بررسی وضعیت “وصندوق” / محاسبه ناو “وصندوق” آذرماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایران اکونومیست، ارزش خالص دارایی های هر سهم شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با ثبات تقریبی، رشدی 2 درصدی را در سبد سرمایه گذاری آبان ماه امسال این شرکت تجربه کرده است.

با نگاهی به سبد سرمایه گذاری آبان ماهوصندوق  مشاهده می کنیم که ارزش افزوده حاصل از سهام شرکت های بورسی این شرکت نسبت به مهر ماه با رشد تقریبی 3 درصدی روبرو بوده که همین امر موجب شده تا NAVوصندوق” بتواند 2 درصد رشد را طی این مدت تجربه نماید.

در رابطه با این رشد،وصندوق در بین شرکت های بورسی سبد سرمایه گذاری خود، بیش از همه مدیون سهام شرکت های پتروشیمی جم (به میزان 35 %) ، نفت پاسارگاد (به میزان 13%)، نفت ایرانول (به میزان 11 %) و پالایش نفت اصفهان (به میزان 10%) می باشد.

گفتنی است شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری طی گزارش آبان ماه ، از بابت واگذاری سهام شرکت های سبد سرمایه گذاری خود، سه میلیارد و 956 میلیون و 100 هزار تومان سودآوری داشته که در حدود 50 درصد آن مربوط به واگذاری حدود شش میلیون و 250 هزار سهم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

در حال حاضر ارزش خالص دارایی های این شرکت به ازای هر سهم (NAV) در حدود 986 تومان می باشد.

چنانچه ارزش ذاتی سهام این شرکت را معادل 80% ارزش خالص دارایی های آن به ازای هر سهم در نظر بگیریم، ارزش گذاری این سهم در حدود 790 تومان دور از ذهن نخواهد بود.

از سوی دیگر طبق آخرین صورت های مالی این شرکت، “وصندوق” به ازای هر سهم خود 115 تومان عایدی برای سال مالی جاری برآورد نموده است.

چنانچه آخرین قیمت پایانی این سهم در تابلوی بورس اوراق بهادار تهران را در حدود 790 تومان در نظر بگیریم، نسبت قیمت بر درآمد (p/e) آن در حدود 6.87 مرتبه بدست می آید.

با نگاهی به جزییات این سهم در تابلوی بورس اوراق بهادار تهران مشاهده می شود که نسبت p/e برای گروه تعیین نشده است، بنابراین با در نظر گرفتن جزییات شرکت های موجود در گروهوصندوق، این نسبت را برای گروه بدست می آوریم.

وصندوق

چنانچه فرض نماییم که نسبت قیمت بر درآمد یک شرکت و گروه به مرور زمان تعدیل شده و به هم نزدیک می شوند، می توانیم نسبت p/e تعدیل شده را برایوصندوق در حدود 7.03 مرتبه در نظر بگیریم.

بنابراین با در نظر گرفتن p/e تعدیل شده و eps برآوردی 115 تومان، ارزش این سهم می تواند در حدود 810 تومان برآورد گردد.

با مقایسه ارزش گذاری بر مبنای NAV هر سهم و نسبت p/e می توان نتیجه گرفت که محدوده قیمت سهام “وصندوق” حول و حوش 800 تومان طبیعی بوده و حبابی در آن وجود ندارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: جدیدترین ناو وصندوق, محاسبه NAV وصندوق آذر 92, محاسبه ارزش ذاتی وصندوق آذر 92, محاسبه ان ای وی وصندوق

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب