خلاصه خبرها و رویدادهای بازار بورس سه‌شنبه 5 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز 5 آذر ماه، رشد 362 واحدی را تجربه کرد و به نیمه های کانال 81 هزار واحد رسید. نماد معاملاتی اخابر با 116 و کگل با 106 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فخوز با 64 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 606 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شنفت با 55.2 میلیارد تومان خبهمن با 30.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس شاخص کل افت بیش از 14 واحدی را تجربه کرد و ارزش کل معاملات آن نیز به 83.1 میلیارد تومان رسید.

دیشب اشاره کردیم که بازار امروز نسبت به دو روز گذشته با عرضه های بیشتری همراه خواهد شد که چنین اتفاقی نیز افتاد و در قیمت های مثبت شاهد فشار عرضه ها بودیم که البته در قیمت های منفی تقاضا ها نیز مناسب بود. با توجه به اینکه در روزهای اخیر مردم برای حضور در بازار سرمایه هجوم آورده اند و نقدینگی خوبی در حال سرازیر شدن به بورس می باشد که اثرات مثبت این نقدینگی مسلما اجازه افت به بازار را نخواهد داد و اصلاح های قیمتی نیز کوتاه مدت خواهند بود. خوشبختانه هیجان نتیجه مذاکرات ژنو بیش از 2 روز نبود و شاهد تعادل در بیشتر گروه ها هستیم بازار بعد از این بیشتر به بررسی اثرات لغو تحریم ها بر برخی صنایع خواهد پرداخت و در هفته های آتی نیز تحت تاثیر بودجه سال آینده کل کشور و جزئیات مهم آن خواهد بود.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی در حالی یکی از مهمترین مفاد توافق ژنو عدم اعمال تحریم های جدید بر ضد ایران بوده است که هری رید رئیس سنای آمریکا گفته: سناتورهای آمریکایی 9 دسامبر از تعطیلات عید شکرگذاری باز خواهند گشت و پس از بررسی و مطالعه این موضوع اگر لازم باشد تحریم های بیشتری را بر ضد ایران اعمال خواهیم کرد!

وزیر امور خارجه نیز بعد از بازگشت به ایران گفته که بر اساس مفاد توافقنامه ژنو باید طی یک سال تمام تحریم‌ها علیه کشورمان رفع شوند.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون ‏ نیز در رابطه با لغو تحریم ها گفته: این اتفاق می‌تواند در ماه دسامبر یا ژانویه اتفاق بیافتد،‌ بستگی به این دارد که روند قانونی آن چقدر طول بکشد.

در بازارهای جهانی توافق هسته‌اي ژنو سبب شد شاخص سهام در بازارهاي بورس اروپايي و همچنین در بازار بورس نيويورک به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش يابد. شاخص نزدک در بازار بورس نيويورک براي اولين بار طي 13 سال اخير به بيش از چهار هزار واحد رسيد.

در بازار فلزات مس در مرز 7100 دلار ، روی در محدوده 1900 دلار وسرب در مرز 2100 دلار در هر تن قرار دارند. نفت در 94 دلار قرار گرفته است و واکنش منفی زیادی به مذاکرات ژنو نداشته است. انس طلا رشد داشته و به بیش از 1252 دلار رسیده است. دلیل این رشد انتشار آمارهای ضد و نقیض در خصوص وضعیت اقتصادی آمریکا و گمانه زنی ها در خصوص متوقف شدن یا ادامه اجرای محرک پولی 85 میلیارد دلاری فدرال رزرو می باشد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

سهامداران خودرویی به دلیل امیدواری به خروج این شرکت ها از زیان در سال های آتی به سمت خرید این گروه ‏هجوم آورده اند. اقبال به این گروه امروز هم ادامه یافت ولی عرضه ها در برخی نمادها بیشتر بود.

اظهار امیدواری مسئولین صنعت خودرو به بهبود وضعیت این شرکت ها در سال های آتی و برگشت به دوران طلایی سال 82 و 86 باعث شده خیلی ها با دید بلند مدت به این گروه نگاه کنند.

در این گروه در حالی که در سال‌های اخیر ادامه همکاری دو خودروساز بزرگ فرانسه با خودروسازان ایرانی در هاله ای از ابهام قرار گرفته ‏بود، اما اکنون پس از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در ژنو مدیران ارشد شرکت‌های رنو و پژو فرانسه به ایران می آیند‎. و این اتفاق مثبتی برای خودروسازان داخلی ست.

بحث دیگر در مورد خودرویی ها تلاش آنها برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی هاست ‏که گفته می شود با افزایش سرمایه ایران خودرو موافقت شده است. امروز خساپا صف خرید خود را داد ولی مجددا صف خرید شد ولی ایران خودرو صف خود را تا پایان حفظ کرد.

در خبهمن این روزها تحرکات زیادی را شاهد هستیم. نور دنا ، اعتضاد غدیر و غدیر در حال فروش سهم هستند.

معدنی ها در ادامه رشد قیمتی دیروز ،امروز هم معاملات مثبتی را تجربه کردند . سه موضوع در این گروه وجود ‏دارد که معاملات آنها را تحت تاثیر قرار داده است. اول شایعات مربوط به آزاد سازی نرخ سنگ آهن، دوم بررسی و بحث ‏بر میزان عوارض بر محصولات خام و فراوری شده این صنعت و سوم موضوع بهره مالکانه که سنگ آهنی ها زیر بار این ‏موضوع نمی روند و معتقدند فولادی ها باید سهم خود از این این حقوق را پرداخت کنند.

عضو هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه در رابطه با این موضوع بهره مالکانه گفته که مذاکره در مورد نحوه پرداخت بهره مالکانه بین تولید‌کنندگان سنگ آهن و فولادی‌ها در حال انجام است و قرار ‏است در این مورد توافق صورت گیرد.‏ وی همچنین گفته فولادی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها هر سال بر سر قیمت سنگ آهن با یکدیگر توافق می‌کنند، و ‏امسال توافقی در این مورد صورت نگرفته و در حال مذاکره هستیم.‏

تعدیل مثبت اخیر کگل و کچاد باعث رشد سود هر سهم ومعادن از 1083 ریال به 1215 ریال شده است . توصیه این ‏است اگر دید بلند مدت دارید ومعادن را در پرتفوی خود داشته باشید.

در پتروشیمی ها از هفته ها و ماه های آینده وضعیت صادر کنندگانی که با مشکل صادرات مواجه بودند بهتر خواهد شد چرا ‏که قرار است تحریم بیمه کشتی های صادراتی ایران لغو شوند که در این صورت مشکل اصلی این شرکت ها که در ‏سال های اخیر حمل و نقلی بوده است حل شود.

در این گروه همینکه دلار ریزش شدید نداشته است خبر خوبی ست. مسلما در ماه های آینده اخبار بهتری از این ‏صنعت خواهیم شنید که می توانند به یکی از گروه های مورد توجه بازار تبدیل شوند.

ظاهرا موضوع ابطال معاملات فارس نیز حل شده است و همین موضوع سهم را مثبت کرد. سازمان خصوصی سازی در رابطه با فارس اعلام کرده: واگذاری‌های صورت پذیرفته شرکت، طبق سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بوده و کاملا قانونی و صحیح است‎.‎ عضو شورای رقابت نیز با تأکید بر اینکه امکان تجدیدنظر در مصوبه اخیر شورای رقابت درباره واگذاری هلدینگ صنایع ‏پتروشیمی خلیج‌فارس وجود دارد.

تاپیکو که nav حدودا 640 تومانی دارد فعلا در رسیدن به قیمت های 600 تومان درجا زده است و با بهبود معاملات پتروشیمی ها می تواند از این محدوده نیز عبور کند. طبق اظهار نظر مسئولین شرکت: پرتفولیوی “تاپیکو از چنان شفافیتی برخوردار است که به سادگی می توان نسبت به آینده آن اظهار نظر مثبت ‏کرد این در شرایطی است که با توجه به افزایش سودآوری و عملکرد مناسب شرکت های زیرمجموعه در گزارش های 6 ماهه امکان افزایش ‏سودآوری برایتاپیکو نیز وجود دارد.

شپدیس در معاملات امروز به صف فروش هم رسید که علت آن رشد چند روزه نماد و استراحتی موقت بود. مدیرعامل پتروشیمی پردیس گفته: فاز3 شرکت در نیمه نخست سال 94 به مرحله پیش راه اندازی می‌رسد ‏و در نیمه دوم همان سال به تولید تجاری خواهد رسید؛ اجرای فاز 3 پتروشیمی پردیس از اواسط سال 90 با ظرفیت تولید 680 ‏هزار تن آمونیاک و یک میلیون و 75 هزار تن اوره آغاز شده است‎.‎

در پالایشی ها شاوان با تعدیل مثبت 7 درصدی به بازار باز گشت ولی بازگشت خوبی نداشت و صف فروش بیش از 4 میلیونی تشکیل داد. چند نکته لازم است در مورد این شرکت عرض شود. اول اینکه سود شرکت قبل از انتشار گزارش شش ماهه 3521 ریال اعلام شده بود که با فشار بورس در نهایت از 2824 ریال به 3023 ریال افزایش پیدا کرد. شرکت یک سری محصولات جدید قرار بوده تولید کند که به نظر می رسد با افتتاح خط لوله انتقال خوراک از فلات قاره در همین ماه به تولید این محصولات نیز دست یابد.

نکته دیگر استفاده از مولدهای بخار جهت تولید برق می باشد که از هزینه های شرکت در سال های آتی خواهد کاست. در این ‏گروه در بورس انرژی روزهای قبل شاهد معامله 3400 بشکه میعانات گازی در بورس انرژی با نرخ حدودا 200 هزار ‏تومان در هر بشکه بودیم این در حالی ست که برخی شرکت های گروه علاوه بر نفت خام میعانات گازی نیز مصرف ‏می کنند و نرخ خرید آنها در بودجه بیش از 200 هزار تومان است از جمله شاوان که نرخ خرید را در شش ماهه دوم ‏را 225 هزار تومان لحاظ کرده است و اگر در شش ماهه دوم با این نرخ بخرد بین 70 تا 75 تومان بر سود شرکت موثر است. با یک حساب سرانگشتی میتوان امیدوار بود که سود شرکت برای سال جاری به 400 تومان برسد.

در این گروه ورود یک رآکتور 700 تنی مربوط به شبندر خبر خوبی بود. این راکتور از بخش های اصلی سازه برج ‏پالایشگاه می باشد. این برج 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. گفتنی ست با راه‌اندازی فاز جدید طرح توسعه ‏پالایشگاه بندرعباس، دو میلیون و 400 هزار لیتر بنزین معمولی و سه میلیون و 400 هزار لیتر بنزین سوپر به ظرفیت ‏تولید این پالایشگاه افزوده خواهد شد.

بانکی ها پر عرضه بودند که البته به عقیده برخی ها که دید بلند مدت دارند فرصتی برای خرید بود. در این گروه لغو تحریم ها می تواند شرایط را برای رشد بیشتر فراهم سازد. اتحادیه اروپا اعلام کرده از 10 آذر ‏بخشی از تحریم های ایران لغو خواهد شد که احتمالا تحریم بانکی ها بخشی از آن خواهد بود.

در حالی به به احتمال زیاد نرخ سود بانکی طبق سیاست های بانک مرکزی تا پایان سال افزایش نخواهد داشت که مسئولین وزارت اقتصاد نیز یکی از سیاست‌هایی خود را  افزایش سرمایه بانک‌ها اعلام کرده است تا بانک‌ها بتوانند با قدرت بیشتری فعالیت کنند.

بانک تجارت امروز هم با اقبال ویژه ای روبرو شد . خبر افزایش سرمایه 100 درصدی و آزاد شدن دارایی های بانک مهمترین دلیل توجه به سهم می باشد. بازدهی مناسب یانک صادرات قبل و بعد از افزایش سرمایه باعث شده تا سهامداران برای خرید وتجارت نیز هجوم آوردند.

در انفورماتیکی ها همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم همکاران سیستم با صدور سیگنال های رشد چند روزی ست که مثبت می باشد. در این گروه رتاپ، مرقام و مداران منفی بودند و سایر نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند. در این گروه رکیش سود هر سهم خود را با سرمایه جدید 756 ریال اعلام کرده است که قبلا با سرمایه قبلی 1651 ریال پیش بینی کرده بود.

در بیمه ای ها معاملات مثبت و منفی را شاهد بودیم. لغو تحریم ها بر این گروه نیز تاثیر مثبتی دارد. خروج صنعت بیمه از لیست تحریم ها با تأثیرگذاری بر روند عملیاتی صدور بیمه های درمانی و حمل و نقل می تواند موجبات تسهیل دریافت ها و ‏پرداخت های بین المللی شرکت های بیمه ای را فراهم کند‎.‎

در حمل و نقلی ها همچنان معاملات مثبتی را شاهد بودیم. لغو تحریم دریایی و حمل و نقلی یکی از موضوعات بسیار مهم است. در سال های اخیر با توجه ‏به تحریم، کالاهایی که با کشتی‌های ایرانی در بنادر جابجا می‌شدند با مشکل و محدودیت مواجه بودند و به طور کلی تردد ‏کشتی‌های ایرانی در بنادر مختلف و ورود برخی کشتی‌ها به بنادر ایران با محدودیت مواجه بودند‎.‎

در فولادی ها طبق اعلام دولت، متقاضیان صادرات فولاد پس از هر مرحله صادرات می‌توانند برای دریافت ‏مجوز صادرات مجددا اقدام کنند و به این ترتیب، صادرات فولاد به نوعی آزاد شده است‎ .‎به نظر می رسد با این اتفاق احتمالا افزایش نرخ سنگ اهن نیز قطعی باشد.

در لیزینگی ها ولیز و ولغدر منفی و ولصنم و ولساپا مثبت بودند که ولساپا صف خرید داشت. ولغدر در اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر 93 مبلغ 210 ریال را پیش بینی کرد که نسبت به سال گذشته شاهد رشد 29 درصدی سود این شرکت می باشیم. با رونق خودرویی ها همه لیزینگی ها در بلند مدت شرایط خوبی خواهند داشت,

در سرمایه گذاری ها فقط وکادو و وسکاب صف خرید داشتند. وکادو اعلام کرده تغییرات قیمتی سهم در روزهای اخیر متاثر از عملکرد شرکت نمی  باشد.

وبوعلی منفی بود. شرکت در دوره آبان ماه از فروش سهام برخی زیر مجموعه ها از جمله شپدیس 2.7 میلیارد تومان سود کسب کرده ‏است. در دوره ماهانه مهر و شهریور نیز از محل فروش سرمایه گذاری ها به ترتیب 5 و 0.9  میلیارد تومان سود کسب ‏کرده بود. با سود 8.6 میلیارد تومانی که در سه ماهه اخیر از فروش سرمایه گذاری ها داشته قادر است در گزارش 9 ماهه ‏حدودا 11 تومان دیگر از این محل به سود خود اضافه نماید که با سود 266 ریالی آن بیش از 37 تومان خواهد شد.

ونیکی در دوره 9 ماهه منتهی به 31/6/92 مبلغ 53 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است که در این دوره 121.5 ‏میلیارد تومان از سود سرمایه گذاری ها و 34.5 میلیارد تومان از سود فروش سرمایه گذاری ها شناسایی کرده است.‏

شرکت در دوره مهر ماه از فروش سرمایه گذاری ها 3.7 میلیارد تومان و در دوره آبان ماه از این محل 7.9 میلیارد تومان ‏سود شناسایی کرده است که در مجموع به ازای هر سهم 4 تومان خواهد شد.

در کانی های غیر فلزی کاذر همچنان در حال رشد است و دلیل آن بنیادی ست. کسرا و کرازی بعد از یک اصلاح مجددا مورد توجه قرار گرفتند.

کاشی سازان امروز هم در بیشتر نمادها مثبت معامله شدند. امیدواری به افزایش نرخ کاشی و سرامیک در نیمه دوم ‏سال باعث شده توجه ویژه ای به این گروه شده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب