز صحبت کرده است. وی گفته : زمانی که بحث این شد که نرخ ارز پایین‌تر از این نخواهد آمد شرایط فرق می‌کرد زیرا صادرکنندگان نسبت به این موضوع ‏نگران شده‌بودند و براساس بررسی‌های بانک مرکزی اعلام کردیم که بعید است نرخ ارز پایین‌تر از این بیاید. اما در حال حاضر ‏که جهت‌گیری اقتصادی علامت‌های مثبتی را نشان می‌دهد می‌تواند این موضوع بر روی نرخ ارز اثر داشته باشد‎.‎

در بازارهای جهانی، مس همچنان در کمتر از 7200 دلار قرار دارد. روی به کمتر از 1900 دلار و سرب در 2115 دلار در هر تن قرار دارد.

به دنبال افزایش گمانه زنی ها در خصوص متوقف شدن محرک پولی 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی طلا امروز نیز به روند نزولی خود ادامه داد.در پی کارشکنی فرانسه و عدم امضای توافق بین ایران و ۵+۱ در جریان مذاکرات هسته ای نیزقیمت جهانی نفت افزایش یافت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در بانکی ها وپاسار و وسینا در صدر معاملات مثبت برخی شرکت های گروه بود. قبلا در مورد وپاسار صحبت کرده بودیم. اگر خاطرتان باشد در گزارش چند روز قبل اشاره کردیم که خبرهایی از تمایل شرکت و مجموعه آن برای ورود به نیروگاه ها به گوش می رسد. رشد سرمایه گذاری ها و آینده خوب آنها نیز در روند سهم موثر بوده است. زیر مجموعه های مهمی همچون میدکو و ارزش آفرینان پاسارگاد باعث شده سهامداران به آینده سهم امیدوار باشند. از لحاظ سود سازی به نظر می رسد سود 38 تومانی فعلی به 50-55 تومان نیز افزایش یابد.

در این گروه رئیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ سود بانکی و برنامه دولت و بانک مرکزی در این خصوص تصریح کرده نرخ سود بانکی ‏و تغییر آن در دستور کار شورای پول و اعتبار است. و برهمین اساس بانک مرکزی در حال تهیه گزارشاتی برای شورا است.

در گروه پتروشیمی همچنان ابهام برای سهامداران بابت میزان افزایش نرخ خرواک وجود دارد و این عامل در کنار احتمال عدم نتیجه مشخص از مذاکرات هسته ای در 9 روز آینده باعث شده تا حدودی میزان عرضه ها در گزوه افزایش یابد.

نکته مثبت در این گروه رشد قیمت متانول و اوره در بازارهای جهانی می باشد. قبلا در بخش مطالب تحلیلی نشان دادیم شخارک با توجه به افزایش نرخ متانول به بیش از 400 دلار و و دلار 3000 تومانی قادر است سود خود را به بیش از 700 تومان افزایش دهد. دیروز مجمع شرکت برگزار شد و اعلام شد که افزایش نرخ خوراک شرکت به بیش از 9.5 سنت برای خوراک گاز ترش شرکت منتفی ست این عوامل باعث شد سهم در بازگشایی خود مورد توجه قرار گرفته و با صف خرید همراه شود.

زاگرس متانولی دیگر گروه می باشد که با تداوم رشد متانول قادر خواهد بود سود خود را به بیش از 750 تومان نیز افزایش دهد البته به شرطی که به بودجه تولید 2.8 میلیون تنی اش برسد.

پتروشیمی شازند در عین ناباوری با صف فروش نیز روبرو شد. با توجه به تاثیر مثبت بیش از 100 تومانی تخفیف نرخ خوراک  بر سود شرکت خرید در قیمت های فعلی ریسک کمی دارد.

در الکترونیکی ها و رایانه ای ها همانطور که قبلا هم اشاره کردیم شاهد رشد قیمت ها در بیش نمادها بودیم. با توجه به اصلاح چند روزه امروز رشد قیمتی خوبی را در مداران، رتاپ و رانفور شاهد بودیم. معاملات نسبتا پر حجم رتاپ در این گروه قابل توجه می باشد.

ساختمانی ها جان تازه ای گرفتند. موضوع افزایش 6 برابری وام مسکن و بحث صندوق پس انداز مسکن باعث شده تا سرمایه گذاران به آینده این گروه نیز امیدوار شوند و چشم به خروج این صنعت از رکود فعلی باشند.

در این گروه کرمان صف خرید بود که دلیل توجه به سهم واگذاری احتمالی یکی از زیر مجموعه های نیروگاهی شرکت می باشد.

پالایشگاهی ها در ابتدا با افزایش تقاضا روبرو شدند ولی در ادامه حرفی برای گفتن نداشتند. در این گروه نقدینگی تا حدودی خارج شده است و تا زمان خبر مثبت برای گروه نباید امیدوار به رشد زیاد قیمتی آنها بود. در این صنعت گفته می شود بحث مابه التفاوت نرخ ارز مبادله ای و مرجع و موجودی پایان دوره نفت خام در هفته های آتی روشن و مشخص خواهد شد.

در این گروه گفته می شود پتروشیمی تبریز (از زیر مجموعه های شبریز ) نیز در نوبت ورود به فرابورس می باشد.

در حمل و نقلی ها فقط توریل منفی بود و سایر نمادها مثبت و صف خرید بودند. بازگشایی خوب حکشتی و اقبال به سهم موج مثبتی را به گروه تزریق کرده است. معاملات حکشتی با سود فعلی 6 تومانی جالب است . سهم در معاملات امروز 32 میلیون سهم معامله شد که عرضه کننده 24.3 میلیون سهم حقوقی ها بودند. خریدار 7.6 میلیون سهم نیز حقوقی ها بودند.

مخابرات و همراه نیز منفی شدند که اخابر با صف فروش روبرو شد. اخباری از احتمال آزاد شدن سهام ترجیحی و همچنین گزارشان منفی مخابرات استانی علت افزایش عرضه در اخابر بود.

در لیزینگی ها ولغدر و ولساپا مثبت و ولصنم و ولیز منفی بودند. در این گروه شرایط بنیادی ولصنم بهتر می باشد و اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارید این سهم ارزنده تر می باشد.

در گروه کانی ها غیر فلزی کسرا بازهم منفی بود ولی رشد تقاضا را نیز در سهم شاهد بودیم. سهم برای بلند مدت گزینه بسیار خوبی ست ولی در کوتاه مدت ریسک دارد. رشد شدید قیمتی در دو ماه اخیر باعث شده ریسک سهم نیز بالا رود.

کرازی نیز بارها در مورد آن صحبت کرده ایم. با عبور از 320 تومان راه خود برای رشد بیشتر را هموار کرده است.

کساپا، کپشیر، کگاز و کهمدا نیز از مثبت های امروز گروه بودند. در کل شرایط این گروه برای تعدیل مثبت در شش ماهه دوم سال آماده می باشد.

سیمانی ها در دو دسته مختلف معاملات مثبت و منفی و صف خرید و صف فروش را تجربه کردند. تحلیل گران و مسئولین شرکت های گروه به ارزش جایگزینی بالای گروه تاکید دارند ولی متاسفانه نقدینگی که در برخی گروه ها از جمله پالایشگاهی وارد می شود، در این گروه وجود ندارد.

گروه کاشی و سرامیک یکچارچه سبز پوش و با اقبال روبرو بودند. برخورد به سطوح حمایتی علت اقبال به نمادهای گروه می باشد.

دارویی ها امروز هم یک دست سبز بودند. دارویی ها با توجه به گمانه زنی هایی مبنی بر عملکرد بهتر در شش ماهه دوم همچنان مورد توجه خواهند بود. دزهراوی از شرکت های خوب گروه می باشد که فردا وارد گره 12 درصدی می شود.

در غذایی ها غبشهر ، غشان، غاذر ، غپاک و غمارگ مثبت بودند. غمارگ صف خرید داشت ولی غبشهر مثبت و متعادل بود. سهامداران امیدوار بودند غبشهر رشد بیشتری داشته باشد ولی شرکت در افزایش سرمایه اعلام کرد که فعلا با افزایش سرمایه سود سال بعد شرکت کاهش خواهد داشت. در مورد غذایی ها باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که نرخ مواد غذایی همانند سال قبل رشد نخواهند داشت چرا که نرخ مواد اولیه رشدی نخواهد کرد.

برخی در مورد قندی ها سوال می کنند. قندی ها رشد قیمتی همچون سال های قبل نخواهند داشت. نرخ شکر و قند نیز با توجه به ثبات نرخ ارز و تلاش برای کاهش نرخ تورم افزایشی نخواهد داشت. البته به مشکلات کشت چغندر قند در برخی مناطق کشورمان نیزاشاره داشته باشیم که تولید برخی از آنها را کاهش داده است.

در خودرویی ها توقف خاور را برای تعدیل منفی داشتیم. ایران خودرو نیز که برای تعدیل منفی متوقف می باشد. در این گروه فعلا اگر قصد سرمایه گذاری در شرکت های کم ریسک را دارید به خبهمن و خگستر فکر کنید.

خساپا مثبت بود. شنیده می شود سایپا قصد دارد بلوک تراکتور سازی را بفروشد.

در تجهیزاتی ها مپنا جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه، متوقف شد‎.‎ گفته می شود مقدمات ورود نیروگاه برق عسلویه به بازار فرابورس آماده شده است.

فاراک بعد از اعلام سود 50 تومانی برای سال 93 در 812 تومان بازگشایی شد و در 845 تومان به صف خرید رسید. خیلی معتقدند سهم توانایی رسید بیشتر نیز دارد.

فاذر نیز تحت تاثیر فاراک به صف خرید رسید. گفته می شود شرکت به زودی قراردادهای جدید خود را اعلام می کند.پی بر ای این گروه بالا می باشد ولی باید این را هم در نظر گرفت که بازار بی دلیل به گروه پی بر ای بالا نمی دهد.

در فلزی ها خبر افزایش سرمایه احتمالی 200 درصدی فاسمین سهم را به صف خرید کشاند.

در فولادی ها بازهم فولاد مبارکه در بورس کالا خوش درخشید و بیش از 200 میلیارد تومان فروش داشت. دیروز نیز تختال فخوز با افزایش تقاضای خوبی روبرو شد. در فولادی خبر افزایش قیمت آب و برق سهام آنها را تحت تاثیر قرار داده است. معاون وزیر نیرو با بیان اینکه افزایش قیمت برق و آب در سال اینده قطعی ست از ارائه سناریوهای پیشنهادی افزایش آنها توسط وزارت نیرو خبر داده است.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب