خطر مقاومت ۹,۵۰۰ دلاری برای روند صعودی بیت کوین

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین با مقاومت مهمی در ۹,۵۰۰ دلار روبرو شده که توانسته روند صعودی قیمت بیت کوین را 10 روز پیش از رویداد هاوینگ در معرض خطر قرار دهد.

سرمایه‌گذاران بیت کوین هفته فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشتند. با رشدی 2,000 دلاری تنها در عرض یک هفته، قیمت برترین ارز دیجیتال از 7,500 دلار به 9,500 دلار رسید.

آیا این ترس از دست دادنِ (FOMO) ناشی از هاوینگ است یا این رشد پایدار خواهد بود؟ حرکات اخیر قیمت پرسش‌های بسیاری را مطرح کرده است، اما در مجموع هفته‌‌ای عالی برای بیت کوین و سایر رمزارزها رقم خورد. از حالا به بعد، چه در انتظار بازار است؟

chart1 1 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

رسیدن بیت کوین به مقاومتی مهم و بازگشت از آن

در ابتدای هفته، قیمت بیت کوین سطح حمایت 7,600 دلاری را حفظ کرد و مومنتوم بعد از شکست مقاومت 7,800 دلاری یک روند قدرتمند صعودی را آغاز کرد. جهش قیمت در مقاومت قابل‌توجهی بین 9,200 تا 9,500 دلار متوقف شد. چرا در این نقطه؟ این محدوده مقاومت در سرتاسر تابستان 2019 به عنوان سطح حمایت عمل می‌کرد.

chart2 1 نمودار یک هفته‌ای بیت کوین دلار. منبع: TradingView

علاوه بر منطقه افقی مقاومت، نمودار قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو (CME) نیز فاصله واضحی بین 8,200 تا 9,055 دلار نشان داد که در طول جهش قیمت بسته شد.

همچنین، در صورت اصلاح قیمت، این نمودار سطوح حمایتی در محدوده 7,800 و 6,600 دلار نشان می‌دهد.

chart3 1 نمودار یک‌روزه بیت کوین دلار. منبع: TradingView

در عین حال، سطوح حمایت و مقاومت در نمودار روزانه بیت کوین نیز واضح است. سطوح مقاومت در محدوده 9,200 تا 9,500 دلار واقع شده و سطوح حمایت نیز در منطقه 8,200 تا 8,400 دلار و همچنین 7,800 دلار دیده می‌شوند.

ساختار تقریبا ساده است. قیمت با مقاومتی سخت در 9,500 دلار مواجه شد و سپس طی چند ساعت، روندی شدیدا نزولی با افت قیمتی هزار دلاری پیش گرفت. چنین افت قیمتی را می‌توان تائیدی بر یک منطقه مقاومت قدرتمند دانست که با حجم فروش بالا همراه است.

chart4 نمودار 30 دقیقه‌ای بیت کوین دلار. منبع: TradingView

نمودار 30 دقیقه‌ای بالا تصویری واضح از حرکات اخیر قیمت را نشان می‌دهد. با اینکه معمولا بهتر است از این بازه‌های زمانی کوچک در مقالات تحلیلی استفاده نکنیم، اما با توجه به نوسانات اخیر قیمت، این بازه‌های زمانی کوچک‌تر، نسبت به بازه‌های زمانی بزرگ‌تر، تعریف بهتری از ساختارِ روند ارائه می‌کنند.

بنابراین، نمودار در محدوده 9,400 دلار بازگشتی آشکار نشان می‌دهد که بعد از آن افت قیمتی هزار دلاری اتفاق افتاد. این نمودار محدوده حمایت را در 8,400 دلار نشان می‌دهد زیرا قیمت بیت کوین دقیقا پیش از جهشی بزرگ، در این محدوده فشرده شد و این منطقه را تبدیل به حمایتی مهم کرد.

همانطور که در این نمودار نشان داده شده، قیمت از محدوده 8,400 دلار بازگشت خورد و دوباره تا 9,000 دلار اوج گرفت. در اینجا، قیمت دوباره فشرده و تبدیل به سطح مقاومت شد تا یک بازه جدید و بالقوه را برای یک دوران جدید با حمایتی 8,400 دلاری به وجود آورد.

ارزش کل بازار تا 260 میلیارد دلار رسید

chart5 نمودار یک‌روزه ارزش کل بازار. منبع: TradingView

عبور ارزش کل بازار از سطح 220 میلیارد دلار موجب ایجاد یک روند صعودی شد. سطوح مقاومت بعدی در 235، 246، و 260 میلیارد دلار در نظر گرفته شدند. روند در یک حرکت از دو سطح اول عبور کرد، اما در سطح 260 میلیارد دلار بازگشت خورد.

همین ساختار نیز برای بیت کوین یافت می‌شود. سطوح حمایت در 235 میلیارد دلار و همچنین 218 تا 220 میلیارد دلار دیده می‌شوند، که در پایین دامنه نوسان قرار گرفته‌اند. سطوح مقاومت در 246 و 260 میلیارد دلار یافت می‌شود که در بالای دامنه نوسان قرار دارند. بعد از چنین شکست مقاومتی و پیش از هرگونه نوسان دیگر، می‌توان انتظار تثبیت روند داشت.

افزایش سلطه بیت کوین پیش از هاوینگ

chart6 نمودار دوروزه سلطه بیت کوین. منبع: TradingView

طی هفته گذشته، شاخص سلطه بیت کوین نیز روندی صعودی داشته است که طبیعی است، زیرا افراد در حال فروش آلت‌کوین‌های خود هستند تا بتوانند ضرر ناشی از رشد قیمت بیت کوین را جبران کنند.

همانطور که این نمودار نشان می‌دهد، سلطه بیت کوین به سطح قابل‌توجهی نزدیک می‌شود. اگر سلطه بیت کوین از 67.50 درصد فراتر رود، می‌توان انتظار سقوط بیشتری در آلت‌ کوین‌ها داشت.

آیا این سیگنال عجیبی است؟ خیر، زیرا در حال حاضر تنها 10 روز تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده و جامعه رمزارز در حال حاضر کاملا بر بیت کوین تمرکز دارد. با این حال، هنگامی که این تمرکز از بین برود، پول احتمالا دوباره به سمت آلت کوین‌ها برگردانده خواهد شد و به آن‌ها فرصتی برای رقابت با بیت کوین خواهد داد.

سناریوی صعودی برای بیت کوین

chart7 نمودار صعودی 30 دقیقه‌ای بیت کوین دلار. منبع: TradingView

نمودارها به راحتی سناریوهای صعودی و سناریوهای نزولی را مشخص می‌کنند. برای ادامه روند صعودی، قیمت بیت کوین باید بالاتر از حمایت 8,600 دلاری باقی بماند. البته 8,400 دلار را نیز می‌توان یک سطح حمایت دانست اگر قیمت‌های پایین‌تر دامنه در نظر بگیریم.

بنابراین، عبوری واضح از 9,000 دلار مانع دیگری است که روند باید از آن عبور کند. قیمت بیت کوین روز گذشته از این مقاومت عبور کرد و راه جدیدی برای ادامه روند صعودی گشود.

همانطور که در این نمودار دیده می‌شود، سطوحی که در آن‌ها مقاومت‌ها به حمایت تبدیل شده‌اند نقاط عطف نمودار هستند که باید آن‌ها را در نظر داشت. عبور از سطح 9,000 دلار و حفظ آن به عنوان حمایت می‌تواند پیشرفت روند را به سمت 9,300 تا 9,400 دلار تضمین کند و در صورت وجود مومنتوم کافی راه را برای 10,500 دلار بگشاید.

سناریوی نزولی برای بیت کوین

chart8 سناریو 30 دقیقه‌ای بیت کوین دلار. منبع: TradingView

سناریوی نزولی مشابه حرکات قیمتی است که روز گذشته مشاهده شد. اگر قیمت بیت کوین نتواند از سطح 9,050 تا 9,100 دلار عبور کند و از سویی دیگر نتواند حمایت 9,000 دلاری را حفظ کند، ممکن است مومنتوم نزولی بیشتری دیده شود.

همانطور که در این نمودار دیده می‌شود، سطوح کلیدی که در روند نزولی باید در نظر داشت 8,200 دلار و همچنین 8,350 تا 8,425 دلار هستند.

معامله‌گران همچنین باید برای فشار فروشی که بعد از رویداد هاوینگ ممکن است پیش بیاید آماده باشند. برای مثال، قیمت بیت کوین سه هفته پیش از هاوینگ قبلی به اوج خود رسید، اما بعد از هاوینگ شاهد افت قیمت بسیار شدیدی بود.

سناریوهای مشابه نیز در هاوینگ هفتمین رمزارز برتر در جدول کوین‌مارکت‌کپ، لایت کوین، دیده شد. بنابراین، اگر قیمت بیت کوین نتواند دوباره به محدوده 9,050 تا 9,100 دلار برسد، عجیب نیست اگر اصلاح بیشتر بیت کوین بتواند قیمت این دارایی دیجیتال را تا 7,800 دلار یا کمتر کاهش دهد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
2 نظر
  1. بنظرم کاش این اطلاعات را اختصاصی بصورت سیگنال و تحلیل ارائه میدادین

  2. بنظرم کاش طی یک کانالی این اطلاعت را اختصاصی بصورت سیگنال و تحلیل ارائه میدادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی