بهره برداری از سیستم پس از معاملات تا پایان سال جاری

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

پس از پیاده سازی سیستم معاملاتی تمام ایرانی نامک اکنون خبرها حاکی از راه اندازی سیستم پس از معاملات تا پایان سال جاری می باشد.

علی عبدالهی مدیر فن آوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطلب فوق مزایای راه اندازی سیستم پس از معاملات را اینگونه برشمرد: سیستم پس از معاملات جدید یک سیستم تماماً ایرانی می باشد که از مزایای بسیاری همچون قابلیت توسعه، تعامل پذیری با سیستم معاملات و مزایای دیگری برخوردار است.

وی ادامه داد: طراحی دو سیستم معاملات و پس از معاملات توسط متخصصان ایرانی سبب شده است که هر دو سیستم از قابلیت توسعه و همچنین تعامل پذیری بیشتری برخوردار باشند. چراکه وظیفه اصلی سیستم معاملات اجرایی کردن سفارشات است در حالیکه سیستم پس از معاملات وظایفی همچون تخصیص دارایی ها و تسویه وجوه را انجام می دهد و تعامل بیشتر بین دو سیستم موجب به روزتر شدن روند عملیاتی خواهد شد.

عبدالهی در بخش دیگری از سخنان خود زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL) را انقلابی بنیادی در شفافیت صنعت مالی دانست و افزود: تاکنون 100 پروژه XBRL در حوزه های مختلف در دنیا انجام گرفته است که در خاورمیانه ایران دومین کشور پس از امارات متحده عربی می باشد که اقدام به پیاده سازی این سیستم با رویکرد بازار سرمایه نموده است.

وی با اشاره به کاربرد وسیع XBRL در بخش های مختلف عنوان کرد: انجام پروژه XBRL نیاز به زمان و همکاری بخش های مختلف دارد تا جایی که آمریکا طی مدت زمان 10 سال هنوز در حال حرکت گام به گام رو به جلو در بهره برداری از طرح مذکور می باشد.

مدیر فن آوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اجرای فاز اول راه اندازی زبان گزارشگری توسعه پذیر در ایران در حوزه بازار سرمایه توضیح داد: تعامل بخش های مختلفی همچون سازمان بورس جهت ایجاد واژه نامه مربوط به صنایع مختلف، ناشران و یا منتشر کنندگان گزارشان مالی برای گردآوری و ارسال اطلاعات مالی به سازمان بورس و همچنین شرکت های پردازشگر جهت پیاده سازی نرم افزارهای لازم جهت پیشبرد کامل XBRL در کشور لازم می باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سازمان بورس اقدام به ایجاد واژه نامه برای شرکت های تولیدی نموده است و همچنان در حال تکمیل و ایجاد واژه نامه برای سایر صنایع می باشد.

وی شرکت های بورسی، تحلیلگران، سرمایه گذاران، ممیزان، محققان، منتشر کنندگان گزارشات مالی و تأمین کنندگان نرم افزار را از جمله گروه های ذینفع استفاده کننده از XBRL دانست و گفت: آموزش به مدیران شرکت ها برای استفاده از زبان گزارشگری XBRL از جمله اقداماتی است که در آینده ای نزدیک شروع خواهد شد اما سرمایه گذاران و سهامداران هم اکنون با دانلود نرم افزار مربوطه در سایت جامع اطلاع رسانی ناشران امکان استفاده از این نرم افزار را دارا می باشند.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که استفاده از زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر برای استفاده کنندگان خرد پس از تکمیل فعالیت های پردازشگری توسط شرکت های پردازشگر بسیار ملموس تر خواهد بود.

عبدالهی در پایان از دیگر مزایای مهم XBRL به دو زبانه بودن آن اشاره کرد و افزود: ارایه صورت های مالی به هر دو زبان انگلیسی و فارسی از جمله مزایای قابل تأمل XBRL می باشد که در روند بین المللی شدن بازار سرمایه ایران از نقش قابل توجهی برخوردار است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب