خلاصه رویدادها و اخبار بورس روز دوشنبه 4 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز 4 آذر 92، با رشد 1164 واحدی روبرو شد و از کانال 81 هزار واحد نیز عبور کرد تا در دو روز کاری از دو قله ای 80 و 81 هزار واحد عبور کرده باشد. این نماگر مهم بازار بورس با عبور از قله ی 81 هزار واحد آماده فتح 82500-83000 واحد می باشد .تحلیل گران تکنیکال معتقدند شاخص ‏تا پایان سال بیش از 98 هزار واحد نیز رشد خواهد کرد.

نماد معاملاتی تاپیکو با 130 و اخابر با 120 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 266 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 708.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وتجارت با 75.6 میلیارد تومان و خبهمن با 51.4 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز هم طبق پیش بینی ها با رشد بسیار خوبی همراه شد. گفته می شود با توجه به افت قیمت ها در بازارهای موازی از جمله بازار مسکن، طلا و ارز مردم برای خرید سهام هجوم آورده اند و با توجه به خوشبینی نسبت به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور بدون ترس به خرید سهم پرداخته اند که این موضوع باعث افزایش نقدینگی در بورس و رشد قیمت ها خواهد شد. در این شرایط  مسئولان باید به فکر عرضه اولیه های بیشتری در بازار باشند تا عطش احتمالی برای خرید گرفته شود.

بازار مسیر خود در شش ماهه آینده را ترسیم کرده است و امیدواریم در طی این مسیر منطقی حرکت کند و از هیجانات دوری شود. بعد از به توافق رسیدن ایران با 5+1 دلار به زیر 2900 تومان سقوط کرده است و مسلما دولت نیز مایل نیست نرخ آن به یکباره به 2700 و کمتر برسد و به همین دلیل احتمالا آن را در کانال 2800 تومانی مدیریت خواهد کرد. افت نرخ دلار ممکن است تا حدودی برخی گروه های صادرات محور  را تحت تاثیر قرار دهد. به هر حال ما نیز نباید از یک طرف انتظار لغو تحریم ها را داشته باشیم از یک طرف نیز انتظار داشته باشیم دلار کاهشی نباشد.

همانطور که قبلا نیز بارها ذکر کرده ایم آنچه که به نفع شرکت های صادراتی می باشد افزایش نرخ دلار ( در مقابل افزایش تحریم ها) نیست، آنچه به نفع آنها می باشد کاهش تحریم ها، افزایش تولید و افزایش صادرات می باشد و مسلما در میان مدت و بلند مدت اثرات مثبت کاهش تحریم ها بسیار بیشتر از اثرات مثبت افزایش نرخ دلار می باشد. شرکت های واردات محور از جمله خودرویی ها و دارویی ها و شرکت هایی که نیاز به تجهیزات برای افتتاح طرح های توسعه ای دارند نیز از دو جهت با شرایط خوبی روبرو هستند ، کاهش نرخ دلار و تسهیل در واردات، آنها را با وضعیت خوبی روبرو خواهد ساخت.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی سخنگوی بان کی مون در رابطه با توافق هسته ای ایران گفته :دبیر کل سازمان ملل از توافق هسته ای اولیه به ‏گرمی استقبال کرده و گفته که توافق هسته ای بین ایران و 5+1 می تواند برای خاور میانه تاریخی باشد. وی خاطر ‏نشان کرده که همه طرف ها باید برای ایجاد اعتماد متقابل و فراهم کردن امکان ادامه مذاکرات به منظور بسط دامنه ‏این توافق اولیه تلاش کنند.

جان کری هم گفته حالا بخش سخت کار آغاز شده است و ماه اکنون تلاش می کنیم تا به توافقی همه جانبه دست ‏یابیم.

در خبر دیگر وزیر خارجه فرانسه از تشکیل نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای بحث در مورد لغو تحریم ایران طی هفته های ‏آینده خبر داده و گفته: اتحادیه اروپا احتمالا در ماه دسامبر(10 آذر تا 10 دی) برخی تحریم ها علیه ایران را لغو خواهد ‏کرد.

حسن روحانی سه شنبه شب پس از اخبار ساعت 21 شبکه یک سیما با شرکت در یک گفت و گوی تلویزیونی گزارشی از ‏عملکرد 100 روزه ابتدایی دولت ارائه می کند‎.‎

در بازار داخلی چه خبر بود؟

این روزها عامل تغییرات و تحولات در بازار دو مورد است: یکی توافق هسته ای و دیگری تغییرات نرخ ارز که البته عامل دوم از عامل اول نشات گرفته است.

در خودرویی ها که از لغو تحریم ها و کاهش نرخ ارز خوشحال هستند شاهد ادامه اقبال ویژه به آنها بدیم. خبهمن صف خود را داد ولی مجددا صف خرید شد. با وجود خبر لغو تحریم های صنعت ، موضوع افزایش نرخ خودرو به حاشیه رانده شده است. مسلما ‏حضور خودروسازان خارجی در ایران و بهبود تولید ، خودروسازان را خود بخود از افزایش نرخ خودرو منصرف خواهد کرد.‏

در این گروه خبر رسیده که شرکت‌های خودروسازی پژو و رنوی فرانسه از لغو تحریم خودرویی ایران استقبال کرده اند و از آمادگی خود برای گسترش ‏حضور در بازار ایران خبر داده اند که خبر بسیار خوبی ست. مسئولین صنعت خودرو ضمن اظهار خوشحالی از لغو تحریم های صنعت اشاره کرده اند که در صورت لغو تحریم های بانکی شرایط گروه مثبت ارزیابی خواهدشد.

بانکی ها روز پر عرضه ای داشتند و این البته در گروهی همچون بانکی ها که همواره بعد از یکی دو روز صف خرید ‏افزایش عرضه های شدیدی داشته اند چیز عجیبی نیست. توصیه این است به سهام این گروه با دید بلند مدت نگاه ‏کنید‏. ثبات اقتصادی و افزایش مبادلات بانکی بین ‏ایران و کشور های خارجی و رفع تحریم سوئیفت این گروه را به جایگاه ‏واقعی خود خواهد رساند. این عامل انتظارات از ‏این گروه جهت رشد سودآوری را افزایش می دهد.‏

در مورد بانک تجارت که معاملات سنگینی را تجربه کرد شنیده‌ها حاکی از این است که  تمام دارایی‌های خارج از ‏کشور این بانک آزاد شده و همچنین به میزان 140 تا 200 درصد افزایش سرمایه دارد.‏

با لغو تحریم های صنعت پتروشیمی  پتروشیمی های با درصد مقدار صادرات بالاتر با اقبال بیشتری روبرو خواهند شد. افت ‏احتمالی قیمت دلار ممکن در کوتاه مدت سهام گروه را تحت تاثیر قرار دهد خیلی ها نگران کاهش احتمالی نرخ دلار در این گروه هستند ولی مسلما لغو تحریم ها و بهبود روند و تولید و ‏فروش ‏می تواند اثرات منفی دلار را جبران نماید و حتی از محل افزایش فروش تعدیل مثبت های خوبی نیز داشته ‏باشند.

در این گروه متانولی ها ازجمله شخارک و زاگرس که صادرات بالاتری دارند می توانند با توجه به رشد متانول به بیش ‏از 450 دلار رشد خوبی در میان مدت داشته باشند.

پارسان صف خرید مستحکمی داشت. شرکت سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 195 تومان به 200 تومان افزایش داده و برای سال 93 نیز در اولین پیش ‏بینی 232 تومان پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 16 درصدی داشته است.‏

سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت های زیر مجموعه برای سال 93 2425.5 میلیارد تومان پیش بینی شده که ‏نسبت به سال 92 با رشد 26 درصدی پیش بینی شده است. سودی هم بابت فروش سرمایه گذاری ها پیش بینی ‏نکرده است.

این سود بر اساس سود 451 تومانی شپدیس و سود فعلی سال جاری سایر زیر مجموعه ها تهیه شده است.برای ‏زاگرس تقسیم سود 100 درصدی در نظر گرفته شده است.برای شراز نیز تقسیم سود 60 درصدی در نظر گرفته شده ‏است

با توجه به اینکه شرکت در سال 93 از محل فروش سرمایه گذاری ها بازهم سود خواهد داشت و سود هر سهم زیر ‏مجموعه ها نیز قابلیت تعدیل مثبت خواهد داشت سود 232 تومانی بازهم رشد خواهد کرد.

نکته اینکه شرکت اعلام نموده  افزايش سرمايه 50 درصدی دارد. شایعات بازار نیز حکایت از خرید پتروشیمی پارس توسط پارسان از مجموعه تامین اجتماعی ‏نیروهای مسلح(ساتا ) دارد که به نظر می رسد رنگ واقعیت خواهد گرفت.

سود غدیر نیز به زودی منتشر می شود و احتمالا بین ‏‏110 تا 120 تومان اعلام می کند. حضور در هر دو سهم با دید مجمع مناسب می باشد.

در فارس خبر لغو معاملات شرکت باعث فشار عرضه بر سهم شده است. مشکل شورای رقابت با فارس انحصاری ‏بودن دو شرکت پتروشیمی مبین و فجر از زیر مجموعه های آن می باشد که قرار است برای رفع این مشکل سهام ‏این دو شرکت به ذینفعان واگذار و از ابطال معاملات فارس نیز جلوگیری شود.

در گروه معدنی شاهد رشد قیمت ها و صف خرید در اکثر نمادها بودیم. در سنگ اهنی ها شایعه آزاد سازی نرخ سنگ اهن باعث توجه به گروه شده است. موضوع عوارض همچنان ‏وجود ‏دارد و باید دید در بودجه سال آتی برای آنها چه تصمیمی گرفته می شود. شرکت های سنگ اهنی هنوز راضی ‏به ‏پرداخت مبالغ مربوط به هزینه عوارض و بهره مالکانه نشده اند. در گزارش دیروز کگل نیز مشاهده کردیم که شرکت ‏این ‏هزینه ها را در بودجه خود نیاورده است و فقط یک پیش بینی از این موضوع کرده این در حالی ست که کچاد آن را ‏در ‏بودجه لحاظ کرده است.

گفته می شود در روزهای اخیر چند کشتی نیز برای صادرات کنسانتره به آبهای خلیج فارس رفته اند.

در سنگ آهنی ها به موردی در برنامه 100 روزه ایمیدرو برخورد کردیم. خبری در مورد شفاف سازی در قیمت ‏کنسانتره سنگ آهن برای رفع تبعیض بین واحدهای دولتی و خصوصی که می تواند برای شرکت های گروه خبر موثری ‏باشد.

در فولادی ها ترس از کاهش مجدد نرخ شمش و ورق با توجه به رفع تحریم ها وجود دارد. این ترس منطقی ست و ‏ثبات قیمتی در مقاطع فولادی و شمش را شاهد خواهیم بود. ولی به این نکته مهم باید توجه داشت که رونق ‏اقتصادی و رفع تحریم ها به نفع این صنعت نیز می باشد و به طور کلی رونق در بخش های تولیدی از جمله خودرو ‏شرایط فولادی ها را نیز متحول خواهد کرد و این موضوع در کنار تسریع در بهره برداری از طرح های مهم توسعه ای می ‏تواند به رشد تولید و فروش آنها منجر شده و اثرات کاهس احتمالی نرخ محصولات را جبران نماید.‏

در فلزی ها فولاژ و فملی طرح های توسعه خوبی دارند. ذوب آهن که به تدریج از واردات کک بی نیاز می شود می تواند در بلند مدت مورد توجه باشد. کوره دیگر شرکت برای ‏تولید کک اسفند ماه به بهره برداری کامل می رسد.

دارویی ها اکثرا به پی بر ای های بیشتر از 8 رسیده اند. این صنعت در مسیر رشد قیمتی خود یکی از گروه های مهم برای سرمایه گذاری خواهند بود. به دو دلیل: تسهیل ‏خرید مواد اولیه با کیفیت و آسان شدن واردات داروهای کمیاب که مسلما اگر این دو مورد با کاهش نرخ دلار تا 2500 ‏تومان همراه شود ، شرایط بسیار خوبی را برای آنها ایجاد خواهد کرد. دزهراوی با پی بر ای 4 همچنان صف خرید دارد و تا به پی بر ای بیش از 7 نرسد متعادل نخواهد شد.

سیمانی ها با توجه به آمار مربوط به افزایش صادرات در آبان ماه نسبت به مهر ماه مورد توجه هستند.

سفارس در 430 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. در صورت عبور از 430-440 تومان می تواند تا 530-535 تومان نیز عبور کند.

سشرق همچنان صف خرید دارد. شرکت اعلام کرده به دلیل مشخص نبودن تاریخ دقیق بهره برداری از پروژه کارخانه سیمان سفید امکان برآورد قابل ‏اتکا اثرات ناشی از سرمایه گذاری مزبور بر سود شرکت میسر نمی باشد.

سهگمت در 820 تومان افزایش عرضه ها داشت. 889 تومان هدف بعدی سهم می باشد و هدف نهایی این قیمت  1067 تومان خواهد بود   فعلا مقاومت پیش رو محدوده 840 تومان ‏می باشد و حمایت قیمت محدوده 740 تومان می باشد.

در پالایشی ها بعد از افتی دیگر امروز شاهد برگشت قیمتی نمادهای گروه بودیم که در صدر آنها شبندر قرار ‏داشت. شبندری که امروز شنیده هایی مبنی بر توقف آن برای تعدیل عایدی مثبت در بازار پیچیده بود. دیروز هم گفتیم ‏که لغو تحریم ها در نهایت به نفع این گروه خواهد بود و باعث افزایش صادرات برخی محصولات آنها خواهد شد و برخی ‏نیز که صادرات ندارند به فکر صادرات خواهند افتاد.

در ساختمانی ها تعداد نمادهای منفی بیشتر شد. در این گروه کارشناسان پیش بینی می کنند که قیمت ملک و مسکن با وجود مذاکرات مثبت سیاسی باز هم ‏کاهش پیدا خواهد کرد ‏.

در نفتی ها شنفت همچنان می تازد. شپاس نیز رشد داشت. در بین شرکت های بورسی با وجود لغو تحریم ها باید به شرکت هایی نیز که با طرح های عمرانی کشور در ارتباط هستند نیز توجه داشت ‏از جمله شپاس که با بهبود وضعیت اقتصادی کشور و دولت می تواند در بلند مدت مورد توجه قرار بگیرد.

در غذایی ها شنیدیم که دو روغنی بورس یعنی غمارگ و غبشهر سود سال 93 خود را نسبت به سال 92 کاهش داده اند و با تعدیل منفی به بازار باز خواهند گشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه خبرهای بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب