خلاصه خبرها و اتفاقات بورس چهارشنبه 6 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد 580 واحدی را تجربه کرد و از قله ی 82 هزار واحد نیز عبور کرد. نماد معاملاتی اخابر با 131 و ککل با 99 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 158 و شبندر با 86 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس همانند دو روز گذشته رقم قابل توجهی بود و به 594 میلیارد رسید. بیشترین ارزش به معاملات وپاسار با 49.8 میلیارد تومان و پارسان با 43.8 میلیارد تومان اختصاص داشت

در بازار فرابورس افت 2 واحدی برای شاخص کل رقم خورد.ارزش کل معاملات آن نیز به 100 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز در قیمت های مثبت با عرضه ها روبرو شد البته باید به سخنان و گزارش 100 روزه ی رئیس جمهور نیز توجه کرد. اتفاقا گزارش و سخنان دیشب دکتر روحانی اثر مثبتی هم بر بازار داشت. دیشب شاهد ارائه گزارش 100 روزه رئیس جمهور بودیم که بخش مهم برای ما صحبت های ایشان موضوع رونق ‏بورس و هجوم مردم به سمت بازار سرمایه با توجه به خوشبینی ها و شرایط آرام کشور بود. وی این موضوع را فرصت ‏خوبی برای اقتصاد دانسته است.‏وی در بخشی از سخنانش به شرایط بانکی کشور نیز اشاره کرده و گفته : وضعیت بانکی کشور با وجود مذاکرات مثبت ‏متحول خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل مثبت شدن برخی گروه ها و نمادها عدم افت دلار بود. دلار بعد از رسیدن به کانال 2800 تومانی مجددا به بیش از 2900 تومان بازگشته است و این خبر خوبی برای پتروشیمی ها و شرکت های صادراتی می باشد.

نوع معاملات امروز نشان داد که بازار در روز شنبه نیز شرایط خوبی خواهد داشت. توصیه این است سبدی از سهام صنایع مختلف با دید بیش از 4-5 ماهه تشکیل دهید. نقدینگی خوبی به بازار بورس وارد شده و در حال وارد شدن می باشد و باید با دیدی میان مدت و بلند مدت در سهام با شرایط بنیادی مطلوب از گروه هایی همچون پتروشیمی، بانکی ، خدماتی، ماشین آلات و تجهیزات و معدنی و خودرویی سرمایه گذاری کرد. زمانی ارزش معاملات مدت ها بین 100 تا 200 میلیارد تومان بود، بعد از تحولات سیاسی داخلی به بیش از 300 میلیارد تومان رسید و به 400 میلیارد تومان هم می رسید. اما در حال حاضر و با چشم انداز مثبتی که برای اقتصاد ترسیم شده است شاهد ارزش معاملات بیش از 500 میلیارد تومانی برای بازار بورس هستیم.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ ‎ ‎در اخبار سیاسی در حالی مذاکرات به نتیجه خوبی در گام اول رسیده است که کنگره آمریکا با فشار اسرائیلی ها ایران را تهدید به تحریم جدید کرده است. اما وزیر خارجه آمریکا این‌بار در پیامی ویدیویی٬ به نمایندگان کنگره این کشور در مورد تصویب تحریم‌های جدید علیه ‏تهران و تاثیر آن بر پیشرفت مذاکرات اتمی شکل‌گرفته٬ هشدار داد‎.

در اخبار سیاسی محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته است که بزودی سفری به کشورهای عربی به منظور رفع نگرانی از توافق هسته ای خواهد داشت که ظاهرا یکی از این کشور ها عربستان می باشد. عربستان یکی از کشورهای مخالف توافق ایران با 5+1 بود.

وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای توضیحاتی را در مورد توافق هسته‌ای با ایران بیان کرده و گفته است ‏دیپلمات‌های این کشور به زودی مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع را آغاز می‌کنند. سخنگوی مسئول سیاست ‏خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته که این اتحادیه می تواند همزمان با اجرای توافق ژنو برخی تحریم های ایران را درماه ‏دسامبر یا ژانویه (آذریا دی) لغو کند.

در حوزه نفتی واشنگتن معافیت تایوان برای واردات نفت از ایران را با شرط عدم تغییر سطح واردات نسبت به 6 ماه گذشته را تمدید کرد‎.‎

معاون وزیر نفت هند گفت به زودی هیئتی هندی برای گفت‌وگو در مورد مکانیسم پرداخت پول نفت ایران به تهران سفر می کند.

وزیر نفت کشورمان نیز در مصاحبه با فایننشال تایمز گفته :افزایش صادرات نفت برایم از همه چیز مهمتر است و دیداری با اروپایی‌ها برای بازگشت به ایران داشته است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها عدم افت نرخ دلار خبر خوبی بود. سهامداران و فعالان بازار با لغو تدریجی تحریم های پتروشیمی به ارزنده بودن این گروه در بلند مدت پی خواهند برد. برای متانولی ها با توجه به ظرفیت های خالی برای صادرات بیشتر با توجه به حل مشکل بیمه و حمل و نقل آنها ‏آینده خوبی پیش بینی می شود.‏

پارسان با توجه به قطعی بودن انتقال پتروشیمی پارس به مجموعه غدیر با اقبال روبرو شد. خبر افزایش سرمایه 50 درصدی شرکت از محل آورده و مطالبات نیز به طور رسمی منتشر شده است. به نظر می رسد پارسان شرایط خوبی را در بلند مدت تجربه نماید.

تاپیکو با معاملات منفی به کمتر از 580 تومان هم رسید. تاپیکو هم یک افزایش سرمایه 50 درصدی دارد. وزیری هامانه درباره آخرین وضعیت طرح های جدید پالایشی کشور به خصوص ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس ‏نیز اظهار داشت: برای تک تک این طرح ها تجدید هیئت مدیره صورت گرفته و مشکلات تعیین تکلیف سهام آنها رفع ‏شده، ضمن آن که هم اکنون تلاش می کنیم برای طرح های اولویت دار در این حوزه تامین اعتبار لازم را انجام دهیم ‏تا سرعت ساخت این پروژه ها افزایش یابد.‏

پتروشیمی جم هم از پتروشیمی هایی ست که می تواند با حل مشکل خوراک به ظرفیت تولیدی بالاتر دست یابد و روزهای خوبی را تجربه کند. پترول با حمایت های برخی سهامداران جدید و فروش پتروشیمی جم با صف خرید روبروست. نکته مهم در پترول پروژه های شرکت می باشد که با لغو تحریم ها با سرعت بیشتری به تولید خواهند رسید.

فارس امروز هم منفی بود. گفته می شود عضای هیات واگذاری برای تعیین تکلیف بلوک 17 درصدی فارس در روز شنبه با حضور وزیر اقتصاد و ‏رییس سازمان خصوصی سازی جلسه دارند. شرایط عرضه بلوک 17 درصدی هلدینگ بر اساس خبرهای رسیده بر اساس قیمت ‏تابلو بعلاوه 30 درصد به شرط آنکه کمتر از 2131 تومان و 8 ریال نباشد خواهد بود. ‏در صورت نهایی شدن تصمیم هیات واگذاری برای عرضه بلوک 17 درصدی “فارس” بلافاصله سازمان خصوصی سازی ‏به مدت 20 روز کاری فرصت خواهد داشت تا آگهی این عرضه بلوکی را بطور رسمی منتشر نماید.‏

در خودرویی ها افزایش نرخ دلار خبر خیلی خوبی نبود ولی موضوع افزایش سرمایه های شرکت های این گروه از جمله ایران خودرو، خپارس، خساپا و خاور باعث شده تا تقاضاها در این گروه امروز نیز ادامه یابد. گفته می شود خاور افزایش سرمایه 300 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد. امروز مدیران خساپا نیز افزایش سرمایه شرکت از این محل را تایید کردند.

پارس خودرو نیز در صدد اعلام افزایش سرمایه ای از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت می باشد که به زودی با هماهنگی سازمان بورس، جزییات آن اعلام می گردد‎.‎ شایعه ای نیز به گوش می رسد که سایپا قصد فروش بخش مهمی از سهم خود در خپارس را دارد. خساپا تا پایان سال سه محصول جدید خود یعنی تیبای 121 و هاچ بک و سایپا 151 را به بازار عرضه خواهد کرد.

بازار امروز خرید و فروش خودرو با کاهش ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی قیمت‌ها همراه بوده و همچنان بازار خودرو بدون ‏مشتری است‎.‎

‎در این گروه اتحادیه های کارگری در شرکت خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه از توافق هسته ای ایران و غرب و لغو تحریم خودرویی علیه ‏این کشور استقبال کردند.

در بانکی ها صحبت های دیشب رئیس جمهور در مورد تحول در بانکداری ایران موثر واقع شد و شاهد افزایش تقاضا در این گروه بودیم. در این گروه خبر لغو تحریم ها بسیار مهم می باشد و باید دید اتحادیه اروپا در همین ماه یا دی ماه خبر لغو تحریم ‏بیشتر بانکی را اعلام می کند یا خیر!‏

بانک تجارت که اهداف بیش از 400 تومانی را در سر دارد امروز هم روز بسیار پر اقبالی داشت. مقاومت بعدی سهم ‏‏380 تومان می باشد.

بانک ملت و پاسارگاد از سهام بنیادی و خوب بانکی ها می باشد. بانک پاسارگاد از لحاظ عملیاتی و سرمایه گذاری می تواند تعدیل خوبی داشته باشد. بهبود شرایط میدکو و ارزش آفرینان بر این شرکت تاثیر ویژه ای دارند.

در سنگ اهنی ها و فولادی ها این روزها اخبار مثبتی به گوش می رسد. از آزاد سازی صادرات فولادی ها تا افزایش ‏نرخ فروش سنگ آهن بر اساس درصدی از قیمت های جهانی. در مورد میزان سهم فولادیها و سنگ آهنی ها از بهره ‏مالکانه نیز مذاکراتی در حال انجام است .‏

ومعادن طی دو هفته آتی یک افزایش سرمایه 143 درصدی از محل سود انباشته و مطالبات خواهد داشت. قیمت ‏سهم در حال حاضر 954 تومان و ناو آن 1404 تومان می باشد که نسبت قیمت به ناو برابر با 68 درصد می باشد.

گفته می شود 10 درصد سهام فولاد ارفع که کچاد و ومعادن سهامداران آن هستند در دی ماه وارد فرابورس خواهد ‏شد.

در تجهیزاتی ها فاذر به صف خرید رسید و فاراک همچنان منفی بود. فرهنگیان به تدریج در حال خرید سهم می باشد. مسلما با پیشرفت در فازهای پارس جنوبی و قراردادهایی نیز که این شرکت ها با پارس جنوبی دارند شرایط این دو شرکت نیز در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

مپنا نیز گزارش شش ماهه را منتشر کرده و سود هر سهم خود را با سرمایه 1000 میلیارد تومان 493 ریال اعلام کرده است. پیش بینی قبلی 497 ریال بوده است. در شش ماهه واقعی نیز 35 درصد پوشش داده است.

حفاری افت محسوسی داشت و به قیمت های درصد منفی کامل هم رسید. گفته می شود بخش دیگری از حفاری متعلق به ساتا به مجموعه غدیر انتقال داده می شود.

در سرمایه گذاری ها واتی هم بعد از گزارش بودجه 93 شیران سود سال 93 خود را منتشر کرد و در اولین پیش بینی 55 تومان اعلام کرده که افت 55 درصدی نسبت به سود سال 92 داشته است. سود سال 92 نیز از 131 تومان به 121 تومان کاهش یافته است.

وسکاب در دوره آبان ماه از فروش سرمایه گذاری ها 3.7 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

وصنعت می تواند با توجه به رشد زیر مجموعه هاز جمله ایران خودرو در صورت عبور از 330 تومان به اهداف بالاتری داشته باشد.

سمگا در نظر دارد تعداد 90 میلیون سهم معادل ‏‏7.5 درصد از سهام شرکت بیمه آرمان را از طریق عرضه در بازار پایه فرابورس ایران به فروش ‏برساند.‏قیمت پایه هرسهم 2500 ریال اعلام شده که به‌صورت یکجا و نقد و با رویه جاری تسویه پایاپای (3+‏T‏) ‏روز شنبه 16 آذرماه عرضه خواهد شد.‏

وتوصا در دوره آبان ماه از محل فروش زیر مجموعه ها که مهمترین آن وپاسار بوده بیش از 6 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم معادل 6 تومان خواهد شد.

نگاهی به دیگر نمادها و گروه ها:

دارویی ها در معاملات امروز نیز در دو دسته معاملات منفی و مثبت را تجربه کردند. دارویی ها رشد بسیار زیادی را ‏تجربه کرده اند و تا حدودی تحت تاثیر افزایش نرخ دلار نیز خواهند بود. با این حال انتظار سرمایه گذاران و فعالان بازار از ‏این گروه تعدیل سود آنها در گزارش های 9 ماهه می باشد.

اخابر روز مثبتی را سپری کرد و با اقبال روبرو شد. شنیده هایی غیر موثق حاکی از آن است که شرکت یک معامله ‏بلوکی با قیمت 1000 تومان دارد!

در سیمانی ها سیمان شمال که قصد فروش بلوک بیش از 10 درصدی سغرب را داشت از فروش این بلوک منصرف شده است.

سکرد با افزایش سرمایه 16.2 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده را دارد. موضوع افزایش سرمایهتأمین مالی بخشی از مخارج طرح افزایش ظرفیت سیمان می باشد.

غبشهر در حالی برای تعدیل منفی سود سال 93 متوقف می باشد که امروز افزایش 210 درصدی اش را نیز تصویب ‏کرد. گفته می شود که ادغام این شرکت با مارگارین نیز منتفی ست.

در برقی ها بترانس از صف فروش به صف خرید نیز رسید. بکام با تقاضای خوبی روبرو شد . بکام افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی دارد.

آکنتور صف خرید تشکیل داد. مدیر عامل شرکت با اشاره به تشریح روند آتی این شرکت از آغاز صدور نخستین محموله صادراتی 500 ‏هزار دلاری به کشور تاجیکستان در هفته آتی خبر داده است.

ساختمانی ها منفی تر از روزهای قبل ظاهر شدند. رغم اینکه گفته می‌شود از پاییز بازار مسکن رونق گرفته آمارها کاهش ثبت معاملات را نشان می‌دهد؛ به گونه‌ای که معاملات مسکن در آبان‌ 15 ‏هزار مورد نسبت به مهر کاهش یافته و میزان خرید و فروش‌های ثبت شده در آبان امسال نیز نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از 45 درصد کاهش ‏دارد‎.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه شده خبرهای بورس, مهمترین خبرهای بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب