تاثیر توافق ایران و 5+1 و کاهش تحریم‌ها بر صنایع مختلف در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نتیجه احتمالی مثبت یا منفی مذاکرات هسته ای ایران می تواند به دو صورت روی صنایع مختلف اثرگذار باشد. به گونه ای که این اثر به صورت مستقیم می تواند بر روی گروه های مختلف بازار سرمایه خودنمایی کند.

مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه امید آتی اندیش با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: کسب نتیجه مثبت از نشست ایران با گروه 1+5 و در پی آن کاهش شدت تحریم های اعمالی، از یک سو اثر مثبت روی برخی صنایع همچون صنعت بانکی می گذارد و از سوی دیگر موجب کاهش نرخ ارز و در پی آن افت درآمدهای ارزی شرکت های صادرات محور خواهد شد. این در حالی است که فرآیند واردات مواد اولیه مورد نیاز شرکت هایی که بخش عمده ای از مواد مصرفی مورد نیاز خود را از منابع خارجی تأمین می کنند با سهولت بیشتری انجام می پذیرد. از این رو لازم به نظر می رسد هر دو جوانب مثبت و منفی این امر مورد بررسی قرار گیرد.

رضا حدادزاده به ایجاد فضای مثبت در بازار سهام در پی حصول نتیجه مثبت از نشست ایران اشاره کرد و افزود: انتظار آن می رود تا در پی توافق ایران با گروه 1+5، شاهد رشد شاخص کل، افزایش حجم معاملات روزانه و نیز ورود نقدینگی های جدید به بورس باشیم.

وی همچنین آثار احتمالی رخداد این امر را روی صنایع صادرات محور بررسی کرد و اظهار داشت: اگرچه این اتفاق مثبت طی بازه زمانی کوتاه مدت اثر منفی روی وضعیت سودآوری شرکت های صادرات محور به دلیل کاهش نرخ ارز و افت درآمدهای ارزی آنها در پی خواهد داشت، اما می توان گفت طی بازه زمانی بلندمدت به موجب گسترش روابط بین المللی و بهبود وضعیت صادرات محصولات، شاهد رشد سودآوری آنها خواهیم بود.

این مقام مسئول در ادامه به آثار منفی ناشی از عدم توافق ایران با گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: جهت بررسی این امر بایستی فاکتورهایی در نظر گرفته شود، مباحثی همچون حوزه و زمینه ای که توافق در آن حاصل نشده در کنار بررسی میزان احتمال کسب نتیجه مثبت در مذاکرات بعدی از جمله مواردی هستند که بایستی بررسی شوند. چراکه واکنش معامله گران در بازار سهام نسبت به هر یک از این موارد متفاوت خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه صنعت بانکی را به عنوان گروهی خواند که در شرایط فعلی از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند و اظهار داشت: به نظر می رسد برداشتن تحریم های بانکی یکی از اولویت های برنامه های کشورهای اروپایی و آمریکایی جهت کاهش شدت تحریم ها باشد، این در حالی است که کاهش نرخ دلار نیز اثر با اهمیتی در وضعیت این گروه نخواهد گذاشت. برهمین اساس چشم انداز رو به رشدی را می توان پیش روی این صنعت متصور بود.

مدیر سرمایه گذاری های شرکت توسعه امید آتی اندیش در خاتمه، تصمیمات دولت و مجلس در خصوص صنایع مختلف را به عنوان عاملی مؤثر در پیگیری روند آتی بورس برشمرد و تصریح کرد: تصمیماتی که دولت و مجلس پیرامون متغیرهای اثرگذار در وضعیت سودآوری شرکت های مختلف اتخاذ می کنند، بیشترین تأثیر را روی آنها و در پی آن چگونگی شکل گیری روند آتی بورس می گذارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تاثیر لغو تحریم ها بر بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب