خلاصه رویدادها و خبرهای بورس در شنبه 2 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در اولین روز کاری هفته که مصادف شد با اولین روز کاری آذر ماه رشد 450 واحدی را تجربه کرد و در 78،874 واحد ایستاد.شایان ذکر است شاخص امروز به حد نصاب جدید 79،157 واحد نیز رسید که تاثیر منفی 164 واحدی فارس،127 واحدی شبندر و 97 واحدی شپنا باعث کاهش مجدد آن شد.بیشترین تاثیر مثبت نیز متعلق به نمادهای پارسان با 90،وبملت و غدیر با 71 واحد بود.

ارزش کل معاملات بورس به 378.3 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وتجارت با 48.7 میلیارد تومان و وپاسار با 25.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص کل فرابورس نیز امروز رشد نزدیک به 20 واحدی را تجربه کرد.ارزش کل معاملات آن هم به 103.6 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که تمام حواس آن به مذاکرات ژنو بود. سهامداران و فعالان بازار سرمایه با ‏دقت زیادی جزئیات مذاکرات هسته ای در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را دنبال کرده اند. با توجه به روند رو به پیشرفت آن و با امیدواری به ادامه آن در روز جاری و دست یابی به یک توافق نهایی امروز را با روندی مثبت به ویژه در گروه های بانکی و خودرویی آغاز کردیم.

شنیده ها حاکی ست که اختلافات بین اعضا به ‏یکی دو مورد رسیده است. ظریف گفته 90 درصد ‏جلو رفته ایم. طرف های غربی نیز مذاکرات را رو به جلو می دانند. منابع آمریکایی مستقر در ژنو درباره روند مذاکرات ‏ایران و گروه 1+5 عنوان می کنند که در حال حاضر رآکتور آب سنگین ‏اراک، مهم ترین بحث مورد اختلاف است‎ از ایران خواسته شده برای مدت شش ماه، کار ساخت رآکتور آب سنگین اراک را متوقف کند..‎ وزرای امور خارجه کشورهای طرف مذاکره نیز وارد ژنو شده اند و این نشانه خوبی در جهت امضای سند توافق می باشد.

در مورد اثرات نتیجه مذاکرات دو سناریو می توان پیش بینی کرد. یک سناریو توافق اولیه و امضای کتبی سند توافقات می باشد که مسلما اگر این اتفاق رخ دهد از فردا بازار رشد بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد که البته این رشد هیجانی و به مدت 2 الی 3 روز خواهد بود. یک سناریو نیز عدم توافق به مانند مذاکرات ژنو 2 و موکول کردن آن به دور بعدی می باشد که در این صورت بازار به این موضوع واکنش منفی نشان خواهد داد ولی ریزش شدیدی در کار نخواهد بود . اگر امروز هم توافقی صورت نپذیرد ، نباید انتظار داشت این چنین اختلافاتی به این زودی حل شود و می توان به آینده امیدوار بود. بعد از فروکش کردن جو روانی مثبت یا منفی مذاکرات نگاه بازار به موضوع بودجه و نرخ دلار در بودجه خواهد رفت عاملی که با بررسی آن ، بیشتر اثرات آن را بر بازار لمس خواهیم کرد.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی در حالی که مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو درباره برنامه هسته‌ای به روز چهارم کشیده شده، گروهی ‏از ‏سناتورهای آمریکایی آماده می‌شوند که اگر این دور از مذاکرات به نتیجه نرسید، تحریم‌های بیشتری علیه ایران ‏وضع ‏کنند.‏

گفته می شود در صورت توافق در مذاکرات امروز ایران طی دوره شش ماهه آینده، به 3.6 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود که در خارج از کشور بلوکه شده ‏دسترسی خواهد یافت. افزون بر این، تحریم های مربوط به قطعات خودرو و مونتاژ خودرو، طلا و فلزات گرانبها، قطعات ‏هواپیما و پتروشیمی نیز تخفیف خواهد یافت.‏

دلار امروز به 2982 تومان هم رسید. دلار هم منتظر نتیجه مذاکرات می باشد هر چند که به نظر نمی رسد به یکباره کاهشی باشد. نرخ دلار در بودجه نیز گفته می شود 2450 تومان و شناور تعیین خواهد شد این در حالی ست که برخی شایعات غیر موثق حاکی از آن است که دلار در بودجه 3000 تومان تعیین شده است. یکی از نکات مهم در بودجه نرخ دلار می باشد که بر تمامی صنایع تاثیر گذار است. دیروز یک عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران ‏در این رابطه گفت: نگران تعیین نرخ 3200 تومان برای دلار در بودجه سال آینده هستیم، زیرا ‏موجب می‌شود که ‏پول‌های سرگردان به بازار ارز هجوم آورد‎.‎

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها روند متعادلی را شاهد بودیم که روند رو به رشد تقاضا در آنها مشهود بود. یکی از اثرات نتیجه مثبت مذاکرات لغو تدریجی تحریم برخی پتروشیمی ها ست که مسلما اگر امشب به نتیجه قطعی دست یافته شود فردا شاهد معاملات مثبت و پر تحرکی در این گره خواهیم بود. شرکت های صادراتی در این شرایط وضعیت بسیار بهتری خواهند داشت از جمله زاگرس و شخارک !

با توجه به رشد اوره و گزارش نسبتا قابل قبول 93 شپدیس شاهد رشد قیمتی سهم تا درصد های مثبت و بیش از 2300 تومان نیز بودیم. مسلما با مثبت شدن شرایط سیاسی و لغو تحریم ها پی بر ای سهم تا 6 نیز رشد خواهد کرد. با توجه به رشد اوره و عدم افت دلار می توان نیم نگاهی نیز به خراسان و کرماشا داشت.

جم بار دیگر به 2000 تومان رسیده است. جمی که گفته می شود در شش ماهه دوم به لحاظ تولید و صادرات در وضعیت بهتری نسبت به شش ماهه اول خواهد بود.

زاگرس قیمت های بیش از 3100 تومان را نیز تجربه کرد. ظرفیت اسمی تولید متانول در شرکت 3.3 میلیون تن می باشد که مسلما با لغو تحریم ها قادر است به این مقدار تولید نیز در عمل برسد که رشد بسیار خوب سود آن را در پی خواهد داشت.

پارسان با توجه به رشد شپدیس و احتمال اعلام سود بیش از 200 تومانی برای سال 93 با اقبال همراه بود و به بیش از 1200 تومان رسید. مسلما با نزدیک شدن به مجمع تحرکات بیشتری را نیز در این سهم شاهد خواهیم بود.

فارس این روزها منفی معامله می شود و می تواند در قیمت های کمتر از 1700 تومان برای خرید با دید بلند مدت مناسب باشد مسلما شرایط شرکت با روند رو به رشد تولید در زیر مجموعه ها بهتر خواهد شد. قیمت 1695 تومان حمایت سهم می باشد و در صورت شکست این محدوده به 1610 تومان نیز خواهد رسید. مقاومت فعلی سهم نیز 1820 تومان می باشد.

تاپیکو که افزایش سرمایه دارد فعلا بین 540 تا 560 تومان نوسانی ست. حمایت سهم 525 تومان می باشد.

 خودرویی ها با امیدواری به نتیجه مذاکرات با اقبال بازار روبرو شدند و صف خرید تشکیل دادند که خبهمن صف خرید سنگینی داشت. بارها اشاره کرده ایم که این سهم ریسک کمی دارد و به مراتب شرایط بنیادی بهتری از سایر خودرو سازان دارد هر چند که خبهمن را باید یک شرکت هلدینگی دانست نه خودرویی!

در هفته‌ای که گذشت، خودرو همچنان خبرسازترین موضوع در بخش صنعت بود که می‌توان در این خصوص به بحث ‏طراحی ‏پلت‌فرم‌های جدید، توقف تولید پراید تا سال 94، رکود بازار و گرانی خودروهای بدون خریدار اشاره کرد‎.‎

در مورد افزایش قیمت خودرو مدیرعامل گروه سایپا گفته: ‏پایان سال ‏افزایشی در قیمت محصولات نخواهیم ‏داشت‎.‎رییس شورای رقابت هم گفته در صورتی که ‏درخواستی برای محاسبه مجدد قیمت‌ها با ارز آزاد برسد شورا آن ‏را بررسی می‌کند‎.‎

بانکی ها هم که در صورت توافقات هسته ای روزهای مثبت دیگری را تجربه خواهند کرد همگی با اقبال روبرو شدند. برخی نیز پر معامله بودند.

بانک پارسیان قیمت های 400 تومان را با صف خرید پشت سر گذاشت تا در صورت مثبت بودن اخبار هسته ای فردا نیز با اقبال روبرو شود.

بانک تجارت که تا پایان سال یک افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی دارد بار دیگر به بیش از 300 تومان رسید و با اقبال ویژه ای همراه بود. هفته پیش که سهم به 275 تومان رسیده بود به کم ریسک بودن خرید اشاره کرده بودیم.

بانک سینا همچنان به دلیل شناسایی احتمالی سود ناشی از فروش ساختمان همچنان می تازد.

دارویی ها از روزها قبل با توجه ویژه اهالی بازار رشد کرده اند و امروز نیز با اقبال روبرو بودند. برای نمادهای دارویی با توجه به احتمال رشد تولید و فروش در نیمه دوم سال و افزایش سودآوری همچنان انتظار ‏مثبتی را داریم که البته در این بین اصلاح در نمادهای با پی بر ای بالاتر از پی بر ای صنعت طبیعی ست. دروز به گره رفت و بعد از 12 درصد رشد قیمت بازهم صف خرید شد. دزهراوی هم منتظر یک 12 درصدی دیگر است ولی بازهم صف خرید خواهد شد .سهم قیمت ها بیش از 3000 تومان را در سر دارد.

در سیمانی ها معاملات مثبتی را شاهد بودیم. در این گروه دبیر انجمن تولید‌کنندگان سیمان از رایزنی صنعتگران با دولت و مجلس برای محاسبه بدهی ارزی ‏بخش صنعت با ارز 1800 ‏تومان خبر داده. شایان ذکر است صنعت سیمان دارای بدهی 750 میلیون یورویی است که ‏این بدهی مربوط به وام‌های دریافتی در سال‌های 84 تا ‏‏90‏‎ ‎می‌شود‎.‎‏ رییس کل بانک مرکزی درباره تسویه بدهی ‏تولید کنندگان با ارز 1800 تومان گفته:منابع ریالی تسویه بدهی ‏تولیدکنندگان با ارز 1800 تومانی باید تامین و در ‏بودجه سالانه لحاظ شود‎.‎

در این صنعت سیمان مازندران با توجه به رعایت و اجرای استانداردهای حسابداری شماره 16 سود هر سهم خود را از 3045 ریال ‏به 3256 ریال افزایش می دهد.

ساربیل سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را در اولین پیش بینی 2530 ریال اعلام کرده است که ‏نسبت به سود سال 92 افت 1 درصدی را نشان می دهد. شرکت پیش بینی افزایش 17 درصدی را برای سیمان از ‏نیمه دوم سال نموده است. برای فروش های صادراتی نیز از نرخ ریالی 2500 تومان برای دلار استفاده کرده است.

سیمان هگمتان سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/10/92 خود را همان 1026 ریال قبلی اعلام و موفق شده در ‏‏9 ماهه واقعی 85 درصد آن را پوشش دهد.شرکت نرخ مرجع را برای تسویه بدهی ها در نظر گرفته است که اگر با نرخ ‏مبادله ای تسعیر شود سود شرکت را کاهش خواهد داد.

فلزی ها و معدنی ها همچنان بی رمق هستند.دو صنعت فلزی و معدنی از گروه های مهمی هستند که در روزهای آتی منتظر جزئیات بودجه سال 93 هستند که قرار ‏است 15 آذر به مجلس برود.‏

در این گروه خبر رسمی افزایش سرمایه فخوز به بازار رسید ولی سهم متعادل شد و رشد زیادی نکرد. شرکت در جزئیات افزایش سرمایه اعلام کرده که سود شرکت از بابت این افزایش سرمایه تغییرات زیادی ندارد.

ذوب هم متعادل بود مدیر بخش نورد ذوب آهن اصفهان از تولید محصول صادراتی جدید با عنوان‎ IPN-‎‏120‏‎ (‎تیر آهن بال شیبدار 12 ) خبر داده است.

فولاژ که در گزارش شش ماهه سود هر سهم خود را از 830 ریال به 520 ریال کاهش داده بود در گزارش حسابرسی ‏شده بازهم سود خود را کاهش و از 520 ریال به 448 ریال کاهش داده است( تعدیل منفی 16 درصدی)نکته مهم ‏شرکت طرح های توسعه ای می باشد که در سال جاری و سال 94 به بهره برداری می رسند.‏

در سرمایه گذاری ها وصنا از محل فروش برخی زیر مجموعه ها که عمدتا غبشهر بوده است حدودا 8.1 میلیارد تومان سود کسب کرده ‏است که به ازای هر سهم 10 تومان بر سود آن تاثیر دارد. سهم صف خرید داشت.

پردیس نیز از فروش زیر مجموعه ها در آبان ماه حدودا 2 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 4 تومان خواهد شد.

خعتبار برای تعدیل سود متوقف شد.

وبهمن که فروش ساختمان داشته است امروز با صف خریدی که تشکیل داد به بیش از 200 تومان رسید. تحولات خبهمن نیز بر سهم موثر است. حدودا 4.4 درصد خبهمن در اختیار وبهمن می باشد.

خارزم مورد توجه بود. تحولات بانکی ها و بحث عرضه بلوک غدیر سهم را مورد توجه قرار داده است.

سمگا برای تعدیل سود سال 93 متوقف شده. تحولات گردشگری بر این سهم تاثیر ویژه ای دارد.

در سرمایه گذاری ها فقط وگستر منفی بود و تمامی نمادها سبز معامله شدند.

در پالایشی ها بازهم شاهد فشار عرضه ها بودیم. در این گروه این هفته گزارش شاوان منتشر می شود که با تعدیل مثبت همراه خواهد شد. شتران هم سود نیم ‏سال اولش را از 2878 تومان به 3373 تومان افزایش داده است. خبر دیگر در این گروه شایعه آتش سوزی و به کار افتادن خطوط تولید در شتران ‏است که از سوی مسئولین تکذیب شد. در رابطه با اخبار افزایش سرمایه این پالایشگاه، گفته شده اعلام جزییات به بعد از روشن شدن وضعیت مبلغ 565 ‏میلیارد و 300 میلیون تومان درآمد ناشی از مابه التفاوت نرخ فروش آزاد و تکلیفی سوخت هوایی و وکیوم باتوم موکول ‏شده است‎.‎

در انفورماتیکی ها معاملات مثبتی را شاهد بودیم. رتاپ همچنان مورد توجه است .همکاران سیستم هم به نمادهای در حال رشد گروه پیوسته است.

ساختمانی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. در این گروه گزارش 12 ماهه ثشرق و اعلام بودجه سال 93 ثمسکن و تعدیل منفی در هر دو تا حدودی رشد نمادهای مرتبط را متوقف خواهد کرد.

کرمان در این گروه به واسطه حضور برخی زیر مجموعه ها در نیروگاه های برقی مورد توجه می باشد ور شد خوبی داشته است.

حمل و نقلی ها هم همانند گروه بانکی و خودرویی با توجه به احتمال نتیجه مثبت در مذاکرات روز سراسر مثبتی داشتند. حکشتی مجددا به صف خرید رسیده است و حتوکا نیز با توجه به افزایش 300 درصدی با اقبال همراه است.

لیزینگی ها هم به دنبال خودرویی ها رشد خوبی داشتند.

کانی ها ی غیر فلزی با توجه به رشد قیمتی روزهای اخیر و رشد پی بر ای در حال اصلاح هستند و امروز به جز کاذر و کمرجان و کخاک تمامی نمادها مثبت بودند. کخاک بعد از تعدیل مثبتی مجدد با رشد قیمتی 42 درصدی به بازار بازگشت.

کاشی ساز ها بعد از یک رشد خوب فشار عرضه های بیشتری را تجربه کردند و به جز چهار نماد بقیه نمادها افت قیمت داشتند.

در غذایی ها غالبر با رشد 37 درصدی و صف خرید به بازار بازگشت. شرکت که در حوزه لبنات فعال است با سرمایه جدید 25 میلیارد تومانی سود خود را 159 ریال پیش بینی کرده است. قبلا با سرمایه 4.4 میلیارد تومانی 904 ریال اعلام کرده بود. در لبنیاتی ها اخیر دولت مانع افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی شده است.

در قندی ها قپیرا و قهکمت رشد قیمتی تا درصد مثبت را تجربه کردند. در این گروه قند لرستان سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 تیر ماه 93 را از 2904 ریال به 3109 ریال افزایش داده است و در ‏سه ماهه واقعی نیز 12 درصد آن را پوشش داده است.

قپیرا نیز روز 12 ماه جاری مجمع افزایش سرمایه را برگزار خواهد کرد.

در لاستیکی ها بیشتر نمادها منفی بودند . در این صنعت طی 7 ماهه منتهی به مهر ماه سال جاری تولید لاستیک انواع خودرو به مرز 125 هزارو 900 تن رسید که نسبت به 7 ماهه ‏سال 91 رشد 14 درصدی یافته است‎.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب