چرخش قیمت‌ها از منفی به مثبت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس در روز دوشنبه 92.07.15 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 113 واحد منفی به رقم 50743 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 734 واحد رشد عدد 123772 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 21 واحد مثبت به رقم 67019 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 3297 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 191 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل پالایش نفت بندرعباس با 99 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورسینس به نقل از گزارش بورس نیوز، امروز نیز همچون چند روز گذشته شاهد حرکت الاکلنگی قیمت سهام و مثبت و منفی شدن آنها در بازه زمانی بسیار کوتاه هستیم به گونه ای که انتظار صف فروش شدن سهامی که در ابتدای صبح با تقاضای خریداران و صف خرید مواجه بوده چندان غیر عادی و دور از ذهن نیست.

شکل گیری چنین روندی در معاملات موجب فاصله قیمت ها در طی یک روز معاملاتی در سهام می شود و تحلیل و تشخیص جهت حرکت سهم را دشوار می کند.

در تشریح این وضعیت می توان به روند حرکتی نمادهایی همچونپارسان“، “ومعادن” و “خودرو” اشاره کرد که در ظرف کمتر از چند دقیقه با نوسان های بیش از 4 درصدی همراه شدند.

همچنین طی روز جاری شاهد بالا رفتن چشم گیر حجم معاملات در سهام شرکت هایی هستیم که تا روزهای گذشته حجم معاملاتی چندانی نداشتند.

همه این نوسانات در حالی رخ می دهد که هیچ اخبار اثرگذاری پیرامون سهام مذکور منتشر نشده که بتوان عملکرد این چنینی سرمایه گذاران را به پای اخبار انتشار یافته گذاشت.

و اما در میان گروه ها امروز پتروشیمی ها برخلاف روزهای گذشته حرکت پرقدرت تری را آغاز کردند و اغلب نمادهای فعال آن در دامنه قیمتی مثبت مورد داد و ستد قرار گرفتند.

در این میان پتروشیمی خراسان با معامله بیش از 14 میلیون سهم در زمره محبوب ترین سهام این گروه قرار گرفت و با باقی ماندن تقاضای خریداران به کار خود پایان داد.

در این شرکت شایعه پوشش مناسب سود برآوردی سال مالی 92 در گزارش های شش ماهه می تواند از مهمترین دلایل اقبال بازار به آن باشد.

بعد از “خراسان”، هلدینگ خلیج فارس سهام برتر امروز پتروشیمی ها بود که بعد از استراحت کوتاه دو روزه، توانست معاملات خوبی را از خود به جای بگذارد و تا حداکثر قیمت های روزانه خود مورد داد و ستد قرار گیرد و همچنان با صف خرید همراه باشد.

نکته جالب توجه در معاملات “فارس” این است که سهام مذکور با وجود معاملات کم حجم خود بیشترین اثرگذاری را روی شاخص کل دارد و با وجود آنکه از نظر ارزش معاملات در رده دهمین تا پانزدهمین سهم این گروه طی روزهای اخیر قرار دارد اما توانسته حرکت شاخص را تحت سیطره خود بگیرد و با خود همراه سازد.

خودرویی ها هم طی معاملات روز جاری بار دیگر به سقف قیمتی خود خوردند و عرضه سنگین در اغلب نمادها را تجربه کردند.

در این گروه سهام ایران خودرو در حالی معاملات خود را با صف خریداران آغاز کرد که در ادامه ساعات معاملاتی با نوسان منفی 4 درصدی خود روندی متعادل را در پیش گرفت.

در این بین مابقی خودرویی ها نیز به دنبال لیدر خود با کاهش قیمت همراه شدند و در دامنه نوسان منفی قیمت ها به کار خود پایان دادند.

در این گروه با توجه به اخباری که از شرکت ایران خودرو ارایه شده این شرکت توانسته در شش ماهه ابتدایی سال جاری حدود 22 درصد از میزان تولید برآوردی سال جاری خود را پوشش دهد، با این وجود به نظر می رسد که نمی توان شاهد گزارش های مناسبی در دوره عملکرد شش ماهه این گروه باشیم. هرچند که خریداران در این صنعت با نگاه به وضعیت آینده شرکت های خودرویی در سال آینده، اقدام به سرمایه گذاری می کنند.

و اما سیمانی ها امروز برخلاف چند روز گذشته روندی منفی را در پیش گرفتند و مهر تأییدی بر حرکت الاکلنگی حرکت سهام زدند.

لیدر پرقدرت این گروه،سفارس” طی معاملات روز جاری با نوسان نزدیک به 5 درصدی در دامنه منفی قیمت ها به کار خود پایان داد و حجم معاملاتی بیش از پنج میلیون سهم را از آن خود کرد.

مابقی سهام این گروه به جز سقاین“، “سیلام” و “سمازن تا تشکیل صف فروش نیز پیش رفتند و نتوانستند حرکت پرقدرتی را از خود به جای بگذارند.

در میان سیمانی ها تنها نمادهایسقاین“، “سمازن” و “سیلام با اقبال سرمایه گذاران همراه شدند و همگی با حجم معاملاتی کمتر از 100 سهم همچنان با تقاضای خریداران رو به رو بودند.

به نظر می رسد سیمان قائن به دلیل احتمال اجرایی شدن بحث افزایش سرمایه خود و سیمان ایلام نیز پیرو رشد 61 درصدی تولید محصول سیمان و کلینکر در سال جاری نسبت به سال گذشته مورد توجه اهالی تالار قرار گرفتند.

هرچند که با توجه به آمار منتشر شده از تولید و فروش این شرکت ها وضعیت بسیاری از شرکت های سیمانی از نظر تولید و فروش مناسب می باشد.

در خاتمه این گزارش می افزاید، معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون با کاهش کمتر از یک درصدی قیمت در کلیه سررسیدها پیگیری می شود و پیش بینی معامله گران از بهای سکه تحویل دی ماه به یک میلیون و 47 هزار تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر دلار آمریکا به بهای 3035 تومان و هر سکه تمام بهار آزادی به قیمت 980 هزار تومان مورد داد و ستد قرار می گیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب