وظیفه بانک مرکزی تعیین نرخ دلار نیست

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا و دلار

امروز دلار چند؟ سکه چند؟ شاید این جمله که حتی به کار من وشما نمی آید این روزها از دهان خیلی از اطرافیان، به گوش خورده باشد در شرایطی که با تغییر و تحولات سیاسی در کشور، با افت آن در بازار مواجه بودیم ناگهان سخنان رئیس کل بانک مرکزی درمورد اینکه نرخ فعلی دلار حدود 3 هزارتومان در کف بازار است، همه چیز را به هم ریخت.تعیین نرخ دلار

در شرایطی که بازار مقاومت خود را برای نگه داشتن قیمت دلار به بالای 3 هزار تومان از دست داده بود و نرخ طلا، سکه و ارز هر روز با کاهش چشمگیری روبه رو بود ناگهان یک اظهار نظر، آن هم از طرف یک مقام مسئول همه معادلات را مبنی بر کنترل ارز به هم ریخت.

تعدادی از اقتصاددانان اعتقاد دارند که قیمت بالای دلار خوب است چون برای صادرات سود دارد و تعدادی دیگر هم می گویند قیمت دلار بالاست و این بالا بودن به ضرر اقتصاد کشور چون ارزش پول ملیی را پایین آورده است.

معمولا بازار نرخ خود را برای طلا و ارز تا دم دمای ظهر اعلام می کند که بعد از حضور رئیس جمهور کشورمان در مجمع جهانی سازمان ملل و گفتگوی سیاستمداران ایرانی و آمریکایی،این نرخ در طول روز در بازار لحظه به لحظه با نوسان همراه شد تا جایی که حتی دلار به زیر ۳ هزارتومان رسید و بسیاری از دلالان و واسطه ها را نگران کرد.

سخنان رئیس کل بانک مرکزی که ترمزی برای روند نزولی کاهش نرخ دلار و طلا بود با واکنش بسیاری از اقتصاددانان و حتی مسئولان امر مواجه شد تا جایی که از وی خواسته شد سالی یکبار به اظهار نظر در مورد شرایط اقتصادی کشور بپردازد.

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه از رئیس کل بانک مرکزی انتظار نداشته که درباره نرخ ارز و کف یا سقف آن مصاحبه و گفت و گو کند تأکید کرد که بخش عمده صادرات کشور مبتنی بر واردات است از این رو اگر مواد اولیه کالای صادراتی با نرخ ارز پایین تری وارد شود مشوق صادرات است که هم اشتغال، صادرات و تولید را افزایش می دهد. احمد توکلی نماینده تهران وعضو شورای پول و اعتبار هم با نوشتن نامه ای اعتراض خود را به این اظهار نظر نشان داد.

ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی نیز در واکنش به اظهارات ارزی سیف یادآور شد که کسی حق ندارد جلوی کاهش قیمت ارز و سکه را بگیرد و باید قیمت ها به وضعیتی برسد که مردم بتوانند مسکن، کالاهای اساسی و حتی سکه و ارز را با نرخ واقعی آن خریداری کنند و این که یک دفعه قیمت ارز از هزار تومان به ۳ هزار تومان برسد اتفاق قابل قبولی نیست.

از طرف دیگر یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم با انتقاد از سخنان اخیر ارزی رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد؛نباید کف و سقف نرخ ارز از طرف مسئولان اعلام شود.

حال با در نظر گرفتن نظرات در قبال کاهش نرخ ارز در کشور این نکته که مجلس، دولت و قوه قضاییه باید در کنار هم برای تثبیت وضعیت اقتصادی و به دنبال آن رسیدن قیمت ارز و سکه به نرخ واقعی و نه کذایی تلاش کنند و در این مسیر اجازه ندهند کسی جلوی کاهش قیمت ارز و سکه را بگیرد تا نرخ ها به قیمت واقعی خود نزدیک شده و مردم با آرامش به زندگی بپردازند حائز اهمیت است.

براین مبنا مهمتر از کاهش نرخ ارز برای فعالان اقتصادی ثبات نرخ است که به نظر می رسد دولت باید بر روی آن تمرکز کند.

باقی ماندن نرخ ارز به بالای ۳ هزارتومان ودر زمانی افزایش آن به بالای این رقم و مقاومت بازار در مقابل کاهش نرخ و واکنش ها به نظر رئیس کل بانک مرکزی ادامه دارد .

براین اساس نمایندگان مجلس تاکید دارند نرخ ارز می تواند تا ۲۴۵۰ تومان ، ومطابق با نرخ تعیین شده در بودجه کاهش یابد و این امر با تدبیر دولت، به جای تعیین سقف و کف بازار میسر است.

وظیفه بانک مرکزی تعیین نرخ دلار نیست

محمد رضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با جام جم آنلاین با اشاره به اینکه در قضیه تعیین نرخ دلار بانک مرکزی نباید دخالت می کرد گفت:اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی یک نوع مداخله در بازار ارز است و هیچ جایگاهی در رویکرد بانک مرکزی ندارد چون نرخ دلار بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و نمی توانیم عددی برای آن تعیین کنیم و دامنه سقف و کف براساس روشهای محاسباتی در نظر گرفته می شود.

وی بابیان اینکه در بودجه نرخ ارز ۲۴۵۰ تومان است افزود: بانک مرکزی وظیفه اش ارتقا و افزایش پول ملی است و نباید در شرایطی که قیمت دلار رو به کاهش است رئیس کل ،اینگونه اظهار نظر کند.

نماینده کرمان گفت: بانک مرکزی باید بین چند نرخی ها به یک نرخ واحد برسد یعنی اگر دلار در حال نزدیکی به نرخ بودجه است باید خوشحال باشد چون دو نرخی شدن ارز فساد و رانت را بوجود می آورد.

وی در مورد ضرر و زیان به صادر کننده و وارد کننده با کاهش یک باره نرخ ارز گفت: معتقدیم ارزش پول ملی باید رشد کند وعرضه و تقاضا مشخص کننده نرخ ارز باید قرار گیرد.

نرخ واقعی دلار کمتر از ۳ هزار تومان است

مسعود میر کاظمی رئیس کمیسیون انرژی نیز در واکنش به اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی، که روند کاهش نرخ ارز را تحت الشعاع قرار داد گفت:وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی، ایجاد ثبات در بازار است تا شرایط را برای سرمایه گذاری و کسب و کار و در عین حال تک نرخی شدن ارز فراهم کند.

وی با تأکید براینکه متاسف از این اظهارات به دلیل نداشتن ادله منطقی است گفت: بنظر می رسد دولت باید به دنبال تک نرخی شدن دلار باشد چون درشرایط فعلی کالا در بازار به نرخ مرکز مبادلات نیست بلکه به نرخ بازار عرضه می شود.

وزیراسبق نفت با بیان اینکه به جای کاهش شاهد رشد قیمت کالاها هستیم و این امر فشار به مردم وارد می کند افزود:بنظرمی رسد دولت باید کارشناسی تر صحبت کند و یا حتی یک مدت صحبت نکند و اول اطلاعات بگیرد و بعد برنامه ریزی کند.

نماینده تهران در مورد عدد واقعی دلار در کشور گفت:عددی که در بودجه آمده واقعیت بازار است لذا باید دلار به کمتر از ۳ هزار تومان برسد براین اساس رئیس بانک مرکزی هم باید خود را مسئول بداند که به سمت تک نرخی ارز حرکت کند.

دلار تک نرخی به نفع اقتصاد است

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز در مخالفت با نظرات رئیس کل بانک مرکزی گفت: باید بحث تعیین نرخ ارز در شورای پول و اعتبار مورد مشورت قرار گیرد و بعد در این مورد اظهار نظر شود چون این رفتار برای نظام ارزی کشور بهتر است.

نماینده شاهین شهر با اشاره به اینکه چنین اظهار نظراتی نشان می دهد که دولت به دنبال ثبات قیمت ارز نیست تأکید کرد:مهمترین موضوع برای تولید کننده ،وارد کننده و عرضه کننده ثبات نرخ ارز است که با این تلاطم در بازار،تمامی معادلات برای معامله به هم می ریزد و جز دلالان کسی از این امر منتفع نمی شود.

وی بهترین قیمت برای دلار در کشور را مبلغ ۲۴۵۰ که در بودجه ذکر شده دانست و گفت: بهترین شیوه برای اقتصاد کشور، رسیدن به دلار تک نرخی است که به نفع اقتصاد و مانعی برای رانت خواران و مفسدان است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تک نرخی شدن دلار, قیمت واقعی دلار چقدر است

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب