خلاصه رویدادها و اتفاقات بورس روز یکشنبه 26 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز در پایان افت 459 واحدی را تجربه کرد و به 77،214 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 160 و وبملت با 65 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی فارس با 165 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.ارزش کل معاملات بورس به 354.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شنفت با 49.6 میلیارد تومان و تاپیکو با 25.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس افت 10 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن نیز به 52.4 میلیارد تومان رسید

امروز بر خلاف روز گذشته بازار منفی بود. با توجه به ابهاماتی که در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی برای سرمایه گذاران وجود دارد نمیتوان انتظار رشد مداوم برای بازار داشت و در این شرایط نوسان پدیده غالب بر معاملات خواهد بود.مهمترین محرک رشد خوب بازار در هفته های آینده مذاکرات مثبت سیاسی و امضای تفاهمنامه در این زمینه می باشد.امروز بحث فشار فروش اعتباری ها نیز وجود داشت که دیشب اشاره کردیم که بازار امروز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.علاوه بر این دو عامل باید به عوامل دیگری نیز که بر معاملات اثر گذار است اشاره کرد.بحث بودجه سال 93 نیز مهم است،مسلما ریز جزئیات بودجه سال جاری بر صنایع مختلف بورسی از جمله گروه فلزی-معدنی و پتروشیمی-پالایشگاهی تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در جلسه روز گذشته هیات واگذاری با عرضه سهام 4 شرکت از جمله سایپا بابت رد دیون دولت موافقت و یک شرکت برقی نیز از لیست واگذاریهای سال ۹۲ حذف شد.

در این حوزه بحث تصویب لغو عدم معافیت مالیاتی صادر کنندگان را داریم. با این مصوبه هیأت دولت، مجتمع های پتروشیمی با اطمینان بیشتری برای افزایش صادرات برنامه ریزی می کنند و دیگر نگرانی خاصی برای پرداخت عوارض صادراتی خود ندارند. چرا که بر اساس این مصوبه به صورتی شفاف مشخص شده که محصولات پتروشیمی نه تنها خام فروشی محسوب نمی شود، بلکه با ارزش افزوده نیز همراه است.

در اخبار سیاسی آخر هفته زمان مذاکرات حساس ایران و 5+1 می باشد. جدی شدن توافق احتمالی کشورهای 1+5 با ایران و ناامید شدن ریاض و تل آویو از آمریکا در خصوص فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، موجب شده تا عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به تهران وارد همکاری های نزدیک شوند.

در این حوزه وزیر امور خارجه روسیه گفته اختلاف سیاسی بین ایران و 5+1 در زمینه توافق هسته ای نمانده است و آنچه در حال حاضر مورد نیاز است این است که تفاهم بین خود را روی کاغذ بیاوریم و سند کنیم.

در بازارهای جهانی افت قیمت ها را شاهد هستیم. مس به 7000 دلار و روی به کمتر از 1900 دلار در هر تن رسیده اند.سرب نیز در کمتر از 2100 دلار معامله می شود.انس طلا به 1291 دلار رسیده است. کارشناسان اقتصادی بارکلیز پیش بینی کردند در آستانه سال جدید چینی افزایش میزان تقاضای خرید طلا موجب رشد قیمت این فلز زرد در کوتاه مدت خواهد شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها سهامداران منتظر اعلام رسمی نرخ خوراک گازی و مایع هستند. در این مورد دبیر انجمن صنفی ‏کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفته:اگر قرار است نرخ خوراک پتروشیمی‌ها آزاد شود باید مانند قیمت منطقه تا ‏حدودی ‏زیر قیمت سایر کشورها تعیین شود تا زمینه برای سودآوری و جذب سرمایه در این صنعت پرمزیت فراهم شود‎.‎

در این گروه بحث تصویب لغو عدم معافیت مالیاتی صادر کنندگان را داریم‏ که به نفع پتروشیمی ها خواهد بود.

در پتروشیمی ها دو خبر خوب دیگر برای اوره سازان داریم. اوره از 317 دلار به 322 دلار افزایش یافته است و ‏آمار ‏صادرات اوره نیز در هفته های اخیر رشد داشته است.البته این خبرها نیز باعث رشد قیمتی اوره سازان به ویژه خراسان که پتانسیل های زیادی برای تعدیل دارد، نشده است.

در پتروشیمی ها شخارک همچنان صف خرید است. شرکت می تواند با نرخ های فعلی محصولات در بازارهای جهانی سود خود را به ‏بیش از 800 تومان نیز برساند

تغییرات مدیریتی در هلدینگی های پتروشیمی نیز باعث اقبال به برخی سهام گروه شده است. گفته می شود عزیزی ‏‏( مدیرعامل فعلی پارسان) به عنوان عضو هیئت مدیره تاپیکو نیز معرفی شده است‏.

تاپیکو روز پر معامله دیگری را تجربه کرد. تحرکات در سهم زیاد می باشد و حامیان سهم نیز زیاد شده است.کاری به ‏شایعاتی که در مورد سهم گفته می شود نداریم و از لحاظ بنیادی می توان در بلند مدت به سهم تکیه کرد چرا که ‏سال بعد یا اوایل سال 94 بزرگترین پروژه شرکت یعنی ستاره نفت خلیج فارس به بهره برداری می رسد و تحولی بزرگ ‏در شرکت رخ خواهد داد. راه اندازی نخستین فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس با قابلیت تولید روزانه 12 میلیون لیتر ‏بنزین به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار صنعت نفت مطرح است، آن گونه که وزیر نفت بهره برداری از این پروژه را ‏برای صنعت نفت واجب تر از نان شب دانسته است.

در سایر پتروشیمی ها به زودی گزارش سال بعد پارسان، شپدیس، شیران و غدیر به بازار اعلام خواهد شد که البته ‏به نظر می رسد احتیاط چاشنی گزارش های پیش رو باشد. شیران برای سال جاری تعدیل خواهد داشت ولی گفته ‏می شود سود سال بعد را محتاطانه اعلام می کند و شاید دلیل عدم رشد سهم نیز همین باشد.

در خودرویی ها خبر مربوط به احتمال اخذ وام 1.5 میلیارد دلاری توسط خودروسازان باعث رونق در معاملات گروه شده ‏است که البته با توجه به رشد دو روزه امروز فشار عرضه های بیشتری را تجربه کردند.

اخیرا برخی رسانه‌ها در اخباری مدعی ابراز تمایل و مذاکره ‏شرکت‌های جنرال ‌موتورز و رنو با ایران خودرو و پارس خودرو برای خرید بخشی از سهام این شرکت‌ها شده‌اند. البته این ‏شرکت‌ها چنین اخباری را تکذیب می‌کنند.‏

بحث معامله بلوکی رنا و خرید احتمالی ان توسط کروز نیز در این گروه وجود دارد که باید دید آیا این بار این معامله ‏انجام خواهد شد یا خیر. رنا امروز هم صف خرید سنگین داشت.

سیمانی ها به دلیل چند خبر خوب می توانند بازهم مورد توجه باشند. اول اینکه افزایش نرخ حامل های انرژی با توجه ‏به اینکه نرخ سیمان نیز متناسب افزایش خواهد یافت، تهدیدی برای آنها محسوب نمی شود و دوم اینکه وزیر صنایع ‏گفته مابه التفاوت نرخ مازوت از گاز طبیعی برای نیمه دوم سال به شرکت های مربوطه پرداخت خواهد شد. در این ‏گروه سفارس و سشرق صف خرید محکمی داشتند. در مورد سفارس گفته می شود یک خط تولید جدید در سیمان ‏آبیک به راه افتاده است. سیمان آبیک به طور کامل در تملک سفارس می باشد و قرار است در سال جاری عرضه اولیه ‏شود.

ستران امروز هم مثبت بود و در 560 تومان به بالا که محدوده مقاومتی سهم بود صف خرید خود را از دست داد. سهم ‏از 470 تومان سیگنال های رشد را صادر کرده بود.

قندی ها که مدتی بود در بازار کاملا گوشه نشین و فراموش شده بودند چند روزی ست که مورد توجه قرار گرفته ‏اند. آبان ماه و آذر معمولا ماه های برداشت چغندر قند در بیشتر مناطق کشور مان می باشد و این عامل در کنار ‏کاهش واردات شکر خام باعث توجه نسبی به نمادهای گروه شده است.

در این گروه نماد معاملاتی قند نیشابور با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد. از قشکر شنیده می شود افزایش سرمایه سنگینی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خواهد داشت.

پالایشگاهی ها روز پر عرضه ای داشتند. برای پالایشی ها همچنان معاملات نوسانی را انتظار داریم قرار است سه شنبه هفته جاری گزارش مجلس در مورد ‏طرح استفساریه شمول عوارض آلایندگی به پالایشگاه ها و پتروشیمی ها مطرح می شود که باید دید به کجا خواهد ‏رسید. در این گروه گفته می شود نرخ گذاری محصولات از جمله بنزین بر اساس کیفیت و رعایت استانداردها خواهد بود و بحثی که شرکت ها بدان اشاره کرده بودند که هنوز قیمت گذاری بر اساس استانداردها صورت ‏نگرفته است قرار است ظاهرا عملی شود ‏. بنابراین احتمالا نرخ های متفاوتی برای بنزین  پالایشگاه ها خواهیم بود.

کاشی ساز ها یکپارچه صف خرید بودند. کچینی مالک 27 درصدی کساوه ( 41،061،937 میلیون سهم) می باشد که ‏سود هر سهم و تقسیمی آن را به ترتیب 1639 و 1300 ریال در نظر گرفته است. کساوه در جدیدترین پیش بینی سود ‏هر سهم خود را به 2554 ریال و سیاست تقسیم سود خود را نیز 100 درصدی در نظر گرفته است. کچینی از تعدیل ‏مثبت کساوه 5.1 میلیارد تومان دیگر به سود سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 30 تومان ‏به طور ناخالص بر سود هر سهم آن موثر است.

داروسازان گروه سبز هر روزه بورس هستند که البته امروز در برخی نمادها عرضه ها افزایش یافت. سرمایه گذاران به ‏سمت این گروه رفته اند چرا که معتقدند در گزارش های9 ماهه و 12 ماهه نیز تعدیلات خوبی خواهند داشت. دزهراوی ‏دیروز به گره رفت ولی در 12 درصد مثبت نیز معامله نشد.

حمل و نقلی ها منفی بودند و فقط توریل معاملات مثبت و متعادلی داشت. حکشتی صف فروش داشت که در آخرین ‏لحظات صف فروش آن جمع شد ولی بازهم صف فروش تشکیل داد. به نظر می رسد با توجه به گفته مدیر عامل ‏شرکت مبنی بر تحریم مجدد کشتیرانی از سوی اتحادیه اروپا فشار فروش در سهم ادامه یابد. در تایدواتر نیز خبر می رسد که مدیر عامل سازمان بنادر تغییر کرده و مدیر عامل سابق راه آهن به این سمت منصوب شده است. شنیده هایی نیز به گوش می رسد که یک شرکت هندی قصد خرید سهام مدیریتی حتاید را دارد.

بانکی ها روزی سراسر منفی داشتند. برای بانکی ها با عدم افزایش نرخ بهره توسط شورای پول و اعتبار و همچنین ‏تحریم مجدد برخی از آنها توسط اتحادیه اروپا انتظار حرکت رو به بالایی نداریم. تنها امیدگروه در حال حاضر مذاکرات ‏سیاسی آینده می باشد. بانک تجارت در آستانه قیمت های حمایتی قرار دارد‏.

تجهیزاتی ها روز منفی دیگری داشتند. فاراک بعد از بازگشایی با اصلاح همراه شده است. همانطور که قبلا هم اشاره ‏کردیم شرکت در سال جاری قراردادهای خوبی در پارس جنوبی دارد. شرکت مجمع دیگری نیز با توجه به تغییر سال ‏مالی برگزار می کند و بین 30 تا 35 تومان تقسیم خواهد کرد. شرایط سهم در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

در این گروه شرکت های نیروگاهی مربوط به صادرات برق از جمله مپنا با خبر جدید از صادرات برق به اتحادیه اروپا مواه هستند. ‏دور جدید مذاکرات ایران با کشورهای ارمنستان،  جمهوی آذربایجان و روسیه به منظور تبادل و انتقال برق به ‏کشورهای عضو اتحادیه اروپا آغاز شده است و در این بین به نظر می‌رسد مسکو برای انتقال انرژی الکتریکی ایران به ‏اروپا چراغ سبز نشان داده است.

در ساختمانی ها شاهد تحرکات بیشتری نسبت به ماه های قبل هستیم. در این صنعت کرمان با توجه به مالکیت در ‏نیروگاه مورد توجه است و امروز هم صف خرید داشت. آس پ صف خرید داشت ولی با توجه به کاهش سود 933 ریال ‏به 830 ریال برای سال 92 پر عرضه ظاهر شد.

در انفورماتیکی ها رانفور و مرقام مورد توجه بودند ولی رتاپ  پر عرضه تر از روزهای قبل ظاهر شد. بانک تجارت و نوردنا ‏از حامیان سهم می باشند.

همراه و مخابرات روز منفی داشتند. بحث آزاد سازی سهام ترجیحی کارکنان و گزارش های نسبتا ضعیف مخابرات ‏استانی سهم را تحت تاثیر قرار داده است.

در سرمایه گذاری ها وبهمن، وتوصا، ونیرو، وبیمه، وملت  صف خرید داشتند. وملت بالاخره به بیش از 100 تومان ‏رسید. سهمی که قبلا عنوان کرده بودیم قصد دارد به قیمت های بیش از قیمت اسمی برسد. هدف بعدی سهم 110 ‏تومان می باشد.

در هلدینگی ها وغدیر، وصندوق و وامید منفی بودند. وبانک نیز در آخرین قیمت معامله شده افت داشت ولی در قیمت ‏پایانی رشد 1.4 درصدی را تجربه کرد. احتمال عرضه 10 درصد سیدکو از لحاظ روانی تاثیر مثبت بر سهم دارد. نماد ‏سیدکو مجوز پذیرش خود را از سازمان بورس دریافت کرده و ‏افزایش ‏سرمایه آن از مبلغ 250 میلیارد به 400 میلیارد تومان، مراحل ثبت نهایی خود را در اداره ثبت شرکت ها سپری ‏می ‏کند ‏.

در گروه ماشین آلات و تجهیزات لبوتان با وجود گره 12 درصدی بازهم صف خرید شد. با توجه به پی بر ای 5 به نظر می ‏رسد سهم هدف بیش از 200 تومانی را نشانه گرفته است.

در این گروه تکمبا نیز صف خرید خود را از دست داد ولی در پایان بازهم به قیمت های درصد مثبت امروز ‏رسید. تکشا،تمحرکه نیز از سهام مورد توجه گروه بودند.

در فولادی ها فولاژ با توجه به افت قیمتی زیادی که داشته است صف خرید شد. در این گروه معاون وزیر نیرو خبر داده که افزایش 38 درصدی قیمت برق برای سال جاری بررسی می شود. وی گفته :‏قانون‌گذار مصوب کرده که در سال 92 دولت می‌تواند نرخ حامل‌های انرژی از جمله برق را 38 درصد افزایش دهد.‏

لیزینگی ها هم با توجه به فشار فروش در خودرویی ها با افت قیمت روبرو شدند.

در گروه سایر کانی های غیر فلزی، فشار فروش در کسرا ،کفرا و کپشیر آنها را به صف فروش کشاند. کاذر صف خرید ‏خود را از دست داد که با توجه به وضعیت بنیادی خوب مجددا صف خرید شد. در کل حجم معاملات گروه قابل قبول و ‏امیدوار کننده بود.

در غذایی ها آزادسازی قیمت شیر که پس از حذف ارز مرجع از واردات خوراک دام در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرارگرفته بود با ‏مخالفت رییس دولت تدبیر و امید منتفی شد تا شاید دیگر نگرانی برای افزایش قیمت و کاهش مجدد مصرف این ‏محصول و فرآورده‌ی لبنی وجود نداشته باشد.‏

لاستیکی ها روز منفی داشتند. سازمان حمایت کمبود نقدینگی، بروز نبودن فن آوری تجهیزات و ماشین آلات خطوط ‏تولید، عدم تثبیت نرخ ارز و کارمزد تسهیلات بانکی را 4 عامل کاهش تولید تایر در شرکت های تایر ساز اعلام کرده است و  سودآوری این ‏صنعت را ناچیز دانسته است. قیمت‌گذاری لاستیک نیز به انجمن تایر سپرده شده است.

منبع : پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب