پتروشیمی‌ها و پالایشگاهی‌ها در بازار شنبه 13 مهر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

پتروشیمی و محصولات شیمیایی:

در بازار شنبه 13 مهرماه 92 این گروه با اقبال نسبی مواجه بود، که ناشی از زمزمه اعلام تعدیل مثبت در این گروه است. ورود حجم بالای نقدینگی به بازار سهام شتاب بیشتری یافته و شاهد برتری نسبی تقاضا نسبت به عرضه ها هستیم. در بورس کالا و بازار آزاد نرخ اکثر محصولات پتروشیمی با رشد قابل توجهی توأم گشته و بازار محصولات این صنعت داغ و پر رونق گزارش شده است. امری که با افزایش عمومی اکثر نمادهای گروه پتروشیمی و شیمیایی منجر شده و موج سنگینی از تقاضا را سبب شده است.

طی معاملات روز جاری معاملات متنوعی را در گروه داشتیم، فارس با توجه به انتشار آمار ناامیدکننده گزارش حسابرسی و این در حالیست که پارسان که چند روز گذشته را با معاملاتی بی رونق پشت سر گذاشته بود، صف خرید را تجربه کرد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد “فارس” که از همان ابتدای صبح با فشار عرضه مواجه شد و حتی لحظاتی صف فروش را تجربه کرد. اعلام کرده با توجه به گستردگی حجم عملیات شرکت های گروه و مشکلات اخیر در رابطه با خوراک، اعلام اطلاعات مالی مستلزم دقت نظر و لحاظ نمودن تمامی اطلاعیه ها و دستورالعمل های قیمت گذاری خوراک و محصولات می باشد و به همین دلیل در شرایط حاضر نمی توان تا زمان تهیه اطلاعات مالی سه ماهه شرکت های گروه در خصوص لزوم تعدیل سود هر سهم برآوردی نظر قطعی داد.

مهمترین شرکت های زیر مجموعه فارس، پتروشیمی پارس و بندر امام می باشند. اطلاعات تولید سه ماهه منتهی به 31 خرداد 92 و شش ماهه واقعی منتهی به 31 شهریور 92 نشان می دهد که تولید واقعی در این دوره ها نسبت به ظرفیت و بودجه پیش بینی شده کمتر بوده است.

اما پارسان که برای هر سهم در دوره مورد بررسی مبلغ 894 ریال سود خالص محقق نموده، اعلام کرده که عملکرد واقعي 6 ماهه شرکت مبلغ 890 ريال و عملکرد واقعي 9 ماهه شرکت مبلغ 894 ريال مي باشد. لازم به ذکر است که افزايش ناچیز EPS نه ماهه نسبت به شش ماهه بر تحقق EPS‌ اعلام شده شرکت براي سال مالي منتهي به 30 آذر 92 تأثيري ندارد و با توجه به شناسايي سهم شرکت از سود سهام شرکت هاي پتروشيمي پرديس، سرمايه گذاري هامون سپاهان و حمل و نقل ريلي نيرو در پايان سال مالي، EPS اعلام شده تحقق خواهد يافت.

در پی رونق صف خرید شدن و افزایش قیمت اکثر زیر مجموعه های پارسان در بازار امروز، شاهد عبور خالص ارزش داراییهای پارسان از مرز 1420 تومانی هستیم با توجه به قابلیت اعلام سود 220 تا 240 تومانی سود سال مالی 30 آذر 93 این سهم در ماه آینده، انتظار می رود این سهم نیز با صف خرید و استقبال گسترده فعالان بازار همراه باشد.

وپترو که امروز صف خرید را تجربه کرد، برای هر سهم در سال مالی مذکور مبلغ 317 ريال سود خالص پیش بینی کرده و در دوره 3 ماهه 35 درصد از این مبلغ را پوشش داده است.گفتنی است هيأت مديره این شرکت تصميم دارد 10 درصد سود خالص را جهت تقسيم بين صاحبان سهام به مجمع عمومي عادي ساليانه سال مالي 93 پيشنهاد نمايد و این در حالی است که پیش بینی عملکرد سال مالي 93 در مقايسه با اطلاعات واقعي سال مالي قبل، خبر از کاهش 7 درصدی سود حاصل از سرمايه‌گذاري ها، 9 درصدی سود عملياتي و افزایش 68 درصدی سود خالص داده است.

در پی افزایش افزایش نرخ جهانی و داخلی متانول، کاهش هزینه حمل از 100 دلار به 70 دلار در هفته گذشته و تسعیر منابع ارزی حاصل از فروش صادراتی در نماد شفن، این شرکت با تعدیل مثبت بیش از 25 درصدی در سالجاری مواجه شده است. در این گروه زاگرس نیز امکان تعدیل مثبت خوبی دارد و می تواند رشد قیمتی خوبی را هم پشت سر بگذارد.

در نماد شکلر نیز امروز زمزمه تعدیل مثبت عایدی هر سهم از محل افزایش میزان فروش در سه ماهه دوم سال و به بهره برداری رسیدن کارخانه یزد از این محل قصد دارد در گزارشات بعدی تعدیل مثبت را روانه بازار کند.

پالایشگاه و فراورده­های نفتی:

گروه پالایشی همچنان پر تقاضا و پر تحرک به پیش می تازد، این گروه در تمامی نمادها در دامنه قیمتی مثبت معامله می شد، شایعات ناشی از انتشاز قریب الوقوع گزارشات افزایش سرمایه های این گروه می باشد. شبندر امروز مقاومت 1450 تومان خود را پشت سر گذاشت.

در حالی کم کم به موعد ارائه گزارش های شش ماهه می رسیم که شراز در سه ماهه ابتدای سال مالی جاری مبلغ 129 تومان به ازای هر سهم به طور واقعی شناسایی کرده است (پوشش 36 درصدی).

سود هر سهم شرکت همان پیش بینی قبلی یعنی 3623 ریال اعلام شده است.مدیر امور مالی شرکت در خصوص گزارش شش ماهه شرکت عنوان کرده: اطلاعات مالی دوره شش ماهه در حال تکمیل شدن می باشد و در حال حاضر اطلاعات دقیق از عملکرد دوره شش ماهه نخست سال جاری جمع آوری نشده، اما به طور کلی وضعیت تولید و فروش شرکت روندی مطلوب پشت سرگذاشته و در صورت بروز تغییرات با اهمیت، احتمال بهبود شرایط سودآوری “شراز” دور از ذهن نخواهد بود. در این گزارش شراز، شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران را در خصوص ضرورت عدم شناسايي درآمد حاصل از مابه التفاوت (ناشي از تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتي) حاصل از فروش فرآورده هايي که از موجودي نفت خام سال 1391 توليد و در سال جاري به فروش رسيده، در نظر نگرفته و ذخيره اي بابت آن برآورد ننموده است.

طي سالهاي 1390 و 1391 به ترتيب 374ر1 و 482ر1 ميليارد ريال ماليات و عوارض ارزش افزوده براي محصولات اصلي فروش رفته براساس قيمت فروش به مصرف کنندگان محاسبه و از يک طرف در سرفصل ساير حساب هاي پرداختني و از طرف ديگر به بدهکار حساب شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي منظور شده است. شرکت اعلام نموده است که هيئت‌مديره در نظر دارد 60درصد از سود عملکرد سال مالي 92 را بين سهامداران به مجمع عمومي عادي ساليانه پيشنهاد نمايد.

همچنین در نماد شبریز امروز بالاخره پس از چدین روز معاملات منفی، رشد قیمتی را تجربه کردیم.

در گروه نفتی نیز روز جاری، با صف خرید در نماد شرانل و معاملات پر تقاضا در شپاس روبرو بودیم که بدلیل شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت در نماد های نفتی روبرو بودیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب