خلاصه رویدادها و اخبار بورس یکشنبه 10 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 812 واحدی روبرو شد و در حالی نیمه های کانال 84 هزار واحدی را نیز پشت سر گذاشت که در نهایت در 84،385 واحد آرام گرفت. نماد معاملاتی شبندر با 133 و فولاد مبارکه با 125 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی تاپیکو با 85 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات به 715 میلیارد تومان رسید  که بیشترین ارزش به معاملات خبهمن با 43.1 میلیارد تومان و اخابر با 42.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.این رقم برای معاملات یک روز رقم قابل توجهی می باشد و نشان از عطش خریداران برای خرید سهم می باشد.

در بازار فرابورس نیز رشد 3 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات  آن هم به 135.6 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز بعد از رشد هفته پیش با فشار عرضه ها روبرو شد. اتفاق منفی در بازار رخ نداده است و اصلاح امروز نیز در برخی سهام را باید اتفاقی مثبت دانست. ما همواره مخالف رشد های هیجانی و در مقابل اصلاحات هیجانی بوده و هستیم. متاسفانه برخی سایت ها و تحلیل گران بی جهت به بازار جو منفی میدهند و پیشنهاد سبک کردن سهام را می دهند و همین عامل ترسی را در بین سهامداران حقیقی و تازه وارد ایجاد کرده و باعث فشار عرضه ها می شود. همین پیشنهادات ، سهامداران را از سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلند مدت دور می کند و متاسفانه این افراد و سایت ها به جای اینکه فرهنگ سهامداری با دید بلند مدت و کسب بازدهی های کم ریسک و مطمئن را ترویج دهند به هیجانات کاذب دامن می زنند.

امروز شاهد تغییراتی در روند قیمتی برخی سهام گروه ها بودیم که دلیل این تحولات بیشتر به خبر مربوط به نرخ دلار و نفت در بودجه بر می گردد. شنیده شده سقف بودجه عمومی در لایحه ۹۳ کل کشور ۱۹۰ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. هم چنین قیمت دلار ۲۶۰۰ تومان ‏و هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار قیمت گذاری شده است.‏ با وجود انتشار این خبر، یک مقام مسول در معاونت برنامه ریزی تاکید کرده که هیچ یک از این ارقام نهایی ‏نشده است.!

در شرایط فعلی نکته مهم لغو تدریجی تحریم ها می باشد که در صورت تحقق در سال آینده و سال های آتی اثرات مثبت آن را مشاهده خواهیم کرد. افت قیمت سهام برخی گروه ها همچون پتروشیمی ها به دلیل اینکه دلار به 2600 تومان تک نرخی می شود هیچ منطقی ندارد. کسانی که دید بلند مدت دارند متوجه خواهند شد که اثرات کاهش دلار در بودجه این شرکت ها در مقابل افزایش ظرفیت تولید و افزایش صادرات بسیار ناچیز خواهد بود.

توصیه ما به شما این است که با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی در آینده و لغو تحریم های بیشتر صنایع با دید بلند مدت در گروه های مهم بازار سرمایه گذاری کنید. توصیه ای که ماه ها قبل نیز داده بودیم و پیشنهاد داده بودیم که در سهام بنیادی و خوب بازار سرمایه گذاری و از هیجانات دوری کنید. حال با تاکید بیشتر و با توجه به چشم انداز مثبت تری که نسبت به ماه های قبل برای آینده ترسیم شده است همین توصیه را داریم و از هیجانات روزانه ای که برخی افراد و سایت های تحلیلی ایجاد می کنند، دوری کنید! مسلما اصلاح نیز جزئی از بازار و معاملات می باشد ولی زمانی که در شرایط کاهش ریسک های سیستماتیک ( نظیر ریسک های سیاسی)  با دید بلند مدت سرمایه گذاری شود از استرس هایی نیز که برخی افراد ایجاد می کنند در امان خواهید بود!

در بازار امروز چه خبر بود؟

از گروه بانکی شروع می کنیم که روز بسیار پر عرضه ای را تجربه کردند. برخی به دلیل شناسایی سود چند روزه در این گروه اقدام به فروش سهام خود در این گروه کرده اند که مسلما در معاملات فردا و در قیمت های منفی تقاضای بیشتری را به خود خواهند دید. بارها اشاره کرده ایم که شرایط بانکی ها همانند سال های قبل نخواهد بود و وضعیت آنها در بلند مدت متحول خواهد شد.

در بانک تجارت بازهم حجم معاملات بالایی را شاهد بودیم. شنیده شده که وتجارت یک نیروگاه دارد که قرار است آن به به قیمت بیش از 2000 میلیارد تومان به فروش ‏برساند. خبر افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز وجود دارد که تا پایان سال اجرایی خواهد ‏شد. افزایش سرمایه های فعلی بانک ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بر سود سال آتی آنها تاثیر ویژه ای دارد. وتجارت تا آخرین لحظات با صف فروش 20 میلیونی روبرو بود که در آخرین دقایق صف خرید در حال جمع شدن بود.‏

وانصار تحت تاثیر جو گروه منفی و صف فروش بود که به علت پی بر ای کمتر از 7 خرید ها در سهم بیشتر بود.

در پتروشیمی ها جو منفی در نمادهای بزرگ به راه افتاد و افت محسوسی را تجربه کردند. نرخ 2600 تومانی در بودجه نباید نگرانی را برای این صنعت با توجه به لغو تدریجی تحریم ها و عدم افزایش زیاد نرخ خوراک به وجود آورد.

در این گروه رشد متانول به 550 دلار و اوره به 329 دلار در هر تن را شاهد هستیم که خبر خوبی برای اوره ‏سازان و متانولی های بورسی میباشد. علاوه بر متانول و اوره قیمت پلیمرها و اتیلن ها هم در حال رشد ‏هستند. این رشد قیمت ها در کنار کاهش نرخ حمل و نقل محموله های صادراتی پتروشیمی های ایرانی و کاهش ‏هزینه های بیمه مطمئنا این شرکت ها را در جایگاه خوبی قرار خواهد داد.

فارس که در ابتدای بازار مثبت بود در نهایت به قیمت های درصد منفی رسید. در جلسه روز گذشته هیات واگذاری، در خصوص معاملات شرکت بحث و بررسی شد و اعضا با عرضه 17 ‏درصد سهام این شرکت موافقت کردند‎.‎

در پتروشیمی شازند شاهد رشد قیمتی بودیم. گفته می شود مذاکرات برای تخفیف نرخ خوراک این شرکت ادامه دارد. به این سهم دید بلند مدت  داشته ‏باشید.

پارسان متعادل و منفی شد. شرکت برای انتقال پتروشیمی پارس که سهم ارزنده ای برای آن خواهد بود آماده می باشد. توصیه به نگهداری سهم با دید مجمع داریم. غدیر نیز با متعادل شدن پارسان متعادل شد. غدیر در دوره آبان ماه از فروش 57.5 میلیون سهم پارسان و برخی دیگر از زیر مجموعه های بیش از 67.2 میلیارد ‏تومان سود کسب کرده است. در دوره مهر ماه نیز از فروش پارسان 290 میلیارد تومان سود بدست آورده بود که در ‏مجموع به ازای هر سهم تقریبا 20 تومان بر سود هر سهم شرکت اصافه می کند. ناو سهم بر اساس آخرین صورت های مالی 9 ماهه و قیمت امروز پارسان 874 تومان می باشد که قیمت سهم در ‏محدوده ی 77 درصدی آن معامله می شود.

آمار صادرات گمرک نیز منتشر شده و آمار صادرات متانول از نر ارزش و وزنی در آبان نسبت به مهر ماه با کاهش مواجه ‏شده است. صادرات اوره نیز در آبان ماه از نظر ارزش به کمترین میزان در 8 ماه اخیر رسیده است.

خودرویی ها با اقبال روبرو بودند که همانند روزهای قبل خبهمن و خزامیا پر عرضه تر بودند. دیروز همایش بین المللی خودرو در تهران برگزار شد و اخبار مهمی از جمله به سود رسیدن ایران خودرو در نیمه دوم ‏سال از زبان مدیر عامل شرکت در این همایش شنیده شد. در سایپا نیز اخبار خوبی از جمله افزایش سرمایه و رشد تولید ‏به گوش می رسد. گفته می شود به تدریج محصولات فرانسوی مثل ‏B‏۹۰ و چند محصولات دیگر در چرخه محصولات ‏سایپا قرار خواهند گرفت.‏

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز امروز در بیان جزئیات مذاکرات امروز خود با مسئولان دو شرکت خودروسازی رنو و پژوی ‏فرانسه گفت: خودروهای جدید با قیمت منطقی روانه بازار خواهد شد.‏

مدیرعامل ایران خودرو همچنین از بازگشت مرسدس بنز آلمان به صنعت خودروی ایران خبر داده و گفته: در 3 ماهه ‏سال بعد اولین محصول جدید خود را به بازار ارائه می‌کنیم، تولید پژو 405 نیز سال 95 متوقف می‌شود.‏

رنا که از فروش بلوک ایران خودرو منصرف شده است امروز بازگشایی شد و به صف خرید سنگین رسید.

وساپا بعد از تعدیل مثبت  93 درصدی با رشد 58 درصدی بازگشایی شد ولی در 1988 ریال با صف فروش روبرو شد. وساپا سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 190 ریال به 367 ریال افزایش داده است .

در پالایشی ها شاهد معاملات مثبت بودیم که البته ‏در قیمت های درصد مثبت با عرضه ها همراه شدند. دلیل رشد قیمتی گروه افزایش احتمالی نرخ دلار در بودجه به 2600 تومان بود. نرخ دلار در بودجه شرکت های پالایشی در سال جاری 2450 تا 2500 تومان بوده است که رشد دلار تا 2600 تومان تعدیل سود آنها را البته نه به میزان خیلی زیاد رقم خواهد زد.

فلزی ها و فولادی ها نیز با خبر تثبیت نرخ دلار در 2600 تومان در بودجه ترس کاهش محصولات خود را ندارند. برای سال 93 به نظر نمی رسد افزایش نرخ حامل های انرژی نیز تهدیدی جدی برای این گروه محسوب نمیشود. ضمن اینکه اعلام شده در بودجه سال آتی حمایت ویژه ای برای تولید کنندگان در نظرگرفته شده است.

در سنگ آهنی ها بعد از رشد چند روزه شاهد فشار عرضه ها بر کگل و کچاد و ومعادن بودیم. در این گروه مذاکرات شرکت ها با ایمیدور جهت آزاد سازی نرخ فروش محصولات سنگ آهنی ‏همچنان در جریان است و تا زمان گرفتن تصمیمی قطعی در این زمینه شرکت های گروه مورد توجه خواهند بود. در مورد عوارض دولتی نیز گفته می شود که با فولادیها در حال توافق برای سهم پرداخت این عوارض هستند.

نشست تشکل های بخش خصوصی نیز در ارتباط با تعیین عوارض سنگ آهن دوشنبه برگزار می شود که گفته می شود تلاش برای این است که در این جلسه عوارض صادراتی را لغو کنند.

دارویی ها در حال اصلاح هستند. در دارویی ها وزیر بهداشت خبر داده که تحریم ها باعث شده هزینه مواد اولیه دارویی تا 20 درصد افزایش یابد و ‏برداشتن تحریم ها مسیر مستقیم خرید دارو را باز خواهد کرد.

در سیمانی ها معاملات منفی و مثبت را شاهد بودیم. در این گروه اولا طبق اخبار با افزایش نرخ حامل های انرژی در سال آتی نرخ سیمان حتما افزایش می ‏بابد. همچنین گفته می شود با بازپرداخت بدهی ارزی آنها با نرخ مرکز مبادلات قطعی شده است ولی گفته می شود ‏در تلاش است مدت بازپرداخت بدهی ها دو برابر شود.‏

در غذایی ها رئیس کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی از آغاز کاهش قیمت مواد غذایی از خرداد 93 خبر داده ‏است. در این گروه غشان با توجه به شایعاتی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها مثبت می ‏باشد.

در نفتی ها قرار از شرانول به بازار بورس نقل مکان کند و روز متعادلی به همراه شپاس داشت. شنفت همچنان صف خرید است و بازدهی عجیبی داشته است. شرکت اعلام کرده که با توجه به وضعیت تولید و فروش شرکت در دوره 8 ماهه تغییر با اهمیتی در روند فروش ملاحظه ‏نمی شود.

در تجهیزاتی ها مپنا در 9299 ریال  بازگشایی شد و صف خرید سنگینی تشکیل داد. شنیده می شود سهم قصد رسیدن به اهداف بالاتر از 1000 تومان را دارد که البته این قیمت ها با توجه به سود فعلی توجیهی ندارد ولی با توجه به ارزش بالای دارایی ها کاملا توجیه پذیر استو

در انفورماتیکی ها همکاران سیستم در حال ادامه رشد اخیر خود و پشت سر گذاشتن مقاومت ها می باشد. سهمی که از رشد بازار جامانده بود. رکیش ، مداران ورتاپ هم منفی بودند. رکیش یکی از سهام مناسب برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت می باشد.

در این گروه مدیر پذیرش فرابورس از درج شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در بازار دوم فرابورس به عنوان هشتاد و سومین نماد ‏معاملاتی خبر داده است

در حمل و نقلی ها حرهشا و حپترو مورد توجه بودند و سایر نمادها منفی معامله شدند. حپترو شرکتیست که قرار است کشتی حمل متانول بخرد و می تواند در بلند مدت مورد توجه باشد. در این گروه قرار است تعداد 6 میلیون و 320 هزار و 633 سهم حتوکا به قیمت هر سهم 8000 ریال در روز 18 آذرماه ‏جاری در بازار دوم بورس اوراق بهادار عرضه می شود‎. فروشنده این میزان سهام شرکت فولاد متیل است .

در لیزینگی ها ولصنم همچون روزگذشته منفی بود و ولساپا نیز منفی شد. ولغدر تنها نماد مثبت بود. اگر خودرویی ها در عمل به رشد تولید برسند لیزینگی ها می توانند رشد خیلی خوبی را تجربه کنند.

در کاشی سازها فقط کترام و کحافظ مثبت بودند و سایر نمادها صف فروش داشتند. کاشی کنیلو سود هر سهم خود را در گزارش شش ماهه 175 ریال اعلام کرده است. پیش بینی قبلی 180 ریال ‏بوده است. در شش ماهه نیز 38 درصد پوشش داشته است.

امروز پتروشیمی های کوچک که بیشتر آنها به مرحله تولید نرسیده اند مورد توجه بودند. از جمله شلرد و کازرون و دهدشت و زنجان. لغو تحریم ها سرعت افتتاح آنها را بیشتر خواهد کرد. اقبال به این شرکت ها باعث توجه به پترول نیز شده است.

در برقی ها بکام و بکاب با توجه به افزایش سرمایه های احتمالی مورد توجه قرار گرفته اند. بسوئیچ نیز سیگنال رشد صادر کرده است. شایعه شده بترانس تعدیل منفی دارد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای کوتاه از بورس تهران, خلاصه شده خبرهای بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب