اولین تجربه افزایش 30 دقیقه ای ساعات معاملات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، بازار سهام امروز اولین تجربه افزایش 30 دقیقه ای ساعت معاملات را تجربه کرد و به نظر می رسد سرمایه گذاران این تغییر در ساعات کاری را براحتی در روند معاملاتی خود پذیرفته باشند. البته قدیمی های بورس به یاد دارند که این تجربه جدید نیست چراکه طی سالیان گذشته نیز شاهد این اتفاق بودیم که بنا به دلایلی از ساعت معاملات کاسته شد.

اما در روند معاملات روز جاری باز هم شک و تردید همچنان پررنگ ترین کنش رفتاری در میان سرمایه گذاران بود که در پی آن در اکثر سهم ها افزایش نوسان قیمت ها به چشم می خورد. در این میان سهام سه گروه پتروشیمی، خودرو و بانک نیز بیشترین نوسان قیمت ها را تحت تأثیر بیم و امیدهای شکل گرفته در ذهن معامله گران بورسی طی برگزاری دور جدید مذاکرات ایران با گروه 1+5 شاهد بودند.

از مهمترین وقایع امروز تالار شیشه ای می توان به انجام معامله بلوکی سهام “تاپیکو به قیمت پایه 580 تومانی به ازای هر سهم و بازگشایی نماد “شیران” پس از 46 درصد کاهش سود سال 93 در مقایسه با آخرین بودجه برآوردی سال 92 اشاره کرد.

بطوریکه امروز بانک رفاه 520 میلیون سهام هلدینگ نفت و گاز تأمین را به صورت بلوکی خرید و همزمان با آن سهام “تاپیکو” روی تابلوی بورس در محدوده 545 تومانی با افت قیمتی اندکی معامله می شد.

سهام شیران نیز پس از بازگشایی نماد معاملاتی حدود شش درصد افت کرد و با توجه به آنکه کاهش قیمت آن چندان قابل توجه نبود، سهم در پایان معاملات با صف خریداران رو به رو شد. سهاموصنعت” و “ولصنم نیز که در ابتدای روز کاری در قیمت های حداقلی معاملات سهام خود را دنبال می کردند، تحت تأثیر بازگشایی نمادشیران و عدم کاهش قابل توجه قیمت سهام آن با بهبود روند قیمتی خود همراه شدند.

در گروه پتروشیمی نیز حرکت مثبت قیمت سهام پتروشیمی پردیس پس از ارایه پیش بینی درآمد هر سهم و نزدیک شدن به پایان سال مالی آن جهت تقسیم سود نقدی در مجمع، موجب عبور قیمت این سهم از سقف های قبلی و پایداری صف های خریداران در پایان ساعات کاری امروز شد.

پارسان نیز به مدد همین روند صعودی پرقدرت در پتروشیمی پردیس حرکت کرد و سرمایه گذاران تقاضای خود را برای خرید سهام این هلدینگ پتروشیمی در سقف قیمت های مجاز روزانه افزایش دادند.

اهالی تالار معتقدند در صورت تداوم این سیر حرکتی صعودی، باید طی روزهای آتی منتظر شروع روند مثبت در قیمت سهام “ وغدیر به عنوان سهامدار عمده دو مجموعه مذکور بود.

وسپه نیز با توجه به پرتفوی بورسی خود توانست به سقف قیمتی سهام رسیده و پرقدرت تر از سایر نمادهای گروه سرمایه گذاری معامله گردد.

در گروه فلزی ها نیز ومعادن” و “فملی پرحجم معامله شدند و در نتیجه معاملات روز جاری قدرت مناسبی را از خود به نمایش گذاشتند.

در گوشه دیگر تالار شیشه ای، رفع ابهام ناشی از موضوع عوارض یک درصدی مربوط به آلایندگی پالایشگاه ها در جلسه دیروز مجلس، آثار خود را در روند حرکتی سهام این گروه نمایان ساخت و امروز نیز سهام پالایشی ها همانند روز گذشته پرقدرت بودند. هرچند تداوم این روند مثبت طی روزهای آینده، به رفع سایر ابهامات سایه افکنده بر سر گروه مذکور بستگی دارد.

ساختمانی ها نیز روز کاری جاری را در حالی آغاز کردند که در اکثر نمادها سرمایه گذاران شاهد واگذاری صف های خرید سهام بودند، هر چند در میان آنها ثشرق” و “کرمان” توانستند به راه خود بر روی دامنه نوسان حداکثری قیمت سهام ادامه دهند.

اما در پی واگذاری صفوف خریداران، سه نمادوساخت“، “ثشرق” و “ثشاهد به ترتیب پرحجم ترین معاملات امروز گروه را به خود اختصاص دادند.

در مجموع امروز بورس با کلیتی مثبت به راه خود ادامه داد و حصول نتایج امیدوار کننده از مذاکرات در جریان ژنو، می تواند طی روزهای آتی قدرت بیشتری را به معاملات بازار سهام وارد کند. بطوریکه دستیابی به توافقنامه ای قطعی و خوشایند در راستای کاهش و لغو بخشی از تحریم های اعمالی، می تواند طی هفته آینده به ویژه در دو صنعت خودرو و بانک آثار قابل توجهی در پی داشته باشد.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا برخلاف روز گذشته با افزایش قیمت ها همراه شده، بطوریکه پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل اسفند ماه 92 به 995 هزار تومان افزایش یافته است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت 925 هزار تومان و هر دلار آمریکا به بهای 3015 تومان خرید و فروش می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: جدیدترین خبرهای بورس از خبرگزاری ها, خبرهای بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب