سنگ‌آهنی‌ها ، لیدر بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، معدنی ها با لیدری نمادهای سنگ آهنی امروز معاملات بازار سهام را تحت سلطه خود درآوردند و در حالی سهام آنها با افزایش اقبال خریداران و تشکیل صف های میلیونی، تا سقف قیمت های مجاز روزانه اوج گرفت که خبرها از رایزنی سازمان ایمیدرو با مدیران شرکت های فولادی و سنگ آهنی جهت افزایش نرخ های فروش سنگ آهن از 40 درصد به 70 درصد قیمت جهانی این محصول حکایت دارد.

این خبرها توجه سرمایه گذاران را به این سهام در پی داشت و به نظر می رسد با قطعی شدن این موضوع بتوان شاهد شروع حرکت جدیدی در سهام سنگ آهنی ها بود بطوریکه تالار نشینان معتقدند که لیدر باز از این پس این گروه خواهد بود هرچند برای مدت زمانی کوتاه.

طبق بررسی ها شاخص صنعت کانه های فلزی از ابتدای سال جاری تاکنون تنها حدود 3.5 درصد بازدهی مثبت محقق کرده، اما در این بازه زمانی شاخص کل بیش از 110 درصد بازدهی داشته است. از این رو به نظر می رسد شروع روند جدید صعودی در قیمت این سهام بتواند جبران عقب ماندگی این صنعت را از کسب بازدهی مثبت سایر صنایع در پی داشته باشد؛ چراکه طی هشت ماه گذشته صنایع بزرگ بورس حرکت های پرقدرتی را از خود به نمایش گذاشتند، اما طی این بازه زمانی کانی های فلزی نتوانستند چندان پرقدرت ظاهر شوند.

در نتیجه، طی معاملات امروز سهام گروه مذکور با قدرت بالای خریداران با افزایش قیمت همراه گردید و در کنار آن سهام هلدینگ معدنی ها از جمله “وامید” و “ومعادن” نیز پراقبال ظاهر شدند.

اما با توجه به آثار منفی ناشی از افزایش نرخ سنگ آهن بر فولادی ها، روند قیمتی سهام گروه فولادی با افت همراه شد. چراکه تحقق این امر هزینه بهای تمام شده این گروه را افزایش می دهد. هرچند در این شرایط نائب رییس انجمن فولاد از آزادسازی صادرات محصولات نبشی و ناودانی تولیدی این صنعت خبر داد تا از این طریق بتوان مشکل کمبود نقدینگی کارخانه های فعال این حوزه را تا حدی حل کرد.

اما در تالار امروز قندی ها نیز که از دو روز گذشته با صف خریداران رو به رو شدند، امروز نیز به روند مثبت قیمت سهام خود ادامه دادند. این جریان رو به رشد در حالی سهام این گروه را فراگرفت که مدتی است این صنعت که روزگاری به عنوان صنعتی دارای بتای منفی با بتای بازار سهام مطرح بوده، طی سال جاری چندان در روندهای نزولی بورس توان جذب توجه سرمایه گذاران به خود را نداشته و به نظر می رسد گروه های کوچک دیگری این نقش را برعهده گرفته اند.

امروز سهم های گروه قندی در ادامه روند روز قبل خود هم راستا با هم البته بدون همراهی سهام قند لرستان افزایش اقبال خریداران را شاهد بوند، اما “قلرست” امروز نتوانست به جرگه هم گروهی هایش بپیوندد؛ بطوریکه حتی بیش از دو درصد افت قیمت سهم نیز طی معاملات امروز در این نماد رقم خورد.

طی معاملات امروز سهام شرکت های پتروشیمی فعال در بازار پایه فرابورس نیز خودنمایی کردند. بطوریکه سهام اکثر این شرکت ها همزمان با رشد قیمت ها با تشکیل صف های پرحجم خریداران رو به رو شدند. این حرکت پرقدرت در حالی از آنها مشاهده شد که این شرکت ها از شفافیت لازم نیز برخوردار نبوده و هیچ اطمینانی نسبت به تداوم روند سودآوری و تحقق سود برای آنها وجود ندارد.

در همین زمان اما سهام پتروشیمی های حاضر در بازارهای اول و دوم بورس و فرابورس که از شفافیت بیشتری برخوردار هستند، به جز در برخی موارد چندان پرقدرت ظاهر نشدند.

امروز اما سامانه TSETMC نیز دوباره خبرساز بود. بطوریکه در جریان معاملات روز جاری امکان مشاهده تعداد ردیف دستورهای خرید و فروش در هر نماد از سه به پنج طبقه افزایش یافت. به اعتقاد اهالی تالار، برقراری این قابلیت به سامانه مذکور گرچه می تواند بسیار ارزشمند باشد، اما آزمایش آن هنگام انجام معاملات روزانه چندان منطقی به نظر نمی رسد. چراکه امروز در حالی این امر مشاهده شد که ترتیب قیمت ها در دستور خرید و فروش سهام نامنظم بود. از این رو بهتر به نظر می رسد پیش از برطرف کردن این قبیل ایرادات در سامانه مذکور افزون قابلیت های جدید به آن مورد آزمایش قرار نگیرد.

در پایان این گزارش می افزاید، قیمت دلار نیز طی روز جاری به مدار افزایشی بازگشت و این حرکت موجب رشد حدود 30 تومانی قیمت آن نسبت به روز قبل شد. این روند افزایشی در قیمت دلار موجب شد انرژی جدیدی به معامله گران قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا نسبت به افزایش قیمت ها اعمال شود تا پیش بینی آنها برای سکه تحویل اسفند ماه 92 به 900 هزار تومان افزایش یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار سنگ آهن, افزایش قیمت سهام شرکتهای سنگ اهنی, سهام شرکت ومعادن

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب