تمرکز معامله‌گران بر گزارشات 6 ماهه شرکت‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس تهران روز شنبه 13 مهرماه 92 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 149 واحد رشد به رقم 50529 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 120 واحد صعود عدد 122813 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 156 واحد مثبت به رقم 66662 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات بورس در اين روز به رقم 2544 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز پالایش نفت بندرعباس با 144 واحد افزایش شاخص، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 161 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

براساس گزارش بورس نیوز، روند معاملات سرمایه گذاران در بازار امروز نشان دهنده تغییر جهت نگاه فعالان از مسائل حاشیه ای و مذاکرات سیاسی به سمت گزارش های شش ماهه شرکت ها است. به گونه ای که به نظر می رسد گمانه زنی و تحلیل ها در خصوص گزارش های نیمه اول شرکت ها در سال جاری بیشترین اثر را بر روند قیمتی سهام آنها و استقبال اهالی تالار دارد.

نکته جالب توجه آنکه اولین گزارش شش ماهه ارایه شده در یک صنعت برای سرمایه گذاران تا حد زیادی مبنای تصمیم گیری قرار می گیرد و وضعیت کلی شرکت مذکور در اطلاعات شش ماهه به مابقی هم گروهی های آن نیز تسری داده می شود. از همین رو تا اتمام زمان ارایه گزارش های شش ماهه شرکت ها، همچنان شاهد فضای تحلیل محور در میان فعالان بازار سرمایه هستیم.

و اما در میان صنایع شاهد تفکیک روند حرکتی برخی از صنایع از دیگر گروه ها هستیم. به گونه ای که طی معاملات امروز گروه بانکی و خودرو در زمره صنایعی بودند که اقبال چندانی برای خرید سهام آنها وجود نداشت.

چراکه بسیاری از اهالی تالار شیشه ای معتقدند در شرایط فعلی انتظار ایجاد تغییرات جدید همچون افزایش سودآوری در گزارش های آنها دور از ذهن بوده مگر آنکه رخداد جدیدی همچون اجرایی شدن بحث افزایش سرمایه در بانکی ها بتواند حرکت جدید در این گروه را شکل دهد.

با همه این اوصاف نیز به نظر می رسد دو صنعت خودرویی و بانکی از رشد مناسبی متناسب با وضعیت بنیادی خود بهره مند شده اند و در حال حاضر فضای چندانی برای صعود دوباره قیمت ها ندارند.

به این ترتیب طی روز جاری “خودرو” و “خساپا با صف فروشندگان خود مواجه بودند به گونه ای که در نماد ایران خودرو با وجود حجم معاملاتی بیش از 21 میلیون سهم همچنان شاهد معاملات آن در کف قیمت های روزانه بودیم.

سهام شرکت سایپا نیز با داد و ستد بیش از 11 میلیون سهم کار خود را با صف فروشندگان به پایان برد.

در این گروه تنها، شرکت گروه بهمن توانست روندی پرقدرت را پیگیری کند و با تقاضای بالای خریداران خود همراه شود.

در میان بانکی ها نیز “وبصادر” با بیشترین حجم معاملات در این گروه در دامنه نوسان منفی بیش از 3 درصدی، معاملات خود را دنبال کرد و مابقی هم گروهی ها نیز به پیروی از آن معاملاتی ضعیف داشتند.

در این گروهونوین تنها سهمی بود که توانست با اقبال اهالی تالار همراه شود و با حجم معاملاتی اندک همچنان با صف خریداران رو به رو باشد.

در نماد مذکور اعلام آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه از جمله دلایل اقبال فعالان بازار سرمایه به آن است.

سیمانی ها اما برخلاف دو صنعت مطرح شده امروز سبز پوش بودند. در این گروه اعلام روند تولید سیمان طی شش ماهه نخست سال جاری و همچنین آمارهای ارایه شده در خصوص رشد میزان صادرات محصولات نسبت به دوره مشابه سال قبل در زمره اخبار مثبتی بود که عطش سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت را افزایش داد.

همچنین طی روز جاری نماد معاملاتی “سخاش” جهت ارایه اطلاعات جدید و اعلام تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 متوقف شد.

سیمان هرمزگان نیز با اعلام گزارش های 9 ماهه خود خبر از پوشش 74 درصدی سود برآوردی هر سهم سال مالی جاری در دوره مذکور خود داده است.

لیدر سیمانی ها یعنی “سفارس” نیز با معاملاتی به میزان حجم مبنای خود کماکان با استقبال خریداران رو به رو بود و توانست یک روز مثبت دیگر را در روند حرکتی خود به ثبت برساند.

سهام شرکت های فعال در گروه دارویی نیز با عنایت به گمانه زنی ها پیرامون ارایه گزارش های شش های مناسب از سوی آنها با استقبال فعالان بازار سرمایه همراه شدند و توانستند به صورت یکپارچه آغاز و پایانی مثبت را تجربه کنند.

تازه وارد این گروه یعنی “دتولید” توانست با دستیابی به بیشترین حجم معاملات روندی پرقدرت را از خود به جای بگذارد و مابقی هم گروهی هایش نیز با صف خریداران همراه شدند.

نکته حائز اهمیت در خصوص وضعیت سودآوری شرکت های دارویی توجه به این امر بوده که افزایش نرخ فروش محصولات این گروه از تیر ماه سال جاری در صورت های مالی آنها اعمال شده بنابراین به نظر می رسد وضعیت گزارش های شش ماهه این گروه تفاوت قابل ملاحظه ای با اطلاعات سه ماهه نخست امسال آنها داشته باشد.

و اما گروه مطرح روزهای اخیر، پتروشیمی ها هستند که به نظر می رسد با عنایت به وضعیت مناسب گزارش های شش ماهه شرکت های آنها می توان جهت کلی نوسانات قیمتی سهام این شرکت ها را همچنان صعودی دانست. در این میان یک مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارسیان نیز از شرایط مناسب سودآوری شرکت های پتروشیمی در دوره عملکرد شش ماهه نخست امسال خبر داده و تأثیرات مثبت رشد سودآوری از سوی زیرمجموعه های پارسان را دور از ذهن ندانسته است.

پارسان همچنین با اعلام اطلاعات و صورت های مالی دوره 9 ماهه سال جاری با افزایش اندک سود هر سهم از مبلغ 890 ریال به 894 ریال همراه بود حال آنکه به زعم بسیاری از تحلیلگران افزایش ناچیز سود هر سهم در گزارش های 9 ماهه تأثیر چندانی بر تحقق کامل سود برآوردی این شرکت تا پایان سال مالی خود ندارد چراکه عمده تغییرات سودآوری “پارسان با اعلام سود از سوی زیرمجموعه های خود یعنی پتروشیمی پردیس، سرمایه گذاری هامون سپاهان و حمل و نقل ریلی نیرو در پایان سال مالی 92 تحقق می یابد.

در میان شرکت های پتروشیمی،شاراک” و “شفن روند پرقدرت تری را دنبال کردند و با باقی ماندن دستورهای خرید توسط سرمایه گذاران، روز معاملاتی خود را به پایان بردند.

“فارس” اما بعد از رشد حدود 45 درصدی طی ماه اخیر با ثبت روزی منفی در روند حرکتی خود نتوانست به قیمت های حداکثری روز جاری دست یابد.

پالایشی ها نیز به دلیل طرح های توسعه ای، بحث های مربوط به افزایش سرمایه و احتمال ارایه پوشش های مناسب در گزارش های شش ماهه حرکت پرقدرتی را از خود به جای گذاشتند و لیدر این گروه یعنی شبندر با وجود معامله بیش از 18 میلیون سهم همچنان با تقاضای خریداران رو به رو بود.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا روندی مثبت را در تمامی سررسیدها اختیار کرده و پیش بینی معامله گران از سکه تحویل دی ماه به یک میلیون و 44 هزار تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت 975 هزار تومان و هر دلار آمریکا به بهای 3060 تومان خرید و فروش می شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب