خلاصه خبرها و رویدادهای بورس یکشنبه 3 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز 3 آذر ماه 92 ، رشد بیش از از 1000 واحدی را تجربه کرد و از 80 هزار واحد نیز عبور کرد. نماد معاملاتی فارس با 114 واحد و تاپیکو با 107 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 102 واحد و شپنا با 89 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 425 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وبملت با 43.8 میلیارد تومان و فارس با 29.1 میلیارد تومان اختصاص داشت

در بازار فرابورس نیز رشد 15 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن نیز به 157 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز روز خیلی خوبی برای سهامداران بود. سهامدارانی که امیدوار به نتیجه مذاکرات بودند صبح وقتی از خواب بلند شدند و خبر نتیجه مثبت و قطعی را برای مذاکرات دیدند ، نمی توانستند خوشحالی خود را وصف کنند. امروز روزی بود که ما سهامداران و مردم و تولید کنندگان و تمامی فعالان عرصه اقتصادی کشور منتظر آن بودند. روز توافق هسته ای و خبر لغو تحریم ها خبر بسیار خوب و مسرت بخشی بود . ما هم خوشحالیم که گام اول برای مذاکرات هسته ای و پیشرفت اقتصادی و سیاسی و خلق حماسه سیاسی محکم برداشته شده است.

بازار روز خود را مثبت شروع کرد و هر چه جلو تر رفتیم تقاضا ها نیز بیشتر شد و شاخص نیز رشد بیش از 1000 واحدی را تجربه کرد. مسلما لغو تدریجی تحریم ها که از صنعت خودرو و پتروشیمی و طلا و فلزات گرانبها آغاز شده است می تواند شرایط ایده آلی را برای تمامی صنایع ما چه وارد کنندگان و چه صادر کنندگان به وجود آورد. صنعت تولیدی ما با تسهیل واردات مواد اولیه مورد نیاز می توانند به تحرک و پویایی بیشتر برسند. شرکت های صادر کننده بدون نگرانی از افت احتمالی قیمت دلار باید خوشحال باشند چرا که اولا صادرات آنها افزایش خواهد یافت و ثانیا در دریافت ارز حاصل از صادرات مشکلی نخواهند داشت. صنایع و شرکت هایی که طرح های توسعه دارند باید خوشحال تر از همه به فکر تسریع در افتتاح طرح های توسعه باشند. در صدر این تحولات بانکی ها قرار دارند که رابط پول های رد و بدل شده و افزایش گردش حساب ها هستند.ب نابراین لغو تحریم ها و البته تداوم آن به نفع یک یا دو صنعت نخواهد بود تمام صنایع به نوعی از این مهم بهره خواهند برد. در بررسی بازار بیشتر در مورد اثرات این مهم بر صنایع صحبت خواهیم کرد.

در اخبار حاشیه ای ، دلار و سکه با خبر توافق هسته ای نزولی شده اند. دلار به 2930 تومان رسیده ولی افت شدیدی نداشته است و این خبر خوبی برای صادر کنندگان می باشد. دلار اگر به 2500 یا 2600 تومان هم برسد نباید نگران بود.

رهبر انقلاب از مذاکره کنندگان ایرانی تشکر کرده و فرموده اند :خدای بزرگ را سپاس می‌گویم که در نخستین ماه‌های شروع کار دولت تدبیر و امید، فرزندان انقلابی ‏شما توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده، حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه بین‌المللی اثبات ‏کنند و گام نخست را به گونه‌ای پیش برند که حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران مورد اذعان قدرتهای ‏جهانی -که سالها سعی بر انکار آن داشتند- قرار گیرد و راه برای گام‌های بلند بعدی در حراست از پیشرفت‌های فنی و ‏اقتصادی کشور گشوده شود.‏

اما امروز 4 میلیارد و 300 میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران پس از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در ژنو آزاد شده است.

در بازارهای جهانی نیز امروز رشد قیمت ها را شاهد بودیم. مس به 7100 دلار و روی به 1900 دلار رسیده اند. شرب هم به مرز 2100 دلار نزدیک شده است که خبر خوبی برای فلزی هاست.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها و بانکی ها در صدر معاملات مثبت بازار بودند.

خودرویی ها یکپارچه صف خرید و با اقبال ویژه سهامداران روبرو بودند. در متن توافقنامه بین ایران و 5+1 به طور مستقیم از کاهش تحریم های خودرو و قطعات خودرو سخن گفته شده است که این خبر باعث رشد قیمتی آنها شده است و در روزهای آتی نیز شاهد رشد بیشتر آنها خواهیم بود. در شرایط فعلی صحبت از تک تک سهام گروه لازم نیست چرا که رشد صنعت خودرو و قطعه ساز یکپارچه خواهد بود.

در این گروه در این گروه رئیس انجمن جهانی خودروسازان (‏OICA‏) برای حضور در همایش بین‌المللی صنعت خودرو به ایران ‏می‌آید.‏ دبیر همایش بین المللی صنعت خودرو ایران نیز توافقات هسته ای ژنو را یک پیروزی بزرگ برای ایران دانسته و گفته‎: ‎این امر ‏مسیر ورود خودروسازان بزرگ دنیا به همایش بین المللی صنعت خودرو ایران را هموار تر کرد‎.‎

در این صنعت همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از رییس شورای رقابت خواسته قیمت خودروها را براساس ” نرخ ارز آزاد “ محاسبه کرده ‏و علاوه بر احتساب ” تورم شش ماهه نخست امسال “، ” قیمت‌ پایه خودروها ” را اصلاح کند‎ .‎به نظر می رسد با لغو تحریم های گروه خود خودرویی ها نیز از درخواست افزایش قیمت خودرو منصرف شوند. مسلما با این شرایط قیمت ها در بازار آزاد نیز در مسیر نزولی قرار خواهند گرفت و خرید مردم نیز برای تعیین تکلیف قیمت ها متوقف خواهد شد. شورای رقابت هم امروز اعلام کرد برای نرخ گذاری خودرو فرصت دو هفته ای داده شده است

بانکی ها که در صدر معاملات امروز روز بسیار خوبی را تجربه کردند در روزهای آتی نیز به این روند ادامه خواهند داد هر چند که کم کم عرضه های حقوقی و خصوصی سازی نیز در نمادهای بانکی بیشتر می شود ولی در بلند مدت می توانند رشد خیلی خوبی داشته باشند.

بعد از انجام توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در ژنو، قرار است که بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران، تا دو هفته آینده آزاد شود؛ دارایی هایی که گفته می شود رقم آنها به بیش از 45 میلیارد دلار است. این اتفاق برای بانکی ها اتفاق بسیار مثبتی می باشد.

در این گروه بانک ملت هم صف خرید سنگینی داشت و هم عرضه های زیادی را تجربه کرد. بانک ملت سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 352 ریال به 408 ریال افزایش داده و 50 درصد آن را نیز در شش ‏ماهه پوشش داده است. با کاهش تحریم ها مبادلات ارزی شرکت بیشتر و گردش حساب ‏ریالی-ارزی شرکت رشد قابل توجهی خواهد کرد و مسلما این به رشد سود در شرکت کمک بسیار می کند.

بانک تجارت از شرکت های بنیادی و ارزنده گروه می باشد که می تواند رشد خوبی را تجربه کند.

بعد از خودرویی ها و بانکی ها پتروشیمی ها صنعتی هستند که در متن توافق هسته ای اعلام شده تحریم های آن کاهش پیدا خواهد کرد. مشکل صادراتی در برخی شرکت های گروه در سال های اخیر باعث مشکلات زیادی در آنها شده است و سودسازی آنها فقط به واسطه سودهای ارزی بوده است. جالب اینجاست که دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی در رابطه با خبر لغو تحریم های این صنعت گفته : تحریم‌ها اثری بر صادرات محصولات پتروشیمی ایران نداشته‌اند و لغو تحریم‌های ‏پتروشیمی و طلا، روغن ریخته را نذر امامزاده کردن است.

این اظهار نظر درنوع خود جالب است. اگر تحریم ها مشکلی برای این صنعت نداشته است چرا زاگرس با ظرفیت تولید 3.3 میلیون تن متانول در سال های اخیر بیش از 1 میلیون تن از صادراتش کاسته شده است؟

بر خلاف دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی ‏ هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی از لغو تحریم‌های اعمال شده علیه این صنعت استقبال کرده و اعلام کرده که آماده توسعه ‏روابط خود با دیگر کشورها است‎.‎

در معاملات امروز پتروشیمی ها صادراتی ها وضعیت بهتری داشتند و صف خرید مستحکم تری داشتند. شپدیس و زاگرس صف خرید داشتند و جم نیز به واسطه بهبود وضعیت خوراک و صادرات مورد توجه بود و به بیش از 2100 تومان رسید.

هلدینگی های صنعت هم روز خوبی داشتند. تاپیکو که در اوایل بازار مثبت بود در ادامه با رشد زیر مجموعه ها چاره ای جز صف خرید نداشت. پارسان به واسطه رشد شپدیس و قیمت اوره در بازارهای جهانی و شایعه خرید بلوک پتروشیمی پارس از ساتا با صف خرید به کار خود پایان داد. فارس نیز متعادل و مثبت بود که فعلا فروشندگانی که در سهم درسود هستند به فروش سهم مشغول می باشند. فارس قابلیت های خوبی برای رشد دارد. در مورد این سهم خبر رسیده که شورای رقابت سرانجام براساس توافق اعضاء بر باطل دانستن واگذاری هلدینگ خلیج فارس رأی داده است.

در این گروه اوره بازهم رشد کرده و به 326 دلار در هر تن رسیده است و این به رشد اوره سازان کمک می کند. خراسان را چند بار برای خرید معرفی کرده بودیم و امروز صف خرید شد.

در پالایشی ها ترس از کاهش قیمت نفت به واسطه نتیجه مثبت در مذاکرات و همچنین عدم افزایش نرخ دلار در بودجه به ‏بیش از 2500 تومان باعث فشار فروش مجدد در گروه شده است . در این گروه نکته ای را باید اشاره کرد که اولا کاهش نرخ ارز تاثیر منفی بر سود آنها ندارد و فقط از تعدیل مثبت بیشتر آنها جلوگیری می کند. مسلما در این صنعت نیز تحریم ها مشکل ساز بوده است. برخی شرکت ها که در زمینه صادرات فرآورده های نفتی نیز فعال هستند مسلما با فشار تحریم ها تحت فشار بوده اند. به عنوان مثال با یکی از مسئولین شرکت پالایش نفت شازند که صحبت می کردم ، اشاره می کرد که به دلیل مشکلات در فروش محصولات به کشورهای خارجی مجبور شده اند مقداری از محصولات حتی دور ریخته شود.

در این گروه طبق گفته یک مقام آگاه در شبندر، مجوز فروش محصول نفتا راساً و به صورت مستقیم به ‏این شرکت واگذار شده است، بگونه ای که به منظور فروش داخلی، این محصول از طریق خط لوله مستقیم به ‏پالایشگاه نفت اصفهان منتقل خواهد شد، گفتنی است این محصول پس از فراوری تبدیل به بنزین یورو4 در پالایشگاه ‏نفت اصفهان می شود‎.‎

گروه فلزی و معدنی هم در نمادهایی که صادراتی هستند شاهد معاملات مثبت بودیم از جمله فملی و فلوله . شرکت های این گروه  بیشتر منتظر جزئیات بودجه سال 93 و میزان افزایش نرخ حامل های انرژی و حقوق دولتی و بهره ‏مالکانه هستند. در این گروه باید به بحث طرح های توسعه و بهره برداری سریع از آنها به واسطه کاهش تحریم ها اشاره کرد که نکته بسیار مثبتی ست. شرکتی همچون ملی مس که طرح های توسعه عظیمی دارد می تواند با لغو تحریم ها شرایط بسیار خوبی را تجربه کند.

در این گروه فخوز به قیمت های درصد منفی کامل نیز رسید. توليد شركت از دو ‏ميليون و 200هزار تن در سال 86 پارسال به 3ميليون و 500 هزار تن رسيده است‎. با رشد بيش از 7 درصدي در توليد شمش و 14 درصدي در توليد گندله تا پايان شهريور امسال هشت ‏ركورد توليد ماهانه در شركت فولاد خوزستان شكسته شد‎.‎

در سنگ آهنی ها کگل و کچاد روزی متعادل ، مثبت و منفی را تجریه کردند که ومعادن رشد قیمتی داشت که به علت شنیده هایی در مورد افزایش سرمایه شرکت بود. در این گروه  نائب رئیس خانه معدن ایران در رابطه با عوارض سنگ آهن اعلام کرده : به زودی جلسه ای ‏با ‏انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در وزارت صنعت ، معدن و تجارت در مورد بازنگری وضع ‏عوارض ‏صادرات سنگ آهن با نگاه کارشناسی برگزار می شود. وی گفته در شرایطی که در کشور با مازاد تولید سنگ ‏آهن رو ‏به رو هستیم وضع عوارض باعث از دست دادن بازارهای جهانی می شود و مانع تراشی صادرات این محصول ‏بی ‏مفهوم است. شنیده می شود عوارض 10 درصدی صادرات سنگ آهن خام از اول فروردین ماه سال 93 ‏از ‏صادرکنندگان دریافت می شود.‏

کگل بالاخره گزارش شش ماهه اش را منتشر کرد. شرکت در حالی سود هر سهم خود را از 1286 ریال به 1389 ریال ‏افزایش داده که در شش ماهه اول سال نیز 55 درصد آن را هم پوشش داده است. علت تعدیل افزایش فروش بوده ‏است. شرکت هزینه حق پروانه بهره برداری از معادن را در بودجه لحاظ نکرده که در صورت اجرا حدودا مبلغ 2.160 ‏ميليارد ريال از سود شرکت خواهد کاست.

نگاهی به دیگر گروه های بازار:

دارویی ها سراسر با اقبال روبرو بودند و همگی صف خرید داشتند. در این گروه اولا انتظار تعدیل عایدی های مثبت را در گزارش های میاندوره ای 9 ماهه داریم ، ثانیا وضعیت آنها با آسان ‏شدن واردات مواد اولیه ( با لغو تحریمها) بسیار بهتر خواهد شد.

در انفورماتیکی ها معاملات مثبت در همه نمادها به جز مرقام را شاهد بودیم. همکاران سیستم در این گروه رشد زیادی نکرده و سیگنال رشد صادر کرده است.

در گروه برقی ها خبر معافیت وزارت نیرو از واریز درآمدهای خود به سازمان هدفمندی خبر مهمی بوده است. این ‏موضوع باعث وضعیت رو به رشد شرکت های این وزارت خانه از جمله شرکت های برقی و پیمانکاری برقی خواهد شد. در این گروه بترانس بعد از عبور از 550 تومان و خبر توافقات هسته ای راه خود برای رشد بیشتر تا 600 تومان و بیشتر را باز کرده ‏است.

شرکت ایران ترانسفو ری با سرمایه 20 میلیارد تومانی  از زیر مجموعه های بترانس در شش ماهه منتهی به 31/4/92 مبلغ 1248 ریال به ازای هر سهم سهم سود شناسایی کرده است که نسبت به شش ماهه سال قبل12 برابر شده است. سال قبل در همین دوره 105 ریال شناسایی کرده بود. فروش شرکت نسبت به دوره قبل رشد 135 درصدی داشته است و سود عملیاتی آن بیش از 34.5 برابر شده است.

در ساختمانی ها معاملات منفی و مثبت را در نمادهای گروه شاهد بودیم. در این صنعت در مورد اثرات مذاکرات ژنو بر بازار مسکن گفته شده باید حدودا 10 روز دیگر صبر کرد.

بیمه ای ها هم همگام با رشد بانکی ها و برخی گروه های مهم روز مثبتی را تجربه کردند.

سیمانی ها هم مثبت بودند. سیمانیها امسال با افزایش 30 درصدی صادرات نسبت به سال قبل مواجه بودند و با کاهش تحریمها و دلار 2500-2700 و رشد صادرات و احتساب افزایش 40% قیمت حاملهای انرژی سال بعد نیز سود خوبی خواهند ساخت.

حمل و نقلی ها که از تحریم ها ضرر های زیادی را متحمل شده اند با خبر مثبت مذاکرات بر مدار صعودی قرار گرفتند. حکشتی بار دیگر صف خرید شده است. جای حتاید در این بازار خالی ست. گفته می شود یک شرکت هندی خواستار خرید حتاید می باشد.‏

لیزینگی ها که با بهبود وضعیت صنعت خودرو شرایط خوبی را تجریه خواهند کرد همگی صف خرید را تجربه کردند.

در سرمایه گذاری ها و هلدینگی ها نیز رشد یکپارچه قیمت ها را شاهد بودیم. مسلما در این بازار مثبت بیشتر شرکت های سرمایه گذاری هم از رشد قیمت زیر مجموعه ها ( افزایش ارزش خالص دارایی ها) بهره خواهند برد هم از فرصت استفاده کرده و قسمتی از سهام خود در برخی زیر مجموعه ها را واگذار و سود خوبی شناسایی خواهند کرد.

کاشی ساز ها و شرکت های کوچک بورسی با توجه به اقبال به نمادهای بزرگ تا حدودی از کانون تجهات خارج شده اند. در بین کاشی ساز ها فقط کسعدی و کحافظ مثبت بودند و سایر نمادها صف فروش داشتند.

در کانی های غیر فلزی نیز کسرا و کاذر و کسرام با فشار عرضه ها روبرو شدند.

قندی ها و غذایی ها با توجه به احتمال کاهش تورم و عدم افزایش نرخ محصولاتشان در سال جاری و حتی سال آینده گوشه نشین شده اند. مسلما با بهبود شرایط اقتصادی و ثبتا نرخ ارز این گروه شرایط سال قبل و امسال را تجربه نخواهند کرد.

در گروه ماشین آلات و تجهیزات تکمبا همچنان صف خرید دارد و فردا به 200 تومان خواهد رسید. ظاهرا بحث قرار داد شرکت با کشور عراق برای فروش کمباین با آن کشور جدی شده است.

منبع : پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب