خلاصه خبرها و اتفاقات بورس شنبه 9 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در اولین روز کاری هفته رشد 1442 واحدی را تجربه کرد و ضمن عبور از کانال 83 هزار واحدی به نیمه های کانال مزبور نیز رسید .نماد معاملاتی فارس با 266 واحد و پارسان با 113 واحد و کگل با 104 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.ارزش کل معاملات بورس به 491.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وپاسار با 30.2 میلیارد تومان و وتجارت با 25.8 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس بر خلاف بازار بورس شاهد افت 2 واحدی شاخص کل بودیم.ارزش کل معاملات این بازار نیز به 130.4 میلیارد تومان رسید.

شاخص کل در معاملات امروز رشد بسیار خوبی را تجربه کرد و به نیمه های کانال 83 هزار واحدی رسید . در حالی برخی سایت ها و تحلیل گران امروز را استارت شروع اصلاح شاخص عنوان نمودند که شاهد رشد بیش از 1440 واحدی آن بودیم. با توجه به شرایطی که به وجود آمده و نقدینگی در حال ورود به بورس می باشد نمی تواند دقیق گفت که شاخص اصلاح جدی خواهد داشت. بازار با توجه به خوشبینی به آینده و بهبود وضعیت اقتصادی در حال افزایش دادن پی بر ای به صنایع مختلف می باشد. زمانی پی بر ای منطقی برای بیشتر صنایع مهم حدودا 5.5 الی 6 بود ولی الان مشاهده می کنیم که حتی برای سهام با پی بر ای 8 و بالاتر نیز تقاضا وجود دارد. در واقع عامل این موضوع همان خوشبینی به آینده است.

بازار فعلا اخبار و تحولات سیاسی و اخبار مربوط به تعهدات طرف های غربی در مورد توافق نامه مذاکرات ژنو را با دقت دنبال می کند ولی در داخل نیز اتفاقات و رویدادهای مهم به خصوص اقتصادی کم نمی باشد. قرار است تا 2 روز آینده بودجه 93 در دولت تصویب شود و در موعد مقرر راهی مجلس شود.

قبلا نیز در گزارشات روزانه اشاره کرده ایم که جزئیات بودجه 93 برای بازار سرمایه بسیار مهم می باشد. اگر خاطرتان باشد در زمان بررسی بودجه سال 92 شاهد بودیم که این بودجه چه بلایی سر بازار آورد!

بودجه امسال نیز با توجه به دو فاکتور مهم هدفمندی یارانه ها و نرخ دلار و نفت در بودجه برای بازار سرمایه مهم است ولی به نظر نمی رسد اثرات بدی هم همانند بودجه 92  بر بازار داشته باشد. بودجه 92 بازار سرمایه را با چالش های زیادی همراه کرد و باعث ایجاد حاشیه های زیادی برای گروه های مختلف شد. در مورد نرخ ارز در بودجه آنطور که از شواهد پیداست نرخ ارز تعیین شده ، بین نرخ مبادله ای و آزاد تعیین خواهد شد. ‏!

نوبخت درباره رویکرد دولت درباره تعیین نرخ دلار در بودجه 93 با بیان این که نرخ دلار آزاد و مبادله‌ای به هم نزدیک ‏شده‌اند گفته: رویکرد دولت در بودجه 93 حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز است؛ قطعا نرخ دلار بازار غیررسمی و ‏مبادله‌ای تفاوت چندانی در بودجه سال آینده نخواهند داشت. .فرضا اگر نرخ دلار در بودجه 2700 تومان باشد اثرات این نرخ بر صنایع مربوطه نه خیلی منفی خواهد شد و نه خیلی مثبت. در واقع اگر این نرخ تعیین شود نه به ضرر شرکت های صادر کننده خواهد بود و نه خیلی به ضرر واردت کنندگان

در اخبار حاشیه ای بازار ، در اخبار سیاسی وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با صدور بیانیه‌ای از تمدید معافیت چین، هند، کره، ترکیه و چند کشور دیگر از تحریم خرید نفت ‏از ایران خبر داد‎.

گفته می شود طی ماه های آینده بیش  از 8 میلیارد دلار از دارایی های ارزی ایران آزاد می شود و در چرخه اقتصادی قرار خواهد گرفت. معاون بین‌الملل وزیر نفت نیز از آغاز مذاکرات با شرکت‌های اروپایی مانند شل خبر داده و گفته: این مذاکرات به منظور دریافت طلب ایران در مقابل فروش نفت به این شرکت‌ها و کشورهای اروپایی است.

همچنین درحالی که اتحادیه اروپا بر اساس توافق هسته‌ای ژنو متعهد شده تحریم بیمه‌ای محموله‌های نفتی ایران را لغو کند منابع غربی می‌گویند این کار مستلزم تغییر رسمی قوانین اتحادیه اروپا‌،‌ انگلیس و آمریکاست و احتمالا چند ماه زمان خواهد برد.

در دیگر اخبار دبیرکل سازمان ملل پیش بینی کرده به زودی شورای امنیت سازمان ملل در جلسه ای کاهش تحریم ‏های اعمال شده بر ایران را ‏بررسی کند‎.‎‏ نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اجرای توافق هسته‌ای بین ‏ایران و کشورهای ۱+۵ در اواخر دسامبر خبر داده است.‏

در بازار داخلی چه خبر بود؟

اولین روز کاری هفته بازهم برای خودرویی ها پر اقبال بود. امروز که همزمان با برگزاری همایش بین المللی صنعت خودرو بود شاهد اقبال ویژه به سهام خودروسازان بودیم. سهامی که فعلا از لحاظ بنیادی زیانده هستند لیکن چشم انداز بسیار مثبتی که برای آنها ترسیم شده باعث توجه ویژه ای به آنها شده است.

همایش بین المللی خودرو امروز برگزار شد. دبیر همایش بین ‌المللی صنعت خودرو با اشاره به اینکه این همایش بستر مناسبی را برای معرفی توانمندی‌های ‏داخلی ‏خودروسازان کشور به وجود آورد اظهار داشته: در آینده نزدیک شاهد توقف تحریم‌ها در صنعت خودروسازی ‏داخل ‏کشور خواهیم بود‎

در رابطه با قیمت خودرو نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه قیمت خودرو تا پایان سال تغییر نخواهد کرد، گفته: ما منتظر نظر نهایی شورای ‏اقتصاد درباره قیمت‌گذاری خودرو هستیم تا حاشیه بازار براساس نظر سازمان حمایت این مسئولیت را انجام دهد

در این گروه امروز شاهد صف خرید دسته جمعی تمامی نمادها بودیم. به نظر می رسد سایپا نیز برای اینکه از ایران خودرو عقب نماند رشد خوبی را تجربه خواهد کرد. مدیرعامل ایران‌خودرو از افزایش 75 درصدی تولید خودرو در ۶ ماه دوم سال خبر داده و اعلام کرده که ایران خودرو در شش ماهه دوم سال از زیان خارج می شود.

برخی خودرویی ها افزایش سرمایه نیز دارند که برخی از آنها در چند مرحله آن را اجرایی خواهند کرد.

در این گروه خبهمن بر خلاف سایر خودروسازان سودده می باشد و مسلما باید با شرایط رو به بهبود صنعت خودرو رشد خوبی را تجربه کند.

پتروشیمی ها در بیشتر نمادها متعادل بودند. افزایش نرخ دلار به کانال 3000 تومان در روز پنج شنبه خبر ‏خوبی برای گروه بود ولی در مورد نرخ خوراک هنوز بررسی ها ادامه دارد و ابهام در این زمینه همچنان وجود ‏دارد. ‏کاهش احتمالی نرخ دلار در بودجه به 2600 تا 2700 تومان و تک نرخی کردن آن نیز بر روند فعلی گروه در کوتاه مدت تاثیر خواهد گذاشت ولی مسلما لغو تحریم ها این صنعت را به یکی از صنایع ارزنده بورسی تبدیل خواهد کرد.

پارسان روز پر اقبال دیگری را تجربه کرد و با صف خرید به استقبال معاملات فردا رفت. بحث انتقال بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس از ساتا به مجموعه غدیر و مشخصا پارسان، بحث انتقال  بخش دیگری از سهام حفاری به پرتفوی شرکت و موضوع افزایش سرمایه از دلایل اقبال به سهم می باشد. مجمع شرکت نیز در اواخر دی یا اوایل بهمن برگزار خواهد شد و تقسیم سود خوبی نیز خواهد داشت. به دنبال اقبال به پارسان غدیر نیز در حال رشد خوبی می باشد.

فارس با توجه به کم شدن حاشیه های مربوط به ابطال معاملات سهام شرکت بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و با صف خرید به کار خود پایان داد. مدیرعامل شرکت بورس نیز طی نامه ای به رئیس شورای رقابت خواستار تجدید نظر در مصوبه ۲۹ آبان۹۲ آن شورا ‏در خصوص هلدینگ خلیج فارس شده است.

تاپیکو که تا 560 تومان نیز افت کرده بود در ادامه تا بیش از 580 تومان صعود کرد. گفته می شود پروژه ستاره نفت خلیج فارس در پایان سال 93 و یا اوایل سال 94 به بهره برداری خواهد رسید ولی با توجه به پیشرفت 65 درصدی که تاکنون داشته و همچنین تلاش دولت برای به بهره برداری رسیدن سریع این پروژه مهم به نظر می رسد زودتر از موعد نیز شاهد به بهره برداری رسیدن آن باشیم.

بانکی ها روزهای پر تحرکی را تجربه می کنند و امروز نیز در بیشتر نمادها پر معامله ظاهر شدند. بهبود وضعیت اقتصادی کشور تاثیر ویژه و مثبتی بر این گروه خواهد ‏داشت. در این گروه وزیر اقتصاد ترکیه گفته: در پی توافق هسته ای ایران و ۵+۱ موانع ارتباط بانک‌های ترکیه با ایران ‏برطرف شده و نه تنها هالک ‏بانک بلکه سایر بانک های این کشور قادر به انجام پرداخت ها برای ایران خواهند بود‎.‎

بانک تجارت با توجه به افزایش سرمایه ای که قرار است به زودی جزئیات آن منتشر شود با حجم معاملات خوبی همراه است و به سمت قیمت های 400 تومانی قدم بر می دارد. شرکت بازهم تا پایان سال تعدیل مثبت خواهد داشت.

بانک صادرات که بازدهی خوبی چه قبل از افزایش سرمایه و چه بعد از افزایش سرمایه داشته فشار عرضه های بیشتری را تجربه می کند.

بانک ملت با توجه به احتمال تعدیل مثبت مجدد تا پایان سال و اثرات مثبت لغو تحریم ها و با توجه به اذعان مدیران شرکت مبنی بر ارزش بالای شرکت ، می تواند در بلند مدت برای سهامداران صبور پر بازده باشد. شایان ذکر است قرار است تعداد 331 میلیون سهم شرکت معادل یک درصد از سهام بانک ملت توسط شرکت پخش سراسری ایران در بازار اول بورس اوراق ‏بهادار فروخته می شود‎. قیمت پایه هرسهم این شرکت نیز 3600 ریال اعلام شده که به‌صورت یکجا و نقد در روز 11 آذرماه عرضه خواهد شد‎.‎ یک نکته دیگر اینکه بانک ملت در صدد افزایش سرمایه دیگر می باشد.

بانک پاسارگاد هم که زیر مجموعه هایی قوی از جمله میدکو دارد می تواند در بلند مدت رشد خوبی داشته باشد.

پالایشگاهی ها فشار عرضه ها را تجربه کردند که در این بین شاوان با توجه به بودجه محتاطانه و تعدیل مثبت 7 درصدی و عدم برآورده کردن انتظارات سهامدارانش با صف فروش دست و پنجه نرم می کند. سهم در منفی های فردا معاملات پر حجم تری را تجربه خواهد کرد. در مورد شاوان گفته می شود شرکت در شش ماهه دوم تعدیل مثبت خوبی خواهد داشت چرا که تعدیل سود آن در نیمه دوم سال بهتر از نیمه اول سال می باشد. در مورد این نکته بازهم به یک نکته اساسی اشاره خواهیم کرد و آن اینکه لغو تحریم های بین المللی مسلما برای این گروه نیز مفید خواهد بود و با کاهش هزینه ها آنها را در وضعیت مناسبی قرار خواهد داد. افزایش نرخ دلار در بودجه به بیش از 2500 تومان نیز شرایط را برای رشد سود آنها متناسب با میزان افزایش ، مهیا می کند.

در این گروه شبندر سود هر سهم سال مالی جار ی خود را در گزارش حسابرسی شده از 2266 ریال به 2280 ریال افزایش داده است.

در نفتی ها شنفت همچنان می تازد  قصد اصلاح هم ندارد. شپاس نیز با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش پروژه های عمرانی کشور می تواند در بلند مدت حرف هایی برای گفتن داشته باشد. احتمالا تا آخر آذر شرکت نفت سپاهان عرضه اولیه خواهد شد. قرار است در مورد انتقال شرانول به بازار بورس ‏نیز هفته آینده تصمیم گیری خواهد شد.

بیشتر دارویی ها این روزها با توجه به برخورد به نقاط مقاومتی متعادل شده اند ولی همچنان در برخی سهام رشد ‏قیمت را تجربه می کنند. هر چند با لغو تحریم ها موانع اساسی در این گروه برداشته می شود ولی نیم نگاهی نیز به ‏سمت کاهش احتمالی نرخ دلار دارند !‏ گمانه زنی ها هم حاکیست که این گروه در نیمه دوم سال با افزایش ظرفیت تولید با تعدیل مثبت روبرو خواهند شد.

در گروه رایانه ، شفاف سازی همکاران سیستم هم مبنی بر عدم تغییر سود، مانع از اقبال به سهم نشد. مداران نیز با اقبال روبرو شد بار دیگر به بیش از 300 تومان رسید. پی بر ای این گروه نیز در حال افزایش تا 8 مرتبه می باشد.

بیمه ای ها یکپارچه با صف خرید روبرو شدند. بازار واکنش با تاخیری به این گروه با توجه به اثرات مثبت اقتصادی و سیاسی بر آنها داشته است. ارزش شرکت های این گروه نیز بالا می باشد.

در حمل و نقلی ها حکشتی با توجه به خبر تحریم مجدد شرکت توسط اتحادیه اروپا با صف فروش مواجه شد. اگر شایعه مربوط به افزایش سرمایه سنگین شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها صحت داشته باشد سهم بازهم رشد خواهد کرد.

در لیزینگی ها بازگشایی واتی با افت بیش از 8 درصدی بر ولصنم نیز تاثیر گذاشت و سهم را منفی کرد. ولساپا و ولغدر روز مثبتی را تجربه کردند. لیزینگی ها به دنبال خودرویی ها حرکت می کنند بهبود وضعیت خودروسازان و در کل بهبود وضعیت اقتصادی دو عامل مهم در رشد سودآوری لیزینگی ها می باشد.

در سرمایه گذاری ها واتی با افت محسوسی بازگشایی شد. شرکت دو تعدیل منفی داده است. اول اینکه سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 1314 ریال به 1212 ریال کاهش ‏داده است .برای سال مالی منتهی به 30/9/93 نیز در اولین پیش بینی مبلغ 549 ریال اعلام کرده که نسبت به سود 1212 ریالی ‏سال جاری افت 55 درصدی را نشان می دهد. علت تعدیل منفی شرکت کاهش 44 میلیارد تومانی سود حاصل از ‏سرمایه گذاری ها(  ناشی از کاهش سود سال 93 شیران) و کاهش محسوس سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها ‏می باشد.

وتوصا بعد از افزایش سرمایه بازگشایی شد و در حول و حوش 220 تومان متعادل بود سهم اگر در کمتر از 200 تومان بازگشایی می شد در روزهای آینده رشد بهتری را تجربه می کرد.

سمگا که برای سال آتی قصد افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی و مطالبات را دارد، در اولین پیش بینی ‏سود سال مالی منتهی به 31/3/93 مبلغ 903 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به پیش بینی ‏سال 92 که 607 ریال بوده با رشد 49 درصدی همراه شده است.

دلیل این رشد سود افزایش قابل توجه سود حاصل از سرمایه گذاری هاست. افزايش سود حاصل از سرمايه گذاري ‏عمدتاً به دليل سود سهام شرکت تنديس تجارت باختر مي باشد. در بخش فروش سرمایه گذاری ها برای سال 93 ‏فروش 13 میلیارد تومانی پیش بینی کرده است لیکن این رقم برای سال قبل در آخرین پیش بینی که ارائه شده 28.5 ‏میلیارد تومان بوده است.

نکته دیگر اینکه سود هر سهم تلفیقی شرکت برای سال آتی 33 تومان پیش بینی شده است که کمتر بودن آن ‏نسبت به سود هر سهم اصلی زیانده بودن برخی زیر مجموعه های شرکت می باشد. آخرین قیمت سهم 1867 ریال ‏بوده است که بازگشایی خوبی خواهد داشت ‏.

در وبیمه شایعه فروش ساختمان باعث رشد قیمتی سهم شد.

در تجهیزاتی ها فاراک و فاذر با توجه به احتمال قراردادهای جدید در پارس جنوبی با رشد قیمتی روبرو شدند. حفاری  که گفته می شود معامله بلوکی در پیش دارد با صف خرید همراه شد. در این گروه دادگاه عالی اروپا به لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه یک شرکت ایرانی فعال در بخش انرژی رای داد. ‏شرکت فولمن شریک ‏ایرانی شرکت های بورسی مپنا و ایران ترانسفو در زمینه تامین و اجرای پروژه های نیروگاهی ‏است.‏

در فولادی ها آزاد سازی صادرات فولاد و همچنین لغو تحریم ها و بهبود وضعیت طرح های توسعه ای از اخبار مهم می باشد. در مورد فولادی نباید منتظر رشد نجومی قیمت محصولات از جمله شمش و انواع ورق باشیم همچنین فولادی ها در انتظار ‏بودجه سال 93 و رقم اختصاص یافته به فاکتورهای تاثیر گذار بر این صنعت و ‏طرح های عمرانی هستند . در این گروه  دویچه بانک روز گذشته اعلام کرده که تصمیم ایران مبنی بر کاهش موقت فعالیتهای غنی سازی خود در ‏مقابل لغو محدود ‏تحریمها می تواند تأثیرات فوری و مثبتی بر روی مصرف فولاد بگذارد‎.‎

سیمانی ها با رشد قیمتی در اغلب نمادها مواجه شدند. در این گروه سهگمت سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/10/92 خود را همان 1026 ریال قبلی اعلام و در 9 ماهه نیز 85 درصد پوشش داده است. سکرد نیز که افزایش سرمایه دارد 2350 ریال سود به ازای هر سهم در مجمع خود تقسیم کرد.

سنگ آهنی ها همچنان تحت تاثیر اخبار مربوط به توافق احتمالی میان این شرکت ها با فولادی ها بر سر نرخ فروش ‏و میزان پرداخت عوارض و بهره مالکانه توسط هر یک از آنها خواهند بود. ضمن اینکه هفته گذشته تعداد 5 کشتی ‏سنگ آهنی در مجموع 154 هزار تن سنگ آهن در اسکله های بندر شهید رجایی برای صادرات بارگیری کرد.

قندی ها در بیشتر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. در قندی ها گفته می شود تعرفه واردات شکر از 2 درصد به 30 درصد افزایش خواهد یافت.

سهام شرکت های برقی نیز روز مثبت و پر اقبالی داشتند. بکام که گفته می شود افزایش سرمایه دارد امروز کم حجم بود و می تواند با عبور از 420 تومان به قیمت های بیش از 500 تومان نیز در بلند مدت برسد. شایعاتی نیز از افزایش سرمایه سنگین در بکاب به گوش می رسد.

در گروه ماشین آلات تکمبا بازهم صف خرید داشت. شرکت در شش ماهه اول سال زیان 438 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است که در مقایسه با شش ماهه سال قبل کاهش داشته است. سهم در معاملات امروز از ساعت 10 به بعد معامله نشد و با صف خرید نیز به کار خود پایان داد. ظاهرا خبرهایی در شرکت وجود دارد که این چنین با اقبال روبروست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب