تحلیل بنیادی “کاذر” – شنبه 25 آبان 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

شركت فرآورده های نسوزآذر بزرگترين توليد كننده مواد نسوز در خاورميانه و تنها توليدكننده محصولات دولوميتی در ايران با ظرفيت توليد ساليانه١٥٠٠٠٠ تن انواع فرآورده های شكل دار، بی شكل و محصولات ويژه نسوز، همچنين توليد٣٠٠٠٠٠ تن آهك صنعتی در سال 1371 تأسيس گرديد.

اين شركت بخش عمده ای از نيازهای صنايع فولاد، سيمان، آلومينيوم، پتروشيمی، نيروگاه، پالايشگاه، صنايع غذايی، مس و… را تأمين می نمايد.

سهامداران عمده “کاذر، شرکت تکادو با 20.3 درصد و موسسه صندوق حمایت بازنشستگی کارکنان فولاد با 15.8 درصد می باشد.

مهمترین محصول تولیدی شرکت آجر دولوميتي و سپس جرم هاي منيزيتي و آلومیتی می باشد. شرکت با 80 درصد ظرفیت اسمی کار می کند که در تولید آجر دومولیتی با ظرفیت بیش از 98 درصدی فعالیت دارد.

 

تحلیل کاذر

در جدول زیر تولید محصولات شرکت را مشاهده می کنید. شرکت مقدار تولید پیش بینی شده انواع محصولات را جمعا 73 هزار تن لحاظ کرده است که در شش ماهه اول سال 31،717 تن به طور واقعی تولید کرده است و باید در شش ماهه دوم سال 41،283 تن تولید کند تا به بودجه تولیدی برسد.

 

تحلیل کاذر

فروش
در بخش فروش نیز باید در شش ماهه دوم سال بیش از شش ماهه اول فروش داشته باشد .شرکت در شش ماهه اول 30،421 تن انواع محصولات فروش کرده است که باید در شش ماهه دوم 46،132 تن به فروش برساند تا به بودجه تولیدی برسد.با توجه به اینکه گفته می شود، شرکت محصولات انباری نیز دارد می تواند در شش ماهه دوم همین مقدار نیز فروش داشته باشد .

تحلیل بنیادی <a title=کاذر” src=”http://dl.bourseiness.com/uploads/2013/11/kazar3.gif” width=”565″ height=”444″ />

نکته مهم در فروش محصولات نرخ های فروش می باشد.طبق بررسی ها نرخ های فروش در سه ماهه تابستان از نرخ های فروشی که برای فروش محصولات در شش ماهه دوم سال توسط شرکت در نظر گرفته شده است بالاتر می باشد که در این گزارش برآنیم مبلغ فروش در شش ماهه دوم را با نرخ های فروش سه ماهه تابستان برآورد کنیم.اگر نرخ های فروش سه ماهه دوم را در شش ماهه دوم تاثیر دهیم جدول زیر بدست می آید.

 

تحلیل کاذر

 

تحلیل بنیادی کاذر
 
همانطور که مشاهده می شود اگر نرخ های فروش تابستان را برای بقیه سال در نظر بگیریم برای شش ماهه دوم به فروش 58 میلیارد تومانی خواهد رسید که با مبلغ فروش شش ماهه دومی که توسط شرکت تهیه شده است اختلاف 20 میلیارد تومانی دارد.

بهای تمام شده

عمده بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی با 46 درصد کل بهای تمام شده و سربار با 40 درصد کل بهای تمام شده می باشد.با توجه به اینکه نرخ خرید مواد اولیه در سه ماهه تابستان کمتر از نرخ در نظر گرفته شده برای شش ماهه دوم می باشد به بررسی ریز جزئیات مواد مصرفی خریداری شده می پردازیم و با لحاظ کردن نرخ های سه ماهه دوم برای شش ماهه دوم سال به برآورد مبلغ مواد مستقیم مصرفی در شش ماهه دوم خواهیم پرداخت

فقط باید به یک نکته اشاره داشته باشیم که در بخش مواد اولیه مصرفی برخی مواد اولیه شرکت تحت عنوان«سایر» در صورت های مالی درج شده است که طبق بررسی ها این «سایر» از مواد اولیه ارزان و گران تشکیل شده است و شرکت در شش ماهه اول سال خرید بخش گران قیمت مواد اولیه این بخش را انجام داده است.لازم به ذکر است 24 درصد از کل مبلغ خرید مواد اولیه مربوط به همین بخش سایر می باشد که در تابستان بخش گران قیمت آن خریداری شده است.اگر به جدول زیر توجه کنید ملاحظه خواهید کرد که نرخ «سایر» در سه ماهه اول 6108 ریال بوده که در سه ماهه دوم به 32،588 ریال افزایش پیدا کرده است.

 

تحلیل کاذر

همانطور که مشاهده می کنید با لحاظ نرخ های خرید سه ماهه دوم در شش ماهه دوم مبلغ 7.8 میلیارد تومان به بهای تمام شده شرکت اضافه می شود.

صورت سود و زیان

 

کاذر

نتیجه اینکه در صورتی که شرکت در شش ماهه دوم محصولات خود را با نرخ تابستان بفروشد و در بخش مواد اولیه نیز به همین صورت عمل کند قادر است سود هر سهم عملیاتی خود را به 764 ریال نیز افزایش دهد.

کاذر در بخش سرمایه گذاری ها و غیر عملیاتی  بلوک کسرا را فروخته ولی هنوز انتقال رسمی آن صورت نپذیرفته است و در صرت انتقال رسمی تعدیل مثبت محسوس غیر عملیاتی هم دارد البته با توجه به رشد بالای قیمت سهم کسرا به نظر می رسد ابطال این معامله به نفع شرکت نیز باشد

نکته دیگر در مورد شرکت اینکه قرار است در سال جاری افزایش سرمایه ای به مبلغ 5 میلیارد تومان از محل سود انباشته داشته باشد.

برای دریافت فایل تحلیل با فرمت pdf روی لینک «دریافت فایل» کلیک نمایید

منبع: پرشین تحلیل
تهیه: محسن افشار

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی سهم بورس, تحلیل های بنیادی رایگان سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
4 نظر
  1. با سلام واحترام لطفا بازم تحلیل جدید بذارید دالبر عالی بود خسته نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب