خلاصه رویدادهای بورس دوشنبه 27 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز در حالی در ابتدا افت بیش از 200 واحدی را تجربه کرده بود که در پایان با افزایش 114 واحدی به کار خود پایان داد و در عدد 77،328 واحد ایستاد. نماد معاملاتی شبندر با 114 و حکشتی با 42 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وپاسار با 54 و فولاد نیز 42 واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 294.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 21.6 میلیارد تومان و شخارک با 17.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

دیشب در مورد بازار امروز اشاره کردیم که با شرایطی که برای معاملات روز یکشنبه رقم خورد پیش بینی این است که فردا نیز فشار عرضه ها وجود داشته باشد ولی ‏نه به شدت امروز و البته به نظر می رسد در نیمه دوم شاهد معاملات بهتری باشیم. دقیقا همین اتفاق افتاد و در حالی در ابتدا فشار عرضه ها بالا بود که از ساعت 10 به بعد شاهد افزایش نسبی تقاضا در بیشتر گروه ها بودیم.

دو سه روز آینده ‏را نیز باید نوسانی دانست. چند خبر و ابهام وجود دارد که سهامداران را تا حدودی محتاط کرده است که به لحاظ اهمیت ‏همانطور که می دانید مهمترین آن مذاکرات هسته ای در اواخر هفته جاری ست. پیش بینی این است که بازار در ‏روزهای آخر هفته یعنی سه شنبه و چهارشنبه کاملا تحت تاثیر این عامل و اخبار حاشیه ای آن با احتیاط بیشتری ‏قدم بردارد و خود را برای معاملات هفته آینده آماده سازد. مهمترین موضوعاتی که سرمایه گذاران و سهامداران به آنها ‏توجه دارند عبارتند از :‏

اعلام قریب الوقوع نرخ خوراک پتروشیمی ها : مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی ‏‎در خصوص قيمت خوراک در صنعت ‏پتروشيمي گفته در حال حاضر درباره نرخ خوراک کارهاي مطالعاتي را انجام مي دهيم تا بتوانيم شرايطي را براي ‏توسعه در ‏صنعت پتروشيمي فراهم کنيم و ‏‎قيمت جديد خوراك به زودي اعلام مي شود. در این مورد اعلام شده نرخ خوراک باید متناسب با نرخ منطقه تعیین شود.

بحث نرخ دلار و بودجه سال آتی موضوع مهم دیگر است. دلار در نرخ 3000 تومان تثبیت شده است و اخبار هسته ای ‏نیز کمتر باعث نوسانات شدید آن می شود. در مورد نرخ دلار از نهاوندیان سوال شده که آیا درست است نرخ دلار در ‏بودجه 3200 تومان است؟که وی در پاسخ گفته بود که این سوال را از مسئولین مربوطه بپرسید. یک عضو کمیسیون ‏اقتصادی مجلس هم گفته: در بودجه سال آینده نرخ ارز یکسان سازی نخواهد شد، و قانون به نرخ ارز ‏شناور مدیریت ‏شده از سوی دولت الزام دارد‎.‎

در اخبار اقتصادی باید به ارائه نتایج برنامه 100 روزه دولت در هفته اول آذر اشاره کرد. دولتمردان در جدیدترین اظهارات ‏گفته اند که در ماه های آینده نرخ تورم کاهش خواهد یافت. در این حوزه نرخ سود اوراق مشارکت نیز منتشر خواهد ‏شد.‏

در اخبار حاشیه ای  و در اخبار سیاسی رئیس جمهور فرانسه که عامل دست اندازی در مذاکرات قبلی در دستیابی به توافق بود گفته فرانسه طرفدار توافقی مقدماتی با ایران است اما این توافق باید با رعایت 4 شرط همراه باشد از جمله اینکه تمامی تاسیسات هسته ای ایران از هم اکنون زیر نظارت بین المللی قرار گیرد، غنی سازی 20 درصد به تعلیق درآید، ساخت راکتور آب سنگین اراک متوقف شود و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز کاهش یابد. با این شرایط باید دید ایران زیر بار این شروط خواهد رفت یا خیر؟

در بازارهای جهانی افت قیمت مس ادامه دارد و امروز به کمتر از 7000 دلار نیز رسیده است.روی هم به کمتر از 1900 دلار و سرب نیز به 2080 دلار در هر تن رسیده است.این افت قیمت ها اگر ادامه داشته باشد کار را برای گروه معدنی فلزی سخت تر خواهد کرد

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها به زودی نرخ خوراک اعلام می شود . در حال حاضر درباره نرخ خوراک کارهاي ‏مطالعاتي انجام می شود. امروز شایعه ای در بازار پیچید که تخفیف نرخ خوراک مایع از 5 درصد به 15 درصد افزایش یافته و به زودی اعلام می شود این شایعه شاراک را به بیش از 2700 تومان و صف خرید  نیز کشاند. قبلا هم گفتیم که سود فعلی شاراک 423 تومان است، تا پایان سال 130 تومان دیگر حداقل سود عملیاتی دارد، 120 تومان هم حداقل بابت تخفیف خوراک به سود خود اضافه می کند که با این تفاسیر حداقل سود شرکت تا پایان سال بین 650 تا 700 تومان خواهد بود. بنابراین خرید سهم با دید میان مدت مناسب و کم ریسک می باشد.

شخارک صف خرید خود را از دست داد ولی مجددا صف شد. تحلیل بروز شده سهم در سایت قرار گرفته است. دو نکته مثبت در شرکت وجود دارد اول اینکه در سه ماهه دوم از لحاظ تولید و فروش شرایط به مراتب بهتری نسبت به سه ماهه اول داشته است و دوم اینکه در حال حاضر متانول شرکت در 458 دلار به فروش می رسد نرخ لحاظ شده برای شش ماهه دوم 360 دلار می باشد.

اوره سازان بالاخره به رشد اوره در بازارهای جهانی واکنش نسبتا مثبتی نشان دادند. شپدیس سود سال 93 را منتشر کرد شرکت در حالی در آخرین پیش بینی سود سال ‏مالی منتهی به 30/9/92 مبلغ 4507 ریال پیش بینی نموده است که برای سال 93 مبلغ 4511 ریال پیش بینی نموده ‏است ‏مقدار تولید و فروش اوره نسبت به سال 92 تغییری نداشته است. برای سال 93 مقدار فروش صادراتی اوره را ‏‏1،135،000 تن در نظر گرفته است. نرخ آن را 330 دلار و نرخ تسعیر ارز را 3000 تومان لحاظ کرده است. نرخ گاز نیز طبق نرخ سال قبل، 735ريال منظور گرديده است.‏

پارسان با توجه به انتشار سود سال 93 شپدیس می تواند سود سال 93 خود را منتشر کند. با توجه به اینکه سود ‏سال 92 سایر زیر مجموعه ها در سود سال 93 پارسان لحاظ می شود می توان گفت می تواند در اولین پیش بینی ‏بیش از 220 تومان به ازای هرسهم اعلام کند.

بلوک 1.8 درصدی تاپیکو پس فردا با قیمت 580 تومان روی تابلو خواهد رفت که احتمالا بانک رفاه خریدار آن باشد. با ‏این شرایط عبور از قیمت 580 تومان برای سهم مشکل می باشد.

پالایشی ها امروز هم با فشار عرضه ها همراه شدند ولی خرید ها نیز بیشتر شده بود. شرکت های گروه  با خبر مربوط به بررسی آلاینده ها در مجلس و همچنین خبر قیمت گذاری بنزین روبرو هستند. گفته می ‏شود قیمت گذاری بنزین از این به بعد بر اساس استاندارد اکتانی می باشد و این باعث می شود قیمت های بنزین در ‏پالایشگاه های مختلف، متفاوت باشد.

در نفتی ها شنفت همچنان صف خرید است. دیروز شرکت فواد ری عرضه های سنگینی در سهم داشت که ظاهرا درون گروهی بوده است.

در سیمانی ها شاهد معاملات منفی در بیشتر نمادها بودیم که دلیل آن می تواند رسیدن به محدوده های مقاومتی باشد. در این گروه  اخبار مثبت بیشتر از اخبار منفی ست. بحث کارخانه های مازوت سوز و نرخ گران این سوخت مصرفی ‏در این صنعت وجود دارد که در گزارشات قبلی در مورد آن صحبت کردیم. آخرین خبر ها نیز حاکی ست که کارخانه های ‏مازوت سوز نیز مازوت را به نرخ گاز یعنی 80 تومان دریافت کنند که خبر خوبی ست. از جمله مشکلاتی که در حال ‏حاضر شرکت های سیمانی با آن روبرو هستند تسویه بدهی های ارزی با نرخ ارز مبادلاتی به جای ‏نرخ ارز مرجع ‏است‎.‎

‏۱۰.۲۱درصد سهام سغرب به قیمت هر سهم ۹۱۰۰ ریال، دهم آذرماه در بورس اوراق بهادار عرضه می شود. ‏فروشنده این میزان سهام سشمال است که این میزان سهام را به صورت یکجا و نقد واگذار می کند.

در دارویی ها امروز عرضه ها بیشتر شد که دلیل آن رشد چند روز اخیر بوده است . پیش بینی این است که سهامی که پی بر ای کمتری دارند بازهم رشد داشته باشند. در چند ماه آینده می توانند به پشتوانه عملکرد بنیادی خوب کم ریسک باشند.

کاشی ها و سرامیکی ها سراسر صف خرید بودند. کساوه به تازگی سود هر سهم خود را از 1562 ریال به 2554 ریال ‏افزایش داده است. کپارس نیز به عنوان دومین سهم گروه کاشی ساز سود هر سهم خود را با تعدیل مثبت 125 ‏درصدی همراه کرده و از 488 ریال به 1099 ریال افزایش داده است. دلیل تعدیل خوب شرکت افزايش نرخ فروش به ‏ميزان 68 درصد و افزايش مقدار صادرات به ميزان 32 در صد کل افزايش و همچنين کاهش بهاي تمام شده به ميزان 8 ‏در صد بوده است. سهم بازگشایی شد ولی معامله نشد.

مالک اصلی و 53.5 درصدی کپارس ، کساوه می باشد. کساوه در گزارش جدیدی که منتشر کرد با اعلام سود 769 ‏ریالی و تقسیم 100 درصدی کپارس 3.6 میلیارد تومان سود سرمایه گذاری ها پیش بینی کرد.حال با سود 1099 ‏ریالی کپارس می تواند سود سرمایه گذاری هایش را 1.5 میلیارد تومان دیگر افزایش دهد که به ازای هر سهم 10 ‏تومان خواهد شد.

در این گروه کسرام گفته رشد قیمتی اخیر سهم نگران کننده می باشد و هیچ اتفاق مثبتی در شرکت رخ نداده است.

بانکی ها بعد از افت دو روزه و رسیدن به قیمت های نسبتا مناسب برای خرید بار دیگر مثبت شده اند. گفته می شود ‏بانک های مورد تحریم مجدد از سوی اتحادیه اروپا اقدامات حقوقی برای لغو این تحریم ها را انجام داده اند و یا در حال ‏اقدام در این باره هستند.

در فولادی ها فولاد مبارکه با صف خرید نیز روبرو شد. شرکت در معاملات امروز بورس کالا نیز بیش از 100 میلیارد تومان ‏فروش به صورت مچینگ داشته است.فولاژ هم بعد از تعدیل منفی اخیر تا حدودی معاملات مثبت را تجربه می کند ‏‏. نگاه به این فولادی با توجه به طرح توسعه ای که دارد با دید میان مدت و بلند مدت مناسب می باشد.

ساختمانی ها همچنان پر تحرک می باشند و صف های خرید بیشتری در این گروه دیده می شود. در وساخت شاهد ‏رشد قیمتی همراه با حجم معاملات نسبتا بالا هستیم که ظاهرا گروهی در آن فعال ‏هستند. کرمان، ثشرق، ثاباد، ثنوسا نیز مورد توجه ویژه بودند. ثنوسا اقدام به انعقاد قرار داد با پیمانکار برای پروژه ظفر ‏نموده است.‏

در بیمه ای ها دو نماد دی و ملت منفی و سایر نماد مثبت بودند که در این بین میهن و البرز صف خرید داشتند. شایعاتی ‏از تعدیل سود در بیمه البرز به گوش می رسد.

سنگ آهنی ها امروز معاملات متعادلی را شاهد بودیم. سنگ آهنی ها بعد از یک رشد نسبتا خوب در قبل از گزارش ‏های شش ماهه مجددا به لاک دفاعی رفته اند . در اینکه در میان مدت و بلند مدت شرایط بنیادی گروه مطلوب ارزیابی ‏می شود لیکن در کوتاه مدت تعیین تکلیف بهره مالکانه این صنعت وضعیت آن ها را شفاف تر خواهد کرد. در بودجه 93 ‏که در آذر ماه به مجلس می رود جزئیات بیشتری از بهره مالکانه و حقوق دولتی این صنعت خواهیم شنید.‏

در این گروه فولاد ارفع در حال انجام مراحل قانونی برای ورود به فرابورس می باشد که گفته می شود در 2 ماه آتی ‏این مهم انجام می شود کچاد و ومعادن از سهامداران ارفع هستند. ومعادن ظاهرا تا پایان سال یک افزایش سرمایه نیز دارد.

در تجهیزاتی ها فاراک و فاذر به صف خرید رسیدند. حفاری بازگشایی شد و منفی هم شد. از معاملات حفاری متوجه ‏می شویم که نگاه سهامداران به بازار نگاهی سطحی ست و تحلیلی ندارد. جزئیات گزارش شرکت نشان می دهد ‏که شرکت از لحاظ بنیادی به هیچ وجه چیزی کمتر از فاراک و فاذر ندارد.‏

در انفورماتیکی ها رانفور و مرقام همچنان رشد می کنند و رتاپ نیز مورد توجه چند حقوقی می باشد. افزایش ‏سرمایه 118 درصدی رکیش نیز به تصویب رسیده است و سهم بعد از انتشار گزارش بعد از افزایش سرمایه به بازار باز ‏خواهد گشت. گفته شده رکیش با بانک ها قرار دادهای جدید دارد که با بانک تجارت قرادادهای بیشتری خواهد داشت.

در حمل و نقلی ها شاهد افزایش شدید عرضه ها بودیم. موضوع تحریم های مجدد در حکشتی باعث ایجاد جو روانی ‏منفی در گروه شده است. در مورد حتاید نیز که مشکل اساسی با سازمان بنادر پیدا کرده است گفته می شود ‏مذاکرات با سازمان در حال انجام است توافق هایی هم صورت گرفته است اما هنوز توافق نهایی انجام نشده است.

خودروسازان پر عرضه بودند که در این بین ورنا همچنان صف خرید داشت. فعلا بحث معاملات بلوکی باعث تحرک در ‏این گروه شده است و در آخر هفته نیز اگر مذاکرات به نتیجه برسد تحرکات مثبت گروه بیشتر نیز خواهد شد.

قرار است بلوک ایران خودرو فروخته شود که کروز خریدار آن می باشد. ورنا از این معامله سود نسبتا خوبی شناسایی ‏خواهد کرد.

رئیس شورای رقابت نیز گفته درحال حاضر بحث تغییر قیمت در خودرو وجود ندارد ولی به دلیل درخواست‌هایی که از ‏خودروسازان وجود داشته ؛ ‏قرار است چهارشنبه همین هفته جلسه‌ای با آنها جهت بررسی مشکلات و احتمالاً ‏تغییرات جدید داشته باشیم‎.‎

در دیگر نمادها و گروه ها

فملی روز متعادلی داشت. افت قیمت مس به مرز 7000 دلار مانع رشد سهم می شود. تحقیق و تفحص از شرکت نیز در مجلس کلید خورده است.

آکنتور منفی بود. مدیر عامل شرکت با اشاره به آغاز از سرگیری صادرات کنتور به خارج از کشور از انتشار خبرهای خوشحال ‏کننده برای سهامداران این شرکت در آینده ایی نزدیک خبر داد‎.‎.

در برقی ها بالبر ،بترانس و بنیرو مثبت بودند. گفته می شود بحث افزایش نرخ برق در سال جاری مربوط به برق خانگی ست.

قندی ها بر خلاف روز های گذشته دو دسته شدند و معاملات منفی و مثبتی را تجربه کردند. در این صنعت قشهد سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/93 خود بر اساس عملکرد سه ماهه را همان 270 تومان قبلی اعلام کرده است.قپیرا نیز همان 142 تومان را اعلام کرده و در سه ماهه نیز پوشش 21 درصدی داشته است.

ظاهرا قرار است در ماه های آتی شاهد عرضه اولیه های مهمی در بازار بورس و فرابورس باشیم. دارویی تامین، سیدکو، فولاد هرمزگان، فولاد ارفع  و پتروشیمی غدیر از آن جمله اند که برخی از آنها در حال ارسال صورت های مالی خود به سامانه کدال هستند. مالک شغدیر ،تاپیکو می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اتفاقات و خبرهای بورس, خلاصه خبرها بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب