تحولات بنیادی و افزایش سرمایه 400 درصدی فزرین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

بنیانگذار شرکت زرین معدن آسیا با اشاره به برنامه افزایش سرمایه 400 درصدی این شرکت معدنی از وقوع تحولات بنیادین در آینده ای نزدیک خبر داد.

ابراهیم جمیلی در گفتگو با خبرنگار معدن 24 ،با بررسی آخرین تحولات بنیادی در شرکت زرین معدن آسیا، عنوان کرد:با توجه به رویکرد پویای بخش خصوصی در این شرکت معدنی و از طرفی برنامه ریزی برای دستیابی به جایگاه نخست راهبری صنعت سرب و روی کشور،در آینده ای نزدیک همزمان با افزایش سرمایه “فزرین“، گروه صنعتی و معدنی زرین متولد خواهد شد.

حرف اول در گروه سرب و روی

وی با بیان اینکه با تشکیل گروه صنعتی و معدنی زرین ، این مجموعه صنعتی و معدنی در زمینه تولید کنسانتره سرب و روی کشور حرف اول را خواهد زد،از برنامه ریزی برای برای دستیابی به جایگاه بزرگترین تولید کننده کنسانتره سرب و روی در منطقه خاورمیانه سخن گفت و افزود: با وجود شائبه عدم حمایت از سهم “فزرین” در فرابورس اما سهامداران شرکت باید با اطمینان خاطر از مدیران و برنامه های هدفمند این مجموعه صنعتی نسبت به بازارگردانی این سهم ارزنده کاملا ً مطمئن باشند.

انگیزه حمایتی “فزرین” در بازار سهام

سهامدار عمده شرکت زرین معدن آسیا تفاوت در ارقام بودجه برآوردی با تعدیل های چشمگیر عملکرد واقعی “فزرین” در مقایسه با سایر معدنی ها را به عنوان مزیت این مجموعه صنعتی و معدنی اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل عدم رشد قیمتی سهام “فزرین” در گروه سرب و روی بورس، برنامه راهبردی مدیریت شرکت برای ارتقاء جایگاه سایر همگروهی ها و همگن شدن بازدهی ها در گروه سرب و روی بازار سرمایه است.

دردسرهای فشار به انگوران

جمیلی با بیان اینکه در حال حاضر ماده اولیه 64 کارخانه فعال در صنعت سرب و روی کشور از شرکت زرین معدن آسیا تامین می شود،عنوان کرد:ظرفیت اشتغال زایی غیر مستقیم در این مجموعه صنعتی و معدنی فراتر از انتظارها بوده و این در حالی است که ارتقاء کیفی استانداردها و ایجاد رضایتمندی برای سطح وسیعی از مشتریان در الویت کاری تمامی کارکنان شرکت زرین معدن آسیا قرار گرفته است.

این فعال معدنی کشور در برابر این پرسش که ظرفیت تامین خاک معدنی از منابع داخلی تا چه حد کفاف نیاز کارخانجات سرب و روی کشور را خواهد داد؛عنوان کرد:بطور حتم میزان استخراج خاک از معدن انگوران با وجود فعالیت علمی و کارشناسی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ؛ پاسخگوی ظرفیت های ایجاد شده در روند تولید نبوده و چنانچه با افزایش ظرفیت تولید به تدریج بر ظرفیت باطله برداری از این معدن غنی فشار وارد شود دوباره باید ریزش مجدد آنرا انتظار داشت.

معدن مهدی آباد تعیین تکلیف شود

وی افزود:با وجود محاسبات دقیق شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در برداشت خاک از معدن انگوران اما کارخانجات فعالی همچون زرین معدن آسیا با توجه به ظرفیت تولیدی خود همواره نیاز به خاک بیشتری دارند.یکی از گزینه هایی که می تواند این نیاز را برطرف کند راه اندازی معدن سرب و روی مهدی آباد و تعیین تکلیف آن برای پاسخگویی به نیاز کارخانجات فعال بخش خصوصی است.

جنجالی که برای هیچ کس فایده نداشت

سهامدار عمده شرکت زرین معدن آسیا با بیان اینکه واگذاری معدن انگوران به کنسرسیوم راهبران سرب و روی به لحاظ کارشناسی امکان پذیر نیست، گفت:موضوع واگذاری این معدن همواره به جنجال و شایعه پراکنی در بازار انجامیده و این در حالی است که معدن انگوران از لحاظ راهبردی هیچ گاه قابل واگذاری نخواهد بود.حال آنکه با وجود تشکیل کنسرسیوم برای تحقق اهداف بخش خصوصی سرب و روی اما هیچ یک از انتظارات پنج سال گذشته آن تحقق نیافته و هم اکنون بیش از نیمی از 70 عضو این کنسرسیوم خواهان خروج از آن هستند.

در این بین نیاز داخلی به خاک معدنی ایجاب می کند با توسعه عملیات اکتشافی و کشف معادن جدید ،استحصال خاک فقط به معادن دولتی همچون انگوران و مهدی آباد خلاصه نگردد.

به گفته وی وزارت صنعت،معدن و تجارت برای فعال شدن بخش خصوصی در بازارهای جهانی و توسعه سرمایه گذاری های مولد داخلی با شناسایی واحد های تولیدی برخوردار از عملیات فولوتاسیون،مناطق کشف شده یا معادن متروکه سرب و روی را واگذار یا برای تامین خوراک مورد نیاز کارخانجات ،آنها را به بهره برداری برساند.

جمیلی با حمایت از توسعه بازار رقابتی در صنعت سرب و روی کشور بر لزوم جلوگیری از ایجاد اقتصاد سهمیه ای و کوپنی در صنعت معدن تاکید کرد و گفت:توسعه فضای کسب و کار در حوزه فعالان سرب وروی کشور و رقابتی شدن این حوزه کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت در فضایی شفاف را در بر خواهد داشت.

مشارکت 50 درصدی در یک معدن جدید

بنیانگذار شرکت زرین معدن آسیا در ادامه این گفتگو از مشارکت 50 درصدی این شرکت برای استخراج 10 هزار تنی خاک معدنی از یک معدن جدید در استان زنجان خبر داد و در عین حال افزود: مدیریت مجموعه خصوصی زرین معدن آسیا با اعتبار چندین ساله خود پشتوانه محکم و استوار سهام این شرکت در بازار سرمایه را تضمین می کنند.

نخستین مجمع سهامداران در زنجان

در همین راستا نخستین مجمع عادی سالیانه “فزرین“در حالی نهم تیرماه امسال برگزار خواهد شد که برای تکریم تمامی سهامداران و رونمایی از فعالیت های بی نظیر در صنعت سرب وروی کشور ؛شرکت در شهر زنجان به مجمع خواهد نشست.

این مقام مسئول با اشاره به تامین 44 درصدی نیازکنسانتره سرب و روی کشور در مجموعه زرین معدن آسیا، عنوان کرد:مبنای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی تقویت بخش خصوصی و برچیدن محدودیت ها است.وسعت حوزه معدن در کشور به حدی گسترده است که می تواند برای همه مردم به حد کافی پاسخگو باشد اما شکل گیری رقابت ناسالم در برخی حوزه ها گاهی به حذف رقبا انجامیده و از ورود شرکت های سرمایه گذاری و توسعه خطوط فرآوری جلوگیری می کند.

ثبت اختراع در زرین معدن آسیا

معدن به عنوان ثروت ملی به مثابه نفت بوده و باید از خام فورشی آن پرهیز کرد. حال آنکه فرآوری ماده معدنی در کشور ایران هنوز ناشناخته است و برای توسعه آن باید با ایجاد حرکت جمعی ،همکاری های گسترده ای با دانشگاهها و مراکز علمی ایجاد نمود.

در این زمینه شرکت زرین معدن آسیا برای تداوم بقاء و از بین بردن انحصار؛ ضمن سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و پژوهش ،تاکنون موفق به ثبت چندین اختراع از جمله حذف آرسنیک در کنسانتره سرب و روی با هدف افزایش قدرت چانه زنی در بازار های جهانی شده است.

به گفته وی شرکت زرین معدن آسیا با دانشگاههای امیر کبیر،سهند و زنجان همکاری مشترک داشته و این در حالی است که برای حذف رقابت های کاذب و افزایش حاشیه سود تمامی فعالان صنعت سرب وروی فعالیت های گسترده معتبری در حال انجام است.

افزایش سرمایه 400 درصدی و وقوع یک انقلاب

جمیلی برنامه شرکت زرین معدن آسیا برای افزایش سرمایه 400 درصدی در دو مرحله را یادآور شد و گفت: اجرای این برنامه در اختیار هیات مدیره بوده که با صرف آن در برنامه های توسعه ای، انقلابی در حوزه فرآوری مواد معدنی از جمله در حوزه سولفات روی،پتاس و فسفات برای نخستین بار در کل کشور رخ خواهد داد.

در عین حال فزرین طی عملکرد واقعی 12 ماهه خود با تعدیل مثبت 35 درصدی نسبت به اولین پیش بینی در حالی موفق به تحقق عایدی 199 تومان و 3 ریالی به ازای هر سهم شده که گزارش حسابرسی آن نیز در اولین مجمع سالیانه سهامداران یکی از کم بند ترین گزارش ها و با رویکرد مثبت ارایه خواهد شد.

برنامه تقسیم سود و حمایت سهم پس از مجمع

وی انتظار برای تعدیل مثبت سود “فزرین در عملکرد شش ماهه امسال را یادآور شد و افزود:در مجمع امسال اگرچه تقسیم 80 درصدی سود نقدی پیشنهاد هیات مدیره شرکت است اما مجمع تابع نظر سهامداران جزء خواهد بود. در این زمینه برنامه ریزی بگونه ای صورت گرفته که در صورت برگزاری همزمان مجمع عادی و فوق العاده علاوه بر تامین بخشی از افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مطالبات حال شده ، بخشی از سود نقدی نیز در مجمع توزیع و به این ترتیب ظرفیت رشد قیمت سهام پس از برگزاری مجمع فراهم شود.

در مقابل چنانچه از مجموع 11 میلیارد تومان سود شرکت 10 درصد تقسیم گردد نیازی به سایر منابع نبوده و 9 میلیارد تومان مابقی از محل سود نقدی برای افزایش سرمایه درنظر گرفته خواهد شد.

راهکار خروج از تحریم های احتمالی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در برابر این پرسش که تحریم احتمالی صنعت معدن تا چه حد می تواند نگران کننده باشد؟پاسخ داد:صنعت معدن بطور حتم قابلیت تحریم از سوی غربی ها را دارد اما همه صنایع معدنی از قبیل سرب و روی یا آلومینیوم نمی تواند در حلقه تحریم ها قرار گیرد.ایجاد تنوع در بازار های خارجی یا تغییر محصولات مختلفی همچون جانشینی فسفات به جای کنسانتره از گزینه های شکست تحریم ها بوده و این در حالی است که شرکت زرین معدن آسیا در حال حاضر صادرات قابل قبولی به کشورهای پاکستان،امارات،ترکیه،هند،چین،کره جنوبی و غیره دارد.

متولی بازار سرب و روی می شویم

این مقام مسئول از کاهش تدریجی تولید کنسانتره سرب و جانشینی شمش سرب بجای این محصول در زرین معدن آسیا سخن گفت و افزود:سال 92 سالی همراه با افزایش ارزش افزوده برای این شرکت به شرط تثبیت قیمت ها در بازار ارز داخلی و بازارهای جهانی خواهد بود.بازار سرب وروی کشور به دلیل نبود متولی همواره در حاشیه بوده و مجموعه صنعتی و معدنی زرین معدن آسیا بزودی با جای گیری در جایگاه راهبری این صنعت از طریق بازار سرمایه جایگاه مطلوب آنرا رقم خواهد زد.

بهره مالکانه بی تاثیر است

تاثیرگذاری بهره مالکانه بر سودآوری شرکت زرین معدن آسیا دیگر موضوعی بود که جمیلی درباره آن گفت:هر چند حاشیه سود بالای حوزه معدن می تواند تمامی هزینه های تحمیلی را پوشش دهد اما بهره مالکانه یا حقوق دولتی معادن باید بر مبنای استانداردها و معیارهای جهانی و برپایه تدوین استراتژی معادن تعیین شود.در این زمینه معدن قزلجا با بهره مالکانه مواجه خواهد بود که بر سودآوری ها تاثیر گذار نیست.

پایان بخش این گفتگو ارایه گزارشی از عملکرد مالی شرکت زرین معدن آسیا در سال گذشته و چشم انداز سودآوری ها در سال مالی 92 بود که از سوی مدیر مالی این شرکت عنوان شد: در سال مالی 91 شرکت زرین معدن آسیا فروش 134 هزار و 500 تنی محصولات از قبیل سرب و روی ،خدمات کانه آرایی و فولوتاسیون خاک معدنی در داخل و خارج را پیش بینی کرده بود که از این مقدار به میزان 115 هزار و 230 تن محقق شد.

عامری افزود:از نظر ریالی فروش شرکت به مبلغ 39 میلیارد و 869 میلیون و 500 هزار تومان در بودجه پارسال پیش بینی شده بود که با رشد 16 درصدی مبلغ 46 میلیارد و 339 میلیون و 500 هزار تومان تحقق یافته است.

برای تولید نیز ظرفیتی به حجم 108 هزار و 425 تن از انواع محصولات برنامه ریزی شده بود که در عملکرد واقعی با رشد 9 درصدی مقدار 118 هزار و 418 تن از این ظرفیت تولید تحقق یافته است.

در این زمینه رشد سودآوری های شرکت اغلب از بابت سود ناشی از تسعیر ارز و فعالیت های فولوتاسیون ،کانه آرایی و ارتقاء راندمان تولید بوده است.
به گفته مدیر مالی زرین معذن آسیا در زمینه فروش کنسانتره روی در بازار داخلی مبنا به صورت سهمیه و با نرخ رقابتی تعیین می شود اما برای صادرات فروش محصولات سرب وروی و شمش با دلار مبادلاتی انجام می گیرد.

وی افزود:در سال 90 در حالی قیمت فروش در صورت های مالی شرکت بالغ بر 15 میلیون دلار بود که در سال مالی 91 این رقم به 10 میلیون و 120 هزار دلار رسید.در این زمینه افزایش حاشیه سود شرکت از بابت نوسان نرخ ارز فاصله ارقام برآوردی نسبت به دوره مشابه را جبران کرده است.

در عین حال بخشی از خرید مواد اولیه شرکت با دلار مبادلاتی از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و بخش دیگر با دیگر آزاد از دیگر معادن کشور تامین می شود.

عامری با اشاره به بودجه سال مالی 92 گفت:در سال جاری برنامه خرید 115 هزار تنی خاک معدنی هدف گذاری شده که از این مقدار رقمی بالغ بر 80 هزار تن از معدن انگوران و 35 هزار تن از سایر معادن وابسته همچون معدن قزلجا تامین خواهد شد.

در سال مالی قبل اما عمده خاک مورد نیاز شرکت از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و نیز 60 هزار تن بصورت دستمزدی و فولوتاسیون بوده است.

به گفته وی فزرین دارای 430 هزار تن ظرفیت شمش سرب بوده که نیمی از آن از طریق عملیات فولوتاسیون خاک معدنی و دستمزدی فراهم می شود.

مدیر مالی شرکت زرین معدن آسیا از نبود بدهی و مطالبات در صورت های مالی “فزرین“سخن گفت و افزود:در سال مالی جاری برنامه فروش 672 هزار و 788 تنی محصولات را برنامه ریزی کرده که نسبت به سال قبل از رشد 70 درصدی برخوردار است.

عامری با بیان اینکه ارزش داراییهای شرکت زرین معدن آسیا مبلغی در حدود 200 تومان به ازای هرسهم برآورد می گردد ،عنوان کرد: در سال 88 رقمی بالغ بر 11 هزار و 800 میلیارد ریال مالیات سنواتی از سوی دارایی تشخیص داده شده بود که از سوی حسابرس به دلیل عدم تناسب ذخایر گرفته شده از این بابت ایراد گرفته شده بود.در این زمینه با برطرف شدن این موضوع در حال حاضر برای مالیات مبلغ 56 میلیارد تومان در حساب ها ذخیره گرفته شده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سهام شرکت فزرین, فزرین

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب