لغو تحریم‌ها و افزایش سودآوری شرکت‌های پتروشیمی در کوتاه مدت و بلندمدت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

آزادسازی صادرات پتروشیمی ایران و خروج این صنعت از لیست تحریم ها نه تنها روند عملیاتی و سودآوری شرکت های فعال در این صنعت را در بلندمدت تحت تأثیر قرار می دهد بلکه آثار آن در کوتاه مدت نیز قابل مشاهده خواهد بود.افزایش سودآوری پتروشیمی های در کوتاه مدت و بلندمدت

معاونت امور شرکت های شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در گفتگو با بورس نیوز توافق ایران با گروه 1+5 را به نفع صنعت پتروشیمی دانست و اظهار کرد: این توافق نامه فرصت بسیار مناسبی را جهت بهبود و تسهیل فرآیند صادرات محصولات پتروشیمی فراهم می کند چراکه همراه با خروج صنعت پتروشیمی از تحریم ها، محدودیت اعمال شده بر صنعت بیمه و حمل و نقل نیز حذف شده است.

جلال امانی افزایش بازارهای هدف را از جمله آثار مثبت آزادسازی صادرات محصولات پتروشیمی دانست و گفت: اگرچه فروش صادراتی محصولات پتروشیمی پیشتر نیز به کشورهایی همچون هند و چین انجام می گرفت اما بدیهی است که بازارهای اروپایی نیز از فضای بسیار مناسبی برای صادرات برخوردار هستند که می توانند بازار هدف شرکت های پتروشیمی را افزایش دهد.

وی ادامه داد: خروج صنعت پتروشیمی از لیست تحریم ها از یک سو با تسهیل فرآیند تأمین قطعات و تجهیزات کاهش بهای تمام شده شرکت ها را سبب می شود و از سوی دیگر با وسعت دامنه بازارهای هدف موجب افزایش تأثیر شرکت های داخلی بر روند قیمت گذاری محصولات پتروشیمی و همچنین افزایش میزان فروش آنها خواهد شد که آثار آن نه تنها روند سودآوری شرکت ها در بلندمدت را تحت تأثیر قرار خواهد داد بلکه سودآوری شرکت ها تا قبل از سال جاری نیز از این امر متأثر خواهد شد.

معاونت امور شرکت هایتاپیکو در خصوص مشکلات تأمین خوراک شرکت های پتروشیمی نیز توضیح داد: اگرچه بعضی از شرکت های پتروشیمی به دلیل فعالیت در برخی از مناطق خاص کشور دچار مشکل کمبود خوراک می باشند اما این موضوع مشمول شرکت های تولیدکننده کود اوره و آمونیاک نمی شود.

وی از جمله شرکت های مواجه با مشکل کمبود خوراک به دو شرکت پتروشیمی جم و پتروشیمی امیرکبیر اشاره کرد و افزود: اقدامات بسیار مثبتی جهت افزایش خوراک دریافتی مورد نیاز شرکت های پتروشیمی در حال انجام است که امیدواریم در دو سال آینده به نتیجه رسد.

امانی ضمن برشمردن تولیدکنندگان عمده محصولات کود اوره و آمونیاک اظهار کرد: در حالی بخش عمده ای از دو محصول کود اوره و آمونیاک توسط شرکت های پتروشیمی خراسان، پتروشیمی رازی، پتروشیمی پردیس و پتروشیمی شیراز تولید می شود که این شرکت ها از پتانسیل کامل جهت تأمین نیاز داخلی برخوردارند و هیچگونه مشکلی نیز جهت تهیه خوراک مورد نیاز خود ندارند تا جایی که شرکت پتروشیمی خراسان به واسطه انعقاد قرارداد طولانی مدتی تأمین خوراک شده است.

وی ضمن اشاره به قانون صادرات شرکت های فعال در تولید کود اوره و آمونیاک عنوان کرد: طبق قوانین و مقررات داخلی شرکت های فعال در تولید کود اوره موظف شده اند که ابتدا نیاز داخلی را تأمین نمایند و سپس اقدام به صادرات کنند در همین راستا و به منظور افزایش ظرفیت تولید کود اوره در کشور طرح های توسعه ای در دست اجرا است که بهره برداری از آنها طی سال های آتی افزایش میزان تولید این محصول را در پی خواهد داشت و بدیهی است که متناسب با آن صادرات محصول ذکر شده نیز افزایش خواهد یافت.

مدیر امور شرکت های تاپیکو در ادامه در خصوص کاهش نرخ دلار و تأثیر آن بر گزارش های پیش بینی شده شرکت های زیرمجموعه “تاپیکو” عنوان کرد: مبنای تسعیر ارز در بودجه شرکت های زیرمجموعه “تاپیکو” در حالی نرخ مبادلاتی در نظر گرفته شده است که این شرکت ها ارز حاصل از صادرات خود را در بازار آزاد تسعیر می کنند و در همین راستا نیز توانسته اند طی گزارش های شش ماهه اول سال خود اقدام به افزایش سودآوری نمایند.

وی ادامه داد: برهمین اساس و با توجه به نرخ دلار در بازار آزاد همچنان امکان افزایش سودآوری برای این شرکت ها در نیمه دوم سال وجود دارد اما شدت آن بر حسب نوسانات ارزی تغییر خواهد کرد.

امانی در پایان چشم انداز آتی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پرتفولیوی “تاپیکو” href=”https://www.bourseiness.com/mofidforums/topic/topico” target=”_blank”>تاپیکو” از چنان شفافیتی برخوردار است که به سادگی می توان نسبت به آینده آن اظهار نظر مثبت کرد این در شرایطی است که با توجه به افزایش سودآوری و عملکرد مناسب شرکت های زیرمجموعه در گزارش های 6 ماهه امکان افزایش سودآوری برای “تاپیکو” نیز وجود دارد که به موقع و براساس مقررات از طریق سازمان بورس اعلام خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تاثیر برداشتن تحریم پتروشیمی بر سهام شرکتهای پتروشیمی, تاثیر لغو تحریمها بر پتروشیمی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب