پروژه Global REIT: سرمایه‌گذاری در املاک و کسب سود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
کسب سود ماهانه از املاک و مستغلات

از زمان‎های قدیم، سرمایه گذاری در زمینه‏‌ی املاک، به عنوان یکی از پر سودترین روش‎های سرمایه‌گذاری شناخته می‌‏شود. این روش از سرمایه گذاری طرفداران زیادی دارد و گزینه‏‌های مناسب و مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران برای انتخاب قرار می‎دهد. اما در بعضی مواقع وجود گزینه‎های مختلف سرمایه گذاری، کار انتخاب را برای سرمایه گذاران سخت و دشوار می‎کند چرا که این تنوع انتخاب ممکن است باعث سردرگمی سرمایه گذاران شود.

علاوه بر این، مدل‏‌های سرمایه گذاری قدیمی در املاک موانع بزرگی را در جلوی راه سرمایه گذاران قرار می‏‌دهند. جدا از این که در این مدل پروسه‎های مقرراتی شرایط سختی را برای سرمایه گذار به وجود می‏‌آورند دستاوردهای مالی این روش هم به گونه‏‌ای است که عملاً شرایط سرمایه گذاری را سخت کرده و کار سرمایه گذاری در املاک را برای سرمایه گذاران ناممکن می‏‌نمایند.

به عنوان مثال اگر علاقه‌مند به خرید یک ملک در یک کشور خارجی باشید، علاوه بر این که باید شرایط بودجه‏‌ی خود برای خرید را در نظر بگیرید، باید به دلیل وجود محدودیت‎های قضایی با یک شخص یا شرکت محلی دیگر در این خرید شریک باشید، چرا که قوانین یک کشور اجازه نمی‌‏دهد یک فرد خارجی به طور مستقیم اقدام به خرید ملک از داخل کشور نماید و باید این کار را در شراکت با یک فرد دیگر به انجام رساند. جدای این قضیه باید همه‏‌ی نیازمندی‏ه‌ای قانونی را به انجام برسانید تا بتوانید نسبت به خرید ملک اقدام نمایید.

این نیازمندی‏‌های قانونی تنها شامل مالیات و امور حسابداری نیست و باید یک سری تعهدات را نیز قبول نمایید که این موارد خود، هزینه‌‏های مالی قابل توجهی را در بردارند. بعد از رفع این موانع ممکن است در ادامه با برخی محدودیت‎های مالی دیگری نیز رو به رو شوید که این امر کار را برای سرمایه گذار دشوارتر می‏‌نماید. همچنین در سرمایه گذاری در یک کشور دیگر باید شرایط اقتصادی این کشور را نیز در نظر داشت تا در ادامه‎ی کار سرمایه گذاری با مشکلات پیش بینی نشده رو به رو نشویم.

برای این که با چنین ریسک‎هایی مواجه نشویم و با چالش‎های غیر قابل پیش بینی در امر سرمایه گذاری بر خورد نداشته باشیم، اتحادیه‏‌های سرمایه گذاری در املاک ( Real Estate Investment Trusts و به اختصار REIT) را برای سرمایه گذاران به عنوان روشی مناسب برای سرمایه گذاری، پیشنهاد می‎کنیم.

REIT در واقع به انجمن‌ها، اتحادیه‌ها یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که املاک با قابلیت ایجاد درآمد را تحت مالکیت خود می‌گیرند. این شرکت‌ها می‌توانند بصورت سهامی عام یا سهامی خاص وجود داشته باشند.

REIT چگونه کار می‌کند؟

قابلیت‏‌های کلیدی یک REIT را می‏توان به صورت زیر بیان نمود :

 • REIT ها به عنوان یک پلتفرم برای انجام سرمایه‌گذاری‌‏های متنوع درازمدت شناخته می‏‌شوند.
 • درآمد یک REIT از طریق اجاره‏‌ی بدست آمده از دارائی‌‏های فعلی، سود بدست آمده از تأمین مالی دارائی‎ها یا فروش دارائی‏‌های تحت کنترل (Asset under management یا به اختصار AUM)، بدست می‏‌آید.
 • 90 درصد از در آمد بدست آمده از REIT بین شرکا با توجه به سهام هر یک از آن‏ها تقسیم می‏‌شود.
 • REIT هایی که به صورت عرضه‏‌ی عمومی در بازار لیست شده‌اند، به عنوان روشی برای نقد کردن سریع سرمایه به شمار می‏‌روند.

با وجود داشتن جنبه‌‏های مثبت، REIT ها دارای جنبه‌‏های منفی نیز هستند که در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌‏کنیم :

 • دارای وابستگی قضایی نسبت به مناطق مختلف جغرافیایی هستند یعنی این وابستگی قضایی در جاهای مختلف، متفاوت است.
 • وجود موانع اقتصادی در راستای سرمایه گذاری
 • سود بدست آمده در شش ماه و یا این که به صورت سالانه پرداخت می‏‌شود.
 • وجود قوانین پیچیده در تراکنش‌‏های مالی برای خرید و فروش دارائی‏‌ها

ترکیب REIT ها با تکنولوژی بلاک‌چین

در چند سال اخیر، بلاک چین توانست به عنوان یکی از جذاب‌ترین ابزارهای سرمایه گذاری در بازار معرفی گردد. این تکنولوژی با ورود به بازار، کل صنایع را تحت تأثیر خود قرار داد. بلاک چین اساساً برای راحت‌‏تر شدن، احراز هویت و ذخیره‏‌ی تراکنش‌‏های صورت گرفته با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال طراحی و پیاده سازی شده است.

ارزهای دیجیتال به عنوان پول‎های دیجیتال شناخته می‎شوند که از تکنولوژی بلاک چین برای راحت‏تر شدن و حفظ حریم خصوصی تراکنش‌‏ها استفاده می‏‌نمایند.  از ترکیب ارزهای دیجیتال و بلاک چین در صنایع مختلفی استفاده می‌گردد. در این کار انقلابی در روش‌‏های قبلی به وجود آمده و دست آوردهای مفیدی شامل کاهش هزینه‌‏ها، تسریع توافقات و شفاف سازی بدست آمده است.

REIT جهانی (Global REIT) یک تکنولوژی بلاک چین است که به مدل دنیای واقعی REIT اعمال شده است.

رفع ریسک‏‌های ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال ریسک‌هایی را با خود به همراه دارند، از جمله این که ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات بوده و برای سفته‌بازی شناخته می‏‌شوند. در این راستا با مدل‏‌سازی REIT جهانی به عنوان یک RIET همه کاره، تیم این پروژه توانسته تعداد بسیاری از ریسک‏‌های ناشی از ارزهای دیجیتال را به وسیله‏‌ی راهکارهای زیر رفع نماید:

 • مدل کسب و کار دارای پشتوانه‌ای از دارایی‌هاست
 • کاهش درصد نوسانات (در مقایسه با نوسان 10 درصدی که معمول است)
 • ایجاد تنوع جغرافیایی در سبد دارائی‏‌ها
 • درآمد نشأت گرفته از دنیای واقعی
 • درآمدهای پایدار و ثابت ماهانه

REIT جهانی – فواید یکپارچه سازی REIT با تکنولوژی بلاک‌چین

REIT جهانی در مکانیزمی مشابه با REIT سنتی کار خواهد کرد البته با این تفاوت که فوایدی بیش‏تر را برای ذی‌نفعان خود در بر خواهد داشت که این موارد در REIT سنتی برای افراد ارائه نمی‏‌شوند:

 • شرکت در ” درآمد مدیریت دارائی “
 • سودهای ماهیانه فوری و ثابت
 • مجموعه‏‌ی دارائی‏‌های REIT جهانی که شامل دارائی‏‌های جهانی بدست آمده است
 • امکان دسترسی به دارائی‏‌ها تحت AUM که اولین سال استفاده از این امکان به صورت رایگان است
 • امکان بدست آوردن پاداش‌های وفاداری، به طوری که فرد بعدا می‏‌تواند برای بهره‏‌گیری از سرویس‏‌ها بصورت رایگان از آن‏ها بهره گیرد.

چه کسانی به سرمایه‌گذاری علاقه‌مند خواهند بود؟

افراد زیر به ویژه در سرمایه گذاری به REIT جهانی علاقه‌مند خواهند بود:

 • سرمایه گذاران ارزهای دیجیتالی که علاقه مند هستند به صورت ماهیانه سودهای خود را در دست داشته و در زمینه‏ی املاک از طریق ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نمایند.
 • افرادی که دارائی‏های املاک دارند و قصد دارند که از طریق ارزهای دیجیتال به سودهای نقدی سریع دست یابند.
 • افرادی که قبلاً در REIT عضو بوده و اینک قصد دارند که از امکانات REIT جهانی برای دسترسی به امکانات و خدمات بیش‏تر استفاده نمایند

در مورد REIT جهانی

نگرش

نگرش REIT جهانی این است که بتواند شرایطی را به وجود آورد که نسبت به REIT سنتی امکانات و خدمات پر سودتری را برای مشتریانش فراهم نماید که این توانایی در راستای هماهنگی و تطابق با روال جهانی در مورد شناخت، دسترسی و چگونگی انجام سرمایه گذاری املاک است.

مأموریت

REIT جهانی شرایطی را برای سرمایه گذارن فراهم می‏‌کند تا بتوانند در سطح جهانی و بدور از برخی محدودیت‏‌ها و قوانین دولتی موجود در کشورها برای سرمایه گذاری، این کار را به راحتی انجام دهند. در این بین سرمایه گذاران از طریق دارائی‏‌های خود به سود رسیده و لذت دریافت سود سهام ماهیانه و فوری را تجربه خواهند نمود که این موارد در REIT سنتی وجود نداشت.

 خلاصه

REIT جهانی، اولین سیستم مبتنی بر بلاک چین سازگار با REIT است که در بازارهای جهانی پیاده سازی می‌‏شود.
شرکت، کار جمع ‎آوری دارائی‏‌ها را از امارات متحده‌‏ی عربی شروع کرده و به سرعت وارد محدوده‏‌ی جهانی خواهد شد. اولین دارائی زیر نظر مدیریت ( AUM ) دارای ارزش خالص دارائی ( NAV )، هفتاد و پنج میلیون دلار خواهد بود. برنامه ریزی شده تا ارزش کل دارائی‏‌های REIT جهانی در پایان پنج سال فعالیت به مقدار 10 بیلیون دلار برسد. ICO مربوط به REIT جهانی، برای مشتریان خود توکن‏‌های دو قابلیتی زیر را در یک بازه‏ی 25 تا 75 تایی ارائه می‏‌نماید:

 • توکن مدیریت سرمایه REIT جهانی ( GREM )
 • توکن دارائی REIT جهانی ( GRET )

این موضوع به این معناست که هر مشترک، علاوه بر استفاده‌هایی که از توکن خواهد کرد، سهم خود را از بازدهی مربوط به شرکت مدیریت سرمایه (GREM) و همچنین سهم خود را بازدهی مربوط به شرکت مالکیت دارایی (GRET) بدست خواهد آورد. در مرحله‎ی پیش‌فروش این توکن‌ها در ICO، توکن‏‌های جایزه در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

برای خرید این توکن‌‏ها، می‏توانید از اتریوم، بیت‏ کوین و ارزهای جهانی مانند یورو و دلار استفاده نمایید. سودهای بدست آمده نیز از طریق دلار و ارز دیجیتال تتر پرداخت خواهد شد.

کاربرد توکن‏‌ها

صاحبان توکن‏‌های GREM و GRET این امکان را دارند که به همه‌‏ی دارائی‏‌های تحت مدیریت REIT جهانی دسترسی داشته باشند. اگر افراد دارای حداقل 5000 از توکن‌‏های GRET یا GREM باشند، می‏‌توانند که از امکان اقامت رایگان سالانه‎ بهره‌مند شوند. علاوه بر این، پاداش‌هایی نیز براساس برنامه وفاداری که به دارایی‌های تحت مدیریت وابسته است پرداخت خواهد شد، این امتیازها می‌توانند برای بهره‌مندشدن از سرویس‌های رایگان تا یک محدوده خاص استفاده شوند.

قابلیت دیگر برای دارندگان توکن‏های GREM این است که اگر تعداد توکن‌‏های آن‏ها حداقل 100 هزار تا باشد، می‏‌توانند دارائی‏‌های املاک خود را به REIT جهانی فروخته و دارایی خود را به صورت ارز دیجیتال درآورند.  این امکان این وجود دارد که این توکن‏‌ها از طریق مدیر سرمایه ( GREM ) یا بازار آزاد خریداری شوند.

بازدهی دارائی

دارائی اول با بازدهی سود 8 درصدی به مدت 5 سال نگهدای خواهد شد. سود به صورت زیر توزیع خواهد شد :

درآمد صاحبان توکن‏‌های GREM با 2 درصد از دارایی تحت مدیریت (AUM) شروع شده و سپس در 3 سال، سالانه 0.25 درصد از آن کم می‌شود تا در رقم 1.25 درصد تثبیت گردد.
سود توکن‏‌های GRET در اولین دارائی که تحت مالکیت درآید، بطور ثابت و سالانه 8 درصد خواهد بود.

جزییات ICO

در پروژه Global REIT دو نوع توکن وجود دارد که در پیش‌فروش و عرضه عمومی قابل خرید است.

توکن GREM

کل توکن‌های قابل انتشار: 200 میلیون
توکن‌هایی که منتشر می‌شود: 79,285,714
ارزهای قابل پذیرش: اتریوم و بیت‌کوین
پیش‌فروش: 1 تا 31 می 2018
قیمت توکن: 0.07 دلار
عرضه عمومی: 1 تا 20 ژوئن 2018

توکن GRET

کل توکن‌های قابل انتشار: 75 میلیون
توکن‌هایی که منتشر می‌شود: 16,650,000
ارزهای قابل پذیرش: اتریوم و بیت‌کوین
پیش‌فروش: 1 تا 31 می 2018
قیمت توکن: 1 دلار
عرضه عمومی: 1 تا 20 ژوئن 2018

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی