خلاصه رویدادها و خبرهای بورس سه شنبه 28 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز سه شنبه ، رشد حدودا 814 واحدی را تجربه کرد و به وارد کانال 78 هزار واحدی شد.نماد معاملاتی شبندر با 129 واحد و شپنا با 97 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 89 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 309.5 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 18.5 میلارد تومان و ونفت با 14.6 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص کل فرابورس نیز رشد 13 واحدی را تجربه کرد و به 826 واحد رسید.ارزش کل معاملات این بازار به 51.5 میلیارد تومان رسید.

امروز روز مثبتی بود ولی عرضه ها نیز محسوس بود. دیشب در بخش «فردا بازار» اشاره کردیم که معاملات فردا متعادل خواهد بود ولی برخی اخبار از جمله عدم تصویب طرح پالایشی ها در مجلس ، امکان دارد جو روانی مثبتی را به بازار تزریق ‏کند. تصویب آن نیز می تواند شرایط را معکوس نماید. امروز این طرح در مجلس تصویب نشد و جو روانی مثبتی به پالایشگاهی ها و کل بازار تزریق کرد. اگر این موضوع نبود رشد شاخص کمتر می شد.

نگاه سهامداران و فعالان مسلما از فردا و با شروع مذاکرات هسته ای سیاسی خواهد شد و رنگ و بوی بازار سیاسی خواهد شد. مذاکرات در حالی در دوره قبلی خیلی خوب پیش می رفت و 90 درصد راه امضای یک تفاهم نامه امضا شده بود که اسرائیل و عربستان به واسطه فرانسه مانع از امضای آن شدند تا کار به دور بعدی که از فردا آغاز خواهد شد بکشد. پیش بینی نتیجه مذاکرات سخت است چرا که اسرائیل و برخی گروه ها تلاش زیادی برای دست اندازی در این دور هم دارند. وزیر امور خارجه کشورمان هم قبل از سفر به ژنو درباره نتیجه و پیش‌بینی از مذاکرات پیشِ‌رو گفته: مذاکرات انجام خواهد شد و ‏نتیجه آن با خداست.

در اخبار حاشیه ای بازار ، علیرغم برنامه‌ریزی‌های پیشین، مشاوران کنگره اعلام کردند که طرح تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران تا ماه آینده میلادی در ‏سنا به رأی گذاشته نمی‌شود‎.‎

 وزیر خارجه آمریکا در رابطه با مذاکرات هسته ای با ایران گفته: انتظارات خاصی از نشست این هفته در ‏‏«ژنو» ندارد اما با حسن‌نیت مذاکره می‌کنند و تلاش این است که به توافق گام اول دست پیدا کنند‎.‎‏ کری پیشتر اعلام کرده بود که ‏اطمینان می دهد ظرف هفته های آتی کشورهای 1+5 و ایران به توافق می رسند.

تایمز اسرائیل به نقل از شبکه 10 اسرائیل گفته: مذاکرات ژنو بین ایران و غرب تنها یک مساله ظاهری است چرا که شرایط و ‏مفاد توافق هسته ای پیش از این بین مشاوران ارشد باراک اوباما و مسئولان هسته ای ایران بیش از یکسال است که مورد بحث و ‏بررسی قرار گرفته است‎.‎‏ برنامه این بود که جان کری در مذاکرات قبلی به ژنو پرواز کند و نقش خود را به عنوان امضا کننده توافق ایفا کند. در ‏این میان، فاکتورهایی چون موضع فرانسه و اعتراضات اشکار اسرائیل این طرح را با مشکل مواجه کرد و منجر به عدم توافق ‏شد.

در اخبار اقتصادی نرخ دلار در آستانه مذاکرات به کمتر از 3000 تومان نیز رسیده است. نتیجه قطعی در این گفتگوها تاثیر خود بر دلار را نیز خواهد گذاشت.

در این حوزه یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده: روحانی با افزایش نرخ سود بانکی به 27 درصد موافقت کرده و قرار است این طرح به‌زودی در شورای عالی پول و اعتبار مطرح شود. دولت منتظر مذاکرات هسته ست چرا که معتقد است در صورت دست یابی به یک تفاهم مشخص نرخ تورم نیز کاهش خواهد یافت و نرخ سود بانکی نیز لزومی ندارد که افزایش پیدا کند.

برای تولید کنندگان نیز خبر خوبی منتشر شده است. طرحی در مجلس تهیه شده است که میانگینی از قیمت ارز ‏دولتی، مبادله ای و آزاد تعیین شود تا واحدهای تولیدی بدهکار بتوانند بر اساس این نرخ بدهی خود را بپردازند و به ‏جای اینکه بدهی ها مرتبا با جریمه و سود افزایش یابد سیاست تشویقی برای وصول طلب دولت از واحدهای تولیدی ‏تدوین شود. بر اساس این طرح اگر ظرف مدت شش ماه تولیدکنندگان بتوانند بدهی شان به حساب ذخیره ارزی را ‏بپردازند این بدهی با دلار 1800 تومان و یورو 2205 تومان تسویه می شود و اگر یک سال برای پرداخت بدهی فرصت ‏بخواهند باید بدهی با دلار 2200 تومانی پرداخت شود.‏

در اخبار بورسی در خبر شنیدیم که مالمیر از سازمان به شرکت بورس رفته و نقش او از نظارتی به اجرایی تبدیل شده است. در این حوزه زمان معاملات بازارهای سهام از فردا به مدت ۳۰ دقیقه افزایش می‌یابد‎.‎

در بازارهای جهانی شاهد افت قیمت ها هستیم. مس به 6955 دلار ، روی به 1880 دلار و سرب به 2075 دلار در هر تن رسیده است. انس طلا به 1276 دلار رسیده است. ادامه نگرانی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو آمریکا همچنان فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است. موسسه تحقیقاتی اسکاتیا موکاتا نیز پیش بینی کرد، سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1261 دلار است و در صورت شکسته شدن این سطح احتمال کاهش بیشتر قیمت طلا وجود خواهد داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پالایشگاهی ها که افت قیمتی محسوسی در روزهای اخیر داشتند با خبر مربوط به لغو دریافت عوارض یک درصدی آلایندگی ( به صورت عام) مورد توجه قرار گرفتند و به صف خرید رسیدند. شبندر پیشرو افزایش قیمت بود که سایر نمادها نیز به دنبال آن با اقبال روبرو شدند.شبندر در 425-430 تومان و شراز در حمایت 2100 تومان حمایت شدند و با صف خرید به استقبال معاملات فردا رفتند.

شبریز هم از جمله نمادهای مورد توجه گروه بود. گفته شده پتروشیمی تبریز نیز وارد فرابورس می شود و شرکت از زیاندهی خارج شده و از این به بعد شبریز از محل افزایش سود آن تعدیل عایدی خواهد داشت.

موضوع عوارض آلایندگی ها شامل پتروشیمی ها هم بود که در صورت تصویب شرکت های با حاشیه سود پایین را تحت تاثیر قرار می داد. در این گروه افزایش نرخ فروش محصولات در داخل و خارج در کنار احتمال عدم افزایش شدید نرخ خوراک باعث ‏شده سهامداران اعتماد بیشتری به این گروه داشته باشند. اوره به 330  دلار در هر تن نزدیک شده است و متانول در ‏‏520 دلار قرار دارد. متانولی های داخلی از جمله زاگرس و خارک و شفن متانول را در 458دلار می فروشند. این در حالی ست که نرخ فروش در بودجه آنها 350-360 دلار در هر تن می باشد. افزایش نرخ های ‏فروش محصولات پتروشیمی یک عامل مهم در مقابل افزایش نرخ خوراک می باشد که می تواند اثرات آن را به کلی ‏خنثی نماید. علاوه بر متانول و اوره سایر محصولات پتروشیمی نظیر پلیمرها، پلی اتیلین ها ، پروپان، بوتان و … نیز رشد ‏داشته است. این روزها پتروشیمی ها در بورس کالا نیز در برخی محصولات با افزایش نرخ روبرو هستند‏.

شپدیس روز مثبتی داشت که دلیل آن عدم تعدیل منفی سود سال آتی بود. این یک نکته مثبت برای شرکت بود که سود خود را برای سال مالی آتی با کاهش نسبت به سال 92 پیش بینی نکرد.

امروز شیران و وآتی نیز برای اعلام سود سال 93 بسته شدند. شایعاتی قبل از این به گوش می رسید که شیران در اردیبهشت سال 93 به منظور اورهال با توقف برخی خطوط تولید روبروست اتفاقی که چند سال یکبار برای این شرکت رخ می دهد. احتمالا این عامل باعث شود شرکت سود سال آتی را نسبت به سال 92 با کاهش پیش بینی کند. مسلما اگر این افت واقعیت داشته باشد واتی نیز با کاهش سود روبرو خواهد شد.

پارسان روز مثبتی داشت که دلیل آن توجه به شپدیس و پالایشگاهی ها بود. برخلاف تاپیکو و فارس ، پارسان وابستگی نسبتا زیادی به برخی پالایشی ها دارد.

تاپیکو نیز رشد آرامی را در پیش گرفته است. افزایش سرمایه ، معامله بلوکی در روزهای آینده و تعدیل مثبت احتمالی از نکات مهم شرکت می باشد. نکته مهمتر برای شرکت موضوع بهره برداری از ستاره نفت خلیج فارس می باشد وزیر نفت در حالی پیشتر یکی از اولویت های خود را تکمیل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اعلام کرده بود ‏که ‏قسمت اعظمی از مشکلات مربوط به شرکت ذکر شده مرتفع گردیده است. پیش بینی ‏ها ‏حاکی از بهره برداری از پروژه مذکور در اوايل سال 1394 می باشد این در شرایطی است که احتمالا در سال 94 ‏تنها ‏بخشی از ظرفیت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به بهره برداری خواهد رسید.‏

شخارک به هدف 4000 تومانی دست یافت و متعادل شد. اگر شرکت به روند تولید و فروش خود همانند سه ماهه تابستان ادامه دهد با نرخ های فعلی متانول به راحتی قادر از بیش از 900 تومان به ازای هر سهم اعلام کند که با پی بر ای 6 قیمت سهم به بیش از 5000 تومان در میان مدت نیز خواهد رسید.

زاگرس و شفن هم با توجه به رشد متانول پتانسیل های خوبی برای رشد سود دارند به ویژه اگر صادرات آنها افزایش نیز پیدا کند.

در فلزی ها نمایندگان مجلس با دریافت یک درصد عوارض آلایندگی از واحدهای تولید فولاد از قیمت ‏فروش نیز مخالفت کردند. فلزی ها و معدنی ها تحت تاثیر افت قیمت های جهانی نیز هستند به ویژه قیمت مس و سرب و روی که در حال کاهش هستند و ادامه این کاهش نمادهای مربوطه از جمله فملی ،فاسمین، فسرب، فرآور، کاما را تحت تاثیر قرار خواهد داد

در سیمانی ها نمایندگان مجلس با دریافت یک درصد عوارض آلایندگی از واحدهای تولید سیمان از قیمت ‏فروش نیز مخالفت کردند. در این گروه در دو دسته شاهد معاملات مثبت و منفی بودیم. سشمال و سغرب مورد توجه بودند که البته سشمال کار خود را با صف خرید به پایان رساند ولی سغرب متعادل شد.

سشمال قصد دارد با فروش 10.21 درصد سیمان غرب ( 30،622،789 سهم) به طور کامل از این سهم خارج شود. بهای ‏تمام شده سیمان غرب برای سشمال 15.7 میلیارد تومان می باشد و سود سرمایه گذاری در این سهم نیز برای ‏سال جاری 2.2 میلیارد تومان می باشد.‏

سیمان شمال قصد فروش این بلوک با قیمت 910 تومان را در تاریخ 10 آذر ماه دارد که کل مبلغ آن 27.8 میلیارد تومان ‏می باشد. بنابراین کل سود ناخالصی که از این فروش نصیب آن می شود 9.9 میلیارد تومان خواهد شد که به ازای هر ‏سهم تقریبا 12 تومان خواهد شد.

بانکی ها یکپارچه مثبت بودند. گفته می شود روحانی با افزایش نرخ سود بانکی به 27 درصد موافقت کرده و قرار است این طرح به‌زودی در شورای عالی پول و ‏اعتبار مطرح شود برخی بانکی ها تا پایان سال می توانند از محل تسعیر ‏دارایی های ارزی نیز با تعدیل روبرو شوند.

فعلا با افزایش نرخ سود بانکی موافقت نشده است و این عامل بر سود آنها تاثیر ‏منفی ندارد. ولی باید به موضوع افزایش سقف اعطای تسهیلات بانک ها از 5 برابر به 8 برابر سرمایه اشاره کرد که آثار ‏مثبتی بر آنها خواهد داشت. فعلا سهامداران ، سوای از هر عامل داخلی به بحث مذاکرات سیاسی توجه زیادی دارند ‏عاملی که معتقدند بر بانکی ها تاثیر زیادی دارد.

وتجارت در برخورد به نقطه حمایتی با برگشت قیمتی همراه شده است و امروز در لحظاتی در 290 تومان به صف خرید نیز رسید. وسینا با توجه به شایعه مربوط به فروش ساختمان صف خرید دارد.

در خودرویی ها سرمایه گذاری رنا قصد دارد در آذر ماه بلوک 11.3 درصدی ایران خودرو را بفروش برساند و به همین دلیل متوقف شد. قیمت بلوک 330 تومان تعیین شده است و به همین دلیل فعلا ایران خودرو نمی تواند زیاد رشد داشته باشد. 5 درصد این معامله نقد می باشد و احتمالا خریدار آن کروز باشد و اگر به رقابت کشیده شود می تواند رشد سهم ایران خودرو را نیز در پی داشته باشد.

خاور بعد از تبدیل سود 51 ریالی اش به زیان 421 ریالی به رشد قیمتی 10 درصدی به بازار بازگشت ولی در قیمت های حداقلی 156 تومان با صف فروش روبرو شد!

در تجهیزاتی ها فاذر و فاراک مثبت و متعادل بودند. حفاری منفی و متعادل بود و رتکو نیز افت قیمت را تجربه کرد. سهامداران تجهیزاتی از جمله فاذر و فاراک با وجود رشد زیاد و پی بر ای بالا معتقدند که قراردادهای مهم از  جمله قرار دادهایی در پارس ‏جنوبی ، سهام آنها را در میان مدت و بلند مدت همچنان جذاب خواهند کرد. حفاری نیز مسلما در میان مدت و بلند مدت حرف های زیادی برای گفتن دارد.

بترانس رشد بیش از 3 درصدی را تجربه کرد. تحریم مجدد شرکت تکذیب شده و تعدیل خود را نیز به بازار اعلام خواهد کرد. برنامه افزایش سرمایه شرکت نیز در دست اقدام می باشد.

انفورماتیکی ها رشد آرامی را در پیش گرفته اند و امروز بیش از روزهای گذشته مورد توجه بودند و به جز افرانت همه نمادها با افزایش قیمت یا صف خرید به استقبال معاملات فردا رفتند.

در ساختمانی ها برخی سهام با تحرکات زیادی همراه شده اند از جمله وساخت و ثشاهد . گفته می شود ثشاهد برنامه افزایش سرمایه سنگینی دارد . از لحاظ بنیادی نیز می توان به شرکت تکیه کرد. در این گروه دیروز مجمع ثباغ برگزار شد و از 80 تومان 27 تومان تقسیم کرد.

در حمل و نقلی ها حکشتی بازهم کار خود را با صف فروش به پایان رساند که البته خریدها در سهم بالاست. سایر نمادها نیز تا حدودی از جو روانی معاملات حکشتی خارج شده و به معاملات طبیعی خود بازگشته اند .

لیزینگی ها هم روز مثبتی را تجربه کردند. قبلا در مورد یکی از گروه های بازار که رشد آرامی را در پیش گرفته اند صحبت کردیم و گفتیم که کمتر در این مورد صحبت می شود. قطعه سازان روزهای سبزی را تجربه می کنند و مسلما این رسد بی دلیل با شرایط و وضعیت بنیادی آنها در آینده نیست.

کاشی سازان همانطور که دیشب نیز اشاره کردیم روز با اقبال و سبز دیگری را تجربه کردند. افزایش نرخ کاشی و سرامیک که در قالب گزارش برخی ‏شرکت ها نیز نمایان شد دلیل اصلی اقبال به این گروه می باشد. امروز کاشی پارس نیز با رشد 133 درصدی همراه شد و به بیش از 1000 تومان رسید. شرکت 125 درصد تعدیل مثبت داده بود. در این گروه شنیده می شود که کچینی افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارد.

در گروه کانی های غیر فلزی همچنان بیشتر نمادها در حال رشد هستند. کفرا، کرازی و کاذر امروز هم با اقبال بازار همراه بودند. در مورد کاذر” href=”https://www.bourseiness.com/3469/kazar-analysis-25aban.html” target=”_blank”>شرایط بنیادی کاذر در سایت توضیح داده ایم. کفرا نیز افزایش سرمایه 100 درصدی اش از محل مطالبات حال شدة و آوردۀ نقدی را تایید کرده است. این افزایش سرمایه در جهت اجرای طرح توسعه¬ای فرآوری مواد اولیۀ نسوز می باشد.

در شوینده ها شگل و شپاکسا منفی شدند. پاکسان برای سال مالی منتهی به 30/9/93 در اولین پیش بینی مبلغ 419 تومان به ازای هر سهم پیش بینی کرده ‏است که نسبت به سود 520 تومانی سال 92 افت 19 درصدی را نشان می دهد. نرخ فروش پودرها برای سال 93 نسبت به سال 92 با افت 7 درصدی و نرخ فروش صابون و سایر محصولات با رشد 3 تا ‏‏6 درصدی پیش بینی شده است. نکته دیگر اینکه برای سال 93 پیش بینی صادرات 18.2 میلیون دلاری با نرخ تسعیر ارز 3010 تومان و واردات 40.7 ‏میلیون دلاری مواد اولیه با نرخ تسعیر ارز 2803 تومانی داشته است. در مورد افزایش سرمایه 300 درصدی نیز گفته شده تاکنون اقدامی صورت نپذیرفته است.

تایر سازها در بیشتر نمادها مثبت بودند. پکویر در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 30/9/93 مبلغ 2927 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده ‏است که نسبت به جدیدترین پیش بینی سود سال 92 رشد 7 درصدی را نشان می دهد.

مبلغ فروش در سال 93 نسبت به سال 92 با رشد 16 درصدی و بهای تمام شده با رشد 17 درصدی پیش بینی شده ‏است. علت افزایش مبلغ فروش افزایش 5 درصدی مقدار فروش تایر و همچنین افزایش 10 درصدی نرخ فروش آن می ‏باشد. برای سال 93 صادراتی پیش بینی نکرده لیکن پیش بینی نموده حدودا 38 میلیون دلار خرید ‏مواد اولیه از خارج با دلار 2500 تومانی داشته باشد

در قندی ها مجددا شاهد برگشت معاملات منفی به بیشتر نمادها هستیم. در این گروه علاوه بر اینکه شنیده می شود قشکر افزایش سرمایه دارد گفته می شود افزایش 100‏‎ ‎درصدی سرمایه قند خوی از محل سود انباشته نیز در دست اقدام است.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه خبرها و اتفاقات بورس تهران, همه خبرهای بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب