بررسی راهکارهای توسعه صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه / صنعت پتروشیمی نیاز به ثبات، شفافیت و توجه دولت دارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

هفدهمین نشست صبحانه کاری بازار سرمایه با محوریت تأثیر تصمیمات اقتصادی دولت بر بازار سرمایه با تأکید بر صنعت فرآورده های نفتی صبح روز سه شنبه با حضور مدیران شرکت های عضو کانون، کارگزاران، ارکان بازار سرمایه، حسابرسان، بانکها ، بیمه ها و انجمن های صنفی فعال در صنعت پالایشگاهی و نفت کشور برگزار شد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بهروز خدارحمی دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری این نشست را با سخنانی درخصوص ضرورت ثبات در سیاست ها، شفافیت در ابلاغ ها برای جلوگیری از رانت های اطلاعاتی و توجه مناسب به صنایع بالادستی و پایین دستی آغاز کرد.

در ادامه این نشست صیدی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با بیان این مطلب که قیمت خوراک باید با مزیت برای صنعت پتروشیمی تعریف شود، گفت: علاوه بر تعیین قیمت خوراک، باید قیمت ها از ثبات برخوردار باشند و از طریق تسهیل در صادرات و رفع مشکلات در خصوص جابه جایی پول، درآمد این صنایع را از امنیت برخوردار کرد که در این رابطه لازم است دولت مانند پدر برای بالندگی فرزند خود حمایت کند.

مهدوی ابهری دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی اعمال سیاست های اقتصادی کشور را چاقوی دو لبی توصیف کرد که در صورت استفاده از اندیشه، آگاهی و علم باعث رشد اقتصادی، رونق بازار سرمایه می شود و اگر تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسانه گرفته شود اثرات نامطلوبی به جا خواهد گذاشت که در حوزه اقتصاد اثرات ناشی از تصمیمات بسیار ماندگار است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وظیفه دولت و مجلس این است که باعث رونق و تحقق برنامه های چشم اندازه 20 ساله و رسیدن ایران به مقام اولی این صنعت در منطقه شوند، گفت: سرمایه جایی می رود که سود و امنیت وجود داشته باشد اما تا زمانی که بخش نامه ها و قوانین جدید تنظیم و تدوین می شود و حتی عطف به ما سبق می شود، نمی توان دورنمایی مثبتی را تصور کرد.

فوادیان رییس هیأت مدیره کانون کارگزاران از دیگر سخنرانان این نشست به تأثیرات تصمیمات سیاسی در اقتصاد اشاره کرد و گفت: در دهه 70 اثر پذیری سیاستهای اقتصادی از سیاستهای سیاسی بسیار کم و ناچیز بود اما در دهه 80 به این طرف، اثر پذیری اقتصاد از تصمیمات سیاسیون بیشتر شده است و همین امر ضرورت ثبات در تصمیم گیری ها را در سیاست بیش از پیش ضروری می کند.

طبیب زاده عضو هیأت مدیره اَپک با اشاره به اینکه بودجه برخی از پروژه های پتروشیمی دو برابر بودجه یک وزارتخانه است، گفت: 70 درصد گردش مالی دولت در صنعت بالا دستی پالایشی و پتروشیمی است، بنابراین اصلاح قوانین در این خصوص ضرورت دارد به عنوان نمونه، نرخ تسعیر ارز در صنایع بالادستی بازار سرمایه را از رقابت می اندازد.

غلامی معاون سابق سازمان خصوصی سازی نیز سخنان خود را با گلایه از رییس شورای رقابت در خصوص ابطال معاملات هلدینگ خلیج فارس شروع کرد و گفت: امنیت و حمایت از بخش خصوصی جایی ندارد و به جای اینکه از سرمایه های عام المنفعه دل کنده شود ، برخی آقایان دنبال کسب کرسی های بیشتر در هیأت مدیره ها هستند.

میر معزی معاون سابق وزارت نفت و مدیر عامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، به موضوع کمبود خوراک در بخش صنایع پتروشیمی اشاره کرد و گفت: به جزء برخی نهادهای عمومی که دسترسی به منابع دارند بقیه با کمبود سرمایه و تأمین منابع مالی روبه رو هستند که اگر بازار سرمایه در خدمت این صنایع قرار نگیرید، این صنایع با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهند شد.

وی در خصوص قیمت خوراک و ایده های جدید تعیین قیمت اشاره کرد و گفت: به علت تلاطم در تعیین قیمت خوراک، اخیراً صحبت هایی شده تا قیمت نسبتی بین قیمت فروش و قیمت خوراک تعیین شود و در واقع قیمت خوراک به قیمت محصول گره خورده که باید در این مورد فکر جدی چه در تأیید و چه در تکذیب و یا اصلاح آن انجام گیرد.

خسرو پورمعمار عضو هیأت پذیرش فرابورس رکود بی سابقه بازارهای رقیب را عامل اقبال به بازار سرمایه دانست و گفت: افزایش حجم معاملات و رشد شاخص ، نشانگر گرایش هر چه بیشتر سرمایه گذاران به بازار سرمایه است اما نکته این است که این بازار چه تفاوتی با سایر بازارها چون بازار سکه و ارز دارد؟

وی افزود: بازار بر اساس عرضه و تقاضا رشد و کاهش قیمتی دارد و وقتی اینگونه به بازار سرمایه استقبال می شود، لازم است که فکر جدی در خصوص افزایش سهام شناور شرکت ها شود چون تقاضای بدون عرضه منجر به افزایش قیمت ها و در نتیجه عواقب خطرناک برای این بازار می شود و اساساً رابطه کلیدی برای امنیت در بازار نسبت سود هر سهم بر قیمت هر سهم (P/E) است که اگر به این شاخص بی توجهی شود خطرات بسیاری در پی دارد که با افزایش عرضه سهام و ورود شرکت های جدید به بازار سرمایه رونق منطقی و عاقلانه شکل می گیرد. بنابراین لازم است در خصوص ورود شرکت های جدید به بازار سرمایه مقاومت نشود.

هشی عضو جامعه حسابداران رسمی به سه عامل اصلی برای حمایت از صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: شفافیت، عطف به ما سبق نشدن قوانین و بخش نامه ها و تغییر بدنه می تواند کمک جدی به صنعت بالادستی و پایین دستی پتروشیمی داشته باشد.

هامونی عضو هیأت پذیرش سازمان خصوصی سازی نیز ورود شرکت ها به بازار سرمایه را در دوراهی ارزیابی کرد و گفت: صاحب صنعت و سرمایه گذاران نباید هر سال نگران این باشند که فصل بودجه رسیده الان دولت و مجلس چه تصمیمی برای قیمت خوراک می گیرند، بلکه با روش هایی همچون تأمین خوراک از طریق بورس انرژی و کشف قیمت از طریق این بورس و فراهم کردن سبک های مختلف در پرداخت ها بعد از انجام معاملات می توانند به ثبات و شفافیت در این بازار کمک کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار پتروشیمی بورس, بررسی صنعت پتروشیمی در بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب