بررسی روند حرکتی بورس در هفته پیش‌رو

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

تالار نشینان معاملات هفته گذشته خود را براساس اخبار و شنیده ها پیرامون نتیجه مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 پیگیری کردند، به گونه ای که به نظر می رسد به دلیل حجم عظیم و گوناگون خبرهای منتشر شده پیرامون نشست مذکور، معامله گران بی توجه به تحلیل های صورت گرفته و با نگاهی کوتاه مدت به داد و ستد در بازار سهام پرداخته اند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری مشترک آرمان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: آنچه از روند معاملات هفته گذشته می توان دریافت عدم توجه معامله گران به پتانسیل های موجود در شرکت های فعال بورسی و اعمال واکنش های سریع مثبت یا منفی در خصوص نتیجه احتمالی مذاکرات هسته ای ایران بوده است. به طوریکه به وضوح در معاملات یک صنعت حرکت دسته جمعی فعالان آن و عدم توجه سرمایه گذاران به وضعیت عملیاتی آنها دیده می شد.

محمدحسن صفرپور افزود: این در حالی است که به نظر می رسد پس از عبور از تعطیلات رسمی آخر هفته گذشته و فراهم شدن فرصتی برای سهامداران جهت تحلیل و بررسی وضعیت سودآوری شرکت ها، آغاز روندی متعادل و منطقی در بازار سهام طی هفته جاری چندان دور از ذهن نباشد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ای ایران، در خصوص روند آتی بازار سهام تا پایان امسال ابراز داشت: این مسئله که نشست ایران با گروه 1+5 به چه نتیجه ای ختم می شود در کنار تعیین بودجه سال آینده از جمله عواملی هستند که در چگونگی روند بازار سهام طی ماه های آتی مؤثر واقع خواهند شد. چراکه به نظر می رسد طی بازه زمانی و تا تعیین تکلیف پارامترهای اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت های بورسی همچون نرخ ارز، قیمت نفت و نیز درآمدهای دولت در بودجه سال آینده، معامله گران به انتظار مشخص شدن این موارد بنشینند، به طوریکه شاهد روند نوسانی در معاملات برخی صنایع همچون پتروشیمی و پالایشی خواهیم بود.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این، با توجه به میزان بازدهی مثبتی که تاکنون، اغلب سرمایه گذاران از معاملات خود در بازار سهام کسب کرده اند و نیز با عنایت به انتشار گزارش های شش ماهه نخست سال مالی جاری شرکت ها به نظر می رسد سرمایه گذاران از این پس با نگاهی بلندمدت به دنبال کسب بازدهی مثبت از محل سود تقسیمی شرکت ها باشند. به گونه ای که به سمت سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی که بیشترین سود نقدی را تقسیم می کنند اقبال نشان خواهند داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به حذف معاملات گروهی آن را اتفاق مثبتی برای بورس دانست و بیان کرد: انجام این امر از مزایای بسیاری برخوردار است اما موجب کاهش سرعت کارگزاران خواهد شد که این موضوع نیز به مرور زمان رفع خواهد شد.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک آرمان با مثبت ارزیابی کردن گزارش های شش ماهه شرکت های دارویی در خصوص فعالان این گروه اظهار داشت: شرکت های دارویی به دلیل کمبود نقدینگی و سرمایه پایین آنها همواره مجبور به دریافت وام های بانکی بودند که این امر موجب افزایش هزینه های مالی آنها می شد. حال آنکه این هزینه ها با گشایش اعتبارات اسنادی 30 درصدی جهت تأمین خارجی مواد اولیه مورد نیاز کاهش یافته و اقدامی مثبت در مسیر بهبود وضعیت سودآوری آنها به شمار می رود. علاوه بر این، افزایش نرخ فروش محصولات دارویی نیز طی سال جاری اتفاق افتاد که این امر نیز بر روند سودآوری آنها اثرگذار بوده است.

صفرپور در خصوص عملکرد شرکت های معدنی طی دوره شش ماهه نخست سال مالی جاری تصریح کرد: اگرچه فعالان این حوزه گزارش های مناسبی طی دروه عملکردی مذکور منتشر کرده اند، اما به نظر می رسد که امکان تعدیل مثبت سود برآوردی برای مجموعه فعالان این گروه وجود داشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب