ادامه شاخ بازی شاخص بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در ابتدای معاملات امروز شاخص کل توانست به مدد گروه پتروشیمی و پالایشی قله 84 هزار واحدی را فتح کند. بدین ترتیب شاخ بازی این نماگر بورسی امروز نیز ادامه یافت تا جایی که این روزها اغلب چارتیست ها با نافرجام ماندن تحلیل های خود پیرامون روند حرکتی شاخص کل مواجه هستند.

نمادهای گروه پتروشیمی اما در حالی امروز با تداوم رشد قیمت سهام خود صعود این نماگر را محقق ساختند که با اعلام خبر پیشنهاد دلار 2550 تا 2560 تومانی در لایحه بودجه 93 کل کشور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تغییر روند مواجه شدند؛ چرا که این خبر بورس نشینان را بابت تحقق درآمدهای ناشی از تسعیر ارز این گروه اندکی نگران ساخت.

این تغییر جهت در شرایطی رخ داد که فعالان بازار امروز نیز همچنان شاهد افزایش تقاضای خریداران به سهام شرکت های فعال این گروه در بازار پایه بودند. آنچنان که سهام پتروشیمی های بازار پایه ای امروز در سقف قیمت ها مورد معامله قرار گرفتند و دلیل آن را می توان سرعت گرفتن اجرای طرح های این صنعت پس از توافق های هسته ای عنوان کرد.

پالایشی ها اما در شرایطی به روند صعودی بازگشتند که اعلام نرخ پیشنهادی دلار برای لایحه بودجه سال آتی این گروه را با روند نزولی همراه ساخت.

اهالی تالار پیرامون روند گروه مذکور معتقدند شرکت های پالایشی همچنان توان ادامه روند صعودی قیمت سهام خود را در کوتاه مدت دارا می باشند. چراکه از یک سو قیمت اینگونه سهام برای سرمایه گذاران جذاب به نظر می رسد و از سوی دیگر پالایشی ها برخلاف گروه پتروشیمی بهای ارز را در بودجه های مالی خود چندان بالا پیش بینی نکرده اند که تعیین و تصویب این نرخ پیشنهادی به مجلس بتواند آنها را با مشکل خاصی همراه سازد.

به هر صورت در حالی قیمت حدود 2550 تومان برای دلار بودجه سال آینده کشور پیشنهاد شده که اقتصاددانان معتقدند در صورت عدم تک نرخی شدن بهای ارز، قیمت دلار در بازار آزاد همچنان به نوسان خود در محدوده 2900 تا 3000 تومان ادامه خواهد داد.

در گروه خودرویی امروز نمادورنا در حالی به تابلوی معاملات بازگشت که شرکت انصراف خود را از فروش سهام ایران خودروی موجود در پرتفوی خود اعلام کرد.

این نماد بورسی در حالی از 27 آبان ماه متوقف شد که تا به امروز “خودرو” با 19.5 درصد، “خساپا” با 23 درصد و “خبهمن” با 36 درصد رشد قیمت سهام همراه بودند و در صورتی که طی این مدت سهامورنا نیز قابل معامله می بود، می توانست همین روند مثبت را در پیش گیرد. توقف نماد این شرکت قبل وقوع واقعه سبب شد تا نه تنها ازمنافع سهامدار خرد حفاظت نشود بلکه ضرر و زیان نیز به آنها وارد شود.

در پی بازگشایی نماد مذکور سهم پس از عرضه حدود 1.6 میلیونی با صف بیش از 99 میلیونی خریداران همراه شد.

اما در سایر نمادهای هم گروه، با وجود عرضه های به نسبت پرحجم، همچنان تقاضای خرید به چشم می خورد و به نظر می رسد از این پس نیز در مسیر صعودی حرکت خودرویی ها بازهم مسافر خرید سهام وجود داشته باشد. هرچند بایستی منتظر ماند و دید که این مسیر تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟

بانکی ها نیز پس از پایداری روند صعودی قیمت سهام طی هفته گذشته، امروز تغییر جهت دادند و همگی تا تشکیل صف های فروشندگان افت قیمت پیدا کردند. هرچند به نظر می رسد اقبال به سهام فعالان بازار پایه در این گروه نیز قابل مشاهده است. چراکه سهام بانک حکمت برخلاف کلیت بانکی ها امروز تا سقف مجاز روزانه رشد قیمت کرد و صف حدود هفت میلیونی خریداران برای آن باقی ماند.

در میان سنگ آهنی ها نیز روند صعودی به یکباره رو به نزول نهاد تا “کگل” به عنوان پیشتاز این تغییر مسیر با صف فروش میلیونی مواجه شود. به هر حال رفتار سابق این گروه همیشه برهمین منوال بوده که با طرح اخبار تکراری از جمله بحث عوارض دولتی و نرخ بهره مالکانه و یا قیمت عرضه محصولات آنها در بورس کالا، سهام آنها با صف خرید همراه شده و به همان شکل هم با انتشار شایعه ای به یکباره صف فروش سهامداران را نظاره گر می شوند.

البته در شرایطی اعتقاد سرمایه گذاران بر این امر است که سهام فعالان این گروه پتانسیل رشد قیمتی دارند که به نظر می رسد سنگ آهنی ها نمی توانند روند مطمئنی را از خود بروز دهند.

اما اهالی تالار شیشه ای در گروه فلزات اساسی شاهد روزی سبز بودند و در نمادهای سرگروه آن همچون “فولاد”، “فملی” و “ذوب” افزون بر افزایش تقاضا و حجم معاملاتی بالا، شرکت ها با رشد قیمت سهام خود همراه شدند. هرچند به اعتقاد اهالی تالار روند این سهام نیز دست کمی از معدنی ها ندارد.

امروز بازگشایی نماد “مپنا” نیز اتفاق افتاد و سهم مذکور با صف 54 میلیونی خریداران روز خود را پایان داد. از این رو به نظر می رسد از فردا بیشترین بار رشد شاخص بورس بر دوش این سهم قرار گیرد. البته اگر صف خرید تداوم یابد.

قندی ها نیز در شرایطی شاهد روندی نزولی بودند که به نتیجه نرسیدن بحث افزایش تعرفه واردات این صنعت از دو به 30 درصد را می توان عامل اصلی کاهش قیمت سهام گروه مذکور دانست. هرچند در میان آنها “قشرین” با ارسال نامه شفاف سازی مدیر عامل پیرامون انعقاد دو قرارداد جدید در حوزه تصفیه شکر خام به سفید با صف خرید معاملات خود را سپری کرد.

البته در این گزارش شفاف سازی آثار درآمدی و هزینه ای قراردادهای مذکور بر سود هر سهم شرکت اعلام نشده است.

در نماد معاملاتی شرکت مخابرات نیز عرضه سنگین فروشندگان قابل مشاهده بود، هرچند روند اخیر در سهم مذکور بدون بروز اتفاق خاصی محقق شده بود و بسیاری کارشناسان حرکت رو به جلوی این سهم را ناشی از فضای مثبت حاکم بر کلیت بازار عنوان می کردند.

در این شرایط گفتگوی رادیویی مدیر عامل همراه اول مبنی بر عدم افزایش تعرفه مکالمات و ارایه بسته ویژه این مجموعه جهت تبلیغات از طریق ارایه یک روز مکالمه رایگان به مشترکینی که قبوض خود را غیر حضوری و پیش از موعد مقرر پرداخت کنند نیز بر این روند مؤثر واقع شد. زیرا به نظر می رسد رقم ناشی از اجرای این طرح تخفیفی، چندان ناچیز نباشد.

در پایان این گزارش می افزاید، در بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون روندی متعادل در جریان بوده و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل اسفند ماه به 904 هزار تومان رشد کرده است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به بهای 875 هزار تومان و هر دلار آمریکا به قیمت 2955 تومان خرید و فروش می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب