پیش خور کردن سودآوری شرکت های دارویی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

سهام شرکت های دارویی چند روزی است که با اقبال معامله گران مواجه شده، به گونه ای که طی روزهای اخیر شاهد رشد قیمت سهام شرکت های فعال در این گروه هستیم.

در همین ارتباط، قائم مقام مدیر عامل شرکت البرز دارو در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: واقعیت امر این است که هیچ اتفاق مهم و اثرگذار در وضعیت سودآوری شرکت های دارویی رخ نداده و به نظر می رسد روند صعودی قیمت سهام این شرکت ها تنها از تقاضای مضاعف از سوی معامله گران جهت خرید سهام آنها نشأت می گیرد که این امر نیز موجب رشد نسبت P/E سهام این شرکت ها شده است.

الیاس کهزادی به تعیین بودجه برآوردی شرکت های دارویی براساس نگرش محتاطانه اشاره کرد و گفت: برخی از پارامترها همچون احتمال کاهش نرخ فروش محصولات یا افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز، از جمله عواملی هستند که به نوعی وضعیت سودآوری شرکت های تولیدکننده دارو را با مخاطره مواجه می کنند و تهدیدی برای آنها به شمار می روند. از این رو می توان گفت شرکت های دارویی همواره بودجه سال مالی خود را براساس نگرشی محتاطانه تعیین می کنند.

وی وضعیت سودآوری شرکت های دارویی طی سال جاری را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: روند رو به رشد سودآوری این شرکت ها طی سال جاری تداوم خواهد داشت و گزارش های میان دوره ای آنها نیز از لحاظ عملیاتی و درصد پوشش سود برآوردی مناسب خواهد بود و در برخی شرکت ها حتی با تعدیل مثبت سودآوری نیز همراه می شود.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که به نظر می رسد معامله گران و سرمایه گذاران بازار سهام در حال پیش خور کردن آثار مثبت ناشی از روند صعودی سودآوری شرکت های دارویی در قیمت سهام آنها هستند.

این مقام مسئول افزود: این در حالی است که به نظر می رسد روند سودآوری تولیدکنندگان دارو و نیز قیمت سهام شرکت های فعال در این گروه طی سال آینده نسبت به سال جاری با سرعت کمتر پیش رود. اگرچه تعیین پارامترهایی همچون نرخ فروش محصولات از سوی وزارت بهداشت و نیز قیمت خرید مواد اولیه مورد نیاز در چگونگی شرایط سودآوری آنها مؤثر واقع می شود.

قائم مقام مدیر عامل شرکت البرز دارو ادامه داد: تعیین نرخ ارز مصرفی و چگونگی تخصیص آن به شرکت های دارویی نیز از جمله مواردی است که تعیین آن می تواند در وضعیت سودآوری دارویی ها مؤثر باشد. چراکه در صورت کاهش نرخ ارز و عدم افت قیمت فروش محصولات شاهد روند رو به رشد سودآوری آنها خواهیم بود، حال آنکه افزایش نرخ ارز به بیش از سه هزار تومان و در پی آن رشد بهای تمام شده محصولات ناشی از افزایش هزینه واردات مواد اولیه می تواند آثار منفی در شرایط سودآوری آنها در پی داشته باشد.

کهزادی به آثار مثبتی که کاهش فشار تحریم ها در وضعیت واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید شرکت های دارویی در پی خواهد داشت اشاره کرد و ابراز داشت: شرکت های دارویی در نحوه روابط خود با کشورهای خارجی به منظور خرید مواد مصرفی مشکلی نداشته اند و تنها نقل و انتقالات ارز مصرفی موانعی در فرآیند تأمین خارجی مواد اولیه و نیز واردات قطعات و ماشین آلات مورد نیاز جهت تجهیز خطوط تولیدی را ایجاد می کرد که این امر نیز خود موجب تأخیر در تأمین مواد اولیه مورد نیاز و در پی آن کاهش مقدار تولید محصولات می شود. برهمین اساس می توان گفت همراه با گشایش در روابط بین المللی کشور موانع و مشکلات مذکور تا اندازه زیادی مرتفع گردد.

وی در خاتمه پیرامون امکان صادرات تولیدات شرکت های دارویی تصریح کرد: بهبود وضعیت سیاسی کشور تأثیر چندانی بر وضعیت صادرات شرکت های فعال دارویی در پی نخواهد داشت. چراکه صادرات محصولات دارویی مستلزم پرداخت هزینه های زیادی توسط شرکت تولیدکننده جهت ثبت محصول در کشور مقصد است که بسیاری از شرکت های دارویی با توجه به تقاضای مناسب در بازارهای داخلی اقدام به انجام این امر نمی کنند. علاوه بر این، حتی در صورت موفقیت در امر صادرات محصولات، شرکت های دارویی بایستی از توانایی رقابت با کشورهای خارجی از لحاظ کیفیت تولیدات برخوردار باشند که به نظر می رسد بسیاری از تولیدکنندگان داخلی از چنین شرایطی برخوردار نیستند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخرین وضعیت شرکت های دارویی بورس, سهام شرکت های دارویی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب