تعادل قیمت‌ها در بازار بورس یکشنبه 14 مهر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 92.07.14 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 327 واحد رشد به رقم 50856 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 225 واحد مثبت عدد 123038 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 335 واحد صعود به رقم 66997 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 3161 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز پالایش نفت بندرعباس با 110 واحد افزایش شاخص، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 76 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز تعادل در روند معاملات اکثر صنایع را در بر گرفت و داد و ستد سهام طی هفته جاری در حالی انجام می شود که قیمت اکثر سهم ها در محدوده رنج واقع شده است، یعنی قیمت ها بین یک سقف و کف در نوسان هستند و برای شروع روند جدید باید منتظر شکست این سقف یا کف قیمتی در سهم ها بود.

زمانی هایی که این فضا در تالار شیشه ای حاکم می شود، سهامداران بیشتر در انتظار آن هستند که الگوی قیمت سهام تکمیل شده و در نتیجه با افزایش حجم معاملات خود را از حالت رنج قیمتی برهانند.

از جمله صنایعی که می توان گفت چنین فضایی را در حال حاضر تجربه می کنند، می توان به خودرو، سیمان، بانک و پتروشیمی و نیز تعداد زیادی از سرمایه گذاری ها اشاره کرد.

اهالی تالار یادآور می شوند که در این شرایط رفتارهای نوسان گیری در بازار بیشتر دیده می شود و به دنبال آن روندهای یکی دو روزه مثبت و منفی و حرکت های مقطعی در نمادها افزایش می یابد.

بدین ترتیب در میان گروه ها امروز برخلاف روز قبل خودرویی ها معاملات به نسبت بهتری را شاهد بودند، به نحوی که هر چند از ابتدای روز نیز تقاضای مناسبی برای سهم ها وجود داشت، اما به مرور و با گذشت زمان روند قیمت ها قدرت بیشتری را در اختیار گرفت و در نهایت منجر به تشکیل صف های خریداران شد.

در رأس این گروه دو غول خودروساز معاملات پرحجمی را نظاره گر بودند و در هر یک از دو نماد “خودرو” و “خساپا” صف دو و نیم میلیونی خرید سهام از قدرت بالای خریداران این دو سهم حکایت داشت.

به دنبال آنها نیز سهام شرکت زامیاد رفته رفته پرقدرت تر شد و خزامیا پس از معامله حدود 9 میلیون سهمی معاملات خود را با تداوم صف خریداران پایان داد.

در میان فرآورده های نفتی اما امروز روندی برعکس حاکم بود. به نحوی که به جز دو نماد شاوان” و “شرانل که با پایداری تقاضای خرید سهم، تا پایان روز جاری در حداکثر قیمت مجاز روزانه مورد معامله قرار گرفتند، مابقی سهم ها متعادل بودند و به تدریج با تضعیف روند معاملاتی خود همراه شدند، هرچند سهم های این گروه در ابتدای صبح روندی پرقدرت را دنبال کردند. کاهش قدرت آنها بگونه ای بود که قیمت آخرین معاملات سهم های گروه پایین تر از قیمت ثبت شده پایانی بود.

شبریز نیز در حال حاضر به عنوان ضعیف ترین سهم طی چند روز اخیر امروز نیز مورد داد و ستد قرار گرفت.

پتروشیمی ها نیز همانند روزهای گذشته به دو دسته تقسیم شدند. بطوریکه نمادهای منفی و ضعیف روزهای قبل، امروز قوی تر ظاهر شده و آنهایی که پیش از این قوی بودند، امروز با تضعیف روند مواجه گردیدند. به عنوان مثال سهام دو شرکت پتروشیمی خراسان و کرمانشاه قوی تر از سایر نمادهای پتروشیمی مورد معامله قرار گرفتند و در مقابل شیران” و “پارسان نسبت به مابقی هم گروهی هایشان بی رمق بودند.

هرچند به اعتقاد اهالی تالار به نظر می رسد بازدهی گروه پتروشیمی طی یک ماه آتی و با توجه به انتظار از گزارش های آنها مثبت باشد. توقف نماد معاملاتی “شاراک در اواسط معاملات روز جاری جهت ارایه تعدیل با اهمیت سود هر سهم نیز بر این ادعا گواهی می کند و در حالی به نظر می رسد که تعدیل مثبت و پوشش مناسب بودجه برآوردی دلیل این توقف نماد باشد که سهام پتروشیمی اراک طی دو سه روز اخیر اقبال خوبی را شاهد نبود.

امروز سیمانی ها نیز با عرضه سنگین سهام و عرضه صف های خرید در برخی نمادها همراه شدند، هرچند سرمایه گذاران معاملات خوبی را از تمامی سهم های سیمانی نظاره کردند.

سفارس در این گروه هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر قدرت در صدر قرار داشت و در حالی صف میلیونی خریداران آن در ابتدا واگذار شد که دوباره در سقف قیمتی مجاز روزانه متقاضیان این سهم به صف نشستند.

گروه روی نیز همچنان معاملاتی پرقدرت داشت، اما در مقابل حجم عرضه سهام در نمادهای آن سنگین بود. سهامکروی” و “کاما نیز در حالی ابتدای صبح صف خرید داشتند که در نهایت با عرضه سهامداران رو به رو شدند.

در پایان روز تعادل در این گروه نیز همچون سایر صنایع و گروه ها قابل مشاهده بود.

هرچند خبرها حاکی از آن است که گروه مذکور پوشش مناسبی را در روند تولید و فروش و تحقق سودآوری داشته و به احتمال زیاد عملکرد مثبتی نسبت به گزارش های سه ماهه نخست امسال از آنها مشاهده شود.

کاشی و سرامیکی ها نیز در حالی امروز در اکثر نمادها تقاضای خوبی را از سوی خریداران سهام به خود دیدند که بازار انتشار اخبار مطلوبی را نسبت به گزارش های 6 ماهه آنها انتظار می کشد. از این رو برخی سهم های کاشی و سرامیک در سقف قیمت ها معامله شدند.

در مجموع تالار شیشه ای معاملاتی متعادل را در برآیندی مثبت پیگیری کرد و شاخص کل نیز توانست به کانال 67 هزار واحدی صعود کند.

به اعتقاد اهالی تالار روند متعادل بورس در محدوده رنج قیمتی سهام تا زمان انتشار گزارش عملکرد میان دوره ای شرکت ها ادامه خواهد یافت تا بر مبنای گزارش های اعلامی آنها، سرمایه گذاران روندی جدید را برای بورس و صنایع مختلف آن برگزینند.

در پایان این گزارش می افزاید، معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون با رشد زیر یک درصدی قیمت ها پیگیری می شود و پیش بینی معامله گران از بهای سکه تحویل دی ماه به یک میلیون و 56 هزار تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر دلار آمریکا به بهای 3065 تومان و هر سکه تمام بهار آزادی به قیمت 985 هزار تومان خرید و فروش می شود.

به نظر می رسد پیرامون قیمت دلار اتفاق نظری به وجود آمده تا بهای این ارز به زیر محدوده سه هزار تومانی کاهش نیابد و به طور قطع تحقق این امر برای شرکت های صادراتی بورسی نوید بخش روزهای بهتری خواهد بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب