گزارش روزانه بورس در روز دوشنبه 15 مهرماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس تهران در معاملات امروز (دوشنبه 15 مهرماه) در حالی با افت همراه شده بود که در پایان با توجه به 191 واحدی فارس رشد حدودا 22 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 67 هزار واحدی شد. شاخص دیروز نیز این کانال را لمس کرده بود. در نوسانات امروز شاخص کل بیشترین تاثیر منفی مربوط به نماد معاملاتی شبندر و شپنا به ترتیب با 99 و 90 واحد بود.

ارزش کل معاملات بورس هم به 329.8 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 80.8 میلیارد تومان و پارسان با 14.9 میلیارد تومان اختصاص داشت

شاخص کل فرابورس افت حدودا 3 واحدی را تجربه کرد. ارزش کل معاملات این بازار نیز به 148.9 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز نیز مسیر حرکتی مشخصی نداشت و قیمت ها در بیشتر گروه ها در نوسان می باشند. قیمت ها در هفته های اخیر یک رشد نسبی داشته اند و حالا به دنبال یک عامل بنیادی و مهم برای ادامه رشد می باشند. این عامل مهم همانطور که در گزارش های قبلی هم اشاره کرده بودیم گزارش های شش ماهه می باشد. امروز 15 مهر ماه می باشد و معمولا نیمه های دوم مهر ماه و اواخر این ماه اوج گزارش های شش ماهه می باشد. شایعات توقف نمادها زیاد می باشد ولی نمی توان پیش بینی دقیقی از توقف نمادها داشت. به هر حال باید با دقت و تحلیل های بیشتر سهامی را خریداری کرد که در شش ماهه پوشش خوبی خواهند داشت. اثرات توقف احتمالی برخی نمادها در برخی گروه ها نظیر گروه پتروشیمی و فلزی معدنی در روزهای آتی بر روند معاملات اثر خواهد گذاشت.

شاخص کل به 67 هزار رسیده است و بیشتر کارشناسان معتقدند با گزارش های مناسب شش ماهه به قله 70 هزار واحدی نیز خواهد رسید. برخی نیز معتقدند رکورد شنی های بورس با اخبار مثبت سیاسی در ماه های آتی از دی ماه بازهم آغاز خواهد شد. که البته  ثبت این رکورد با توجه به گرایش مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه و هجوم نقدینگی ها بعید نمی باشد البته در این بین نباید از لزوم اصلاح منطقی قیمت سهام در برخی صنایع این زمان رشد شاخص در کنار صبوری بازیگران بازار برای روشن شدن تکلیف برخی ریسک ها در فضای سیاست خارجی غافل شد.

در اخبار حاشیه های بازار؛ دلار در 3073 تومان قرار دارد.تثبیت نرخ دلار در همین حوالی خبر خوبی برای بازار است چرا که نوسانات دلار قیمت ها را نیز نوسانی خواهد کرد.

در بازارهای جهانی مس بازهم به کمتر از 7200 دلار رسید. روی هم در 1875 دلار قرار دارد.سرب هم د رمحدوده بیش از 2000 دلار ایستاده است.نفت هم همچنان در 102-103 دلار درجا زده است. درحالی که کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت عدم حل اختلافات دولتمردان آمریکا بر سر بودجه و بدهی این کشور قیمت طلا تا ۱۰ روز آینده به ۱۴۰۰ دلار برسد در معاملات روز دوشنبه هر اونس طلا با ۲ دلار افزایش قیمت در برابر ۱۳۱۱ دلار معامله شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها در یک ساعت پایانی بازار با افزایش نسبی تقاضا روبرو شدند.شازند که دیروز متوقف شد و احتمالا شاهد توقف خراسان و شفن نیز برای تعدیل عایدی باشیم. تحلیلی از موقعیت شفن در شش ماهه بر روی سایت قرار خواهیم داد.

در پتروشیمی ها اخباری مبنی بر تعیین قیمت 120 تومان برای گاز طبیعی و تخفیف در خوراک مایع به گوش می رسد و این خبر تا حدودی تقاضا برای سهام این گروه را افزایش داد.

پتروشیمی زاگرس با رشد قیمتی جزئی به 2650 تومان رسید.موقعیت بنیادی شرکت نشان می دهد که در شش ماهه بین 50 تا 55 درصد پوشش خواهد داشت. شرکت در شش ماهه اول سال 1.150 میلیون تن متانول فروخته .نرخ متوسط متانول در این شش ماهه 395 دلار بوده که با دلار 3200 تومانی در شش ماهه نخست می تواند بیش از 300 تومان شناسایی کند. برای کل سال اگر نرخ خوراک گازی را 120 بگیریم و دلار نیز در شش ماهه دوم 2900 تومان فرض کنیم می تواند تا 800 تومان نیز به ازای هر سهم شناسایی کند.البته این به شرطی ست که به بودجه تولیدی خود که 2.8 میلیون تن می باشد برسد.

فارس و جم هم که خوراک مایع دارند با خبر تخفیف احتمالی در خوراک مایع با رشد قیمت روبرو شدند. شازند که بسته می باشد می تواند از محل تخفیف خوراک بیش از 50 تومان بر سود خود بیفزاید.

پتروشیمی خراسان که این روزها شایعاتی مبنی بر توقف احتمالی آن در بازار پیچیده با صف خرید روبرو ست.شرکت از محل تفاوت نرخ کریستال ملامین در بورس کالا با نرخ بودجه و همچنین با دلار 3000 تومانی می تواند سود خود را در سال جاری به 200 تومان هم نزدیک کند و در شش ماهه هم پوشش خوبی خواهد داشت

حپترو از همان ابتدا با صف خرید روبرو شد. معاونت وزارت نفت با پرداخت سهیلات کم بهره ارزی از صندوق توسعه به این شرکت موافقت کرده و این شرکت نیز قصد دارد با استفاده از این منابع یک کشتی حمل متانول خریداری کند

در فولادی ها و معدنی ها ، پوشش سنگ اهنی ها، برخی فولادی ها و برخی رویی ها خوب خواهد بود.فولاد مبارکه با خبر افزایش ظرفیت تولید در فولاد هر مزگان و احتمال عرضه آن در فرابورس شرایط خوبی دارد. امروز هم در بورس کالا عرضه داشت و 117 میلیاردتومان فروش داشت. تختال فولاد خوزستان هم عرضه شد و با افزایش تقاضا در نرخ 1425 تومان روبرو شد. ارزش این معامله 75 میلیارد تومان بود.

ذوب این روزها رشدی ندارد هر چند که در بلند مدت و میان مدت شرایط بسیار خوبی پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه ذوب به مانند فولاد و فخوز حجم فروش خوبی در ماه های اخیر نداشته است به نظر نمی رسد سود شرکت در این دوره تحول خیلی مثبتی داشته باشد.نگاه سهامداران شرکت به افزایش سرمایه احتمالی و طرح کک سازی و کاهش محسوس هزینه ها می باشد.

فخاس همچنان با صف خرید روبرو ست. سهمی که اصلا به گره نمی رود و ریال به ریال رشد می کند. شرکت های رویی با افت قیمت روبرو شدند و در این بین کروی صف فروش داشت که دلیل آن اعتراض شرکت تهیه مواد معدنی ایران به رای مربوط به تخصیص 83 هزار تن خاک معدنی پر عیار به این شرکت می باشد…اگر این قضیه به طور قطعی به نفع کروی تمام شود و اعتراض به جایی نرسد بار دیگر کروی مورد توجه قرا رخواهد گرفت.

کبافق بعد از دو روز معاملات متعادل مجددا با صف خرید روبرو شد و به بیش از 2300 تومان رسید. تسعیر نرخ ارز در شش ماهه پوشش خوبی را برای شرکت رقم خواهد زد.

در شرکت های سرمایه گذاری، واتی صف فروش تشکیل داد. واتی بر خلاف انتظارات تعدیل مثبتی از واتی” href=”https://www.bourseiness.com/477/vati-clarification.html” target=”_blank”>فروش کاغذ پارس و کاغذ کارون نداشته است. شرکت کاغذ پارس را 1.77 میلیارد تومان فروخته ،بهای تمام شده ی آن برای شرکت 18.5 میلیارد تومان بوده و 84 میلیارد تومان نیز بابت افزایش سرمایه باید به آن شرکت پرداخت می کرد. در نهایت فروش این شرکت توسط واتی 63.1 میلیارد تومان زیان در پی داشته است.اما واتی شرکت کاغذ پارس را 77.8 میلیارد تومان فروخته که پس از کسر بهای تمام شده و ذخیره مطالبات حدود63 میلیارد تومان برای آن سود داشته است.

نتیجه اینکه این دو فروش باعث کاهش 2 ریالی سود واتی شده است. نکته مهمی که باید به آن اشاره داشته این است که با فروش سهام کاغذ پارس ماهانه به میزان 1.5 میلیارد توماناز خروج منابع شرکت جلوگیری به عمل می آید و این یک نکته مثبت برای شرکت محسوب می شود

وتوصا با توجه به اقبال به فایرا با رشد قیمتی و صف خرید همراه شد. گفته می شود فایرا در شش ماهه پوشش و تعدیل خوبی خواهد داشت.

وبانک و وتوسم بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند. وتوسم شفاف سازی کرده که تغییری در شرکت رخ نداده ولی به نظر می رسد گزارش بعدی آن تعدیل خوبی داشته باشد.وبانک هم با توجه به توقف شازند و رشد وتوسم با صف خرید به کار خود ادامه می دهد.

وصنعت با توجه به رشد ایران خودرو و شفارس کمی رشد داشت ولی افت واتی و ولصنم باعث شد تا حدودی افزایش عرضه ها را تجریه کند. وصنعت مالک 100 درصدی سرمایه گذاری ایران و فرانسه است. سرمایه گذاری ایران و فرانسه در سه ماهه منتهی به 31 شهریور 5.6 میلیارد تومان فروش داشته که عمدتا از محل فروش همین وصنعت بوده است.

در پالایشی ها بعد از رسیدن قیمت ها به نقاط مقاومتی شاهد افزایش عرضه ها بودیم. در این بین شاوان دیروز و امروز بر عرضه ها غلبه کرد و به بیش از 3100 تومان رسید. سهم یک ماه پیش 85 درصد بازدهی را در روز بازگشایی به ثبت رساند و از زمان بازگشایی نیز بازدهی بیش از 100 درصدی به سهامدارانش هدیه کرده است.

خودرویی ها روند متعادل و نسبتا مثبتی در برخی نمادها داشتند اما در اواخر وقت عرضه های بیشتری داشتند. این روزها خودروسازان  در حالی به دنبال چانه‌زنی برای افزایش دوباره قیمت تولیدات خود هستند. یک عضو شورای رقابت نیز آزاد‌سازی قیمت خودرو را مشروط به تولید خودروهای داخلی با استانداردهای جهانی دانسته است.

در سایر نمادها و گروه ها:

در غذایی ها غپاک اثر افزایش قیمت کره بر سود شرکت را با توجه به حاشیه سود فروش بسیار پایین را صفر اعلام کرده است.

در این گروه چند وقت پیش اعلام شد امکان دارد قیمت شیر خام 30 درصد افزایش یابد. شنیده می شود نرخ گذاری شیر نیز آزاد می شود روز گذشته کارگروه ویژه، درباره موضوع آزادسازی قیمت شیر تصمیم‌گیری کرد اما دبیر انجمن صنایع لبنی می‌گوید این تصمیم‌ها مبنای اجرایی ندارد و ستاد تنظیم بازار باید آن را در جلسه امروز مشخص کند.

بیمه ای ها به جز بیمه پاسارگاد همگی با اقبال روبرو شدند. جالب اینکه بیمه دانا از صف فروش به صف خرید بیش از 11 میلیون سهمی رسید. خبر حذف سهم 5 درصدی نیروی انتظامی از بیمه شخص ثالت از دلایل اقبال به این گروه می باشد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه دیروز در مصاحبه ای گفته: در قانون جدید بیمه شخص ثالث سهم ۵ درصدی نیروی انتظامی حذف می‌شود.

77 میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا به قیمت پایه 2400 ریال، فردا توسط بیمه آسیا عرضه می شود.

در بانکی ها بانک تجارت با اقبال روبرو بود و بعد از حجم معاملات بیش از 10 میلیون سهمی به صف خرید رسید. چند نکته در رابطه با این شرکت وجود دارد:

اول اینکه 10.84 درصد از پتروشیمی تبریز قرار بود هفته گذشته از سوی این بانک به قیمت پایه ی 4101 ریال به مزایده گذشته شود و خبری از معامله این بلوک نشد.مجددا این بلوک قرار است روز سه شنبه هفته جاری( 16 مهر ماه) عرضه شود گفته می شود قرار است این بلوک از سوی پارسان خریداری و به جای آن سهام پارسان و شپدیس به بانک تجارت داده شود

موضوع دوم بحث افزایش سرمایه شرکت است. در حالی در بازار پیچیده که شرکت افزایش سرمایه دارد که طبق اعلام مدیر عامل قرار است قرار است سرمایه 17 هزار میلیارد ریالی شرکت در دو مرحله از محل سود انباشته، متغیر نرخ ارز و ذخایر بانک افزایش یابد. احتمالا به زودی خبر افزایش سرمایه این بانکی نیز منتشر شود.

موضوع سوم بحث دارایی های ارزی و تاثیر گذاری تسعیر نرخ ارز بر شرکت می باشد. طبق اطلاعات موثق از سوی شرکت براساس برنامه ریزی ها قرار است دراین خصوص اطلاعاتی ارایه نشود اما تاثیر گذاری آن در صورت های مالی شش ماهه بانک اعلام می شود. طبق بررسی ها شرکت بیش از 86 میلیون دلار ( با دلار 1226 تومان) ،بیش از 557 میلیون یورو( با یورو 1582 تومان) و بیش از 15.3 میلیون پوند ( با پوند 1850 تومانی ) دارایی ارزی دارد که اگر تفاوت نرخ ارز مرجع قبلی را با نرخ مرجع فعلی حساب کنیم بیش از 1100 میلیارد تومان سود تسعیر ارز خواهد داشت که البته اطلاعات کامل در این زمینه با گزارش شش ماهه شرکت منتشر خواهد شد.

امروز در حالی نماد ايران ياسا تاير و رابر با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد که سهم قبل از توقف با صف خرید روبرو بود.

نماد خاك چيني ايران هم با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب