گزارش لحظه‌ای بازار بورس – آرشیو دوشنبه 27 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس با افزایش 113 واحدی به 77328 واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 113 واحد و حکشتی با 41 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وپاسار با 54 واحد و فولاد با 41 واحد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند. ارزش کل معاملات بورس با کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل، به 294.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 21.6 میلیارد تومان و شخارک با 17.1 میلیارد تومان تعلق داشت. شاخص کل فرابورس هم افزایش 1 واحدی را تجربه کرد و به 812 واحد رسید. ارزش کل معاملات این بازار هم نسبت به روز قبل کاهش داشت و به 46.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات جم با 11 میلیارد تومان و شتران با 3.1 میلیارد اختصاص داشت.
—— 12:25 ب.ظ
یک کارشناس مسائل بانکی با بیان این‌که نرخ سود اوراق مشارکت برای جذب سرمایه‌های سرگردان نباید از 25 درصد کمتر باشد، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که با تورم 40 درصدی روبرو هستیم بهترین روش برای رسیدن به تعادل و رونق در اقتصاد و اصلاح ساختار پولی،‌ افزایش نرخ سود بانکی است.
—— 11:59 ق.ظ
اظهارنظر ضد و نقیض وزیر صنعت و خودروسازان در حالی باعث افزایش ۲ تا ۳ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار شد که وعده‌های عدم افزایش قیمت‌ها تا پایان سال دیگر باعث برگشت قیمت‌ها نشد و بازار همچنان با عرضه خودروهای گران و بدون مشتری روبرو است.
—— 11:52 ق.ظ
با تصویب هیات وزیران در جلسه روز گذشته دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد نسبت به طراحی امکان خرید و فروش سهام عدالت اقدام کند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این جلسه هیات وزیران با تأکید بر ضرورت تسریع در خصوصی‌سازی، وزارت امور اقتصاد و دارایی را مأمور کرد تا با هدف تقویت و تسهیل خصوصی‌سازی و تحقق واقعی آن در کشور نسبت به بررسی دقیق فرآیند و اقدامات انجام شده در موضوع خصوصی‌سازی اقدام کند.
—— 11:43 ق.ظ
پرسش: دلیل بسته بودن نماد شرکت پلی اکریل ایران چیست و چه زمانی بازگشایی آن صورت خواهد گرفت؟ پاسخ: با توجه به فروش دارایی­های شرکت پلی اکریل ایران با نماد معاملاتی شپلی در مجموعه شرکت های گروه و شناسایی درآمد در شرکت اصلی بدون تاثیر در مجموعه گروه و لزوم اجتناب از تداخل سودها، مذاکره با شرکت در جهت اصلاح حساب ها و ارائه پیش بینی بر اساس عملکرد واقعی در حال پیگیری است؛که با توجه به ارائه این صورت­ ها به سازمان و انتشار آنها در سامانه کدال به زودی شاهد بازگشایی نماد خواهیم بود.
—— 11:40 ق.ظ
خبرگزاری پانا: مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : با انتشار گزارش های صندوق های سرمایه گذاری از طریق سامانه کدال، ارسال نسخه های کاغذی صندوق ها به سازمان بورس حذف می شود.
—— 11:34 ق.ظ
هیئت وزیران در حالی دیشب وزارت امور اقتصادی و دارایی را مامور اتخاذ تدابیر لازم برای طراحی امکان خرید و فروش و آزادسازی سهام عدالت کرد که رئیس سازمان بورس می‌گوید: آزادسازی سهام عدالت از طریق صندوق‌های قابل معامله امکان‌پذیر است.
—— 11:34 ق.ظ
یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت باید در راستای واگذاری‌های واقعی و فراهم آوردن زمینه حضور فعال بخش خصوصی در اجرای اصل 44 حرکت کند گفت: تا زمانی که رانتی برای بخش خصوصی وجود نداشته باشد مشارکت آن در واگذاری‌ها محسوس نخواهد بود. محمدهاشم پور یزدان‌پرست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال‌های اخیر اظهار کرد: خصوصی‌کردن سرمایه‌گذاری‌های دولتی هم‌چنین مجوز ورود بخش خصوصی به صنایعی نظیر فولاد، پتروشیمی، بیمه، کشتیرانی و هواپیمایی که طبق قانون اساسی نمی‌تواند ورود پیدا کند دو هدف و بخش اصلی خصوصی‌سازی بود که از زمان ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 تاکنون عملکرد چندان مثبتی به همراه نداشته است.
—— 11:24 ق.ظ
پتروشیمی جم مثبت و متعادل است.
—— 11:16 ق.ظ
فارس دوباره منفی شده و در تاپیکو نیز فشار عرضه‌ها افزایش یافته است. پارسان در مثبت1 معامله می‌شود.
—— 11:14 ق.ظ
رییس سازمان بورس گفت: آزادسازی سهام عدالت هم در قالب صندوق های سرمایه گذاری مشترک و هم در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس امکان پذیر است و از نظر بازار سرمایه منعی برای آن وجود ندارد، اما این امر نیازمند قانون است.
—— 11:12 ق.ظ
28 درصد خریدهای شبندر را حقوقی ها انجام داده اند.
—— 11:11 ق.ظ
در معدنی‌ها ، کنور و کاما مثبت هستند.
—— 11:00 ق.ظ
فشار عرضه ها در “خودرو” کمتر شده است.
—— 11:00 ق.ظ
ظریف : پیش نویس تفاهم نامه ایران و 1+5 در شورای عالی امنیت ملی به نتیجه می رسد.
—— 10:59 ق.ظ
مدیرعامل بانک توسعه صادرات از اقدامات حقوقی برای رفع تحریم‌های بانک خبر داد و گفت:در پی رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا، بانک از تحریم‌های پیشین تبرئه شده است. بهمن وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار بانک خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره تحریم بانک توسعه صادرات از سوی اتحادیه اروپا،‌ اظهار کرد:اتحادیه اروپا نسبت به رای دادگاه تقاضای تجدید نظر نکرد اما اتهام دیگری را مطرح کرده و مجددا بانک را تحریم کرد‌ه است.
—— 10:52 ق.ظ
اعتقاد دولت فعلی بر این است که بالا بودن نرخ ارز و ترقی آن لطمه‌ای به اقتصاد کشور وارد نمی‌کند. علاء میرمحمد صادقی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تصمیم دولت مبنی بر تعیین نرخ 3200 تومان برای نرخ ارز در بودجه سال آینده گفت:‌ تصمیم‌های دولت بر نرخ ارز بازار آزاد بی تاثیر نیست و به نظر من برای تصمیم گیری درباره چنین موضوعاتی باید دقت بیشتری به خرج داد. وی ادامه داد: دولت باید توجه کند که نباید تصمیماتی را بگیرد که مجددا بازار ارز به هم ریخته شود.
—— 10:42 ق.ظ
در پی شایعات موجود در بازار مبنی بر ورود دوباره “بترانس” به لیست شرکت های مشمول تحریم، سهامداران پیگیری این مسئله را از بورس نیوز خواستار شدند. مدیر مالی شرکت ایران ترانسفو در گفتگو با بورس نیوز ضمن رد شایعه مطرح شده اظهار کرد: همانطور که پیشتر نیز عنوان شده، طی پیگیری های مستمر به عمل آمده دیوان عالی قضایی اتحادیه اروپا رأی به برائت “بترانس” از اتهامات وارده داد و در همین راستا شرکت ایران ترانسفو از لیست شرکت های مشمول تحریم های این اتحادیه حذف گردید.
—— 10:40 ق.ظ
ونفت هنوز به اندازه حجم مبنای 680 هزارتایی‌اش معامله نشده و دارای صف فروش 22 میلیونی میباشد.
—— 10:33 ق.ظ
معصوم نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اخبار منتشر شده در مورد اخراج عده‌ای از کارکنان شرکت دخانیات گفت: ما امسال هیچ تعدیل نیرو و هیچ جذب نیرویی نداشتیم. یکی از دستورالعمل‌های ابتدای امسال نیز ایجاد امنیت شغلی بوده است و من اخبار تعدیل نیرو را تکذیب می‌کنم. او با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود سهام این شرکت تا پایان امسال وارد فرابورس شود، گفت: امیدواریم پس از کشف قیمت اولیه 55 درصد از سهام شرکت دخانیات در فرابورس عرضه شود.
—— 10:31 ق.ظ
حفاری” بازگشایی شد و افزایش قیمت چندانی نداشت.
—— 10:29 ق.ظ
با تاثیر وبملت، وپاسار و شخارک ، شاخص 12 واحد مثبت شد.
—— 10:27 ق.ظ
گروه حمل و نقل همگی منفی هستند.
—— 10:26 ق.ظ
شاخص منفی در حال حرکت به سمت مثبت شدن است.
—— 10:20 ق.ظ
در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی جهت برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره، متوقف خواهد شد.
—— 10:19 ق.ظ
از جمله دلایل روند نوسانی قیمت سهام شرکت های پالایشی و پتروشیمی می توان به وجود برخی ابهامات در متغیرهای مهم و اثرگذار در روند سودآوری آنها اشاره کرد. چراکه به نظر می رسد در پی عدم شفافیت اطلاعات فعالان صنایع مذکور، معامله گران براساس شایعات و شنیده ها اقدام به داد و ستد می کنند.
—— 10:18 ق.ظ
در نماد خودرو صف فروش تشکیل شد.
—— 10:16 ق.ظ
بموتو ، کپارس و حفاری بازگشایی می‌شوند.
—— 10:15 ق.ظ
برنامه پایش در نظرسنجی شب گذشته خود سودآور ترین بازار تا پایان سال ۹۲ را به نظرسنجی عمومی گذاشت. طبق این نظرسنجی ۶۳.۴۹ درصد از شرکت کنندگان عنوان کردند که تا پایان سال سود اوری در بورس بیشتر از سایر بازارها خواهد بود .
—— 10:04 ق.ظ
یک اقتصاددان با بیان این‌که در طول صد روز نمی‌توان توقع اقدام خارق العاده‌ای داشت، اظهار کرد: دولت باید از این پس برنامه‌های عملیاتی خود را در این عرصه ارائه کند. حسین باهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی صد روز نخست دولت تصریح کرد: تا آنجایی که من به خاطر دارم رییس جمهور وعده ارائه گزارشی جامع از وضعیت کشور را به مردم داده بود و طبق اعلام مسوولان دولت این امر نیز به زودی محقق خواهد شد.
—— 10:03 ق.ظ
در وپترو با حجم معامله 1.5 میلیونی صف فروش 6.8 میلیونی چیده شده است.
—— 10:01 ق.ظ
فارس و پارسان هم مثبت شده‌اند.
—— 10:01 ق.ظ
در حکشتی صف فروش کوچکی تشکیل شده است.
—— 10:00 ق.ظ
تاپیکو مثبت شده
—— 9:59 ق.ظ
خبرگزاری تسنیم: با افتتاح پروژه ملی تأمین تجهیزات نوسازی شبکه انتقال مخابرات، هزینه هنگفت سالانه پرداختی به شرکت ارتباطات زیرساخت بابت برقراری ارتباطات بین‌شهری حذف می‌شود.
—— 9:55 ق.ظ
به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آمار واگذاری شرکت‌ها از ابتدای سال تاکنون نشان می دهد که از ابتدای سال تا نیمه مهر ماه تنها 9.8 درصد واگذاری صورت گرفته است که از این میزان 5.8 درصد بابت رد دیون و چهار درصد به بخش غیر دولتی واگذار شده است به این ترتیب می توان گفت که با گذشت هفت ماه از سال و واگذاری تنها چهار درصد به بخش غیر دولتی، عملا روند خصوصی سازی متوقف شده و به حالت تعیلق درآمده است.
—— 9:54 ق.ظ
براساس یک نظرسنجی تلویزیونی سرمایه‌گذاری در بورس سهام از سرمایه‌گذاری در مسکن و طلا مقرون به صرفه‌تر است.
—— 9:52 ق.ظ
پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند روزانه 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور تحویل می دهد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) ، مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی گفت : پس از انجام کامل طرح توسعه این پالایشگاه میزان تولید بنزین این پالایشگاه از 4 میلیون لیتر به 16 میلیون لیتر در روز (معادل 26 درصد بنزین تولیدی کشور) افزایش یافته است.
—— 9:52 ق.ظ
در اکثر نمادهای بانکی با توجه به رسیدن به کف حمایتی، معاملات را در قیمت‌های مثبت شاهد هستیم.
—— 9:48 ق.ظ
پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند روزانه 16 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 4 به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور تحویل می دهد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) ، مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی گفت : پس از انجام کامل طرح توسعه این پالایشگاه میزان تولید بنزین این پالایشگاه از 4 میلیون لیتر به 16 میلیون لیتر در روز (معادل 26 درصد بنزین تولیدی کشور) افزایش یافته است.
—— 9:46 ق.ظ
خبرگزاری تسنیم:مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه نمی توانیم از رئیس کل بانک مرکزی بخواهیم یک چک ۴۰هزار میلیارد تومانی دیگر برای مسکن مهر بکشد، گفت: امروز کسی با ۲۰ میلیون تومان وام صاحبخانه نمی شود و دولت می خواهد یارانه سود تسهیلات بدهد.
—— 9:45 ق.ظ
در بین دارویی‌ها نمادهای دعبید ، درازک ، دلقما ، دپارس و دکوثر مثبت هستند.
—— 9:36 ق.ظ
پارسان منفی و متعادل است، تاپیکو منفی 2 معامله می‌شود.
—— 9:35 ق.ظ
در شبریز صف فروش کوچکی تشکیل شده
—— 9:34 ق.ظ
به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، ایرج توتونچیان عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) در مورد اقتصاد موجود ایران گفت: آنچه در خصوص علم اقتصاد از پیش از انقلاب به جامعه علمی کشور به ارث رسیده است، علمی بر پایه نظام سرمایه داری و کمونیستی است که پس از انقلاب تا حد ضعیفی صبغه اسلامی به آن افزوده شد. بنابراین علم اقتصاد امروز معجون و مخلوطی از نظام سرمایه داری (که پایه اصلی سیستم اقتصادی ما را تشکیل می دهد)، تفکرات افرادی که سنگ اقتصاد کمونیستی را به سینه می زنند و تا حدودی علم اقتصاد اسلامی است که بهترین تعبیر در این خصوص را می توان تشبیه به آن مَثَلی کرد که وقتی به فردی زرافه را نشان می دهند می گویند این چیست، می گوید شتر گاو پلنگ و در واقع هر صفت ظاهری از این حیوان را به حیوانی دیگر نسبت و تطبیق می دهد!
—— 9:30 ق.ظ
اکثر نمادهای دارویی امروز منفی شدند.
—— 9:27 ق.ظ
فشار عرضه ها در پالایشی ها همچنان ادامه دارد.
—— 9:26 ق.ظ
خودرو ، خساپا ، خزامیا ، خبهمن منفی هستند.
—— 9:25 ق.ظ
قراردادهای آتی سهام از امروز بر روی سهام شرکت های مخابرات ایران، مدیریت پروژه های نیروگاهی(مپنا)، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نفت و گاز پارسیان با سررسید های دی و اسفند 1392 قابل معامله است.
—— 9:24 ق.ظ
در این دقایق شاهد معاملات پرحجم در شخارک هستیم.
—— 9:23 ق.ظ
وبصادر ، وبملت مثبت و متعادل معامله می‌شوند.
—— 9:21 ق.ظ
در ثشرق صف خرید تشکیل شده و وساخت در حداکثر قیمت و پرحجم معامله می‌شود.
—— 9:20 ق.ظ
شراز و شبندر و شبریز در منفی 3 معامله می‌شوند.
—— 9:13 ق.ظ
علی عباس کریمی طی حکمی از طرف دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس به سمت معاونت توسعه بورس اوراق بهادار تهران منصوب شد
—— 9:12 ق.ظ
در گروه ساختمانی ، اکثر نمادها در قیمت‌های مثبت معامله می‌شوند.
—— 9:11 ق.ظ
سفارس منفی شد.
—— 9:08 ق.ظ
شرکت شکر شاهرود با سرمایه ای بالغ بر 3 میلیارد و 780 میلیون تومان اطلاعات و صورت های مالی حسابرسی نشده 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 92 را منتشر کرده است. این شرکت در سال مالی 92 مبلغ 1055 ریال برای هر سهم عایدی خالص محقق کده که در مقایسه با آخرین پیش بینی (مبلغ 1049 ریال) افزایش 6 ریالی داشته است.
—— 9:05 ق.ظ
تاپیکو و فارس منفی باز شدند.
—— 9:02 ق.ظ
در ونفت صف فروش سنگین تشکیل شده است.
—— 9:02 ق.ظ
در سفارس 6 میلیون سهم در صف خرید قرار دارد و حدود 4 میلیون سهم نیز در بخش عرضه چیده شده است.
—— 8:56 ق.ظ
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: پیشنهاد قیمت‌های جدید خوراک مجتمع‌های پتروشیمی توسط وزارت نفت در حال بررسی بوده و به زودی نهایی خواهد شد.
—— 8:54 ق.ظ
با توجه به تصویب هیات مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران از روز چهارشنبه مورخ 29/08/1392 زمان جلسه معاملاتی از ساعت 12:00 به ساعت 12:30 دقیقه افزایش می یابد.
—— 8:54 ق.ظ
صف فروش شبندر برداشته شده
—— 8:52 ق.ظ
فاز یک پروژه تأمین تجهیزات انتقال شبکه شرکت های مخابرات استانی دیروز طی مراسمی با حضور مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران، رییس شورای رقابت و جمعی از مدیران شرکت های مخابرات استانی در محل هتل اسپیناس تهران مورد بهره برداری قرار گرفت.
—— 8:51 ق.ظ
مدیر مالی فرآور: کمبود خاک مورد نیاز تولید یکی از مشکلاتی است که می توان گفت همواره بسیاری از شرکت های معدنی با آن مواجه هستند، از این رو “فرآور” جهت رفع مسئله مذکور به ناچار بخشی از مواد مورد نیاز خود را از بازار آزاد و معادن تحت تملک بخش خصوصی فراهم می کند که این امر موجب افزایش هزینه ها می شود.
—— 8:50 ق.ظ
مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی طی ابلاغیه ای خبر از ممنوعیت واریز پیش پرداخت یا ثمن معامله از منابع کارگزاری و یا اعطای اعتبار و تسهیلات به هر نحو به خریداران در معاملات بورس کالا و عدم تضمین ایفای تعهدات مشتریان داده است که طبق گفته این مقام مسئول ابلاغیه مذکور موقتی است.
—— 8:47 ق.ظ
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: قانون‌گذار مصوب کرده که در سال 92 دولت می‌تواند نرخ حامل‌های انرژی از جمله برق را 38 درصد افزایش دهد. هوشنگ فلاحتیان در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: تصمیم نهایی برای افزایش 38 درصدی قیمت برق در سال جاری تا اسفندماه توسط دولت گرفته می‌شود ولی هنوز چیزی در این زمینه ابلاغ نشده است.
—— 8:37 ق.ظ
وزارت نفت قصد دارد با افزایش جذابیت قراردادهای توسعه بخش بالادستی صنعت نفت و با حفظ منافع ملی، امکان دستیابی به توافق‌های “برد-برد” بین شرکت ملی نفت ایران و غول‌های نفت و گاز جهان را فراهم کند.
—— 8:36 ق.ظ
نعمت‌بخش با یادآوری اینکه قرار بود اردیبهشت 91 “کمک زیانی” به خودروسازان پرداخت شود که متاسفانه این مسئله تاکنون عملی نشده است، گفت: این موضوع حق سهام‌داران ایران خودرو و سایپا را ضایع کرده است.
—— 8:35 ق.ظ
قبل از شروع بازار، برای شبندر ، ونفت و حکشتی صف فروش تشکیل شده است.
—— 8:33 ق.ظ
به نام خدا، امروز دوشنبه 27 آبان با گزارش لحظه‌ای بورس تهران در خدمت شما هستیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: جدیدترین خبرها از بورس تهران, خبرهای مهم بورس, سایت خبری بورس بصورت لحظه ای

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب