علت روند نزولی سهام گروه پالایشی در این روزهای مثبت بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اعلام خبر توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 طی روز گذشته شاهد آغاز موج جدیدی از تحلیل ها و دیدگاه های اقتصادیون در ارتباط با بازارهای مختلف به ویژه بازار سرمایه و ارز بودیم بطوریکه اکثر قریب به اتفاق کارشناسان بر این باورند که اولین تأثیر این امر بر بازار ارز و سپس بازار سرمایه خواهد بود بطوریکه در بازار ارز شاهد نزول و در بورس شاهد صعود قیمت ها خواهیم بود هرچند که بورس اوراق بهادار در بدو انتشار خبر توافق هسته ای طی معاملات دیروز توانست روز رویایی و بیاد ماندنی را برای سرمایه گذاران رقم بزند که البته سهامداران گروه های پتروشیمی، بانکی و خودرویی نسبت به دیگر اهالی بورس شادمان تر بودند.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز اما طی معاملات روز گذشته، بازار سرمایه نشان داد که هم اکنون میزبان سهامدارانی است که جو روانی تأثیر چندانی بر تصمیم گیری آنها ندارد و اغلب، تحلیل سرلوحه فعالیت های آنان است چراکه در بازار پر از اخبار مثبت و قابل توجه روز گذشته سهام شرکت هایی با روند نزولی همراه بودند که پیشتر به عنوان لیدر بورس و از جمله سهام پرمتقاضی محسوب می شدند که از شاخص ترین آنها می توان به گروه پالایشگاهی و سهام شرکت های فعال آن نام برد که این موضوع نشان از آگاهی بازار سرمایه از نکته ای در این گروه دارد که مانع هجوم سرمایه گذاران به جهت خرید سهام آنها شده است.

در همین راستا یک کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سؤال خبرنگار بورس نیوز مبنی بر علت روی گردانی فعالان بازار سرمایه از گروه پالایشی بورس، اظهار داشت: سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار طی ماه های اخیر مبنای تصمیم گیری برای خرید سهام یک شرکت را اغلب بر پایه میزان پی بر ای سهم و نیز ارزش جایگزینی قرار داده بودند که این موضوع به تبع افزایش قابل توجه نرخ دلار امری منطقی و معقول به نظر می رسید اما این امر آنقدر ذهن بازار را درگیر خود کرد که این تحلیل در کنار به وجود آمدن جو روانی مثبت در یک صنعت منجر به افزایش تقاضا و گم شدن تحلیل در سهام شرکت های فعال آن صنعت شد تا جایی که قیمت سهام این شرکت ها در بورس از ارزش جایگزینی خود عبور کردند و از سهام پرپتانسیل به سهام گران قیمت تبدیل شدند.

احمد شاکری افزود: متأسفانه برخی سهام شرکت های پالایشی جزو آن دسته از سهامی می باشند که در هیاهو و هیجانات رشد قیمت دلار ارزش واقعی خود را در بورس گم و از ارزش جایگزینی عبور کردند و هم اکنون که بحث توافقات در موضوع هسته ای به میان آمده، بازار متوجه این امر شده است.

وی ادامه داد: با کاهش تحریم ها انتظار داریم که قیمت نفت و دلار کاهش یابد و این شرکت ها که تا روز گذشته از محل فروش صادراتی خود و تسعیر ارز درآمدزایی قابل قبول داشتند از این پس این موضوع را کم رنگ تر در صورت های مالی خود مشاهده کنند هرچند که در درازمدت سرمایه گذاری در سهام این شرکت ها می تواند سود منطقی را نصیب سرمایه گذاران نماید.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سهام شرکت های فعال در گروه پتروشیمی و دورنمای این صنعت با توجه به رشد قیمت هایی که اغلب سهام این شرکت ها تجربه کرده اند، افزود: شرکت های پتروشیمی هم مصرف داخلی دارند و هم صادرات محصول، همچنین با توجه به احتمال باقی ماندن خوراک این صنعت در همان نرخ های قبلی به نظر می رسد با برداشته شدن تحریم ها اقبال بازار به این صنعت بیشتر و روند سودآوری آنها نیز مطمئن تر شود.

شاکری در پایان با بیان این مطلب که بازار در آینده ای نزدیک به ثبات نسبی خواهد رسید، یادآور شد: به نظر می رسد با کاهش تحریم ها و ایجاد ثبات در بازارهای موازی روند حرکتی شاخص بورس نیز منطقی تر شده و هیجانات مثبت و منفی که طی ماه های اخیر در بورس به وجود می آمد، کاهش یابد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب