چشم انداز سود آوری و ارزش خالص دارایی‌های “وتوسم”

تحلیل سهام
تحلیل سهام

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایران اکونومیست، مقایسه صورت وضعیت پورتفوی مرداد ماه و شهریور ماه سال مالی جاری “وتوسم“، حکایت از افزایش 22 میلیارد و 510 میلیون و 600 هزار تومانی ارزش سرمایه گذاری های شرکت های بورسی وتوسم دارد.

این در حالی است که وتوسم در پورتفوی شرکتهای خارج بورسی منتهی به شهریور ماه امسال، با واگذاری 210 هزار برگه از انواع اوراق مشارکت و اوراق اجاره زیانی 21 میلیارد تومانی را تجربه کرد.

یک محاسبه سر انگشتی بین این اختلاف ارزش سرمایه گذاری های بورسی و غیر بورسی شرکت مذکور نشان می دهد، عملکرد یک ماهه اخیر پرتفوی “وتوسم با رقم یک میلیارد و 510 میلیون و 600 هزار تومانتوانسته بازدهی مثبتی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

با نگاهی اجمالی بر صورت های مالی امسال شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، می توان به این نکته پی برد که جمع حقوق صاحبان سهام شرکت فوق در سال مالی جاری تقریبا ثابت و در حدود 531 میلیارد و 316 میلیون و 214 هزار تومان بوده است.

بنابراین با فرض ثابت ماندن این مقدار در 9 ماهه اول سال مالی جاری و استفاده از مازاد ارزش سبد داراییهای بورسی و غیر بورسی در ماه های مرداد و شهریور امسال می توان به ارزش تقریبی ارزش خالص داراییها یا همان NAVوتوسم در مدت زمان مذکور دست یافت که به ترتیب باید مقادیر تقریبی 300 تومان و یک ریال در مرداد ماه و 300 تومان و شش ریال برای شهریور ماه را برای هر سهم این شرکت حدس زد.

مطابق با اطلاعات دریافتی از بورس اوراق بهادار تهران، وتوسم در بیشترین رقم شاهد افزایش ارزش بازار مجموع سبد دارایی های بورسی خود به مبلغ 8 میلیارد و 150 میلیون و 300 هزار تومان  از بابت مالکیت 4.63 درصدی سهام شرکت نفت بهران بود.

البته در کنار هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، نقش افزایش ارزش بازار سهام شرکت های تامین مواد اولیه فولاد صبا نور، لابراتوار های دارویی رازک، فولاد مبارکه و داروسازی اسوه در این سودآوری ها پر رنگ بوده است.

در استراتژی های معاملات پرتفوی شهریور ماه سال جاری شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی، بیشترین تعداد سهام خریداری شده به ترتیب مربوط به شرکت های تامین مواد اولیه فولاد صبا نور، بیمه البرز،سنگ آهن گل گهر، سرمایه گذاری بانک ملی ایران ،کالسیمینو پتروشیمی جم می باشد.

در عین حال می توان مشاهده کرد که بیشترین تعداد سهام واگذار شده به ترتیب مربوط به حق تقدم سهام تامین مواد اولیه فولاد صبا نور و سینا دارو می باشد.

مطابق با گزارش حسابرسی نشده این شرکت بیشترین سود واگذاری ها در پرتفویوتوسم مربوط به فروش 367 هزار و 216 سهم داملران به قیمت یک هزار و 978 تومان و شش ریال بود که از این بابت توانست سودی 397 میلیون و 400 هزار تومانی را به چنگ آورد.

به این ترتیب می توان گفت که توجه به عملکرد مثبت ” وتوسم” از یک سو و وجود سرمایه گذاری بزرگی همچون پروژه ساختمانی خیابان برزیل در تهران ،فرض سرمایه گذاری دراین شرکت را برای سرمایه داران و سهام داران شیرین می سازد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).