عرضه صف های خرید سهام شرکت ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار در معاملات روز جاری باز هم رکورد دیگری ثبت کرد و این بار توانست خود را وارد مدار 81 هزار واحدی نماید تا طی دو روز معاملاتی پس از حصول توافق در ژنو شاهد رشد 2311 واحدی نماگر دماسنج اقتصاد باشیم.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، متأسفانه همچنان شاهد ناهمگنی میزان رشد شاخص بورس با افزایش قیمت سهام شرکت ها می باشیم به عبارت دیگر اگرچه به زبان آوردن رشد بیش از 2300 واحدی شاخص کل بورس طی دو روز ساده می باشد اما در عمل و با نگاه تحلیلی این موضوع بسیار قابل توجه و تأمل برانگیز است به هر حال رشد حدوداً سه درصدی شاخص در دو روز و در جایی که ما شاهد تنها افزایش قیمت سهام سه صنعت بورسی به صورت دسته جمعی بودیم چندان منطقی به نظر نمی رسد.

چراکه شاخص کل بورس باید نشان دهنده و برآیند روند حرکتی تمام صنایع فعال در بازار سرمایه باشد اما متأسفانه شاهد عکس این موضوع در بورس تهران هستیم زیرا هم اکنون این سهام چند شرکت انگشت شمار است که نشان از روند شاخص بورس دارند.

اما معاملات امروز اگرچه همانند روز گذشته با رشد قابل توجه شاخص بورس همراه بود ولی نسبت به دیروز یک تفاوت قابل توجه داشت و آن اینکه روز گذشته می شد معاملات امروز را تا حدودی حدس زد اما پیش بینی روند معاملاتی سهام شرکت ها خصوصاً لیدرهای این دو روز طی معاملات فردا بسیار سخت است چراکه در پایان معاملات امروز اهالی تالار اغلب صف های خرید سهام شرکت ها را عرضه شده دیدند و تمایلی هم برای تشکیل صف خرید مجدد به چشم نمی خورد.

براین اساس در گروه بانکی که یکی از دردانه های سهامداران در بین صنایع فعال طی این دو روز محسوب می شد شاهد عرضه صف های خرید و حتی روند نزولی در برخی نمادهای مطرح همچون وبصادر” و “وپاسار بودیم، به هر حال پیش بینی می شد رفع تحریم و بازگشت نقدینگی مسدود شده آنها نزد بانک های خارجی بیش از این ها سبب اقبال بازار به این گروه شود. اهالی تالار معتقدند ابهام در چگونگی تأثیرات موضوع مذکور بر سود سهام این شرکت ها و نیز افزایش قیمت های اخیر سهام این شرکت ها فعالان را دچار اندکی تردید کرده است اما فراموش نکنیم رشد شاخص بورس نیز عامل بسیار مهمی در ترس و تردید سرمایه گذاران در معاملات امروز بود.

اما دیگر گروه پراقبال بازار از روز گذشته گروه خودرویی است که روندی تقریباً متفاوت با گروه بانکی داشت چرا که اغلب سهام شرکت های فعال در این گروه امروز توانستند صف های خرید خود را حفظ نمایند هرچند که در نماد “خودرو” حتی به میزان حجم مبنا نیز عرضه صورت نگرفت.

در این گروه به نظر می رسد تا زمان واکنش مدیران گروه خودرویی به رفع تحریم ها و چگونگی تأثیر آن بر صورت های مالی این شرکت ها همچنان تقاضای بازار ادامه دار باشد اما یادمان نرود که همچنان ریسک رشد بیش از حد شاخص می تواند بر این گروه نیز تأثیرگذار باشد. اهالی تالار بر این باورند که با توجه به پی بر ای این گروه شاید ترس سهامداران از سهام خودرویی ها بیش از دیگر شرکت ها باشد. اما یک نکته قابل توجه از این گروه بدانید؛ در جایی که شاخص بورس دیروز و امروز بیش از 2300 واحد رشد داشته رشد قیمت سهام ایران خودرو طی این مدت حتی به 4 درصد هم نرسیده است.

همچنین در گروه پتروشیمی بورس که از هواداران بیشماری برخوردار است، طی دو روز گذشته اخبار و شایعات زیادی بگوش می رسد. اما این گروه نیز که بیشترین با رشد شاخص را بر دوش خود طی دو روز اخیر کشیده است امروز با عرضه های فراوان همراه شد، اهالی تالار معتقدند تأثیر افت قیمت دلار در کنار رفع تحریم ها بر سود این شرکت ها بزرگترین علامت سؤال این روزهای سهامداران این گروه است که جواب های گوناگونی نیز برای این سؤال از سوی کارشناسان مختلف به گوش می رسد. اما شاید تنها سهامداران غمگین و نگران این گروه خریداران روزهای گذشته سهام “فارس” باشند که بهترین روزهای بورس را با اظهار نظر یک مقام مسئول در شورای رقابت در نوسانات نزولی همراه با صف فروش سپری می کنند.

در گروه سیمانی نیز امروز شاهد عرضه صف های خرید و شفاف سازی مدیر عامل لیدر این روزهای این گروه یعنی “سشرق” بودیم اما جالب است بدانید بعد از شفاف سازی، صف خرید اغلب سهام این گروه به جز سهام خود شرکت مورد نظر واگذار شد. به هر حال اگر بازار بخواهد روی خوش به سهمی نشان دهد شفاف سازی که سهل است، زیان هم رسماً اعلام کند بازهم نظر بازار تغییر نمی کند.

در پایان همانگونه که گفته شد در بازار به جز این چند گروه خاص خبر دیگری نبود و سهامداران مابقی شرکت هایی که نامی از آنها برده نشد با شادی دیگران شاد بودند.

به نظر می رسد زمانی بتوان تمام اهالی بازار سرمایه را هنگام رشد شاخص بورس خندان دید که بتوان خود شاخص را معامله کرد. هرچند که سهامداران خوش بخت گروه های یاد شده طی دو روز اخیر نیز در بهترین حالت توانسته اند با رشد بیش از 2300 واحدی شاخص کل با کسر کارمزد 6 یا 7 درصد سود ببرند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس تهران هر روز, سایت آموزشی و خبری بورسینس, سایت بورسینس خبرهای بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب