افزایش سودآوری “شاوان” در نیمه دوم امسال

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در حالی اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه کشور طی چند روز گذشته را سبب شده که سهام گروه پالایشی برخلاف سابق با بی اقبالی سرمایه گذاران مواجه شده است تا جایی که حتی با اعلام افزایش هفت درصدی پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 توسط شرکت پالایش نفت لاوان سهام این شرکت همچنان با بی اقبالی بازار مواجه است.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان طی گفتگو با بورس نیوز در خصوص علل بی اقبالی اهالی بازار سرمایه نسبت به سهام شرکت های فعال در صنعت پالایشی اظهار کرد: به نظر می رسد که انجام مذاکرات سیاسی اخیر و امضای توافقنامه ژنو موجب تغییر دیدگاه اهالی بازار سرمایه شده است.

محمدعلی دادور ادامه داد: این در شرایطی است که شرکت های فعال در صنعت پالایشی در زمان تحریم با ایستادگی بر روی پای خود توانستند به رشد و توسعه خود ادامه داده و روند سودآوری خود را حفظ نمایند در همین راستا حذف تحریم ها نه تنها خللی در سودآوری این گروه ایجاد نمی کند بلکه موجبات رشد و شکوفایی بیش تر این صنعت را نیز ایجاد خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به نقش بیش از 50 درصدی شرکت های فعال در صنعت پالایشی جهت تولید انرژی مورد نیاز کشور توضیح داد: نیاز مداوم به صنعت پالایشی در جهت تولید انرژی در حالی موجب ثبات بیشتر سودآوری این صنعت نسبت به سایر صنایع گردیده است که حذف تحریم ها به طور مستقیم کاهش بهای تمام شده این شرکت ها و افزایش سودآوری آنها را سبب خواهد شد.

مدیر عاملشاوان ضمن اشاره به افزایش سودآوری شرکت های پالایشی در نیمه دوم سال توضیح داد: به نظر می رسد که بازگشت اقبال بازار به صنایع پالایشی نیاز به گذشت زمان و شناخت بیشتر بازار از وضعیت سیاسی و نوسانات ارزی وابسته دارد.

وی در خصوص افزایش هفت درصدی پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 “شاوان” توضیح داد: کاهش ذخیره تسعیر ارز موجودی های ابتدای سال 92، استفاده از مولدهای بخار تولید برق به جای توربین های گازی و افزایش ظرفیت تولید به میزان سه هزار بشکه در روز در حالی موجب افزایش پیش بینی درآمد هر سهم شده است که افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه از محل ظرفیت خالی موجود و بدون هیچ هزینه ای انجام گرفته است.

دادور از تصمیم “شاوان” جهت افزایش ظرفیت تولید با صرف هزینه های جزیی خبر داد و گفت: پالایش نفت لاوان در برنامه های آتی خود در نظر دارد که در ابتدا با صرف هزینه های جزیی و سپس با صرف هزینه های بیشتر اقدام به افزایش ظرفیت تولید نماید.

وی از احتمال افزایش سودآوری شرکت پالایش نفت لاوان طی ماه های پایانی سال خبر داد و افزود: امکان افزایش سودآوری “شاوان” از محل جایگزین ساختن سوخت طبیعی به جای فرآروده های پالایشگاهی جهت سوخت پالایشگاه در چند ماهه پایان سال وجود دارد.

مدیر عامل “شاوان در خصوص پیشنهاد هیأت مدیره برای پیش بینی تقسیم 10 درصد از سود خالص سال مالی 92 بین سهامداران در مجمع عمومی و مغایرت آن با زیان انباشته 193 میلیارد ریالی در پایان سال مالی 91 نیز گفت: در حالی پیش بینی ها حاکی از پیشنهاد هیأت مدیره جهت تقسیم 10 درصد از سود خالص سال مالی 92 است که طبق قانون تجارت شرکت موظف است 10 درصد از سود خالص خود را در پایان هر سال در بین سهامداران تقسیم نماید این در شرایطی است که ابتدا زیان انباشته سال گذشته صفر شده و سپس در خصوص تقسیم سود خالص تصمیم دیگری به عمل می آید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین وضعیت شاوان, افزایش ظرفیت تولید در پالایشگاه لاوان, خبرهای پالایشگاه لاوان, شاوان

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب