ماینرها چند ماه بعد از هاوینگ بیت کوین می‌فروشند

داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می دهند که فروش گسترده بیت کوین لزوما پس از هاوینگ بیت کوین اتفاق نخواهد افتاد بلکه چند ماه به طول خواهد انجامید. 

کمتر از یک روز دیگر تا سومین رویداد هاوینگ بیت کوین مانده و جامعه رمزارز هنوز نتوانسته در این خصوص به اتفاق نظر برسد که قیمت این ارز دیجیتال بعد از هاوینگ بیشتر خواهد شد یا کمتر؟ با این حال، داده‌های درون زنجیره‌ای از هاوینگ‌های قبلی نشان می‌دهند که پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین احتمالا بلافاصله سقوط نخواهد کرد.

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهند که جستجوها برای هاوینگ در حال حاضر به بیشترین حد خود در طول تاریخ این ارز دیجیتال رسیده و جامعه رمزارز برآوردهای مختلفی در مورد حرکات قیمت پس از هاوینگ انجام داده است.

برخی تحلیل‌گران به فرضیه بازار کارا (Efficient Market Hypothesis) اشاره کرده‌اند که از این دیدگاه حمایت می‌کند که هاوینگ تاکنون تاثیر خود را بر قیمت بیت کوین داشته است و هاوینگ بیت کوین تاثیر چندانی روی رشد قیمت نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب کاهش قیمت آن شود. حتی یک نهنگ برجسته بیت کوین که با حساب توییتری Joe007 خود شناخته می‌شود اخیرا استدلال کرد که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ کاهش خواهد یافت.

داده‌های درون‌ زنجیره‌ای پیش از هاوینگ

داده‌های بلاک چینی که توسط شرکت تحلیل داده درون زنجیره‌ای کریپتوکوآنت (CryptoQuant) منتشر شده است نشان می‌دهد که ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان، پیش از هاوینگ، به فروش واحدهای بیت کوین‌ تازه تولیدشده تمایلی نشان نمی‌دهند. کریپتوکوآنت با استفاده از شاخص موقعیت ماینر (MPI) دریافت که طی سه ماه گذشته، ماینرها از فروش بیت کوین خودداری کرده‌اند.

شاخص موقعیت ماینر. منبع: CryptoQuant

اگر شاخص موقعیت ماینر بالاتر از 2 باشد نشان می‌دهد که ماینرها بیت کوین‌های خود را پس از استخراج می‌فروشند. اما اگر این شاخص منفی باشد نشان می‌دهد که ماینرها تا حد امکان تمایلی به فروش بیت کوین ندارند و ترجیح می‌دهند آن را جمع‌آوری کنند.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، شاخص موقعیت ماینر در دسامبر 2019 (آذر 98) اندکی بالاتر از 0 را نشان می‌داد و در ژانویه 2020 (دی 98) شروع به افت کرد. این شاخص در ماه فوریه 2020 (بهمن 98) به رقم منفی 0.5 رسید.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

ماینرها فورا نمی‌فروشند

از نظر تاریخی، ماینرهای بیت کوین عامل محرکی برای قیمت بیت کوین بوده‌اند زیرا آن‌ها عرضه‌کنندگان و تامین‌کنندگان واحدهای جدید بیت کوین در بازار هستند. ماینرها همچنین از جمله اولین گروه‌هایی هستند که با فروش و نقدکردن کوین‌های تازه تولیدشده برای جبران هزینه‌های عملیاتی و برق مصرفی، فشار فروش ثابتی در شبکه بیت کوین ایجاد می‌کنند.

بنابراین، احساسات ماینرها برای بازار حائز اهمیت است و چیزی است که سرمایه‌گذاران نیز به دقت مد نظر دارند. در سال 2017، هنگامی که قیمت بیت کوین به بیشترین حد خود، نزدیک 20,000 دلار رسید، شاخص موقعیت ماینر به سقف 3.9 رسیده بود که نشان می‌داد ماینرها در حال فروش کوین‌هایی بودند که ظاهرا تصور می‌کردند ارزشی بیش از حد پیدا کرده‌اند و به زودی افت خواهند کرد.

در بازار نزولی سال بعد، شاخص موقعیت ماینر از منفی 1 پایین‌تر رفت، یعنی ماینرها تا حد امکان از فروش بیت کوین در قیمت‌های پایین اجتناب می‌کردند.

داده‌ها نشان می‌دهند که در رویداد اول و دوم هاوینگ، ماینرها کوین‌های خود را بلافاصله نمی‌فروختند. پیش از این دو هاوینگ، شاخص موقعیت ماینر کمتر از 0 بود و با افزایش قیمت، شاخص موقعیت ماینر نیز افزایش می‌یافت. هنگامی که شاخص موقعیت ماینر چند ماه پس از هاوینگ از عدد 2 عبور کرد، قیمت سقوط کرد.

علاوه بر این، هنگامی که هاوینگ اول در نوامبر 2012 (آبان 91) اتفاق افتاد، ماینرها تا آوریل 2013 (فروردین 92) از روند صعودی استفاده کردند و پس از افزایش قیمت در نهایت شروع به فروش کوین‌های خود کردند.

میسون یانگ (Mason Yang)، مدیر ارشد استراتژی در کریپتوکوآنت طی مصاحبه‌ای اظهار داشت:

پس از دو هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین فورا افزایش پیدا نکرد، بلکه طی چند ماه افزایش یافت. اگر معامله‌گران می‌خواهند از ریسک‌های معاملاتی دوری کنند، مهم‌ترین مواردی که باید در نظر داشته باشند فعالیت نهنگ‌ها و ماینرها است و نه انتظار برای حرکات کوتاه‌مدت قیمت.

تغییرات شاخص موقعیت ماینر طی هاوینگ‌های قبلی بیت کوین. منبع: CryptoQuant

احتمال کم‌رنگ‌شدن نقش ماینرها در سال 2020

فضای رمزارزها از آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2016 به شکل قابل‌توجهی تکامل یافته است. داده‌های پلتفرم ارائه‌دهنده داده رمزارز، کریپتوکامپر (CryptoCompare)، نشان می‌دهد که در طول سال 2020، حجم معاملات روزانه به طور مداوم حداقل 10 برابر بیشتر از سال 2016 بوده است.

در سال 2016، حجم بیت کوین در صرافی‌ها به ندرت از 1 میلیارد دلار در روز فراتر می‌رفت، درحالیکه اکنون حجم معاملاتی بیش از 10 میلیارد دلار در روز به امری دائمی و همیشگی بدل شده است. همچنین مشاهده می‌کنید که در روز 30 آوریل (10 اردیبهشت) شاهد حجم معاملاتی بی‌سابقه‌ای پیش از هاوینگ بودیم.  

حجم کل معاملات در صرافی‌ها: منبع: CryptoCompare

بازارهای مشتقات رمزارز نیز رشد قابل‌توجهی داشته است. در طول ماه آوریل، در هر کدام از صرافی‌های بایننس، هواوبی، اوکی‌اکس، و بیت‌مکس بیش از 50 میلیارد دلار قرارداد آتی بیت کوین منعقد شد. این مسئله نشان می‌دهد که تاثیر حال حاضر ماینرهای بیت کوین نسبت به گذشته کمتر شده است. با این حال، آن‌ها هنوز هم باعث ایجاد فشار فروش در بازار بیت کوین هستند.

اخیرا مت دسوزا (Matt D’souza)، مدیرعامل شرکت بلاک‌ور سلوشنز (Blockware Solutions) طی مصاحبه‌ای اعلام کرد:

به نظر من، ما احتمالا شاهد اندکی افزایش قیمت پیش از هاوینگ و سپس اندکی کاهش قیمت پس از این رویداد خواهیم بود. در سال 2016، پیش از هاوینگ روند صعودی 80 درصدی را تجربه کرده بودیم در حالیکه فروش نزدیک به هاوینگ و روز هاوینگ به طور مداوم بیشتر می‌شد. طی 3 هفته بعد از هاوینگ قیمت به کف خود رسیده بود. بعد از آن، روند صعودی خیره‌کننده‌ای آغاز شد. این بار ما این روند صعودی را تجربه نکردیم اما در حال حاضر تقاضای خرید زیاد است. من فکر می‌کنم که قیمت به هنگام هاوینگ و بعد از آن به علت فروش گسترده افت خواهد کرد، با این حال، این فروش گسترده و افت قیمت کوچک‌تر و کم‌اثرتر خواهد بود زیرا روند صعودی چندانی نیز مشاهده نشده است.

بنابراین، فشار فروش ایجادشده توسط ماینرها درست پس از هاوینگ سال جاری احتمالا تاثیر چندان گسترده‌ای روی قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

بدیهی است که عملکرد گذشته هیچ تضمینی برای نتایج آینده نیست اما بهتر است این مسئله را در نظر داشته باشیم که ماینرها 1,800 بیت کوین (معادل حدود 18 میلیون دلار) در روز استخراج می‌کنند.

اهمیت جریان‌های ورودی صرافی‌ها

جریان‌های ورودی صرافی‌های رمزارز احتمالا بهتر می‌توانند اتفاقات مرتبط با هاوینگ را پیش‌بینی کنند. از آنجا که ماینرها پیش از فروش و نقدکردن کوین‌های خود باید آن‌ها را وارد پلتفرم‌های معاملاتی کنند، جریان‌های ورودی صرافی‌ها می‌توانند زودتر تغییرات قیمت و افت و خیز آن را پیش‌بینی کنند.

همانطور که در نمودار جریان‌ ورودی صرافی‌ زیر نشان داده شده است، قبل و بعد از سقوط بازار در 13 مارس (23 اسفند) و افت قیمت بیت کوین تا 3,750 دلار، جریان‌های ورودی صرافی‌ها افزایش یافته بود.

جریان کل ورودی بیت کوین به تمام کیف پول‌های صرافی‌ها. منبع: CryptoQuant

پس از سقوط پنجشنبه سیاه، نرخ جریان‌های ورودی نسبتا پایین باقی ماند زیرا نهنگ‌ها و ماینرها دیگر کوین‌های خود را از کیف پول‌هایشان به پلتفرم‌های معاملاتی منتقل نمی‌کردند. این مسئله نشان می‌دهد که آن‌ها احتمالا منتظر عملکرد قیمتی مشابه عملکرد قیمت دو هاوینگ قبلی بوده‌اند.

حرکات کوتاه‌مدت قیمت پس از هاوینگ هر چه که باشد، بسیاری افراد روندی نزولی برای قیمت بیت کوین بعد از این رویداد متصور شده‌اند، خصوصا در طولانی‌مدت. دسوزا در این خصوص توضیح داد:

به طور کلی، به نظر می‌رسد که ما در حال انتقال به یک بازار صعودی هستیم. از نظر تحلیل فاندامنتال، شرایط برای بیت کوین هرگز از این بهتر نبوده است. هودلرها در حال سرازیرکردن سرمایه به سمت بازار بیت کوین هستند. سرمایه‌های واردشده به بازار در توازن با فشار فروش، تاثیر فروش گسترده را خنثی کرده است.

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
  • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
  • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
  • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
  • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
  • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 8 فوریه، 19 بهمن

سرمایه‌گذاران سازمانی همچنان موضع صعودی خود را در خصوص بیت‌کوین حفظ کرده‌اند. اگرچه قیمت این ارز دیجیتال هنوز به سطح 10,000 دلار نرسیده است، اما در حال حاضر معاملات آتی…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 28 سپتامبر، 6 مهر

زمانیکه بیت‌کوین (BTC) به صورت عمودی شروع به افزایش قیمت می‌کند، دیگر فرصتی برای خرید باقی نمی‌ماند. در نتیجه معامله‌گرانی که این فرصت را از دست دادند پشیمان می‌شوند و…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 26 اکتبر، 4 آبان

سرمایه‌ی کلی بازار کریپتوکارنسی‌ها از نزدیک به سطح حمایت 200 میلیارد دلار بازگشت، که این نشانه‌ی مثبتی به حساب می‌آید. پولبک از کف قیمتی در تاریخ 23 اکتبر، به رهبری…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 22 آگوست، 31 مرداد

  در حال حاضر بازار کریپتوکارنسی‌ها تحت فشار قرار دارد چراکه سرمایه‌‌ی کلی بازار آن تا نزدیک به ۲۶۰ میلیارد دلار کاهش ‌یافته است. Mike Pompeo (وزیر امور خارجه ایالات‌…
بیشتر بخوانید