بازتاب منفی افزایش نرخ سود اوراق مشارکت بر بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

چنین موضوعی اگرچه نظری صحیح است، اما امکان تحقق آن در شرایط فعلی اقتصاد کشور غیر قابل انجام به نظر می رسد. از این رو می توان در مقابل ثابت نگه داشتن نرخ سود سپرده ها، سود اوراق مشارکت را افزایش داد.
تعیین نرخی جدید برای سود اوراق مشارکت و سپرده های بانکی این روزها توسط بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مورد توجه قرار گرفته و در این میان هر یک عدد خاصی را برای آن مناسب می دانند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، نرخ سود 35 درصدی برای اوراق مشارکت همزمان با ثابت ماندن نرخ سود سپرده های بانکی نظر شاهین شایان آرانی، مدیر عامل بنیاد برکت است که طی روزهای گذشته مطرح شده تا با استفاده از این ابزار معضل تورم حاکم بر اقتصاد کشور از طریق جمع آوری نقدینگی موجود در دست مردم کنترل شود.

در همین ارتباط رییس اسبق اداره مطالعات و بررسی های اقتصادی بورس تهران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت: تعیین نرخ 35 درصد برای سود اوراق مشارکت طبق نظر این کارشناس همزمان با ثابت ماندن نرخ سود سپرده های بانکی، به اعتقاد بنده نیز عملی صحیح است؛ چراکه در سایر کشورها نیز چنین مسئله ای وجود دارد. بطوریکه در کشور انگلستان نرخ بهره بانکی حدود 0.5 درصد تعیین شده، اما این رقم برای اوراق قرضه 10 و 30 ساله دولتی حدود 1.3 درصد است.

بهمن آرمان افزود: چنانچه در ایران بخواهیم نرخ سود اوراق مشارکت را در حد منطقی تعیین کنیم، بایستی رقم آن بالاتر از نرخ سود بانکی باشد. بدین ترتیب، تعیین نرخ سود این اوراق در محدوده 35 درصد می تواند به جمع آوری نقدینگی سرگردان جامعه منتهی شود.

وی افزون بر موافقت با نظر رییس کل بانک مرکزی پیرامون لزوم تعیین نرخ سود بانکی بالاتر از میزان نرخ تورم حاکم بر جامعه، عنوان کرد: چنین موضوعی اگرچه نظری صحیح است، اما امکان تحقق آن در شرایط فعلی اقتصاد کشور غیر قابل انجام به نظر می رسد. از این رو می توان در مقابل ثابت نگه داشتن نرخ سود سپرده ها، سود اوراق مشارکت را افزایش داد تا انگیزه جدیدی برای نقدینگی های سرگردان جامعه جهت بهره بردن از بازدهی این اوراق ایجاد گردد.

آرمان در خصوص آثار منفی ناشی از افزایش سود اوراق مشارکت بر روند بورس به دلیل احتمال خروج بخشی از سرمایه ها از بازار نیز اظهار داشت: اگر اجرای این برنامه بازتابی منفی بر روند معاملات بورس اعمال کند، امری طبیعی و غیر قابل اجتناب است. اما آثار منفی ناشی از این موضوع را می توان از طریق فراهم آوردن امکان انجام معاملات دست دوم این اوراق در بورس کاهش داد.

رییس اسبق اداره مطالعات و بررسی های اقتصادی بورس تهران با تأکید بر لزوم فراهم آوردن امکان انجام معاملات دست دوم تمامی اوراق مشارکت در بازار سرمایه، در خاتمه سخنان خود گفت: با تبدیل پول به شبه پول و انجام معاملات دست دوم آن در بازار، دولت می تواند شرایطی را فراهم سازد تا مردم انگیزه سرمایه گذاری در اوراق مشارکت را داشته باشند. افزون بر این نباید فراموش کرد که بورس نمی تواند تنها از طریق داد و ستد یک کالای خاص اداره شود. بطوریکه مسئولین امر بایستی به صورت همزمان علاوه بر معامله سهام، شرایط داد و ستد کالاهای دیگر از جمله معاملات دست دوم اوراق مشارکت را نیز در بازار امکان پذیر کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تاثیر افزایش نرخ سود اوراق مشارکت بر بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب