احتمال افت قیمت بعد از فرونشستن هیاهوی هاوینگ

بیت کوین که طی چند روز گذشته دچار افت قیمت شدید شده بود، هنوز به طور کامل از خطر دور نشده و احتمال دارد قیمت این ارز دیجیتال پس از فرونشستن هیاهوی هاوینگ روندی نزولی پیدا کند.

قیمت بیت کوین هفته گذشته به 10,000 دلار رسید اما طی روزهای شنبه و یکشنبه با افتی 2,000 دلاری به محدوده 8,100 دلار بازگشت. آیا پس از پایان یافتن حواشی و هیاهوی هاوینگ، قیمت این رمزارز برتر نیز دچار افت خواهد شد؟

کمتر از 6 ساعت دیگر تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده است. اما پس از این رویداد، بازار چه واکنشی نشان خواهد داد؟

عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

سقوط قیمت تا 7,900 دلار پس از هاوینگ؟

شرایط حال حاضر روند صعودی قیمت بیت کوین تا حد زیادی وام‌دار هیاهویی است که در جامعه ارزهای دیجیتال حول رویداد هاوینگ به راه افتاده است. با عبور از این رویداد، احتمال افت قیمت و متعادل‌شدن آن وجود دارد، مسئله‌ای که می‌تواند افرادی که دیر به صف خریداران پیوستند را متحمل ضرر کند.

نمودار 12 ساعته بیت کوین/تتر. منبع: TradingView

پیش از این پیش‌بینی شده بود که برای حفظ مومنتوم صعودی بیشتر، محدوده‌ کلیدی مقاومتی که باید حفظ شود بین 9,350 تا 9,400 دلار قرار گرفته است. با این حال، قیمت بیت کوین نتوانست این سطح را حفظ کند، که موجب لیکوئید شدن و از دست رفتن سرمایه در بسیاری از قراردادهای آتی شد. این کاهش سرمایه موجب افت 2,000 دلاری قیمت بیت کوین تا 8,100 دلار شد.

اما چگونه ممکن است این روند حتی پیش از هاوینگ شروع شده باشد؟

اگر به تاریخ بیت کوین نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که دو هاوینگ قبلی نیز ساختارهای مشابهی داشتند. نه تنها برای بیت کوین، بلکه برای لایت کوین نیز، که از نظر ارزش کل بازار در رتبه هفتم قرار دارد، چنین روندی تکرار شده بود. در تمام این هاوینگ‌ها، قیمت پیش از رویداد هاوینگ به اوج خود رسیده بود.

توجه: هر هفته 2 تا 3 بار تحلیل‌ تکنیکال 10 ارز دیجیتال برتر در بورسینس ترجمه و منتشر می‌شود. جدیدترین تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال را در این دسته بخوانید.

راهنمای سایت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال:

نمودار یک‌روزه بیت کوین/دلار. منبع: TradingView

هاوینگ قبلی بیت کوین در سال 2016 ساختاری مشابه دارد. با این حال، این مسئله را نیز باید در نظر داشت که روند صعودی طی‌شده پیش از هاوینگ 2016 بیت کوین بسیار قدرتمندتر از روند صعودی حال حاضر این ارز دیجیتال بود. همانطور که در نمودار نشان داده می‌شود، قیمت در سال 2016 چند هفته پیش از رویداد هاوینگ به اوج خود رسیده بود.  

مشابه شرایط حال حاضر، قیمت بیت کوین در آستانه این رویداد به شدت سقوط کرد و از 763 دلار به 525 دلار رسید.

مسئله مهم دیگر این است که قیمت در طول هاوینگ حرکت چندانی نداشته و مدتی پس از آن به روند خود ادامه داده است.

آیا چنین بازگشتی بد است؟ خیر، بازار طی تنها چند هفته شاهد رشدی بیش از 160 درصد بوده است. روندهای بازگشتی و اصلاحی برای رشد پایدار بسیار ضروری هستند. خصوصا هنگامی که هیاهوی هاوینگ پایان بگیرد، تثبیت و اصلاح محتمل خواهند بود و قیمت بیت کوین را متعادل خواهد کرد.

افت ارزش کل بازار رمزارز به زیر 250 میلیارد دلار

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

ارزش کل بازار رمزارز در روندی نزولی در حال عبور از سطوح 258 و 246 میلیارد دلاری است. این مسئله چندان خوشایند نیست، زیرا ظاهرا با روندی بازگشتی روبرو هستیم که پیش از صعود مجدد به سطوح پایین‌تری خواهد رسید.

انتظارات کوتاه‌مدت برای ارزش کل بازار رمزارز مشابه بیت کوین است و با افت 19 درصدی ارزش کل بازار طی تنها چند ساعت، احتمال رسیدن ارزش کل بازار به محدوده 246 تا 250 دلاری وجود دارد. اگر محدوده 246 تا 250 میلیون دلاری به عنوان مقاومت عمل کند، احتمال افزایش مومنتوم نزولی بیشتر می‌شود.

سطوح بالقوه حمایت که باید مد نظر داشت، همانطور که در نمودار مشخص شده است، 220 میلیارد دلار و همچنین محدوده 205 تا 210 میلیارد دلار هستند.

افت 19 درصدی ارزش کل بازار آلت کوین‌ها

نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار آلت‌ کوین‌ها. منبع: TradingView

ارزش کل بازار آلت‌ کوین‌ها نیز با فروشی گسترده 19 درصد افت کرد. مشابه‌بودن درصد افت ارزش کل بازار رمزارز با ارزش کل بازار آلت‌ کوین‌ها (19 درصد) نکته جالبی است؛ این یعنی آلت کوین‌ها در رقابت با بیت کوین به عنوان جفت ارز قدرت خوبی از خود نشان داده‌اند.

به طور معمول، آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین افت بیشتری داشته‌اند، به این معنی که ارزش کل بازار آلت کوین‌ها باید نسبت به ارزش کل بازار رمزارز افت بیشتری داشته باشد.

هنگامی که بیت کوین افت قیمتی چشمگیر را تجربه می‌کرد، جفت ارزهای بیت کوین در حال پیش‌گرفتن روندی صعودی و به دست آوردن ثبات و تعادل قیمت خود بودند. این مسئله می‌تواند حاکی از احتمال افزایش قیمت آلت کوین‌ها طی ماه‌های آینده پس از فرونشستن هیاهوی هاوینگ باشد.

ارزش کل بازار آلت کوین‌ها در سطح حمایت مهمی، بین 70 تا 73 میلیارد دلار، قرار گرفته است. اگر این سطح حفظ شود، احتمال رسیدن قیمت به 80 و 86 میلیارد دلار وجود دارد.

با این حال، اگر ارزش کل بازار آلت‌ کوین‌ها از این حمایت پایین‌تر برود، رسیدن ارزش کل بازار آلت کوین به 65 تا 67 میلیارد دلار محتمل است.

سناریوی صعودی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی صعودی بیت کوین/تتر. منبع: TradingView

سناریوی صعودی مشخص است. منطقه‌ای که باید به عنوان حمایت حفظ شود بین 8,200 تا 8,400 دلار است. تا زمانی که این سطح به عنوان حمایت باقی بماند، ممکن است روندی صعودی شکل بگیرد.

مقاومت بعدی در محدوده 8,800 دلار قرار دارد، محدوده‌ای که پس از سقوط دو روز پیش به عنوان مقاومت عمل کرده است. عبور از این مقاومت می‌تواند احتمال رسیدن قیمت به 9,300 تا 9,500 دلار را افزایش دهد.

با این حال، احساسات بازار را نیز باید در نظر داشت. هفته گذشته، اکثر معامله‌گران انتظار داشتند قیمت از 11,000 دلار عبور کند. اما، اکنون انتظارات به سمت ۶,۰۰۰ دلار بازگشته است. بنابراین، اندکی افزایش فشار و رسیدن به محدوده‌ای بین 9,300 و 9,500 دلار محتمل‌تر از افزایش مومنتوم در روند نزولی است.

اما با توجه به رویداد قریب‌الوقوع هاوینگ، بی‌ثباتی و نوسانات قیمت قطعا می‌تواند معامله‌گرها را دچار مشکل کند.

سناریوی نزولی بیت کوین

نمودار چهارساعته سناریوی نزولی بیت کوین/تتر. منبع: TradingView

اگر قیمت بیت کوین نتواند از سطح مقاومت فعلی، یعنی 8,800 دلار، عبور کند، احتمال قوت‌گرفتن روند نزولی بیشتر خواهد شد.

حفظ سطح حمایت بین 8,200 تا 8,400 دلار بسیار مهم است. در صورتی که این سطح حفظ نشود، سطوح حمایت بعدی بین 7,400 تا 7,700 دلار خواهند بود.

از بازاری که در آستانه هاوینگ است چه انتظاری می‌توان داشت؟ نوسان و بی‌ثباتی. اما پس از افت قیمت اخیر، وقوع یک روند صعودی که موقعیت‌های شورت قراردادهای آتی بیت کوین را غافلگیر کند چندان دور از انتظار نخواهد بود.

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
  • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
  • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
  • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
  • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
  • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 21 دسامبر، 30 آذر

اگرچه در طول سقوط اخیر، بیشتر کریپتوکارنسی‌های اصلی به زیر سطوح حمایت خود شکسته شدند، اما بیت‌کوین که بطور غیرقابل انکاری رهبر بازار به حساب می‌آید همچنان قدرت خود را…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 25 جولای، 3 مرداد

جامعه‌ی کریپتو پس از آنکه دونالد ترامپ (رئیس ‌جمهور آمریکا) در توییتی علیه کریپتوکارنسی‌ها انتقاد کرد، به چند بخش تقسیم شد. برخی بر این باور بودند که انتقادهای ترامپ می‌تواند…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 29 جولای، 7 مرداد

عدم اطمینان نسبت به قانون‌گذاران، شروع روند صعودی جدید را به تعویق انداخته است. با این حال بهبود اصول بنیادی، طبقه‌ای جدید را به زیر طبقه‌ی چند کریپتوکارنسی اصلی ایجاد…
بیشتر بخوانید

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال – 16 سپتامبر، 25 شهریور

ارز دیجیتال Libra فیس‌بوک، همچنان از سمت قانون‌گذاران و بانک‌های مرکزی در سراسر جهان با مخالفت‌های بسیاری رو به رو است. Bruno Le Maire (وزیر دارایی فرانسه)، بیان کرد که…
بیشتر بخوانید