نشانه هایی از رشد کمی و کیفی بورس سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

روح الله حسینی مقدم : بازار سرمایه کشور شرایط بسیار خوبی را از منظر متغیرهای کیفی و کمی تجربه می­کند که لازم است برای حفظ تداوم این شرایط عرضه سهام جدید و افزایش سرمایه از سوی شرکت­ های پذیرفته شده صورت گیرد.

در حالیکه روزگاری حجم معاملات در بازار اوراق بهادار کشور به 10 میلیارد تومان نمی­ رسید، امروزه ارزش متوسط معاملات در بازار به چند 100 میلیارد تومان رسیده است. حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات نیز نشان می­دهد که اولاً نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار کشور افزایش یافته است و ثانیاً مشارکت کنندگان خرد در بازار فعال ­تر شده­ اند؛ به طوری که بر اساس آمار جدید، 60 درصد معاملات 6 ماهه اول سال به سهامداران حقیقی تعلق داشت. این اعداد و ارقام حکایت از رشد کیفی و کمی بازار سرمایه دارد. بازاری که در اقتصاد ملی کشور به جایگاه مناسبی رسیده است.

هرچند طی سال­ های اخیر تامین مالی از طریق بازار سرمایه بهبود یافته است. اما می ­توان از پتانسیل­ های این بازار برای تکمیل طرح­ های توسعه ­ای، راه­ اندازی پروژه­ های جدید تولیدی بیش از پیش استفاده کرد. با معرفی ابزارهای جدید تامین مالی مانند صکوک شیوه­ های جدید تامین مالی نیز در کشور امتحان شده که با استقبال فعالان مواجه شده است.

اما باید وزن تامین مالی از طریق سهام جدید و آورده سهامداران افزایش یابد. هرچند از مجموع 72 افزایش سرمایه صورت گرفته در 6 ماهه اول سال 92، 46 افزایش سرمایه مربوط به شرکت­ های پذیرفته شده در بورس تهران بود که از طرق مختلف اقدام به افزایش سرمایه کردند، اما میزان تامین مالی در قیاس با ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران اندک است. شرکت ­هایی که با افزایش قیمت­ ها مواجه هستند حتماً از شرایط بازار و اقبال سهامداران و سرمایه­ گذاران برای تامین مالی بهره بگیرند. افزایش سرمایه به شرکت ­ها کمک می­ کند تا همگام با توسعه کسب و کار و اقتصاد ملی، رشد کرده و سهم بازار خود را حفظ کنند.

از طرفی لازم به ذکر است که شرکت­ های پذیرفته شده در بورس تهران ملزم به رعایت حداقل­ های تعیین شده در دستورالعمل پذیرش برای سرمایه هستند. شرکت­ های بازار دوم باید 200 میلیارد سرمایه داشته باشند و شرکت­ های تابلوی فرعی و تابلوی اصلی بازار اول به ترتیب باید 500 و 1000 میلیارد سرمایه داشته باشند. شرایط امروز بازار سرمایه فرصت مناسبی برای شرکت­ ها است تا خود را با مقررات و دستورالعمل مربوطه تطبیق دهند.

* مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: جدیدترین خبرهای بورس از خبرگزاری ها, خبرهای بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب